دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۵ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۱ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۷ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
طبق گزارش های جدید جیوه عامل بروز بیماری‌های خود ایمنی در زنان است
4
زمان مطالعه: 2 دقیقه
طبق گزارش های جدید جیوه عامل بروز بیماری‌های خود ایمنی در زنان است- گزارش های جدید -جیوه -عامل -بیماری‌ خود ایمنی - زنان -اختلال خود ایمنی- روماتوئید آرتریت-ام اس-لوپوس-التهاب روده-اتو آنتی بادی

نتایج بدست آمده در یک بررسی انجام می‌دهد جیوه موجود در غذاهای خوراکی می‌تواند با اختلال‌های خود ایمنی در زنان مرتبط باشد.

بیماری‌های خود ایمنی به عارضه‌هایی اطلاق می‌شود که سیستم ایمنی بدن عملکرد خود را به درستی انجام نمی‌دهد و سلول‌های سالم را مورد حمله قرار می‌دهند.

جیوه

بیماری‌هایی همچون روماتوئید آرتریت، ام اس، بیماری التهابی روده و لوپوس از جمله این عارضه‌ها به حساب می‌آید.

«امیلی سومرز» محقق ارشد این مطالعه از دانشگاه میشیگان گفت: تاکنون شناخت درستی در مورد علت ابتلای افراد به بیماری‌های خود ایمنی بدست نیامده‌ است.

همچنین از بررسی‌های انجام شده روی ژنتیک افراد مبتلا سرنخی حاصل نشده به همین دلیل معتقدیم مطالعه فاکتورهای زیست محیطی در فهم علت بروز این گونه بیماری‌ها و روش‌های مقابله با آن‌ها می‌تواند کمک کننده باشد.

در این بررسی مشخص شد جیوه موجود در خوراکی‌های دریایی می‌تواند فاکتور اصلی خطرزا در بروز بیماری‌های خودایمنی باشد و این خطر در زنانی که در سن بارداری هستند بیشتر است.

طبق گزارش های جدید جیوه عامل بروز بیماری‌های خود ایمنی در زنان است

در این مطالعه محققان به بررسی اطلاعات تعدادی زن 16 تا 49 سال در فاصله سال‌های 1999 تا 2004 پرداختند که حاکی از آن بود، قرار گرفتن در معرض جیوه موجب تولید پروتئینی به نام «اتو آنتی‌بادی» در بدن می‌شود.

این نوع پروتئین زمانی شکل می‌گیرد که سیستم ایمنی قادر به تشخیص سلول‌های سالم از ناسالم نیست. درحالیکه در این مطالعه وجود رابطه بین قرار گرفتن در معرض جیوه با افزایش احتمال ابتلا به بیماری‌های خودایمنی مشاهده شده ارتباط علت معلولی بین آن دو تایید نشده‌ است.

به نقل از هلث‌دی‌ نیوز، در حالیکه وجود پروتئین «اتو آنتی بادی» در بدن ضرورتا به بیماری‌های خود ایمنی منتهی نمی‌شود ؛اما می‌تواند شاخص قابل توجهی برای احتمال ابتلا به بیماری‌های خود ایمنی باشد.

منبع:ایسنا

تنظیم:مجله دلگرماین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.8 از 5 (4 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits