تغذیه جوجه شتر مرغ از بدو تولد تا سن تخم گذاری

پرورش جوجه شتر مرغ تا زمان تخم گذاری
۶,۶۲۰
۳
۰
دوشنبه, ۰۷ اسفند ۱۳۹۶ ۱۱:۳۷
هزینه غذا ۶۰% تا ۷۰ % کل هزینه پرورش شترمرغ را تشکیل می دهد بنابراین درک آن در ابتدای آغاز به کار پرورش شترمرغ بسیار مهم است. متاسفانه پرورش دهندگان قدیمی و جدید حداقل آگاهی را از این موضوع دارند. نخست بعد اقتصادی را در نظر می گیریم
پرورش جوجه شتر مرغ تا زمان تخم گذاری

تغذیه جوجه شترمرغها مسئله ای بسیار مهم جهت آغاز و تداوم رشدی خوب و موثر است که در دراز مدت می تواند بر روی آینده تولیدی پرندگان نیز بسیار موثر باشد.

در طی سه ماه اول، پرورش، جوجه‌ها بسیار حساس بوده و درصد تلفات آنان بیشتر از سنین دیگر می‌باشند. برای به حداقل رساندن تلفات رعایت کامل بهداشت و تغذیه مناسب و دقیق امری ضروری است.

تغذیه جوجه شتر مرغ از تولد تا 3 ماهگی:

جوجه شترمرغ مي تواند از باقيمانده كيسه زرده براي مدت 7 تا 10 روز ابتداي زندگي اش تغذيه كند.اطمينان از اينكه جوجه شترمرغ ها آب مصرف مي كنند، اهميت دارد. در غير اينصورت ممكن است نياز به افزايش شدت نور يا تغيير درجه حرارت سالن باشد.
توصيه مي شود كه خوراك مصرفي جوجه ها در ابتدا به شكل خرد شده باشد .(اگر از روش پرورش روي كف سالن استفاده مي شود، طي هفته اول خوراك روي روزنامه يا كارتن هاي تخم مرغ ريخته شده و پس از آن مي توان دانخوريها را وارد سالن كرد.)

نکته مهم : براي جلوگيري از اشكالات پا و اختلالات اسكلتي بايد رشد اوليه شترمرغ ها كنترل شود. محدود كردن مقدار انرژي خوراك بين 9 و 10 مگا ژول انرژي متابوليسمي در كيلوگرم معمولاً براي كنترل رشد كافي است.

با وجودي كه شترمرغ ها توانايي هضم الياف بيشتري نسبت به ساير پرندگان اهلي دارند ( به دليل تخمير در روده بزرگ ) ولي تنها پس از رسيدن به سن معيني توانايي انجام اين كار را بدست مي آورند.

لذا بهتر است طي چند هفته اول زندگي جوجه ها جيره هايي با بيش از 5% الياف خام به آنها داده نشود. ضمناً توانايي جوجه شتر مرغ براي هضم چربي در اوايل زندگي كاملاً پايين است. از اين رو نبايد بيش از 5% چربي به آنها داده شود.

چرا جوجه شتر مرغ به گردش و چرا نیاز دارد؟

از سن دو تا سه هفتگى چرا در يک مزرعه يونجه يا شبدر يک جايگزين مطمئن براى علوفهٔ تازه خواهد بود.

براى جلوگيرى از مصرف بيش از حد ساقه و اشياء غيرقابل هضم و در نتيجه خطر یبوست بايستى به نکات زير توجه نمود:

 1. - جوجه‌ها نبايستى در حالت گرسنه وارد مزرعه شوند بلکه بايد قبل از آن با غذاى پرانرژى تغذيه گردند.
 2. - در هنگام شروع چرا بايستى رفتار خوراک خوردن جوجه‌ها به دقت کنترل شود.
 3. - چراهاى اوليه نبايستى بيش از نيم ساعت و دوبار در روز تجاوز نمايد. پس از آنکه جوجه‌ها به چريدن عادت کردند مى‌توان زمان را افزايش داد.
 4. - در صورت بلند بودن ارتفاع علوفه چراگاه به‌خصوص يونجه، ممکن است کندن برگ از ساقه‌هاى بلند براى جوجه مشکل بوده و لذا علوفه خود را از دست داده.
  (به چيزهاى ديگر مثل علف هرز، شن و ماسه و سنگريزه تمايل نمايد.) مزارع موردنظر براى چراى جوجه‌ها بايستى به‌طور منظم درو شده و بلندى علوفه تا سن شش هفتگى از ارتفاع پشت جوجه‌ها تجاوز ننمايد.
  علاوه‌بر نکات فوق بايستى توجه داشت که تا سن سه تا چهار ماهگي، هنگام انتقال جوجه به چراگاه نبايستى علوفه چراگاه مرطوب باشد. پرورش‌دهندگان شترمرغ در آفريقاى جنوبى در يافته‌اند که خيس شدن سطح شکم پرنده در اثر تماس با برگ‌هاى خيس ناشى از باران و شبنم در مزرعه باعث مرگ جوجه‌ها مى‌گردد.
  نکته مهم :در زمان بارندگي، گردش و چراى روزانه جوجه بايستى تا خشک شدن کامل علف‌ها به تعويق افتد.
پرورش جوجه شترمرغ تا تخم گذاری
پرورش جوجه شترمرغ تا تخم گذاری

تغذیه شتر مرغ از 3 ماهگي تا يك سالگي:

تغذيه اي پرندگان با افزايش سن آنها تغيير مي كند. لذا انرژي و الياف خام افزايش و مقدار پروتئين خوراك كاهش مي يابد. بايد الياف جيره را در (چهار تا پنج) ماهگي به حدود 10% یا 11% درصد افزايش دهید .

ضريب انرژي زايي خوراك بايد به حدود 5/10 –10 مگا ژول انرژي متابوليسمي بر كيلوگرم افزايش يابد. مقدار پروتئين خام نيز بايد به تدريج به حدود 20-18 درصد كاهش يابد.

تعادل بين غلظت هاي كلسيم و فسفر قابل دسترس بايد به نسبت 1: 2 – 8/1 حفظ شود. همچنين خوراك دادن بايد به صورت آزاد انجام شود.

بیشتر بخوانید:

کدام حیوانات پریود میشوند؟

عکس های زیبا و شگفت انگیز از طبیعت و حیوانات

پرنده عجیب و دوست داشتنی به نام پوتو

چرا استفاده از سنگریزه در خوراک شتر مرغ الزامی است؟

به‌منظور خرد شدن غذا در سنگدان، شترمرغ نیاز به تکه‌های کوچک سنگریزه دارد. تا زمانی‌که جوجه‌ها از طریق گردش و چرا به چنین منابعی دست نیافته‌اند بایستی به غذای آنان سنگریزه اضافه گردد.

سنگریزه‌ها بایستی نصف اندازه ناخن انگشت پرنده باشند. برای جوجه‌های تازه متولد شده این اندازه در حد یک دانه برنج است.

بعضی از پرورش‌دهندگان، سنگریزه یا ماسه زبر و خشن را به‌طور آزاد در اختیار جوجه‌ها قرار ‌می‌دهند (شن و ماسه باید کاملاً خشک باشد) و بعضی دیگر به‌دلیل ترس از انباشتگی معده یا روده حیوان گویا این روش را رد می‌نمایند.

2 تا 3 سنگریزه کوچک برای هر جوجه در روز کافی به‌نظر می‌رسد. البته برخی منابع نیز سنگریزه را فقط بعد از سه هفتگی پیشنهاد می‌کنند. توجه داشته باشید که سنگ‌های صنعتی به‌دلیل امکان بروز یبوست نبایستی مورد استفاده قرار گیرند.

جدول تعذیه شترمرغ از بدو تولد تا تخم گذاری:

ترکیبات

یکروزه تا یک ماهه

یک ماهه تا سه ماهه

سه ماهه تا شش ماهه

شش ماهه تا تخم گذار

تخم گذار

ذرت

63/47

50

24/24

---

21/43

سویا

93/33

34/24

21/6

---

29/69

یونجه

5/12

10

35

45

30

کربنات کلسیم

1

1

---

---

2/8

DCP

28/3

29/3

76/1

7/1

85/2

نمک

4

0/5

0/36

0/3

0/4

مکمل ویتامینه

0/25

0/25

0/25

0/25

0/25

مکمل معدنی

0/25

0/25

0/25

0/25

0/25

متیونین

25/0

0/15

---

---

0/1

سبوس گندم

---

0/28

---

20

---

جو

---

---

16

32/50

10/78

صدف

---

---

0/71

0/2

---

پرورش جوجه شترمرغ تا زمان تخم گذاری تصویر
پرورش جوجه شترمرغ تا زمان تخم گذاری تصویر

