مجله دلگرم
امروز: یکشنبه, ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۱۳ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۵ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
ضرب المثل زورش به خر نمی رسد پالانش را می گیرد
3
زمان مطالعه: 2 دقیقه
در پشت تمام ضرب المثل ها حکایت و داستان های جالب و شنیدنی نهفته است. امروز با ما در دلگرم همراه شوید تا به حکایت ضرب المثل «زورش به خر نمی رسد پالانش را می گیرد» بپردازیم .

ضرب المثل زورش به خر نمی رسد، پالانش را می گیرد

ضرب المثل زورش به خر نمی رسد، پالانش را می گیرد: این ضرب المثل درباره کسانی به کار می رود که از زورمندی ، آسیب دیده اند و چون قدرت مقابله کردن را با او ندارند عصبانیت خود را بر سر مظلوم خالی می کنند.

داستان ضرب المثل زورش به خر نمی رسد، پالانش را می گیرد

مردی سواربرخر ، از راهی می گذشت . خرگوشی از جلوی او رد شد . خر بادیدن خرگوش رم کرد و پالان او کج شد . همین مساله باعث شد که مرد به زمین بیفتد . مرد که از این حادثه عصبانی شده بود ، شروع کرد به کوبیدن پالان خر ! رهگذری از ان جا می گذشت ، با دیدن مرد گفت : "چرا پالان را می کوبی ؟ "

مرد گفت : " خر از خرگوش ترسید ، پالان را وارانه کرد و من به زمین افتادم ، حالا که نمی توانم خر را تنبیه کنم ، پس پالان او را می کوبم ! "

این ضرب المثل درباره کسانی به کار می رود که از زورمندی ، آسیب دیده اند و چون قدرت مقابله کردن را با او ندارند عصبانیت خود را بر سر مظلوم خالی می کنند. در اینجا به چنین افرادی می گویند: زورش به خر نمی رسد، پالانش را می گیرد

separator line

ضرب المثل رفت داخل باقالی ها از کجا آمده است ؟

ریشه و معنی ضرب المثل هفت خط از کجا آمده ؟

ضرب المثل هفت شهر عشق را عطار گشت یعنی چه ؟

ریشه ضرب المثل هالو گیر آوردن به کجا برمی گردد ؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (3 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است