دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۵ آبان ۱۴۰۰ برابر با ۲۰ ربيع الأول ۱۴۴۳ قمری و ۲۷ اکتبر ۲۰۲۱ میلادی
سافت باکس چیست و استفاده از آن چه فایده ای در عکاسی دارد ؟
0
زمان مطالعه: 13 دقیقه
سافت باکس (soft box) نوعی ابزار نوردهی در عکاسی است که در شمار یکی از ابزار آلات سافت لایت (soft light) به حساب می‌آید.

سافت باکس چیست و چه کاربردی در عکاسی دارد ؟

به گزارش دلگرم : کاربرد سافت باکس پخش کردن نور و تبدیل آن به یک نور نرم و یکدست است و در صورتی که به خوبی استفاده شود، می‌توانید سایه‌های سخت را به کلی از بین ببرید. هرچقدر سافت باکس به سوژه یا مدل نزدیک‌تر باشد، نور نیز نرم‌تر دیده خواهد شد. این وسیله کاربردی در شکل‌های مستطیل، هشت ضلعی، مربع و حتی نواری هم موجود است.

سافت باکس در واقع یک پارچه شفاف است که به نورهای استودیویی یا هولدر های لامپ متصل می‌شود و از خود نوری ندارد. پارچه‌ی سافت باکس سفید یا نقره‌ای و بیرون آن نیز مشکی است و روی یک فریم سیمی نصب می‌شود. جلوی این فریم نیز یک پنل دیفیوزر قرار گرفته است. پارچه مشکی از نفوذ نور به بیرون و بازتاب آن روی تجهیزات استودیو جلوگیری می‌کند.

نور، در عکاسی همه چیز از نور شروع می‌شود، در واقع نور اساس و پایه‌ی هنر عکاسی است و بدون آن ثبت هیچ تصویری ممکن نخواهد بود. حتما که همینقدر توضیح کافیست تا به این پی ببرید که اهمیت کیفیت نور در عکاسی از هر چیز دیگری بالاتر است. ممکن است شما بهترین سوژه را برای عکاسی داشته باشید، به همه‌ی اصول ترکیب بندی هم مسلط باشید و البته به اندازه‌ی کافی در کارتان خلاق باشید، در انتها اگر نوری وجود نداشته باشد شما قادر به ثبت حتی یک تصویر ساده هم نخواهید بود.

به همین دلیل است که اصولا هزینه کردن برای خرید تجهیزات نورپردازی همواره جزو عاقلانه‌ترین کارها و بهترین سرمایه گذاری‌ها به حساب می‌آمد. سافت باکس یکی از مهمترین تجهیزات نورپردازی، خصوصا در عکاسی استودیویی است. اصلی‌ترین وظیفه‌ی یک سافت باکس نرم کردن و جهت دادن به نور برای عکاسی پرتره یا سایر سبک‌های عکاسی است، اما برای اینکه عملکرد آن را بتوانید بهتر درک کنید ابتدا باید با مفهوم نور سخت و نور نرم بیشتر آشنا شوید که آنها را مفصلا برایتان توضیح خواهم داد.

اگر قصد دارید یک سافت باکس برای استودیوی عکاسی خود تهیه کنید، به شما توصیه می‌کنم پیش از هر کار دیگری این مقاله از دلگرم را با دقت مطالعه کنید تا آگاهی کاملی در مورد این دسته از تجهیزات عکاسی داشته باشید. پس با من همراه باشید .

سافت باکس چیست؟

سافت باکس در عکاسی چیست؟

استفاده از سافت باکس | سافت باکس چیست و چه کاربردی دارد ؟

به طور کلی دو نوع نور وجود دارد که هر کدام کاربردهای مختلفی در عکاسی دارند، نور سخت ( Hard Light ) و نور نرم ( Soft Light ).

نور سخت سایه‌هایی بسیار خشن با گردینت فوق‌العاده کم تولید می‌کند، در واقع در عکس‌هایی که با نور سخت ثبت شده‌اند کنتراست بسیار وحشتناکی وجود دارد. البته این همیشه هم بد نیست، برای مثال برای زمانی که بخواهید بافت یک جسم را نشان دهید نیاز به نور سخت خواهید داشت. نور سخت معمولا از منابع نور کوچکتر نسبت به سوژه تولید می‌شود و به همین دلیل سایه‌ها کاملا واضح و دقیق هستند. نور خورشید در اواسط ظهر هم از همین جنس هستند.

در مقابل آن نور نرم وجود دارد که سایه‌هایی نرم با گردینت زیاد تولید می‌کند. معمولا این سبک نور به خاطر کیفیت بیشتر طرفداران بیشتری هم دارد، همچنین کنتراست آن کمتر بوده و از منابع بزرگتر نسبت به سوژه تولید می‌شود. نور خورشید نیز در اوایل یا اواخر روز از همین نوع هستند و برای عکاسی پرتره ایده‌آل به نظر می‌رسند.

