مجله دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۰ آذر ۱۴۰۱ برابر با ۰۶ جمادى الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۱ دسامبر ۲۰۲۲ میلادی
زیکا : واکسن مراقبت از حیوانات
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
محافظت کامل واکسن زیکا از مدل‌های حیوانی/با این بخش از دلگرم همراه باشید تا از فواید واکسن زیکا برای حیوانات با خبر شوید.

محافظت کامل واکسن زیکا از مدل‌های حیوانی

با این بخش از دلگرم همراه باشید تا از فواید واکسن زیکا برای حیوانات با خبر شوید.

 محافظت کامل واکسن زیکا از مدل‌های حیوانی

واکسن زیکا

رشد و گسترش سریع ویروس زیکا و اثرات مخرب آن روی رشد مغزی نوزادان نیاز به تولید واکسنی را تقویت کرد که بتواند در انسان‌ها در برابر این بیماری مصونیت ایجاد کند و مانع ابتلای آنها شود. به گزارش «upi»، تا پیش از این تنها راه مقابله با این بیماری جلوگیری از گزش پشه ناقل ویروس زیکا بود. واکسن زیکا بر پایه فناوری استفاده‌شده در تولید واکسن‌های HIV و ابولا و از طریق شرکت واکسن‌سازی GeoVax آنلانتا تولید شده است. آزمایش روی این واکسن در مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌های آمریکا در کلورادو انجام گرفته است.

واکسن جدید زیکا پروتئین خاص زیکا موسوم به NS1 را مورد هدف قرار می‌دهد. این پروتئین با سیستم ایمنی پشه که امکان تکثیر ویروس فراهم می‌آورد، تداخل می‌کند.این واکسن، آنتی‌بادی‌های موثر را وادار به تولید پروتئین NS1 کرده و آن را قادر می‌سازد که در راستای کاهش رشد و انتقال ویروس زیکا در پشه ناقل عمل کند. محققان در این آزمایش‌ها، مقادیر بالایی ویروس زیکا را به موش‌های سالم تزریق کردند. آنها، این ویروس را به‌طور مستقیم به مغز موش‌ها تزریق کردند.

واکسن زیکا

محققان معتقدند که یک دوز واکسن NS1 می‌تواند تا 100 درصد در موش‌ها مصونیت ایجاد کند. آنها به گروهی از موش‌ها نیز شبه واکسن تزریق و ویروس را وارد بدن آنها کردند. بیش از 90 درصد از آنها طی یک هفته جان خود را از دست دادند. با وجود اینکه عملکرد این واکسن در موش‌ها امیدوارکننده است، ممکن است این تحقیقات در انسان‌ها تا این اندازه موفقیت‌آمیز نباشد بنابراین به تحقیق و بررسی بیشتری نیاز دارد.

نتایج این تحقیقات با مصون‌شدن کامل آزمایش‌شوندگان همراه بوده و هیچ عارضه جانبی مهمی هم در پی استفاده از این واکسن‌‎ها مشاهده نشده است.متخصصان می‌گویند نتایج مثبت این آزمایش‌ها می‌تواند درستی رویکرد تحقیقات برای تهیه واکسن زیکا را نوید دهد. گام بعدی در این تحقیقات، تزریق آزمایشی آن روی تعداد محدودی از انسان‌هاست که قرار است اواخر امسال آغاز شود.گروه‌های متعددی از محققان و دانشمندان عرصه پزشکی در نقاط مختلف جهان روی تهیه واکسن زیکا کار می‌کنند اما به نظر می‌رسد برای دسترسی به واکسنی که قابل تجویز برای انسان باشد هنوز باید چند سال دیگر صبر کرد.زیکا که عامل اصلی انتقال آن پشه‌های ناقل این ویروس هستند هم اکنون در ۶۰ نقطه جهان شیوع پیدا کرده است.

------------------------------------------------------------------------------------------

گردآوری شده مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
  • منبع
  • گردآوری شده ی دلگرم
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است