دلگرم
امروز: شنبه, ۰۱ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۰۷ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۳ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
12 رفتار انسان که سگ را عصبی می کند

آیا سگها هم عصبی می شوند؟

12 رفتار انسان که سگ را عصبی می کند
14
زمان مطالعه: 12 دقیقه
سگها هم مثل انسانها عصبی می شوند ،بعضی رفتارهای انسان باعث عصبی شدن سگ می شود ، و ممکن است به وفا داری سگ شک کنید . در صورتی که سخت در اشتباه هستید و کمی فکر کنید که چه کاری سگتان را آزار داده ،که سگ شما عصبی شده است.

سگ‌های خانگی تمام تلاش خود را می‌کنند تا بهترین دوست ما باشند. اما گاهی اوقات ما انسان‌ها ناخواسته شرایط را برای آن‌ها دشوار می‌کند. در اینجا چندین نمونه از کارهای انسان‌ که باعث آزار و ناراحتی سگ‌ها می‌شود و از آن‌ها متنفر هستند توضیح داده ایم

12 رفتار انسان که سگتان را عصبی می کند

1. استفاده از حرکات بدن بیشتر از کلمات

ما گونه ای هستیم که قادر به صحبت کردن هستیم . ما عاشق گفتگو هستیم ، ولی حیوان خانگی مان که قسمت عمده ای از حرفهای ما را نمیفهمد ! ممکن است سگها بتوانند معنی تعدادی حروف کلیدی مثل : راه برو ، مودب باش ، اسباب بازی و ... را بفهمند ولی نمیتوانند زبان انسان ها را بفهمند.

چیزی که آنها بر طبق آن متوجه معانی می شوند، حرکات بدن ماست. سگها در خواندن حرکات بدن شما تخصص دارند و اگر فقط صحبت کنید و بدنتان را حرکت ندهید ، نمی توانید پیام درست را به آنها منتقل کنید.
سعی کنید یک روز کامل اصلا با سگتان صحبت نکنید و تلاش کنید با حرکات بدنتان با او ارتباط برقرار کنید.

این کار به شما این امکان را می دهد که متوجه شوید چقدر می توانید با بدنتان با حیوان صحبت کنید و چه حرکتی انجام دهید که بتوانید نتیجه دلخواهتان را در طول تربیت او دریافت کنید و چطور بدون به زبان آوردن یک کلمه با او مکالمه کنید .

2. بغل کردن سگتان :

شما عاشق این هستید که دوست پشمالوی خود را در آغوش بگیرید ولی بیشتر سگ ها از اینکار متنفرند.ما فکر می کنیم که بغل کردن یک کار فوق العاده است که پشتیبانی ، عشق ، لذت و احساسات دیگر را بیان می کند.
این کاملا نرمال است که ما دستانمان را دور یک چیزی حلقه کنیم و آن را فشار دهیم و منظور مثبتی از اینکار داشته باشیم ولی سگها اینطور فکر نمی کنند.

(سگها دست ندارند و هیچوقت یکدیگر را در آغوش نمی گیرند و برعکس اگر سگی پاهای جلوییش را پشت سگ دیگری قرار دهد، یک جور حمله به حساب می آید !)

ممکن است تعدادی از سگی با نگاه کردن به صورت خانواده ای که وقتی فرزند آنها دستانش را دور او حلقه می کند لبخند به لب دارند، اینکار را تحمل کند ، اما اکثر آنها در این مواقع دچار ترس و اضطراب می شوند و حتی گاز می گیرند !

ممکن است بعضی سگها از بودن در آغوش یکی از اعضای خانواده لذت ببرند و در مقابل یکی دیگر از اعضای خانواده رفتاری کاملا برعکس از خودشان بروز دهند.

پیدا کردن سگی که واقعا عاشق بغل کردن باشد کار بسیار دشواری است.

اگر می خواهید بفهمید که آیا سگتان از بغل کردن متنفر است یا نه، به حرکات بدنش وقتی او را در آغوش می گیرید دقت کنید :

آیا سرش را از شما دور میکند ؟ از داشتن ارتباط چشمی با شما خودداری می کند ؟ لبانش را لیس میزند ؟ دهانش را بسته نگه می دارد ؟ گوش هایش را عقب میگیرد ؟

اینها همه علایمی هستند که نشان دهنده نارضایتی سگ هستند ! بله ، حتی لیس زدن لبانش هم نشان دهنده این نیست که حیوان لبریز از عشق شده ، بلکه نشان دهنده نارضایتی اوست و حتی یک رفتار عصبی به حساب می آید .

بنابراین دفعه بعد که می خواهید او را بغل کنید به حرکات بدنش دقت کنید و بخاطر داشته باشید که صورتتان را در کنار یک سری دندان تیز قرار داده اید !!!

3. نوازش کردن سر صورت سگ :

فکر نمی کنم شما دوست داشته باشید کسی سرتان را نوازش کند،مهم نیست چقدر عاشقانه اینکار را انجام می دهد، به هر حال هیچ لذتی در اینکار وجود ندارد ! اینکار در بهترین حالت آزار دهنده و در بدترین حالت دردناک است

اگر کسی دستش را به سمت صورت شما دراز کند بصورت غیر ارادی خود را به سمت عقب خواهید کشید. اکثر انسانها فکر می کنند که سگ ها از اینکار لذت می برند .

ولی حقیقت این است که فقط تعدادی از سگ ها با این مسئله که کسی که به او اطمینان دارند سرشان را نوازش کند کنار می آیند و اکثر سگها از اینکار هیچ لذتی نمی برند.

اگر دقت کرده باشید حتی وقتی می خواهید سر و صورت یک سگ خانگی را نوازش کنید خودش را به سمت عقب می کشد، ولی در آخر به شما اجازه اینکار را می دهد چون از نظر او رییس شما هستید!

این مسئله حریم خصوصی سگهاست. به همین دلیل است که والدین مسئولیت پذیر به فرزندانشان آموزش می دهند که به آرامی پشت سگ را نوازش کنند و به سمت سر آنها نروند.

اگر می خواهید از نظر سگتان ، رییس فوق العاده ای باشید به سمت سر و صورت او نروید و در عوض پشت او را نوازش کنید ، آنها از اینکار لذت خواهند برد.

4. رفتن به سمت یک سگ غریبه و زل زدن در چشمهایش :

همه ما می دانیم که تماس چشمی چقدر قدرتمند است. تماس چشمی بسیار مهم است و همانطور که اعتماد و تمرکز را نشان می دهد ، احساس عصبی بودن ، نارضایتی و ناراحتی را هم نشان می دهد.

وقتی یک غریبه بدون پلک زدن به شما خیره شود، شما خواهید ترسید. در بیشتر گونه ها ، تماس چشمی قسمت مهمی از احساسات را بیان می کند و در انسانها ما می توانیم کوچکترین انقباضها و انبساطهای ماهیچه های اطراف چشم و دهان را ببینیم و بفهمیم آن نگاه دوستانه است یا نه ، ولی به هرحال وقتی یک غریبه به شما زل میزند ، احساس راحتی نخواهید کرد .

سگها هم همین احساس را دارند . وقتی به یک سگ غریبه زل می زنید ، حتی اگر لبخند بزنید و سعی کنید با او گرم بگیرید ، سگ این نگاه شما را نشانه ای از تهاجم و عصبانیت در نظر می گیرد .

آنها ممکن است عکس العمل هایی مثل نگاه کردن به اطراف ، دم تکان دادن ، چرخیدن و یا عقب رفتن و پارس کردن از خود نشان دهند .

اگر می خواهید با یک سگ جدید آشنا شوید ، شانه هایتان را مقابل سگ قرار ندهید و سعی کنید به آرامی در چشمهایش نگاه کنید و با صدایی آرام با او صحبت کنید ، این رفتار ها نشانه های یک رابطه دوستانه است

5. بی قانونی :

سگها قوانین را دوست دارند . ممکن است فکر کنید که قوانین سرسخت ، زندگی سگها را کسل کننده و ناخوشایند می کند ولی سگها واقعا دوست دارند بدانند که صاحبشان چه خواسته ای از آنها دارد .

قوانین باعث می شوند که زندگی سگها گیج کننده و پر استرس نباشد.

سگها متوجه قوانین استثنا نمی شوند ، مثلا نمی فهمند که اجازه ندارند وقتی لباس رسمی می پوشید روی شما بپرند ولی وقتی لباس کار می پوشید می توانند اینکار را انجام دهند ، و یا نمی فهمند که وقتی از خاک بازی می آیند اجازه ندارند روی مبل بیایند ولی وقتی از حمام می آیند میتوانند اینکار را انجام دهند .

به علاوه وقتی به یک سگ « نه » می گویید ، نه تنها اجباری در کار نیست ، بلکه بعنوان یک رهبر ، یک رابطه بر پایه اعتماد را می سازید و شرایط را برای داشتن یک سگ شاد مهیا می کنید ...