هر یک از این دو نوع نور کاربرد مشخصی دارند و در سبکی خاص مورد استفاده قرار می‌گیرند. سافت باکس یکی از تجهیزاتی است که به منظور نرم کردن نور به کار گرفته می‌شود.

فواید استفاده از سافت باکس در عکاسی

سافت باکس در عکاسی چیست؟

همانطور که از اسم آن می‌توان متوجه شد ( Soft به معنای نرم در زبان انگلیسی )، سافت باکس یکی از کاربردی‌ترین تجهیزات مخصوص نوردهی در عکاسی و فیلم برداری است که می‌تواند یک نور سخت را به نوری نرم و جذاب تبدیل کند. سافت باکس در عکاسی به ما این امکان را می‌دهد که تصاویری استاندارد با نور نرم و ایده‌آل داشته باشیم، در فیلم برداری نیز به همین شکل بسیار کاربردی است.

یکی از عواملی که تعیین کننده‌ی میزان نرمی و سختی نور است، ابعاد منبع نور نسبت به سوژه می‌باشد، پس هر چه ابعاد سافت باکس بزرگتر باشد نوری که به سوژه می‌تابد نرم‌تر و پراکنده‌تر و سایه‌ها نیز در پی آن نرم‌تر و جذاب‌تر خواهند بود. دومین عامل تعیین کننده اما فاصله‌ی منبع نور تا سوژه است، پس هر چه فاصله‌ی سافت باکس تا سوژه بیشتر باشد، نور نرم‌تری خواهیم داشت.

سافت باکس‌ها کاربردهای مختلفی در انواع سبک‌های عکاسی و فیلم برداری دارند، برای مثال عکاسی تبلیغاتی، عکاسی پرتره، عکاسی صنعتی، عکاسی مدلینگ، عکاسی استیج و غیره. به طور کلی سافت باکس‌‎ها در دو حالت مورد استفاده قرار می‌گیرند، یا به عنوان نور اصلی یا همان Key Light و یا به عنوان نور تلطیف کننده یا همان Fill Light.

هنگامی که نور اصلی شما از طریق یک سافت باکس به سوژه بتابد نور بسیار نرم و یکدستی خواهید داشت و این می‌تواند برای عکاسی تبلیغاتی یا پرتره عالی باشد، اما ممکن است زمانی بخواهید از نور خورشید یا هر منبع نور دیگری به عنوان نور اصلی استفاده کنید و تنها برای کاهش سایه‌های سوژه بخواهید از سافت باکس استفاده کنید.

حتماً بخوانید:
چگونه از خانم ها عکسی زیبا بگیریم؟با ترفندهای عکاسی آشنا شوید.

چگونه از خانم ها عکسی زیبا بگیریم؟با ترفندهای عکاسی آشنا شوید.

اینکه بخواهیم عکسی زیبا از یک خانم بگیرید به این بستگی دارد که چقدر خانم ها را بشناسید. بسیار حیاتی است که موصوع عکاسی خود را بفهمید! از هر چه که می…

سافت باکس چگونه کار می‌کند ؟

داخل سافت باکس یک لایه فویل بازتابنده قرار دارد که نور را تقویت می‌کند و آن را با قدرت بیشتری پخش می‌کند. جلوی سافت باکس نیز یک پنل دیفیوزر قرار گرفته است که نور را پخش می‌کند و باعث می‌شود نور نرم‌تر شود و سایه‌های خیلی نرم‌تری ایجاد کند. سافت باکس می‌تواند مانند نورهای سخت عکس‌های داینامیک‌تری ایجاد کنند.

همانطور که گفته شد سافت باکس انواع مختلفی دارد اما متداول‌ترین نوع آن مربعی و هشت ضلعی است. نوری که از سافت باکس هشت ضلعی منتشر می‌شود طبیعی‌تر است و در زمان استفاده دست شما بازتر است. سافت باکس مربعی نیز برای عکاسی پرتره و به خصوص عکس‌هایی که قرار است به صورت آنلاین منتشر شوند کاربرد دارد.

برای چه نوع عکس‌هایی باید از سافت باکس استفاده کرد ؟

به طور کلی نمی‌توان گفت که سافت باکس تنها مخصوص سبک خاصی از عکاسی یا فیلم برداری است و موارد استفاده‌ی متعددی دارد. می‌توانید به روش‌های مختلفی از سافت باکس استفاده کنید: فضاهای داخلی، فضاهای بیرونی، پرتره، ویدیو و…. همچنین خیلی از عکاس‌ها برای عکاسی هنگام غروب آفتاب از سافت باکس استفاده می‌کنند.

استفاده از سافت باکس تاثیر نور طبیعی را افزایش می‌دهد و باعث می‌شوند تصاویری که می‌گیرید، خیلی طبیعی‌تر به نظر برسند.همچنین استفاده از سافت باکس برای عکاسی‌های مبتدی توصیه می‌شود، چرا که کنترل و تنظیم آن نسبت به منابع نور دیگر کمی راحت‌تر است و می‌توانید نتیجه‌ی بهتری را هم داشته باشید.

برای مثال تصویر کنیم که قصد دارید از یک نفر عکس پرتره بگیرید. از پرده‌ای استفاده کنید که به خوبی نور و سایه را در پشت سر سوژه پخش کند. هنگامی که در حال تنظیم نور هستید، سعی کنید خطوط طبیعی صورت سوژه را پیدا کنید و سپس سایه‌ها و نور را به گونه‌ای تنظیم کنید که بدون بزرگنمایی، روی ویژگی‌های صورت او تاکید کنند.

برای استفاده از سافت باکس پترن‌های خیلی ساده‌ای وجود دارند. اما مهم‌ترین قانونی که باید رعایت کنید این است: نور و سایه باید ویژگی‌های سوژه را نشان دهند اما آن‌ها را از بین نبرند. به این صورت شما می‌توانید واقعیت را با کمی درام ثبت کنید.از سافت باکس برای عکس‌های استودیویی، عکس‌های فشن، عکاسی از محصول و حتی عکاسی از غذا استفاده می‌شود. روش‌های مختلفی برای تغییر ظاهر و احساس عکس‌های شما فقط با کمک سافت باکس وجود دارد.

برای مثال می‌توانید به صورت مستقیم از ارتفاع بالاتری از سوژه خودتان عکاسی کنید تا سوژه به صورت کامل در سایه قرار بگیرد و یا می‌توانید سافت باکس را در ارتفاع بالا و حدود ۲ متر دورتر از سوژه قرار دهید تا افکت غروب آفتاب را بازسازی کنید. سپس باید نور را در یک طرف سوژه قرار دهید و به آرامی آن را به سوژه نزدیک کنید تا یک طرف صورت سوژه کاملا روشن و طرف دیگر کاملا تاریک باشد.

البته باید یک مثلث روشن روی گونه‌ای که در سایه قرار دارد باشد و چشم‌های او نیز کاملا دیده شوند. به این ترتیب توانسته‌اید یکی از بهترین الگوهای نور کلاسیک را در عکس‌های خودتان ایجاد کنید.

ویژگی یک سافت باکس خوب چیست ؟

ویژگی های سافت باکس خوب چیست ؟

چگونه یک سافت باکس مناسب را پیدا کنیم ؟

تا اینجای کار در مورد اینکه سافت باکس چیست و چگونه می‌توان از آن استفاده کرد برایتان توضیح دادم. اما یکی از مهمترین سوالاتی که همیشه در ذهن عکاسان یا فیلم برداران وجود دارد این است که یک سافت باکس خوب چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد و از کجا متوجه شویم کدام مدل برای ما مناسب‌تر است ؟

جواب این سوال تا حد زیادی به این بستگی دارد که شما چه سبک عکاسی یا فیلم برداری انجام می‌دهید یا سوژه و فضای استودیوی شما و میزان بودجه‌تان چقدر است، اما به غیر از آن چندین مورد مشترک بین سافت باکس‌ها وجود دارد که همه‌ی آنها را برایتان خواهم گفت.

بیشتر عکاس‌های حرفه‌ای به یک سافت باکس بسنده نمی‌کنند و آن را در ابعاد و اشکال مختلفی تهیه می‌کنند، مثل اکتاباکس‌ها * تا صحنه‌های بیشتری را پوشش دهد. اما در صورتی که بودجه‌ی شما محدود است، پیشنهاد می‌کنم بزرگترین سایزی که می‌توانید را بخرید*.

اکتاباکس‌ها ( Octabox ) دسته ای از سافتباکس‌ها هستند که شکل هشت ضلعی داشته و وظیفه‌ی تلطیف و ملایم کردن نور فلاش را دارند، همچنین میزان کنتراست عکس را تا حد زیادی پایین می‌آورند.

حتماً بخوانید:
دوربین عکاسی چیست و چه کاربردی دارد ؟

دوربین عکاسی چیست و چه کاربردی دارد ؟

دوربین عکاسی : در این مقاله قصد داریم تا شما را با دنیای انواع دوربین های عکاسی آشنا کنیم، تا با انتخاب درست دوربین عکاسی (Camera) بتوایند عکس های…

سافت باکس از چه قطعاتی ساخته می‌شود ؟

تمامی سافت باکس‌ها به یک روکش مخصوص مجهز شده‌اند که بخش اصلی بدنه را تشکیل می‌دهد، این روکش معمولا از بیرون به رنگ مشکی یا سایر رنگ‌های تیره بوده و از داخل براق است. این روکش داخلی برای این است که بتواند سافت باکس نور را بهتر منعکس کرده و حجم و شدت آن را افزایش دهد. بخش بعدی یک کلگی، هدر یا آداپتور است که این روکش و لامپ‌ها را در کنار یک دیگر نگه می‌دارد.

معمولا روی این آداپتور چند عدد سرپیچ تعبیه شده تا بتوانید لامپ‌های خود را به آنها متصل کنید. این سرپیچ‌ها معمولا یک، سه یا پنج عدد هستند. بخش بعدی چند عدد میله‌ی نگه دارنده است که به چهار گوشه‌ی بدنه متصل می‌شوند تا روکش بیرونی فرم خود را به درستی حفظ کند. بخش آخر هم یک دیفیوزر است که وظیفه‌ی آن نرم کردن نور در یک یا دو مرحله خواهد بود.

البته بعضی از سافت باکس‌ها به یک پارچه‌ی Grid یا همان زنبوری هم مجهز شده‌اند که وظیفه‌ی این قطعه نرم کردن بیشتر نور است. به طور کلی کاربرد زنبوری کاهش شدت خروجی نور است، برای مواقعی که منبع نور شما بسیار پر قدرت است و می‌خواهید کمی از شدت آن کم کنید. از مهمترین کاربردهای گرید یا زنبوری می‌توان به جهت دادن به نور، کاهش مجدد نور برای نرم کردن بیشتر آن و کنترل بهترین روی سوژه و پس زمینه اشاره کرد.

برای خرید سافت باکس بودجه را در نظر داشته باشید

یکی از مواردی که به هیچ عنوان نمی‌توان به صورت دقیق بیان کرد، قیمت سافت باکس است. هر کدام از آنها با هر برندی ممکن است قیمت متفاوت و متریال ساخت متفاوتی داشته باشد. همچنین ابعاد آن بسیار موثر خواهد بود. اما شما سعی کنید سافت باکس را مطابق نیازهایتان تهیه کنید، اگر مشکلی از بابت هزینه‌ی آن ندارید می‌توانید چند مدل با ابعاد مختلف را تهیه کنید تا انعطاف بیشتری در کارهایتان داشته باشید، اما در صورتی که بودجه‌ی شما محدود است به دنبال خرید بزرگترین مدل بر اساس سوژه و فضایی که در اختیار دارید باشید.

البته این را هم در نظر داشته باشید که ساخت یک سافت باکس معمولی در خانه هم امکان پذیر است، با یک جستجوی ساده در اینترنت و یوتوب می‌توانید موارد بسیاری را پیدا کنید که با هزینه‌هایی بسیار کمتر نسبت به سافت باکس‌های عادی ساخته می‌شوند.

سافت باکس بهترین جایگزین‌ چتر

چتر نیز مانند سافت باکس یکی از محبوب‌ترین شکل‌دهنده‌های نور است و بیشتر توسط عکاس‌هایی که تازه کار با تجهیزات نور استودیویی را آغاز کرده‌اند مورد استفاده قرار می‌گیرد. بزرگترین مزیت چتر نسبت به سافت باکس قیمت آن است. برخی از عکاس‌ها نیز به خاطر بازتاب دایره‌ای که چتر در چشم سوژه ایجاد می‌کند، ترجیح می‌دهند از آن استفاده کنند. با این وجود چتر به اندازه سافت باکس کاربردی نیست. برای مثال سافت باکس تمام منبع نور را در بر می‌‎گیرد و از بازتاب نور تولید شده توسط آن در تمام سطح استودیو جلوگیری می‌کند.

بیوتی دیش

بیوتی دیش بیشتر در بین عکاس‌های فشن و زیبایی محبوب است و دلیل آن نیز هم نوع نور تولیدی آن‌ها می‌باشد. شما می‌توانید یک بیوتی دیش را در ابعاد مختلف و با انواع مختلف اصلاح کننده‌ی نور تهیه کنید.

جمع بندی

سافت باکس‌ها یکی از مهمترین تجهیزات نورپردازی هستند که داشتن آنها را به هر عکاس یا فیلم برداری توصیه می‌کنم. آنها در ابعاد و اشکال مختلفی، از چهار ضلعی و مستطیلی گرفته تا هشت ضلهی و رو دوربینی تولید می‌شوند و کاربردهای متفاوتی دارند.در این مقاله سعی کردم به صورت جامع آنها را برای شما توضیح دهم تا آشنایی بیشتری با این دسته از تجهیزات نورپردازی داشته باشید.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
  • منبع
  • noornegar.com
  • didnegar.com
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید