دلگرم
امروز: شنبه, ۰۱ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۰۷ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۳ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
طرح توجیهی تجارت الکترونیکی با دستگاه خود پرداز
2
زمان مطالعه: 5 دقیقه
زمانی که شما از خود پرداز بانک دیگری استفاده می کنید ، مبلغی از شما به عنوان استفاده از خدمات کسر می شود ، و یه حساب سر انگشتی می بینید با نصب یک خود پرداز چه سود پر در آمد دریافت می کنید

آیا میتوان با خود پرداز به در آمد 3 میلیونی رسید ؟

شاید این عنوان در نگاه اول کمی عجیب به نظر برسد. مگر خودپرداز بجز پرداخت وجه و سایر سرویسها، درآمد هم دارد؟ بهتر است کمی به عقب برگردیم. زمانی بانکها فقط به مشتریان یا به اصطلاح دارندگان کارت خودشان خدمات می دادند.

پس از اتصال بانکها توسط شبکه شتاب (شبکه تبادل اطلاعات بین بانکی) در سال ۱۳۸۱، و ارائه خدمات بانکها به مشتریان یکدیگر، قوانینی وضع شد.

شبکه شتاب با هدف یکپارچه کردن و به هم پیوستن سامانه های کارت تمامی بانکهای کشور آغاز به کار کرد. در حال حاضر به عنوان سوئیچ ملی کارت بانک در کشور فعال می باشد.

فیلم : توضیحات کامل در مورد کسب آمد با دستگاه خود پرداز ( ATM )


تفاوت بین صادر کننده کارت و پذیرنده کارت

بانک صادر کننده کارت، Issuer و بانک پذیرنده، Acquirer نامیده می شود. فرض کنید حساب بانکی و کارت شما در بانک پارسیان می باشد و شما برای دریافت وجه به بانک ملی مراجعه می نمایید. در این مثال، پارسیان صادر کننده و ملی پذیرنده کارت شما می باشد.

در صورتی که شما از خودپرداز بانک خودتان وجهی دریافت نمایید، بانک مشمول کارمزد نخواهد بود. اما اگر شما از خودپرداز بانک دیگری دریافت وجه نمایید، بانک صادرکننده (بانکی که شما در آن حساب دارید) طبق بخشنامه بانک مرکزی، موظف به پرداخت کارمزد می باشد.

دلیل پرداخت کارمزد هم ارائه سرویس پرداخت وجه توسط بانک پذیرنده به بانک شماست. بانک پذیرنده، امکانات شامل دستگاه و وجه نقد و شبکه و سایر ملزومات آنرا فراهم نموده و به شما که مشتری اش نیستید، سرویسی ارائه داده است و لذا باید کارمزد دریافت نماید.

کارمزد دستگاه ATM

طی بخشنامه مورخ ۱۳۸۶/۱۰/۲۰ بانک مرکزی مقرر شد که از تاریخ ۱۳۸۶/۱۱/۲۰ کارمزد برداشت وجه در شبکه شتاب بدین شرح باشد:

کارمزد قابل پرداخت به بانک پذیرنده، از طرف بانک صادر کننده، معادل ۱.۱۵ درصد مبلغ تراکنش می باشد. به عنوان مثال اگر مشتری بانک پارسیان، از خودپرداز بانک ملی، ۱۰۰ هزار تومان وجه دریافت نماید، بانک پارسیان کارمزدی معادل ۱۱۵۰ تومان به بانک ملی پرداخت می نماید. (در مطلب عنوان شده که ۱.۱ درصد سهم پذیرنده و ۰.۰۵ درصد سهم صندوق مشاع می باشد.)

بانک صادر کننده همچنین مبلغ ثابت ۱۰۱۳ ریال کارمزد به شبکه شتاب پرداخت می کند.

سایر تراکنشها نیز کارمزدهایی دارند که توسط دارنده یا صادر کننده کارت یا هردو به پذیرنده و شتاب پرداخت می گردد.

به درآمد برسید با دستگاه خود پرداز( ATM )

چگونگی درآمد زایی خودپرداز برای بانکها

طبق مطالب فوق، هر بانک، بسته به اینکه چه تعداد خودپرداز نصب شده و چه تعداد کارت صادر شده دارد، در نهایت مبالغی به عنوان کارمزد پرداخت و دریافت می نماید و پس از کسر این مبالغ، در نهایت، بدهکار یا بستانکار شبکه بانکی می شود.

بانکهایی که تعداد بیشتر و گستردگی مناسبتر شبکه خودپرداز دارند، ممکن است بستانکار شده و بانکهایی که به نسبت کارتهای بیشتری صادر کرده اند و دستگاههای کمتری دارند، ممکن است بدهکار شوند. این مبالغ بانکها را بر آن داشت که در قدم اول نسبت به نصب دستگاههای خارج از شعبه اقدام نمایند.

چرا دستگاه خودپرداز به اشخاص واگذار می کنند ؟

پس از آن، برخی بانکها با ارائه مجوز ارتباط دستگاه خودپرداز ( ATM ) به شبکه بانک، اقدام به تسهیم این کارمزد با اشخاص حقیقی کردند. بدین ترتیب که با تسهیم کارمزدهای دریافتی از دستگاه مربوطه با مالک دستگاه، اشخاص حقیقی را ترغیب کردند تا نسبت به سرمایه گذاری در این حوزه و خرید خودپرداز اقدام نمایند.

اشخاص حقیقی با سرمایه شخصی و یا با اخذ تسهیلات بانکی، اقدام به خرید دستگاههای خودپرداز از شرکتها کرده و پس از طی فرایند مربوطه، دستگاه را به سوئیچ بانک متصل کرده و کلیه خدمات آنرا از جمله پولگذاری انجام می دهند.

سپس بانک مربوطه، کارمزدهای دریافتی از سایر بانکها را محاسبه و بخشی از آن (مثلاً ۶۰ درصد) را به مالک دستگاه پرداخت می نماید. درآمد دستگاه خودپرداز با ورود چند بانک به این عرصه، اشخاص حقیقی را ترغیب کرده که در این حوزه سرمایه گذاری نمایند.

فرمول کارمزد پرداخت وجه :

مبلغ پرداختی x سهم پذیرنده (معمولاً ۶۰%) ۱.۱x%

مثلاً در صورت پرداخت ۱۵ میلیون تومان در یک روز، کارمزد دریافتی ۱۵,۰۰۰,۰۰۰ ضربدر ۶۰% ضربدر ۱.۱% و برابر با ۹۹,۰۰۰ می باشد. البته باید در نظر داشته باشید که پرداخت وجه به دارندگان کارتهای همان بانک، کارمزد ندارد و همچنین کارمزد سایر تراکنشها مثل انتقال وجه، مانده حساب، شارژ و … ناچیز بوده و به طور تقریبی پرداخت ۱۵ میلیون تومان در یک روز، مبلغ ۱۰۰ هزار تومان کارمزد در آن روز یا ۳ میلیون تومان کارمزد ماهیانه دارد.

divider

بیشتر بخوانید :

آشنایی با طرح توجیهی پرورش اسب

پرورش صفر تا صد طرح توجیهی کرم ابریشم

کاربر گرامی چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده لایک کنید ، یا راهکاری دیگری دارید با دیگر کاربران مجله دلگرم به اشتراک بگذارید.

تهیه و گردآوری مجله دلگرم

جهان باورصاد


این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (2 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits