دلگرم
امروز: دوشنبه, ۱۳ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۹ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۴ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
دویدن روی تردمیل؛ اصلی‌ترین ورزش فوتبالیست‌های ایرانی
1
زمان مطالعه: 8 دقیقه
در ادامه قصد داریم شما را با دویدن بر روی تردمیل‌های خانگی و باشگاهی و همچنین مزایای استفاده از آن آشنا سازیم.

کیفیت، کارایی و نحوه عملکرد مطلوب تردمیل، سبب شده تا بسیاری از ورزشکاران به‌ویژه فوتبالیست‌ها از طریق تمرین با تردمیل، بدن خود را جهت انجام مسابقات مختلف آماده کنند.

در سال‌های اخیر استفاده از وسایل و تجهیزات ورزشی خانگی و باشگاهی رونق گرفته است. به‌نحوی‌که افراد به جای روش‌های سنتی، از لوازم به‌روز ورزشی نظیر تردمیل استفاده می‌کنند. ازآنجایی‌که این وسیله، شبیه‌ساز واقعی راه رفتن، دویدن و سایر فعالیت‌های ورزشی است، به‌وسیله آن می‌توان ضمن کنترل وزن به آمادگی جسمانی در سطح ایده‌آل دست پیدا کرد. کیفیت، کارایی و نحوه عملکرد مطلوب این وسیله ورزشی سبب شده تا بسیاری از ورزشکاران به‌ویژه فوتبالیست‌ها از طریق تمرین با تردمیل، بدن خود را جهت انجام مسابقات مختلف آماده کنند. در ادامه قصد داریم شما را با دویدن بر روی تردمیل‌های خانگی و باشگاهی و همچنین مزایای استفاده از آن آشنا سازیم.

تردمیل چیست؟

تردمیل از تجهیزات و لوازم ورزشی پرکاربرد و محبوب است که جهت انجام ورزش‌های خانگی و باشگاهی مورداستفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه کاربردی، با شبیه‌سازی حالات راه رفتن و دویدن این امکان را فراهم می‌سازد تا کلیه ورزشکاران به‌ویژه فوتبالیست‌ها بدون نیاز به خروج از خانه بتوانند فعالیت‌های ورزشی خود را انجام دهند. از طرف دیگر راه رفتن و دویدن روی تردمیل از بروز بسیاری آسیب‌های ورزشی ناشی از تمرینات فیزیکی جلوگیری می‌کند و همین ویژگی باعث شده تا شاهد حضور حداکثری فوتبالیست‌ها در میادین ورزشی و کاهش صدمات احتمالی آن‌ها باشیم.

در‌واقع این دستگاه با فراهم نمودن زمینه مناسبی برای انجام ورزش‌ها و حرکات قلبی – عروقی به‌صورت هوازی تأثیر بسزایی در کاهش وزن، آمادگی جسمانی و پرورش عضلات دارد. شما نیز می‌توانید جهت بهره‌مندی از این ویژگی‌ها و انجام ورزش‌های پرتحرک در منزل از این وسیله ورزشی استفاده کنید. تنها کافیست متناسب با نیاز، مدت‌زمان ورزش، سلیقه و توان مالی، بهترین و مناسب‌ترین تردمیل را خریداری نموده و بر اساس برنامه‌ریزی منظم، ورزش‌های روزانه نظیر دویدن و راه رفتن را انجام دهید.

دویدن روی تردمیل؛ اصلی‌ترین ورزش فوتبالیست‌های ایرانی

فواید دویدن و تمرین با تردمیل

در طراحی و ساخت این دستگاه ورزشی کلیه نیازهای یک ورزشکار در نظر گرفته‌شده است؛ بدین‌جهت امکانات و نحوه عملکرد این دستگاه ورزشی به‌گونه‌ای است که بیشترین تأثیر و بازدهی را روی بدن ورزشکاران دارد. به‌عبارتی امکانات منحصر‌به‌فرد و قابلیت‌های این وسیله ورزشی فواید زیادی را برای استفاده‌کنندگان از آن به همراه دارد.

بعضی از مهم‌ترین فواید دویدن، تمرین کردن و انجام ورزش‌های مختلف با تردمیل به شرح زیر عبارت است از:

1- سوزاندن چربی و کاهش وزن

به‌طور‌کلی چربی سوزی، کنترل و کاهش وزن، اهمیت فراوانی در زندگی کلیه ورزشکاران، به‌خصوص فوتبالیست‌ها و کشتی‌گیرها دارد. همان‌طور که در ابتدا نیز به آن اشاره نمودیم، تردمیل با شبیه‌سازی حالات مختلف راه رفتن و دویدن، زمینه مناسبی برای سوزندان کالری و چربی فراهم ساخته است. بر همین اساس انجام تمرینات مختلف و دویدن روی این دستگاه تأثیر بسزایی در کاهش وزن دارد و بسیاری از ورزشکاران و افراد مستعد چاقی به‌وسیله عملکرد مطلوب و کارایی خاص این وسیله ورزشی توانسته‌اند ضمن کنترل و کاهش چربی، وزن خود را به حد ایده‌آل و استاندارد برسانند.

2- تقویت عضلات و ماهیچه‌های بدن

پیاده‌روی و دویدن ازجمله ورزش‌هایی هستند که کلیه قسمت‌های نظیر مچ، ساق پا، ران، باسن و قسمت انتهایی کمر را درگیر می‌سازند. ازآنجایی‌که تردمیل نیز اغلب جهت دویدن، راه رفتن و سایر تمرینات عضلانی مورداستفاده قرار می‌گیرد، با استفاده از آن می‌توان عضلات مختلف بدن را تقویت کرد و به حد مطلوب رساند. بدین منظور توصیه می‌کنیم با تهیه این وسیله پرکاربرد ورزشی، یک باشگاه خانگی در محیط زندگی‌تان به راه بیاندازید و از داشتن اندام زیبا و عضلات قوی نهایت لذت را ببرید.

3- بهبود عملکرد قلب، ریه و سایر اجزای سیستم تنفسی

با توجه به اینکه راه رفتن و دویدن از ورزش‌های فیزیکی هستند، کلیه بخش‌های بدن را به چالش می‌اندازند و با دم و بازدم سیستم تنفسی، موجب افزایش استقامت قلب، بهبود عملکرد ریه و سایر بخش‌های سیستم تنفسی می‌گردد. به لحاظ اینکه بسیاری از ورزشکاران مبتدی تا حرفه‌ای به‌ویژه فوتبالیست‌ها شرایط حضور در پارک‌ها و اماکن ورزشی را ندارند، با راه رفتن و دویدن رو تردمیل می‌توانند کارایی قلب، ریه و اجزای مختلف سیستم تنفسی و گردش خون خود را بهبود ببخشند؛ ازاین‌رو توصیه می‌کنیم جهت جلوگیری از بروز بیماری‌های قلبی، ریوی و تنفسی حتماً از تردمیل در خانه و باشگاه‌های ورزشی استفاده کنید.

4- افزایش مقاومت و انعطاف‌پذیری مفاصل

ساییدگی مفاصل و کاهش مقاومت و انعطاف آن‌ها از شایع‌ترین بیماری‌های دوران میانسالی و پیری است. به همین سبب با انجام ورزش‌های منظم می‌بایست ضمن تقویت عضلات و مفاصل، از بروز این قبیل مشکلات و بیماری‌ها جلوگیری کرد. در این راستا انجام ورزش‌های متنوع با تردمیل می‌تواند شما را جهت افزایش استقامت و استحکام مفاصل یاری نماید. برای موفقیت در این مسیر می‌بایست از برنامه‌های ورزشی استاندارد استفاده کنید؛ زیرا استفاده نامناسب از این وسیله ورزشی نه تنها تأثیر مطلوبی بر بدن نخواهد داشت، بلکه ممکن است موجب آسیب‌دیدگی قسمت‌های مختلف بدن ورزشکار شود.

دویدن روی تردمیل؛ اصلی‌ترین ورزش فوتبالیست‌های ایرانی

مزایای استفاده از تردمیل

ساختار باکیفیت، عملکرد مطلوب و قابلیت‌های منحصر‌به‌فرد این دستگاه سبب شده تا انجام روش‌های مختلف تمرین با تردمیل مزایای فراوانی را برای ورزشکاران به همراه داشته باشد. در این‌خصوص بعضی از مهم‌ترین مزایای راه رفتن و دویدن روی تردمیل به قرار زیر است:

کنترل جامع و کامل بر ابعاد گوناکون ورزشی نظیر ضربان قلب، زاویه، سرعت و غیره

دسترسی آسان و امکان پیاده‌روی و دویدن در تمامی ساعات شبانه‌روز با شرایط آب‌و‌هوایی مختلف

افزایش درصد کالری سوزی و تسریع فرآیند لاغری

مناسب برای تمامی رده‌های سنی و بدون محدودیت جنسیتی

شخصی‌سازی و سفارشی کردن تمرینات روزانه و هفتگی

به‌وجود آوردن تراکم استخوان و تقویت ماهیچه‌های بدن

خاطرنشان می‌شود که انجام ورزش‌های مختلف با تردمیل مزایای متعددی را برای ورزشکاران به همراه دارد و ما صرفاً در این بخش به بعضی از آن‌ها اشاره کردیم. آنچه که در این زمینه موجب بهبود کیفیت و کارایی این دستگاه ورزشی می‌شود، استفاده صحیح و اصولی از آن است؛ بنابراین اگر با نحوه عملکرد و انجام ورزش‌های مختلف با این وسیله پرکاربرد آشنایی ندارید، توصیه می‌کنیم از افراد باتجربه، مربیان و مشاوران ورزشی کمک بگیرید.

جمع‌بندی

تردمیل در دسته بهترین و مناسب‌ترین لوازم ورزشی قرار دارد. بدین ترتیب راه رفتن و دویدن روی این دستگاه به‌عنوان یک ورزش اساسی با فواید منحصر‌به‌فرد در بین ورزشکاران به‌ویژه فوتبالیست‌ها شناخته شده است. شما نیز می‌توانید جهت کنترل و کاهش وزن، چربی‌سوزی، تقویت عضلات و بهبود عملکرد قلب از این وسیله استفاده کنید. ازآنجایی‌که این محصول تنوع زیادی از نظر نوع، مدل و قیمت دارد، هنگام خرید تردمیل تمامی جوانب را در نظر بگیرید و سپس بهترین و مناسب‌ترین برند و مدل را برای استفاده در منزل یا باشگاه ورزشی خریداری کنید.

مطلبی که خواندید، یکی از چند ده مقاله‌ای است که توسط تهران تردمیل تهیه شده است. شما می‌توانید همیشه به روزترین مقالات در حوزه ورزش‌های هوازی را از این وبسایت بخوانید. این وبسایت بدون هیچگونه آگهی تبلیغاتی، تنها به بررسی دقیق این مساله می‌پردازد و تلاش دارد مقالاتی جامع در این خصوص ارائه کند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits