مجله دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۰۸ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۳۱ ژانویه ۲۰۲۳ میلادی
تغذیه مناسب برای خرگوش خانگی
26
زمان مطالعه: 4 دقیقه
نکات مهم درباره تغذیه خرگوش خانگی/با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با غذاهای مناسب برای تغذیه خرگوش خانگی آشنا شوید.

نکات مهم درباره تغذیه خرگوش خانگی

با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با غذاهای مناسب برای تغذیه خرگوش خانگی آشنا شوید.

چه غذایی به خرگوش خانگی بدهیم؟

لیست غذای خرگوش

یونجه خشک

یونجه تازه بخش عمده ای از رژیم غذایی خرگوش شما را تشکیل میدهد ودر تمام زمانها دسترسی به آن آسان میباشد. خرگوش های بالغ میتوانند تیموتی، چمن و علوفه جو بخورند در حالی که خرگوش های جوان باید تازه مصرف کنند. یونجه نباید بیش از حد به خرگوش بالغ داده شود، زیرا پروتئین و قند بالائی دارد. یونجه برای خرگوش به دلیل فیبر موجود در آن برای سلامت دستگاه گوارش آنها ضروری میباشد و همچنین از رشد بیش از حد دندانهای خرگوش (که به طور مداوم رشد می کنند) جلوگیری میکند وبرای سلامتیدندان مفید است. قرار دادن یونجه در یک جعبه بستر ، خرگوش را تشویق به خوردن و انجام عمل دفع در همانجا میکند.

غذای مناسب خرگوش خانگی

هنگام انتخاب یونجه، مطمئن شوید که آنها از لحاظ ظاهری تازه باشند و بوی تازگی بدهند. یونجه هایی که قهوه ای رنگ یا کپک زده هستند و یا دیگر بویی مثل علف تازه نمیدهند را انتخاب نکنید. فروشگاه ها باید یونجه را در یک محل خشک در یک ظرف قرار دهند تا اجازه دهند تا جریان هوا در آنها براحتی تبادل شود تا از کپک زدن آن چلوگیری شود. خرید یونجه به صورت فله ای از یک کشاورز محلی تمایل بسیار مقرون به صرفه تر از یونجه های کیسه ای است که در فروشگاههای حیوانات خانگی به فروش میرسد .

سبزیجات

مجموعه متنوعی از سبزیجات باید بخشی از رژیم غذایی روزانه خرگوش باشد. هنگام انتخاب سبزیجات دقت کنید که کاملا تازه و عاری از آفت کش ها باشند. همیشه سبزیجات خود را قبل از تغذیه برای خرگوش خود کاملا بشویید. خوراک سبزیجات در مقادیر کم باید به خرگوش داده شود تا زمانی که شما مطمئن شوید خرگوش شما نسبت به آنها واکنش خوبی نشان داده است. تغذیه خرگوش از برگ houseplants که بسیاری از آنها برای خرگوش سمی هستند،بسیار خطرناک است. یک لیست کامل از گیاهان سمی در مورد این موضوع در یک تاپیک جداگانه توضیح داده خواهد شد.

غذای مناسب خرگوش خانگی

خرگوش شما ممکن است ازبرخی سبزیجات زیر لذت ببرد:

 • ریحان
 • بوک چوی
 • برگ های کلم بروکلی (ساقه برای گاز زدن مناسب است)
 • هویج (هویج کلسیم بالایی دارد و باید خیلی کم داده شود)
 • کرفس
 • گشنیز
 • شبدر
 • خربزه
 • برگ قاصدک
 • شوید
 • کلم پیچ (به مقدارکم)
 • کاهو ( برگهای رومایین یا تیره )
 • نعناع
 • سبزی خردل
 • جعفری
 • ترتیزک

آب

آب تازه باید همیشه در دسترس خرگوش شما باشد. اگر خرگوش شما دریک قفس نگهداری میشود، یک بطری آب آویزان گزینه خوبی میباشد. خرگوش نیز میتواند از یک کاسه آب بنوشند. شما می توانید در روز گرم یک یا دو مکعب یخ یخ را در ظرف آب خرگوش خود قرار دهید. اگر خرگوش شما به نظر می رسد به اندازه کافی آب آشامیدنی نمیخورد شما می توانید سبزیجات نسبتا مرطوب و پرآب برای خرگوش خود تهیه کنید.

پلت یا گلوله های مخصوص

این پلت ها را باید به طوری که آنها تازه هستند خریداری کنید. باید به دنبال پلت هایی باشید که از فیبر بالا و پروتئین کم برخوردار باشند. شما باید در سنین بالا مصرف این پلت ها را محدود کنید. پلت هایی هستند که با پروتئین بالا می توانند منجر به چاقی و مسائل مربوط به بهداشت و سلامت دیگر در خرگوش شوند.

سلامتی

همه ما از اینکه حیوان سالمی داشته باشیم لذت میبریم بنابراین برای اطمینان از سلامت خرگوش آنها را باید فقط گاه به گاه نزد دامپزشک ببریم. یکسری از مواد غذایی هستند که سرشار از کربوهیدرات ها میباشند مانند نان، بیسکویت، ماکارونی، چوب شور، شیرینی، چیپس، و یا غلات ،که این غذاها را نباید به خرگوش داد. اگر چه خیلی از غذاهای تجاری خرگوش هستند که دارای مقادیر بالایی از چربی و قند، ماست و چیپس هستند که هرگز نباید به خرگوش داده شود. هرگز به خرگوش خود شکلات ندهید زیرا شکلات برای خرگوش ماده ای بسیار سمی است.

میوه ها بهترین گزینه برای درمان خرگوش هستند، اما باز هم شما باید آن را تنها در مقدار کمی به دلیل مقدار قند بالا به خرگوش بدهید. برای خرید میوه جات دقت کنید که تازه و عاری از هرگونه آفت کش ها باشند. مثل سبزیجات، مطمئن شوید که آنها کاملا شسته شده اند.

غذای مناسب خرگوش خانگی

برخی از میوه هایی که خرگوش ها از خوردن آنها لذت میبرند عبارتند از:

 1. توت فرنگی
 2. تمشک
 3. موز
 4. آناناس
 5. سیب (بدون تخمه)

-------------------------------------------------------------------------------

گردآوری شده مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.4 از 5 (26 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است