alexametrics
دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۶ آذر ۱۳۹۹ برابر با ۱۱ ربيع الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۶ نوامبر ۲۰۲۰ میلادی
اصطلاح هوا گرگ و میش است به چه معناست ؟
36
24K
زمان مطالعه: 3 دقیقه
بعضی از اصطلاحات را در روز بطور مکرر استفاده می کنیم و شاید معنی درست آنرا ندانیم. امروز می خواهیم در مورد اصطلاح هوا گرگ و میش است صحبت کنیم. با ما در دلگرم همراه شوید .

اصطلاح هوا گرگ و میشه یعنی چه ؟

گرگ و میش در اصطلاح ، اوقاتی از شبانه روز است که نور خورشید طوری به زمین می تابد که تشخیص اجسام به سختی امکان دارد . یعنی گرگ را از میش نمی توان تشخیص داد . مثلا دقایقی پیش از طلوع و دقایقی پس از غروب آفتاب .

ریشه این اصطلاح از کجا آمده است؟

آفتاب گرگ‌ و میش نام یکی از پدیده‌های اپتیکی جَوی است که در آن نور خورشید به گونه‌ای دیده می‌شود که ظاهراً از نقطه‌ای یگانه در آسمان تابیده و به صورت نوارهایی از نور فراگسترده شده‌است.

در واقع، پرتوهای نور ماه در حالت از شکاف‌های میان ابرها یا دیگر جسم‌ها رد می‌شوند یا این پدیده به خاطر تفاوت ضخامت ابرها و دیگر اجسام به‌وجود می‌آید.

زمانی که ابرها یا دیگر اجسام تنها جلوی بخشی از آفتاب را ببندند پدیده پراش ایجاد می‌شود و این به نوبه خود باعث دیده شدن آفتاب گرگ و میش می‌شود.

نام‌گذاری آفتاب گرگ و میش به این خاطر است که هنگام وقوع، تشخیص گرگ یا میش به اصطلاحی دشوار است.

هوای گرگ و میش

آفتاب گرگ و میش سه نوع دارد:

  • پرتوهایی که از نقاط باز میان ابرها عبور می‌کنند.
  • ستون‌هایی از پرتو که توسط ابری متفرق شده و رو به اطراف تابانده می‌شود.
  • پرتوهای روشن، صورتی‌رنگ یا سرخ‌رنگ که در سطح افق می‌تابند.

divider

اصطلاح هوا گرگ و میش و تصادفات رانندگی

جالب است بدانید که سهم بسزایی از تصادفات رانندگی دقیقا در همین مقطع از شبانه روز اتفاق می افتد . هوا نه کاملا روشن و نه کاملا تاریک است و چراغ خودرو ها هنوز روشن نیست .

هیچ وقت درک نمی کنم که چرا راننده ها آنقدر اصرار دارند چراغ ماشینشان را دیر روشن کنند . می دانید بعضی چیزها در رانندگی قوانین نانوشته است .

یعنی توی هیچ کتاب و آئین نامه ای چیزی از آن نوشته نشده و هیچکس هم در مورد آن حرفی نمی زند . یکی : همین روشن کردن چراغ . می بینی چند دقیقه ای از غروب گذشته و هوا کاملا تاریک است و آقای راننده هنوز چراغش را روشن نکرده یا خیلی زحمت کشیده و چراغهای کوچکش روشن است که یک وقت کسی به او نزند .

می دانید ؟ این چیزها را کسی به راننده ها یاد نمی دهد . خودشان از همدیگر یاد می گیرند . یکجور رسم و رسومات است که باید رعایت کنی و اگر نکنی سوسول بازی به نظر می آید .

هیچکس هم دلیلش را نمی داند و نمی پرسد اما همرنگ جماعت می شوند . اصلا درک نمی کنم چرا بعضی راننده ها آنقدر به دیرتر روشن کردن چراغ ماشینشان اصرا دارند ؟ مگر قرار است آخر ماه قبض برق پرداخت کنند ؟ یا روشن بودن چراغ باعث استهلاک باتری می شود ؟

امید است با روشن نمودن به موقع چراغ های اتومبیل از تصادفات احتمالی جلوگیری کنیم. زمانی که هوا گرگ و میش است واقعا دید راننده کم است.

divider

بیشتر بخوانید:

ضرب المثل هفت شهر عشق را عطار گشت یعنی چه ؟

ریشه و معنی ضرب المثل هفت خط از کجا آمده ؟

ضرب المثل دو قورت و نیمش باقیست یعنی چه ؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.5 از 5 (36 رای)  
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits