دلگرم
امروز: دوشنبه, ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۱۵ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۰۵ ژوئن ۲۰۲۳ میلادی
رفتار شناسی در سگ ها
7
زمان مطالعه: 8 دقیقه
رفتار شناسی سگ‌ها:مطالعه زبان بدن سگ به صاحبان کمک می کند که بدون نیاز به داشتن ملاقات پرهزینه با یک رفتارشناس بتوانند سگ هایشان را درک کنند.

رفتار شناسی سگ‌ها

در اولین نگاه اینگونه به نظر می‌رسد که می‌توان هر نژاد از سگ ها را به منظورهای متفاوت تربیت و به کارگیری کرد و این در حالیست که خصوصیات نژادی و رفتاری سگ‌ها با یکدیگر متفاوت بوده و هر نژاد ویژگی‌های خاص خویش و به تبع آن کاربردهای مخصوص به خود را دارد و بررسی این موضوعات <<علم رفتار شناسی>> را تشکیل می‌دهد.با دلگرم همراه باشید.

کلیات روانشناسی (رفتار شناسی) در سگ ها

Behavioral in dogs

رفتار سگ اغلب باعث سردرگمی صاحبش می شود. جویدن تخریبی، کندن حفره، پارس کردن، و زوزه کشیدن، در دنیای سگ ها رفتارهای طبیعی هستند، اما بدون فهمیدن رفتار و زبان بدن سگ بسیار دشوار است که متوجه شویم چرا سگ ها این کارها را انجام می دهند. کارشناسان تربیت رفتاری سگ، به عنوان یک حرفه زبان بدن سگ را مطالعه کرده اند و می توانند در مورد رفتارهای به ظاهر عجیب، توضیحاتی را به صاحبان سردرگم ارائه دهند.

چگونگی فهمیدن زبان بدن سگ

مطالعه زبان بدن سگ به صاحبان کمک می کند که بدون نیاز به داشتن ملاقات پرهزینه با یک رفتارشناس بتوانند سگ هایشان را درک کنند.

استیسی براسلو- اشنک ، مربی تربیت سگ، می گوید:

چهره سگتان را نگاه کنید تا نشانه های رفتاری او را ببینید که نشان می دهند که او مضطرب یا ترسان است.

به نفس نفس زدن، فرار از برقراری تماس چشمی، خمیازه کشیدن، گوشهای رو به پشت و لیس زدن لبها و بینی توجه کنید. تمام اینها علامت هایی ست که یک سگ ارسال می کند تا نشان دهد که حالت تهاجمی دارد. یک سگ خوشحال و مطمئن سری صاف، گوش هایی به سمت بالا و آرام، و دهانی تقریبا باز دارد.

به حالت سگتان نگاه کنید.

طبق گفته انجمن انسانی سیلیکون ولی، حالت بدنی افتاده، لرزان و دمی افتاده نشان دهنده ناراحتی، ترس یا استرس است. حالت ایستاده و دم آرام و در حال حرکت نشانه های یک سگ خوشحال است. گوش های به سمت جلو و موهای سیخ شده سگ، یک اخطار است.

رفتار سگ تان را همراه با زبان بدن او در نظر بگیرید.

طبق انجمن انسانی آریزونا ممکن است یک سگ در موقعیت پرواز قرارگیرد و حالت تهاجمی از خود نشان دهد در حالیکه شما چاره ای جز پرواز برای سفر ندارید. یک سگ مضطرب به طرز نامناسبی شروع به جویدن می کند تا استرسش را تسکین دهد. یک سگ گوش به زنگ ممکن است پارس کند تا حضور یک غریبه را اطلاع دهد. اگر حیوان یا انسان دیگری بیش از انتظار به قلمروی مورد نظر، استخوان او، اسباب بازی یا صاحبش نزدیک شود، یک سگ محافظ ممکن است علامت هایی از آماده باش بودن و تهاجمی بودن نشان دهد

برای رفتارهای افراطی مانند اضطراب جدایی ، با یک رفتارشناس حرفه ای حیوانات مشاوره کنید.

سگی که اضطراب جدایی دارد ممکن است زمانی که صاحبش آماده ترک محل است، حالت ترس و لرز داشته باشد، زوزه بکشد و سر و دمشان را پایین نگه دارد. هنگامی که تنها می ماند و یا هنگامی که بیش از حد از بازگشت صاحبش هیجان زده می شود، امکان دارد آب دهانش بریزد، و شروع به جویدن یا حفر کردن کند. در صورت تکرار حالات تهاجمی نیاز به کمک رفتارشناس می باشد، چرا که این رفتار ممکن است منجر به این شود که حیوان گاز بگیرد.

 رفتار شناسی در سگها

روانشناسی(رفتارشناسی)سگ

در مورد رفتارهای نگهبانی بیش از حد با رفتارشناس مشورت کنید، چرا که ممکن است هنگامی که صاحب حیوان سعی دارد اجناس مورد نظرش را تحویل بگیرد منجر به غرش یا پرخاش کردن حیوان شود. اگر درمورد رفتار و زبان بدن سگتان تردید دارید، سعی کنید تنها یک جلسه با یک رفتارشناس ملاقات کنید تا پاسخ ها و توصیه هایی دریافت کنید. می توانید از طریق مراجعین قبلی مطمئن شوید که رفتارشناس مناسب و باکفایتی انتخاب کرده اید.

سگ‌ها بسیاری از نیروها و انرژی‌های بیرونی را که انسان قادر به جذب و دریافت آنها نمی‌باشند دریافت نموده و نسبت به آنها واکنش نشان می‌دهند، بی قراری و پارس سگ‌ها قبل از زلزله و طوفان رفتارهایی است که قرن‌ها آدمی را مجذوب خود ساخته است، سگ‌ها در موقعیت‌های مختلف رفتارهای متفاوتی از خویش نشان می‌دهند که هر یک در جای خود قابل بررسی و تحلیل علمی و فنی می‌باشد به عنوان مثال درک نمودن حس ترس یکی از ویژگی‌های جالب سگ‌ها می‌باشد به طوریکه اگر فردی از سگی بترسد و از جلوی او فرار کند حیوان بلافاصله واکنش نشان داده و اقدام به پارس کردن و تعقیب او خواهد نمود چرا که سگ‌ها اشیای متحرک را هدفی برای تعقیب نمودن محسوب می‌نمایند و در واقع این یک رفتار غریزی برایشان محسوب می‌گردد لذا در این موارد حفظ خونسردی و آرامش بهترین عکس العمل در مقابل سگ‌ها می‌باشد.

انسان در حالت ترس امواج الکترومغناطیسی خاصی از خود ساطع می‌نماید که سگ‌ها قادر به دریافت و حس این امواج هستند که در این حالت سگ‌ها واکنش خویش را ابتدا با پارس نمودن و سپس تعقیب و گازگرفتن نشان می‌دهند.رفتار شناسی سگ‌ها رفتار شناسی سگ‌ها رفتار شناسی سگ‌ها رفتار شناسی سگ‌ها رفتار شناسی سگ‌ها
هرگز نباید به محوطه نگهبانی سگ‌های نگهبان بدون اطلاع صاحب سگ نزدیک شد چرا که حیوان فرد را به عنوان یک دشمن تصور نموده و حالت حمله را اتخاذ خواهد نمود و باز به خاطر داشته باشید که نزدیک شدن بی محابا به سگ‌های پلیسی عواقب خطرناکی را در پی خواهد داشت و این مسأله با لحاظ نمودن آموزش‌های خاص سگ‌های پلیس و رفتار شناسی آنها اهمیت خود را بیشتر نمایان می‌کند.

توجه به موضوع زبان بدن ( Body Language ) در خصوص سگ‌ها مبحث ویژه‌ای است که هیچ مربی نباید از آن غافل شود و همواره باید به این نوع از ارتباط توجه خاصی داشته باشد، حرکات و حالات مختلف بدنی سگ بیانگر احساسات عاطفی و حتی طرز تفکر حیوان در لحظات خاص می‌باشد، سگ‌ها همواره با چشمانشان با آدمی سخن می‌گویند و نوع نگاه حیوان در شرایط مختلف معانی متفاوتی را به فرد منتقل می‌نماید، سگی که با تکان دادن دم و خیره به صاحبش می‌نگرد و یا سگی که مسیر نگاهش را از چشمان صاحبش می‌دزد و سر به زمین می‌دوزد و یا سگی که خیره و با نمایش دندان‌هایش و با حالت غرغر به فرد می‌نگرد هر یک از این حالات معنی و مفهوم خاص خویش را دارد و حتی نوع جست و خیز و راه رفتن و دویدن سگ هر کدام دنیایی از معانی را به آدمی منتقل می‌نماید، اینجانب عمیقاً بر این باورم که حس و درک رفتارهای سگ در لحظات و شرایط متفاوت رابطه مستقیم با حالات روحی و روانی صاحبش و چشم دل او دارد.

سگ‌ها متناسب با ویژگی‌های نژدایشان رفتار و حرکات خاص خویش را دارند، ژرمن‌ها نسبت به غریبه ها محتاط می‌باشند اما در عین حال اولین صاحب خود را به‌عنوان یک دوست در سراسر زندگیشان به حساب می‌آورند، آنها چیزهایی را که یاد می‌گیرند هرگز فراموش نمی‌کنند و آرامش و امنیت را در کنار صاحب خود تجربه می‌نمایند و یا نژاد دابرمن پینچر در عین مشکوک بودن به غریبه ها نسبت به اعضای خانواده آرام و پراحساس بوده و صاحبی پرانرژی را به چالش می طلبد اما در صحنه کارزار با اشاره ابروان صاحبش رفتارهایی جسورانه و تا حد فدای جانش به نمایش می‌گذارد

و یا انواع مستیف‌ها خصوصاً مستیف تبتی علیرغم این که طبیعت درنده خویی دارند در صورتیکه درست تربیت شوند رفتارهایی اطاعت آمیز و فداکارانه نسبت به صاحبانشان داشته اما در مقابل غریبه‌ها و گرگ‌ها و حتی پلنگ‌ها بسیار درنده خو و بی رحم می‌باشند. نژاد بول داگ علیرغم داشتن ظاهر خشن و ترسناک، رابطه خوبی با بچه ها دارد و برخلاف پیشینه خونریزش، رفتارهای اجتماعی خوشایندی را از خود بروز می دهد.توجه دقیق به خصوصیات نژادی سگ‌ها و رفتارهایشان دارندگان سگ‌ها را در جهت رسیدن به یک درک متقابل و در نهایت تربیت صحیح حیوان یاری می‌نماید و این نکته ای است که نباید از چشمان هیچ مربی و صاحب سگی دور بماند.

خواهشمنديم اگر سوال يا نکته‌اي براي مطلب رفتار شناسی سگ‌ها

در ذهن شما باقي مانده است، آن‌را در قسمت نظرات با ما و ساير کاربران به اشتراک بگذاريد.

------------------------------------------------------------------------------

مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.7 از 5 (7 رای)  


۲ دیدگاه
شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

ارتیم | ۳ سال پیش
ما یک سگ جدیدا برای نگهبانی اوردیم علاقه عجیبی داره سنگ های بزرگ را به دهن بگیره پ زوزه میکشه جوری که انگار داره با سنگ حرف میزنه عر ماری هم میکنیم تا خوذش نخواد سنگ را از دهنش نمیندازه خیلی نگرانم کرده فکر میکنم قبلا ازار دیده یه هفته است اوردیمش حدودا 6یا 7 ماهه ونر هستش لطفا راهنماییم کنید
0
0
معین | ۳ سال پیش
با سلام
ما یه سگ ژرمن 6 ماهه داریم که از تولگی خودمون بزرگش کردیم الان تقریبا یک هفتست که رفتارهاش عوض شده روی آدما پارس میکنه حتی اگه تو ماشین در حال گذر باشیم و اگه بتونه گازشون میگیره
خواهشمندم ما رو راهنمایی کنید
0
0