3 نکته مهم در پرورش شتر مرغ که در هر سنی باید رعایت شود

 1. ویتامین‌ها:
  اضافه نمودن ویتامین‌های محلول به آب آشامیدنی براساس دستورالعمل مصرفی کارخانه در دو تا سه هفته اول پرورش جوجه برای افزایش مقاومت در مقابل بیماری‌ها، توصیه می‌گردد. بسیاری از ویتامینها تاثیرات مستقیم یا غیر مستقیم در رشد و بازده پرندگان دارند.
  به طور مثال در هنگام بروز استرسهای گوناگون از قبیل استرسهای گرمائی استفاده از ویتامین C می تواند تاثیرات بسیار خوبی در کاهش اینگونه تنشها داشته باشد.
 2. خوراندن کود:
  فلورمیکروبی لازم جهت هضم میکروبی در روده کور و بزرگ جوجه در اولین روزهای زندگی شکل می‌گیرد. در حیات وحش این فرآیند با بلعیدن مدفوع والدین به‌عنوان اولین غذا صورت می‌پذیرد. کود حاوی جمعیت باکتری‌های مورد نیاز پرنده است. به این منظور بعضی از پرورش‌دهندگان کود تازه پرندگان بالغ را برای جوجه‌ها توصیه می‌نمایند.
  البته خطر انتقال انگل‌های روده‌ای و عوامل بیماری‌زا به جوجه‌ها وجود دارد (در برخی کشورها خوراندن کود ممنوع است). حداقل برای جلوگیری از انتقال انگل‌ها و عوامل بیماری‌زای خاص شترمرغ، بعضی از پرورش‌دهندگان، کود تازه گاو را پیشنهاد می‌نمایند. این روش مورد بحث بسیار بوده و توسط بعضی از پرورش‌دهندگان رد شده است.
  در طی روزهای اول زندگی، جوجه‌ها مدفوع خود را می‌خورند که این امر باعث بروز مشکلات بهداشتی فوق‌اشاره می‌شود. برای جلوگیری از این خطرات، مدفوع بایستی مرتباً جمع‌آوری گردد. در بعضی از مزارع آمریکا جوجه‌ها ابتدا روی توری‌های فلزی پرورش می‌یابند تا مدفوع از دسترس آنها خارج گردد.
 3. آب آشامیدنی:
  به همراه اولین وعده غذا در دو یا سه روزگی، بایستی آب نیز در اختیار جوجه‌ها قرار گیرد. پرندگان بایستی همانند غذا خوردن چگونگی آشامیدن آب را نیز یاد بگیرند. رنگی نمودن آب توسط رنگ‌های خوراکی و یا چسباندن یک عکس رنگی در داخل آبخوری باعث جذب پرندگان می‌گردد.
  آبخوری‌ها نبایستی در ارتفاع بلند قرار گرفته و باید توسط یک شیء سنگین (مثل یک سنگ) مهار شوند. به ازاء هر سه دانخوری، یک آبخوری در نظر گرفته می‌شود.
  جوجه‌ها چه در پناهگاه نگهداری شوند و چه در محوطه باز، آب مصرفی و مدفوع و ادرار آنها بایستی کاملاً کنترل گردد. ادرار طبیعی به رنگ سفید است. انتظار می‌رود جوجه‌های ضعیف آب بیشتری خورده و در نتیجه دچار اسهال شوند. در این صورت پیشنهاد می‌شود2 تا 3 بار در روز و به مدت محدود آب در اختیار جوجه‌ها قرار گیرد.
  به‌عنوان یک قاعده کلی میزان آب بایستی 5/1 تا 2 برابر مقدار غذای کنسانتره باشد.
  آبخوری‌ها بایستی به‌طور روزانه تمیز و با آب تازه پر شوند. جوجه‌ها و پرندگان در حال رشد هرگز نباید آب مانده و گرم استفاده نمایند. اگرچه هیچ‌گونه مدرک علمی در این رابطه وجود ندارد، ولی این مسئله موجب بیماری و تلفات می‌شود. بنابراین نبایستی آبخوری‌ها در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرند.

کاربر گرامی چنانچه درمورد "جوجه شتر مرغ" سوالی داشتید. در پائین همین صفحه در قسمت نظرات با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.


تغذیه جوجه شتر مرغ از بدو تولد تا سن تخم گذاری
امتیاز : 5 تعداد رای : 3
3
0

پاسخ به سوالات پزشکی ، مامایی و جنسی شما (توسط پزشک و ماما مجله دلگرم)


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter