دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۷ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۰۷ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۲۸ مه ۲۰۲۳ میلادی
آموزش حمام كردن سگ ها و بچه سگ ها
25
زمان مطالعه: 10 دقیقه
طریقه حمام کردن سگ:سگها معمولا نياز چندانی به استحمام و شستشو ندارند. این را ممکن است زیاد از دامپزشکان شنیده باشید.

طریقه حمام کردن سگ

سگها معمولا نياز چندانی به استحمام و شستشو ندارند. این را ممکن است زیاد از دامپزشکان شنیده باشید.پوست سگها غدد چربی زیادی ندارد و همچنین آنها فاقد غدد عرق هستند پس پوست آنها با شستشوی زیاد خشک و پوسته پوسته می شود.البته در مورد سگهای موبلند باید برس زدن بطور منظم و مرتب صورت بگيرد.

بنابراین باید از شستن بیش از حد و زود به زود سگ ها خودداری کنید . البته در مواردی که سگ شما مبتلا به بیماریهای پوستی شده ممکن است دامپزشک چندین بار شستشو ، با شامپوهای طبی را توصیه کند که آن بلامانع است.در هر حال برای شستن سگها باید از شامپوهای مخصوص سگ استفاده کنید. شامپوهای معمولی اغلب خاصیت چربی بری زیادی دارند و همانطور که گفته شد پوست بدن سگها را زیادی خشک میکنند و باعث خارش و پوسته ریزی می شوند.با دلگرم همراه باشید.

آموزش شست و شو (حمام) سگ

آموزش شست و شو (حمام) سگ

آماده سازی وسایل حمام سگ


ابتدا می بایست وسایل مورد نیاز برای حمام کردن سگتان را مهیا کنید که موارد مهم عبارتند از : حوله - شامپو (ترجبیحا شامپوی سگ - در نبود باید با دامپزشک خود مشورت کنید) - اسفنج (در صورت نیاز) .
به خاطر داشته باشید که حساسیت پوست سگ ها از انسان بیشتر است پس در انتخاب دمای آب بسیار دقت کنید. معمولا بهترین دما آب ولرم به طرف گرم است. انتخاب شامپو (مخصوصا در ایران) بسیار مهم است. که این امر در سگ هایی که مشلات پوستی دارند بسیار بیشتر جلوه میکند و باید از شامپو هایی مخصوص مشکل آنها استفاده شود. که حتما باید با دامپزشک خود در این مورد مشورت کنید.

شانه کردن کامل سگ

قبل از حمام کردن سگتان حتما سعی کنید که او را به طور کامل شانه کنید و سطح پوستش را برای مواردی مانند مشکلات پوستی - کنه و کک و ... بررسی کنید. در صورت مشکلات پوستی حتما با دامپزشک خود مشورت کنید.
شانه کردن قبل از حمام سگ فرصت بسیار خوبی برای محبت کردن به او است که البته این امر باعث ریلکس شدن سگ هم میشود که به شما در شست و شوی او نیز کمک خواهد کرد.

شست و شو - مرحله اول

باری انجام این مرحله ابتدا شما باید سگ خود را کاملا خیس کنید - بهتر است که ابتدا از سر حیوان شروع کنید. سپس از شامپو استفاده کنید و سعی کنید که تمامی قسمت های بدن او را مانند چین ها و درز ها (مثل ناحیه گردن و پا ها) را خوب با شامپو بشویید . سعی کنید نواحی ای که بیشتر کثیف میشود را بیشتر با دست بمالید تا بهتر تمیز شود.

همانطور که گفته شد بهتر است از سر و گردن حیوان شست و شو را آغاز کنید و از دست خود استفاده کنید و به آرامی بادست سر و گردن را بشویید که این مخصوصا در مواردی که انگل هایی مثل کنه و کک روی بدن حیوان وجود دارند بسیار کمک خواهد کرد و شما بهتر خواهید توانست که آنها را از بدن سگ جدا کنید. در مواردی در روی بدن سگ این انگل ها را مشاهده کردید از آب گرم استفاده کنید چون آب گرم باعث شک در این انگل ها میشود و باعث میشود که راحت از از شر آنها خلاص شوید.مدت ماندن کف شاپو بر روی بدن سگ در هر شامپو متفاوت است و باید بر اساس دستورات روی جعبه یا قوطی شامپو عمل کنید در غیر این صورت حتما با دامپزشک خود در این مورد مشورت کنید.

  • برای جلوگیری از به وجود آمدن مشکلات احتمالی گوش سعی کنید که قبل از شست شو سگ دو تکه پنبه در گو سگتان قرار دهید تا آب و شامپو وارد گوش نشود
  • حتما اطمینان حاصل کنید که شامپو وارد گوش - دماغ و چشم سگتان نشود
  • داخل گوش مکان مناسبی برای پنهان شدن انگل های پوستی است پس سعی کنید که حتما این قسمت را وارسی کنید و در صورت لزوم با استفاده از هموستات و پنبه تمیز داخل گوش را تمیز کنید (آموزش تمیز کردن گوش در بخش مقالات وجود دارد)

شست و شو - مرحله دوم

بعد از تمام شدن شست و شو با استفاده از آب به دو مرتبه طور کامل بدن سگ را شست و شو دهید و حتما چک کنید که در هیچ نقطه از بدنش کف باقی نمانده باشد.
در صورتی که حیوان اجازه نمیدهد که به طور مستقیم روی صورتش آب بریزید میتوانید از دست خود استفاده کنید و آب را روی دستتان ریخته و با دست سر و صورت را به صورت دورانی سشت و شو کنید .

توجه کنید در صورتی در این مرحله بدن سگ را به خوبی شست و شو نکنید و مقداری شامپو همراه با چرک بر روی بدن سگ بماند - حیوان دچار التهاب پوست خواهد شد لذا در این مورد بسیار دقت کنید. برای راحت شدن کار میتونید از دوش های مختلف که به شیلنگ آب متصل میشوند و در بازار موجود هستند استفاده کنید.

خشک کردن

برای خشک کردن از یک حوله استفاده کنید و تمامی قسمت های بدن سگ را خوب خشک کنید و دقت کنید که قسمت داخلی گوش ها را نیز خوب خشک کنید. سگ ها معمولا به طور غریزی وقتی خیس میشوند خود را تکان میدهند پس دقت کنید که شما را خیس نکنند.
در قسمتهایی که هما سرد است یا در فصل زمستان سعی کنید که سگ را سریع خشک کنید و در صورت امکان از شسوار استفاده کنید.

  • در نژاد هایی که مستعد به التهاب گوش هستند معمولا توصیه میشود که از قطره های خشک کننده گوش استفاده شود که حتما در این مورد با دامپزشک خود مشورت کنید.
  • در بعضی از موارد برای اینکه سگ شما کمتر بو دهد از اسپری های سگ استفاده میکنند اما با توجه به اینکه بعضی از سگ ها به این مواد حساسیت دارند در صورتی که میخواهید از این موارد استفاده کنید با دامپزشک خود مشورت کنید


آموزش شست و شو (حمام) سگاقدامات آرایشی

پاسخ مشخصی درمورد این سوال که چندوقت یکبارباید یک سگ را حمام کرد وجود ندارد. سگی که کثیف است وبومی دهد نیازبه حمام دارد ولی کثیفی جزئی را می توان پس ازخشک شدن بوسیله برس زدن برطرف کرد. اکثرسگها به حمام بیشتری درفصل تابستان نیازدارند. برخی ازسگها نیازبه حمام ماهانه وبعضی بیشترازاین نیازدارند اما شستشوی بیش ازحد باعث کم شدن چربی های طبیعی سطح پوست شده وپوست حالت خشکی وخشنی بخود می گیرد وشفافیت ودرخشندگی موها کمترمی شود.همیشه قبل ازحمام کردن سگ آنرا بخوبی تیمارنمایید وگرنه باعث تشکیل توده ها وگره های بیشتری خواهید شد.

هرگزازپاک کننده های قوی یا صابون های قلیایی قوی استفاده نکنید زیرا پوست سگها حساس است. شما می توانید ازشامپوهای مخصوص سگ یا شامپوی بچه استفاده کنید. آب مورد استفاده باید ولرم باشد. شما می توانید ازوان حمام خود نیزاستفاده کنید ولی باید آنرا بخوبی بشویید. وان حمام بچه برای شستشوی سگهای کوچک مفید می باشد. می توان ازشامپوی خشک نیزجهت تمیزکردن سریع سگها استفاده کرد اما جهت استفاده درسگهای کثیف مناسب نمی باشد.


روش حمام کردن


1- فردی را به عنوان کمک انتخاب کنید وازاو بخواهید تا حیوان را موقع شستشو محکم نگه دارد. قلاده حیوان را بازکنید وآنرا درداخل وان قراردهید. ازیک دوش دستی جهت پاشیدن آب روی پشت واطراف بدن حیوان استفاده کنید.
2- مقداری شامپو روی پشت حیوان بریزید وآنرا به همه جای بدن حیوان تا پائین پاها بمالید سپس سرحیوان را بشوئید. مراقب باشید که شامپو به داخل چشم سگ نرود. درهنگام شستشو سعی کنید ازپنبه یا پارچه کتانی که آن را بوسیله روغن های معدنی نظیرپارافین یا گلیسیرین آغشته گردیده درگوش استفاده کنید وآن را قبل ازاستحمام درداخل مجرای گوش حیوان قراردهید تا ازنفوذ آب به داخل مجرای گوش جلوگیری شود. وقتی سرسگ خیس می شود اغلب سگ سرخود را به اطراف تکان می دهد وآب را به اطراف پخش می کند.
3- حال حیوان را بطورکامل با آب بشوئید. ازسرشروع کنید به سمت عقب ادامه دهید. آب بدن حیوان را بخوبی خشک کنید. درتابستان دویدن حیوان درهوای آزاد وسپس برس زدن آن برای بسیاری ازسگها کفایت می کند اما سگهای موبلند باید با حوله خشک شوند.
4- درزمستان حیوان را باحوله بخوبی خشک کنید ودرجای گرم نگه دارید وگرنه حیوان سرما می خورد. می توانید ازسشوارهم برای خشک کردن حیوان استفاده کنید اما باید ابتدا حیوان را عادت دهید تا ازصدا وگرمای آن نترسد. سشواررا خیلی نزدیک بدن حیوان نگیرید.

طرزبرخورد با گره ها وتوده های مو

گره های کوچک را می توان با استفاده ازشانه دندانه بازازبین برد. درابتدا باید با استفاده ازشاه دندانه بازوسپس با شانه نرم آنها راشانه کرد. گره های بزرگ را به این طریق نمی توان ازبین برد بلکه ابتدا باید یک شانه را به زیرگره وارد کنید وسپس موی بالای شانه را بالاگرفته بوسیله قیچی کوتاه نمایید.


مراقبت خاص ازسگهای موبلند

اگرشما Carder , hound gloves وبرسهای موکوتاه درسگهای موبلند استفاده کنید قادربه تیمارکردن مناسب حیوان نیستید. اگرچه ظاهرحیوان بسیارمناسب بوده وپوشش خارجی آن صاف است ولی بدلیل نرسیدن نوک دندانه های برس به لایه زیرین گره های متراکمی درآن ایجاد می شود که تنها راه چاره کوتاه کردن مو وقیچی کردن گره هاست که هم برای شما دربرگیرنده صرف وقت وهزینه است وهم حیوان را ناراحت می کند. زیرا گاهی مواقع لازم است که زیربیهوشی این کارانجام شود. خصوصا درسگی مثل سگ افغان که 18 ماه طول می کشد تا ظاهرحیوان به حالت اولش برگردد این امربسیارناراحت کننده می باشد. لذا هرگزتیمارکردن سگ موبلند خود را فراموش نکنید ومطمئن شوید که ازتکنیک وابزارمناسب استفاده می کنید.

پادری لاستیکی در حمام

کف و وان حمام حالتی لیز دارد و سگها ازین لیزی وحشت دارند . بهترین کار این است که در محلی که تصمیم دارید سگتان را بشوئید یک پادری لاستیکی قرار دهید تا سگ لغزندگی را احساس نکند و آرام تر باشد .

از گوش ها و چشمان سگ محافظت کنید

سگها از نفوذ آب به داخل چشمها و گوشهایشان ناراضی هستند و رفتن شامپو به داخل چشم نیز به آن آسیب های بدی وارد میکند . داخل شدن آب به گوش نیز برای سگها بسیار ناخوشایند است .
شما باید هنگام استفاده از آب و شامپو به ناحیه چشمها و گوشها توجه زیادی کنید و مواظب باشید که آب داخل آنها نرود . برای جلوگیری از نفوذ آب به داخل گوش میتوانید در گوش سگ پنبه بگذارید .

گوشها را تمیز کنید

پس از حمام ، میتوانید با چند گوش پاک کن گوشهای سگتان را تمیز کنید . بهتر است پیش از پاک کردن گوش روی گوش پاک کن و یا داخل گوش سگ چند قطره محلول پاک کننده گوش مخصوص حیوانات بریزید .

از کلمات آرام و تشویق کننده استفاده کنید

در هنگام شستن سگ ، مطمئن شوید که سگ کاملا آرام و راحت است . خودتان نیز آرام باشید ، در صورتی که با اضطراب این کار را انجام دهید سگ احساس شما را درک میکند و او نیز مضطرب میشود .
از کلمات آرام استفاده کرده و سگ خود را تشویق کنید . در هنگام شستن با سگ بازی کنید و تعدادی از اسباب بازی هایش را به داخل حمام بیاورید . دادن خوراکی های تشویقی نیز حمام کردن را برای سگ کاملا سرگرم کننده میکند .


آموزش شست و شو (حمام) سگ

روش صحیح برای استحمام سگ


آموزش شست و شو (حمام) سگ

آموزش شست و شو (حمام) سگ


آموزش شست و شو (حمام) سگ
آموزش شست و شو (حمام) سگ
آموزش شست و شو (حمام) سگ

منبع:مای پت

مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.1 از 5 (25 رای)  

دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است