6. مجبور کردن حیوان به ارتباط برقرار کردن با سگها و افرادی که دوست ندارند :

درست مثل بقیه گونه های اجتماعی ، سگها هم دوست و دشمن دارند .تشخیص دادن افرادی که سگ تمایل به ارتباط برقرار کردن با آنها را دارد کار آسانی است ، با این حال بعضی از صاحبان سگها ، به عکس العمل های آنها دقت نمی کنند و متوجه این موضوع نمی شوند .

اینکه صاحبان سگها ، آنها را مجبور می کنند که در محیط های اجتماعی قرار بگیرند و یا به یک غریبه اجازه می دهند که سگشان را نوازش کند ، یک مسئله رایج است .

باید کم کم آنها را ترغیب کنید که از لاک خود بیرون بیایند و در ازای رفتارهای اجتماعی مناسب به آنها جایزه بدهید . وقتی سگتان را مجبور می کنید که در یک محیط اجتماعی قرار بگیرد ، احتمال حمله و گاز گرفتن بیشتری وجود دارد .

در این شرایط ابتدا با حرکاتشان به شما نشانه هایی می دهند ، سپس از ارتباط برقرار کردن امتنا می کنند ، غر غر می کنند و در نهایت شما را گاز خواهند گرفت ! و از همه بدتر اینکه اعتمادشان به شما را از دست خواهند داد .

نشانه سگهای عصبی
نشانه سگهای عصبی

7. قدم زدن بدون اجازه فضولی و بو کشیدن :

این خیلی مهم است که وقتی سگ را برای قدم زدن به بیرون میبرید ، به او اجازه فضولی دهید !

انسانها با استفاده از قدرت بینایی جهان اطرافشان را شناسایی می کنند ولی سگها با بینی شان اینکار را انجام می دهند. بو کردن یک تنه درخت برای سگها مثل تماشای غروب زیبای خورشید برای ماست !

به سگتان لطفی بکنید و یکی از قدم زدن های روزانه اش را به بوکردن اختصاص دهید .

آهسته قدم بزنید و به او اجازه دهید جهان را با بینی اش اکتشاف کند . به مکانها و محله های جدید بروید ، به او اجازه دهید هرچقدر که می خواهد بو بکشد و بعد به حرکتش ادامه دهد . برای اینکه سگتان تفاوت بین پیاده روی هایی که باید کنار شما بماند و از شما اطاعت کند و پیاده روی هایی که می تواند فضولی و اکتشاف کند بفهمد ، می توانید یک کوله پشتی و یا یک قلاده ویژه برای اینکار در نظر بگیرید .

این کوله پشتی یا قلاده باید انقدر با بقیه تفاوت داشته باشد که سگ بتواند این تفاوت را احساس کند . این کارها زندگی را برای سگ شما جالب تر خواهد کرد ...

8.محکم کردن قلاده :

سگها توانایی فوق العاده ای در خواندن حرکات ما دارند . وقتی قلاده سگتان را محکم می کنید ، در او استرس و هیجان ایجاد می کنید . میدانم الان به چه چیزی فکر می کنید : من نمیخواهم قلاده اش را محکم کنم ولی مجبورم چون سگم آنرا می کشد !

اما نکته مهم : این است که باید به سگتان آموزش دهید چطور با شما قدم بزند . میزان قابل توجهی انرژی توسط قلاده بین شما و سگتان منتقل می شود . وقتی قلاده را شل می کنید ، به سگتان می فهمانید که همه چیز رو به راه است و دلیلی برای نگرانی و تنش وجود ندارد ، به او می فهمانید که همه چیز تحت کنترل است و او به آرامش خواهد رسید .

سگهایی که قلاده شان را محکم می بندند بیشتر پارس می کنند و به شرایط پاسخ منفی می دهند . یک پیاده روی خوشایند به آرامش سگ شما کمک شایانی میکند .

9. عصبی بودن :

سگها نشانه های عصبی بودن شما را می خوانند . وقتی شما عصبی و پر استرس هستید این احساس را به سگتان منتقل خواهید کرد و سگها این احساس را دوست ندارند . دفعه بعد که سگتان را عصبی دیدید به خودتان نگاهی بیندازید ، آیا در چند روز یا چند ساعت گذشته عصبی بوده اید ؟!

