دلگرم
امروز: دوشنبه, ۱۱ مهر ۱۴۰۱ برابر با ۰۶ ربيع الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۳ اکتبر ۲۰۲۲ میلادی
حکایت ضرب المثل نه خود خورد نه کس دهد گنده کند به سگ دهد
2
زمان مطالعه: 3 دقیقه
در این پست با معانی و مفهوم اصلی این ضرب المثل ایرانی و قدیمی «نه خود خورد نه کس دهد گنده کند به سگ دهد» آشنا خواهیم شد. با ما همراه باشید .

ضرب المثل نه خود خورد نه کس دهد، گنده کند به سگ دهد

ضرب المثل نه خود خورد نه کس دهد، گنده کند به سگ دهد: خسیسی که مالش را نه برای خود خرج کند و نه به دیگران ببخشد بالاخره به طریقی مالش به هدر خواهد رفت.

حکایت و داستان ضرب المثل نه خود خورد نه کس دهد، گنده کند به سگ دهد

ضرب المثل نه خود خورد نه کس دهد، گنده کند به سگ دهد یکی از ضرب المثل های فارسی قدیمی است که این روزها در بین مردم بسیار بکار برده می شود.

ضرب المثل نه خود خورد نه کس دهد، گنده کند به سگ دهد گاهی به گونه ای دیگر: "نه خود خورد نه کس دهد، گنده کند به خس دهد" بکار برده می شود .

حکایت شده است که در زمان های قدیم فرد ثروتمندی بوده که پولش از پارو بالا می رفته اما همچنان به مانند گداها زندگی فقیرانه ای داشته است.

مرد ثروتمند همواره گرسنه بوده و هر آنچه را که می خریده استفاده نمی کرده و از ترس اینکه تمام نشود، نمی خورده و روی هم انبار می کرده است.

روزی یکی از اقوام به خانه ی مرد ثروتمند رفته و از حال و روز او متعجب شده و به وی گفته چرا اینقدر نحیف شده ای تو که بسیار پول داری چرا برای خود چیزی خریداری نمی کنی و غذایی نمی خوری که به این روز افتاده ای؟!

مرد ثروتمند به طرف انباری که برای خود ساخته بود و رفت و گفت: انبارم پر آذوقه است بیا ببین ... و هنگامی که در انبار را باز کرد بوی گندی همه جا را گرفت.

بله تمام خوراکی هایش خراب شده و گندیده شده بود ... مرد ثروتمند که عمرش را به ثروت اندوزی و گرسنگی و انبار کردن گذرانده بود با دیدن این صحنه دیگر توان حرکت نداشت و در آنجا بود که آن مرد به وی گفت: نه خود خوری نه کس دهی، گنده کند به سگ دهی .

و از آن پس این گفته به عنوان یک ضرب المثل در امد و به هر کسی که خسیس بود و از مالش نه برای خود استفاده می کرد و نه خیرش به کسی می رسید و در آخر سر هم مالش حیف و میل می شد ، می گفتند: ضرب المثل نه خود خورد نه کس دهد، گنده کند به سگ دهد

separator line

ضرب المثل هفت شهر عشق را عطار گشت یعنی چه ؟

ضرب المثل خر ما از کرگی دم نداشت یعنی چه ؟

ضرب المثل هر را از بر تشخیص نمی دهد یعنی چه ؟

ضرب المثل رفت داخل باقالی ها از کجا آمده است ؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است