دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۹ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۵ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۳۰ نوامبر ۲۰۲۳ میلادی
آیا تابحال به وضعیت حیوانات در زمستان ها فکر کرده اید؟

همه چیز پیرامون زندگی حیوانات در زمستان

آیا تابحال به وضعیت حیوانات در زمستان ها فکر کرده اید؟
12
زمان مطالعه: 7 دقیقه
هوا سردتر می شود، روزها کوتاهتر می شوند، برگ ها رنگ می بازند و از درختان می افتند. به زودی زمستان می شود و برف زمین را می پوشاند.

حیوانات در زمستان چگونه زندگی میکنند؟ مردم در خانه های گرم زندگی می کنند و در بیرون خانه لباس های گرم بر تن می کنند. مواد غذایی ما از فروشگاه مواد غذایی تهیه می شود. اما در باره حیوانات چه؟

حیوانات چگونه در زمستان زندگی میکنند؟

مهاجرت حیوانات در زمستان

حیوانات در طول زمستان چیزهای بسیار مختلف و شگف انگیزی را انجام می دهند. برخی از آنها مهاجرت می کنند. این بدان معنی است که آنها به مکان های دیگری که هوا گرم تر است یا آنها می توانند غذا پیدا کنند، سفر می کنند.

بسیاری از پرندگان در پاییز مهاجرت می کنند. ار آنجایی که سفر می تواند خطرناک باشد برخی سفرها در گله های بزرگ رخ می دهد. برای مثال، غازها در گروه های پر سر و صدا و v شکل پرواز می کنند. انواع دیگر پرندگان یه تنهایی پرواز می کنند.

چگونه آنها می دانند که زمان کوچ زمستانی است؟ دانش مندان هنوز در حال مطالعه این موضوع هستند. بسیاری مهاجرت را به عنوان بخشی از چرخه سالانه تغیرات که یک پرنده طی می کند، می بینند. چرخه به وسیله تغییرات مقدار نور روز و آب و هوا کنترل می شود.

پرندگان می توانند مسافت های طولانی را پرواز کنند. برای مثال پرستوی دریایی قطب شمال در فصل تابستان در قطب شمال لانه می کند. در پاییز به سمت جنوب تا قطب جنوب پرواز می کند. هر بهار دوباره به شمال باز میگردد.

بیشتر پرندگان مهاجر فاصله کمتری را طی می کنند. اما چگونه آنها هر ساله راه خود را به همان محل می یابند؟ به نظر می رست که پرندگان همانند ملوان ها با جهتیابی با استفاده از خورشید و ماه و ستارگان حرکت می کنند. همچنین به نظر می رسد آنها در مغز خود قطبنمایی برای استفاده از میدان مغناطیسی زمین دارند.

حیوانات دیگر نیز مهاجرت می کنند. در این میان چند پستاندار وجود دارد مانند برخی خفاش ها، گوزن کانادایی و گوزن شمالی، و نهنگها که برای یافتن غذا در هر زمستان سفر می کنند، بسیاری از ماهیی ها مهاجرت می کنند. آنها ممکن است به جنوب شنا کنند یا به سمت آبهای عمیق تر و گرمتر حرکت کنند .

حشرات نیز مهاجرت می کنند. برخی پروانه ها مسافت های طولانی را پرواز می کنند. یه عنوان مثال پروانه پادشاه(مونارچ) تایستان را در کانادا و شمال ایالات متحده امریکا سپری می کند . آنها در زمستان به جنوبی ترین قسمت مکزیک مهاجرت می کنند. اکثر حشرات مهاجر مسافت کوتاه تری را طی می کنند. بسیاری از آنها مانند موریانه ها و سوسک های ژاپنی در جهت پایین درون خاک حرکت می کنند. همچنین کرم خاکی به سمت پایین تا حدود 6 پا زیر زمین حرکت می کند.

حیوانات چگونه زمستان را سپری میکنند
حیوانات در زمستان

سازگاری حیوانات در زمستان

برخی از حیوانات در زمستان باقی می مانند و در تابستان فعال هستند. آنها باید با تغییرات آب و هوایی سازگار شوند. بسیاری در رفتار یا بدنشان تغییراتی می دهند. در حیوانات برای گرم ماندن ممکن است در فصل پاییز خز یا پشم جدید ضخیم تر رشد کند. در راسو ها و خرگوش های برفی ، خز جدید سفید است تا برای پنهان شدن در برف کمکشان کند.

غذا در زمستان سخت پیدا می شود. برخی حیوانات مانند سنجاب ها، موش ها و خرس ها، در زمستان غذاهای اضافی جمع آوری می کنند و آنر را برای بعد ها ذخیره می کنند. برخی مانند خرگوش ها و گوزن ها زمستان را در جستجوی خزه، شاخه، پوست و برگ درختان برای خوردن سپری می کند. دیگر حیوانات تغذیه های متفاوتی در تغییر فصل دارند. روباه قرمز در بهار، تابستان و پاییز میوه و حشرات می خورند ولی در زمستان نمی توانند این چیزها را بخورند، در عوض جوندگان کوچک را می خورند.

حیوانات ممکن است پناهگاه های زمستانی را در سوراخ درختان یا کنده ها ، زیر سنگ ها یا برگها ، یا در زیر زمین بیابند. برخی موش ها حتی در برف تونل می سازند. برای تلاش برای گرم ماندن ، حیواناتی همچون، سنجاب ها و موش ها ممکن است با هم همدست شوند.

برخی حشرات و عنکبوت ها اگر در مناطق یخ زده زندگی کنند و بتوانند غذا برای خوردن بیابند، ممکن است فعال باقی بمانند. حشراتی وجود دارند مثل مگس سنگی زمستانی، درنامگس و کک برفی، که معمولا در زمستان فعال هستند. همچنین برخی ماهی ها در طول زمستان در آب سرد فعال باقی می مانند.

حیوانات چگونه زمستان را سپری میکنند
حیوانات در زمستان

خواب زمستانی حیوانات چگونه است؟

خواب زمستانی حیوانات

برخی حیوانات بخشی یا تمام زمستان را در خواب به سر می برند. این خواب بسیار خاص و عمیق است. دمای بدن حیوانات می افتد و ضربان قلب و تنفس آنها آهسته می شود. این از انرژی بسیار کمی استفاده می کند.

در پاییز، این حیوانات با خوردن غذای اضافی و ذخیره آن به عنوان چربی بدن برای زمستان آماده می شوند. آنها از این چربی برای تامین انرژی هنگام خواب زمستانی استفاده می کنند. برخی نیز غذاهایی مثل آجیل و بلوط برای مصرف زمستانی ذخیره می کنند. خرس ها، اسکون ها ، سنجاب ها و برخی خفاش ها خواب زمستانی دارند.

حیوانات چگونه زمستان را سپری میکنند
حیوانات در زمستان

راه های حیوانات برای زنده ماندن در زمستان

حیوانات خون سرد مانند ماهی ها ، قورباغه ها ، مارها و لاک پشت ها هیچ روشی برای گرم ماندن در زمستان ندارند. مارها و بسیاری از دیگر خزندگان پناهگاهی در چاله ها یا حفره ها می یابند و زمستان را غیرفعال یا خوابیده سپری می کنند. این شبیه خواب زمستانی است.

آب برای بسیاری از حیوانات یک پناهگاه خوب است. وقتی هوا سرد می شود، آنها به پایین دریاچه ها یا تالاب ها می روند. قورباغه ها ، لاک پشت ها و بسیاری از ماهی ها وجود دارند که زیر سنگ ها، کنده ها یا برگهای افتاده پنهان می شوند. همچنین ممکن است آنها خود را در گل دفن کنند. آنها به خواب می روند. آب سرد اکسیژن بیشتری از آب گرم دارد و قورباغه ها و لاک پشتها می توانند از طریق پوستشان آن را جذب می کنند. و نفس می کشند.

حشرات می توانند پناهگاه زمستانی را در چاله های زمین، زیر پوست درختان، در عمق کنده های پوسیده یا در هر ترک کوچک پیدا کنند. یکی از جالب ترین مکان ها یک گال است. یک گال تورم بر روی یک گیاه است. این ناشی از حشرات، قارچ ها ، یا باکتری ها است. آنها یک ماده شیمیایی را ایجاد می کنند که بر رشد گیاه در یک ناحیه کوچک تاثیر می گذارد. و یک توده تشکیل می دهد. این گال منبع اصلی تغذیه و لانه سازنده آن می شود.

هر نوع حشره چرخه عمر خود را دارد که این همان شیوه ی رشد و تغیرات آن است. حشرات مختلف زمستان را در مراحل مختلف زندگیشان سپری می کنند. بسیاری حشرات به نوعی خواب زمستانی یا دیاپوز دارند. دیاپوز شبیه خواب زمستانی است. این زمان وقتی است که رشد و توسعه متوقف می شود. ضربان قلب، تنفس و دمای حشرات افت می کند. برخی حشرات زمستان را شبیه لاروهای کرم مانند سپری می کنند. دیگران زمستان را شبیه شفیره می گذرانند. (این زمانی است که حشرات از شکلی به شکل دیگر تغییر می کنند). حشرات دیگر پس از تخم گذاری در پاییز می میرند. تخم ها در بهار تبدیل به حشرات جدید می شوند و همه چیز دوباره شروع می شود.


حالا میدانید حیوانات چگونه زمستان را سپری میکنند؟ شما میتوانید نظرات و پیشنهادات خود را از طریق قسمت کامنت ها با ما در میان بگذارید. همراه مجله اینترنتی دلگرم باشید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.8 از 5 (12 رای)  

    دیدگاه ها

    اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

    
    hits