مجله دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۰۹ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۱ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
ضرب المثل " آب پاکی روی دستش ریخت "
16
زمان مطالعه: 2 دقیقه
در مورد این ضرب‌المثل داستان یا حکایت خاصی روایت نشده است اما در باب آن همین بس که آب در اصطلاح شرعی پاک‌کننده است و شیء ناپاک به وسیله آن تمیز می‌شود. و به نوعی آخرین وسیله و ابزار است.

معنای ‏آب پاکی روی دستش ریخت چیست؟

هرگاه کسی به امید موفقیت و انجام مقصود مدتها تلاش و فعالیت کند ولی با صراحت و قاطعیت پاسخ منفی بشنود و دست ‏رد بر سینه اش گذارند و بالمره او را از کار نا امید کنند، برای بیان حالش به ضرب المثل بالا استناد جسته می گویند " بیچاره ‏این همه زحمت کشید ولی بالاخره آب پاکی روی دستش ریختند."‏

ریشه ضرب المثل آب پاکی روی دستش ریخت از کجا آمده است؟

آب پاکی همانطوری که در اصطلاح شرعی آب آخرین است که شیء ناپاک را به کلی پاک می کند، در عرف اصطلاح ‏عامه کنایه از حرف آخرین است که از طرف مخاطب در پاسخ متکلم و متقاضی گفته می شود و تکلیفش را در عدم اجابت ‏مسئول یکسره و روشن می کند .

تنها تفاوت و اختلافی که وجود دارد این است که در فقه اسلامی عبارت آب پاکی فقط در ‏مورد مثبت، که همان نظافت و پاکیزگی است به کار می رود.

ضرب المثل آب پاکی روی دستش ریخت

ولی آب پاکی در معانی و مفاهیم استعاره ای ناظر بر نفی و رد جواب ‏منفی است که پس از شنیدن این حرف آخرین به کلی مایوس و نا امید شده دیگر به هیچ وجه در مقام تعقیب تقاضایش بر نمی ‏آید.‏

در مورد این اصطلاح تمثیلی «آب پاکی روی دست دیگری ریختن»، منظور و پیام منفی است و به معنای نا امید کردن دیگری در رسیدن به مقصود و خواسته اوست.

تا حدی که فرد دیگر برای خواسته‌اش تلاش نمی‌کند و می‌داند وصول به آن تا حد زیادی غیرممکن است.

separator line

بیشتر بخوانید:

ضرب المثل نه خانی آمده نه خانی رفته یعنی چه ؟

ضرب المثل خر ما از کرگی دم نداشت یعنی چه ؟

معنی ضرب المثل از تو حرکت از خدا برکت چیست ؟

ضرب المثل رفت داخل باقالی ها از کجا آمده است ؟



این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.6 از 5 (16 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است