سگها مثل آینه شما عمل می کنند ، پس آرامش داشته باشید تا عمق آرامش را در او ببینید

10. کسل کننده بودن :

اگر سگتان دردسر درست می کند ، داخل جعبه ها و یا کمد میرود ، کفشهایتان را پاره میکند و یا پایه های میز را می جود ، بطور ساده به شما نشان می دهد که حوصله اش سر رفته است . خوشبختانه یک راه حل سریع و آسان برای این مشکل وجود دارد

به سگتان حقه های جدید آموزش بدهید ، روی حقه های قدیمی شان کار کنید ، اسباب بازی مورد علاقه شان را قایم کنید و از آنها بخواهید آنرا پیدا کنند و اورا به پیاده روی ببرید تا حس مسیر یابی اش را تقویت کنید .

یک ساعت آموزش مفید به ساعتها بازی های کسل کننده می ارزد . همانقدر که فعالیت های بدنی برای سگ شما لازم است ، فعالیت های ذهنی هم مهم است . روزانه ۱۵ تا ۳۰ دقیقه فعالیت ذهنی برای سگ شما ضروری است.

11. اذیت کردن :

وقتی در خیابان از کنار یک سگ عبور می کنید به سمتش پرخاش نکنید ، وقتی یک سگ از پشت پنجره یا در به شما پارس می کند برایش دست تکان ندهید و با او صحبت نکنید ، دم سگها را نکشید !
این موارد خیلی زیاد است ولی بطور خلاصه برای تفریح ، کاری نکنید که یک سگ را عصبانی کنید ...

12. اعتماد کردن به سگ (حذف قلاده)

شاید از خود بپرسید چرا سگ من عصبی و هرکسی رو میبینه حمله میکنه و از این رفتار سگتان ناراضی هستید و فکر می کنید سگ عصبی است. به یقین میشه گفت که یا سگ خود را به گردش نمی برید و یا اگه می برید با فاصله زمانی طولانی می برید . سگها دوس دارن بعضی وقتها آزاد باشن و به گردش بروند.

اگر ترس دارین که به کسی حمله کنه او به جایی ببرین که هیچیکس نباشه و بگذارید آزادانه تاب بخوره کم کم او یاد می گیرد اگه به هرکسی حمله نکند قلاده نمی شود و یاد میگیرد در کنار شما و با فاصله کم از شما قدم بردارد .

یا زمانی که با شخصی روبه رو می شوید قلداده سگ خود را سفت نگه می دارید. یه امر باعث میشه سگ عصبی شه و حمله کنه. و یا زمانی که شما مهمان دارید سگ خود را می بندید این کار کاملا اشتباه است. چون سگ دوس داره با بو کشیدن او را بشناسد . سگها دوس دارن همه چیزا بو کنند و بوها را بخاطر بسپارند .سگ را همیشه از بو کشیدن منع می کنید. و باعث عصبی شدن سگ می شود .

divider

کاربر گرامی چنانچه پیرامون "چرا سگها عصبی می شوند" سوالی داشتید. در پائین همین صفحه در قسمت نظرات با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

بیشتر بخوانید:

مدفوع خوردن سگ - علل و درمان فوری (Coprophagia)

آموزش حمام کردن سگ ها و بچه سگ ها

رفتار شناسی در سگ ها

زمان فحل شدن یا لو آمدن سگ

نام واکسنهای که حتما باید به سگ زده شود

آیا بریدن گوش سگ کار درستی است ؟

آیا می دانید سگ شما چند سال دارد ؟ راههای ساده تشخیص سن سگ


این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (14 رای)  


۲ دیدگاه
شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

سعیده | ۴ سال پیش
با سلام و احترام. من یک سگ پامر دارم که ۶ ماهشه و از ۳ ماهگی با خودمه.خیلی عصبی،با همه چی پارس میکنه و خواسته هاشو هم با پارس و گاز گرفتن میخاد براورده بشه.و در ضمن گاز میگیره.مربی هم براش گرفتم یه بار گفت یکی از خواهر برادرهاشو بیار پیشش باهم آشنا بشن و اجتماعی بشه ولی وقتی اوردم تا ساعتها پارس کرد و از اون روز که تقریبا ۱۰ روز میشه خیلی عصبی تر شده و هر از گاهی با خودش دندونهاشو بهم میزنه.لطفا اگه راهنمایی کنید و تجربیاتتونو عنوان کنید ممنون میشم
0
0
پاسخ ها:
eblis | ۳ سال پیش
سلام مطمئنی بیماری هاری نگرفته ؟
چونکه اکثر سگهایی ک هاری دارن اینجوری هستن
0
0
hits