حکایت ضرب المثل از پشت خنجر زد چیست ؟

۱,۴۲۷
۶
۰
پنج شنبه, ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ ۰۹:۰۷
ضرب المثل از پشت خنجر زد یکی از آن ضرب المثل هاست که امروزه زیاد بکار می رود. با ما در دلگرم همراه باشید تا در مورد آن بیشتر بدانیم .
حکایت ضرب المثل از پشت خنجر زد چیست ؟

ضرب المثل ‏از پشت خنجر زد به چه معناست؟

ضرب المثل ‏از پشت خنجر زد هنگامی بکار می رود که شخصی در لباس دوستی وارد شده و چون اعتماد طرف را جلب نمود، بر او خیانت کند و از پشت خنجر بر او فرو برد.

‏پناه بر خدا از منافقان روزگار که در لباس دوستی جلوه می کنند ولی چون وثوق و اعتماد طرف مقابل را جلب کردند در ‏فرصت مناسب از پشت خنجر می زنند و دشنه را تا دسته در قلب دوست فریب خورده فرومی کنند .

افراد منافق به سابقه ‏تاریخ و شوخ چشمی های روزگار هرگز روی خوش ندیدند و اگر هم احیانأ چند صباحی از باده غرور و خیانت سرمست بودند ‏، آن سرمستی دیری نپایید و آن شهد موقت به شرنگ جانکاه و جانگداز مبدل گردید.‏

ریشه تاریخی ضرب المثل ‏از پشت خنجر زد

اکنون ببینیم چه کسی برای اولین بار از پشت خنجر زد و فرجام کار محرک اصلی به کجا انجامید:‏

‏هنگامی که ذونواس فرزند شواحیل- یا به قولی تبع الاوسط پادشاه یمن موسوم به حنیفة بن عالم- را به قتل رسانید و به ‏دستیاری بزرگان و امرای کشور بر مسند سلطنت مستقر گردید، چون پیرو هیچ مذهبی نبود و یا به روایتی از آیین موسی ‏پیروی می کرد، در مقام آزار و کشتار امت مسیح بر آمد.

و کار ظلم و شکنجه را نسبت به این قوم به جایی رسانید که عاقبت ‏پادشاه حبشه، که دین مسیحیت داشت ، در صد دفع و رفع وی بر آمد و یکی از سرداران نامی خود به نام اریاط را با هفتاد ‏هزار سپاهی به کشور یمن اعزام داشت.‏

‏در جنگی که بین اریاط و ذونواس رخ داد زونواس به سختی شکست خورد منهزم گردید و اریاط زمام امور یمن را در ‏دست گرفت.

دیر زمانی از امارات اریاط در یمن نگذشت که یکی از سرداران سپاه او موسوم به ابرهه که نسبت به وی حسد ‏میورزید سپاهیانی فراهم آورده متوجه شهر صنعا پایتخت یمن شد.

اریاط مردی سلحشور و شجاع بود و ابرهه می دانست که ‏از عهده وی در میدان جنگ بر نخواهد آمد . بنابر این در صنعا به غلام خود غنوده دستور داد که وقتی در میدان جنگ با ‏اریاط روبرو می شود و او را به کار جنگ و جدال مشغول می دارد وی ناگهان از پشت به اریاط حمله کند و کارش را بسازد.

‏چون ابرهه و اریاط مقابل یکدیگر قرار گرفتند ، اریاط با ضرب شمشیر خود چنان بر فرق ابرهه نواخت که تا نزدیک ابروی ‏وی، شکافی عظیم بر داشت!

ولی در همین موقع غنوده به دستور ارباب خود ، اریاط را نامردانه از پشت خنجر زد و به قتل ‏رسانید. وقتی که خبر کشته شدن اریاط به نجاشی پادشاه حبشه رسید سخت بر آشفت و سوگند یاد کرد که تا قدم بر خاک یمن ‏نگذارد و موی سر ابرهه را به دست نگیرد از پای ننشیند.

چون ابرهه از قصد نجاشی و سوگندی که یاد کرده بود آگاه شد ‏تدبیری اندیشید و نامه ای مبنی بر پوزش و معذرت با انبانی از خاک یمن و موی سر خویش توسط یکی از کسان و نزدیکان ‏به حضور سلطان حبشه فرستاد و در نامه معروض داشت:" برای آنکه سوگند سلطان راست آید، خاک یمن و موی سر خویش ‏را فرستادم. "‏

separator line

بیشتر بخوانید:

اصطلاح هوا گرگ و میش است به چه معناست ؟

اصطلاح عامیانه پشمم ریخت به چه معناست ؟

اصطلاح گل از گلش شکفت به چه معناست ؟


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(6 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  
 • برچسب ها:
 • ضرب المثل
 • ضرب المثل فارسی
 • ضرب المثل ایرانی
 • ضرب المثل ها
 • داستان ضرب ‏المثل ها
 • ضرب المثل های پرکاربرد فارسی
 • ریشه ضرب المثل ها
 • تاریخچه ضرب المثل ها
 • روایت هایی از ضرب المثل ها
 • ضرب المثل از پشت خنجر زد
 • از پشت خنجر زد

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter