دلگرم
امروز: دوشنبه, ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ برابر با ۱۴ شوّال ۱۴۴۳ قمری و ۱۶ مه ۲۰۲۲ میلادی
احتمال حاملگی بعد از قطع قرص ال دی چقدر است؟
1
زمان مطالعه: 9 دقیقه
بارداری بعد از قطع قرص اورژانسی : اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که تا به حال از راه های جلوگیری از بارداری ناخواسته استفاده می کردید و قصد بچه دار شدن نداشتید اما اکنون تصمیم تان تغییر کرده است حتما این مقاله را مطالعه کنید.

آیا امکان دارد بعد از قطع مصرف قرص اورژانسی باردار شد؟

احتمال حاملگی بعد از قطع ال دی : افراد با خوردن این نوع قرص ها موجب توقف عملکرد تخم گذاری در سیستم داخلی بدن خود میشوند و بدین طریق از بچه دار شدن شان جلوگیری میکنند و در واقع منشا این اثر گذاری و کنترل غده هیپوفیز مغز است.مصرف قرص ضد حاملگی با ایجاد تغییراتی در رحم و تولید هورمون پروژسترون از رسیدن اسپرم به سلول های تخمک جلوگیری به عمل می آورد.

قطع مصرف قرص ضد بارداری و آغاز عادت ماهانه

کسانی که قصد بچه دار شدن دارند باید مصرف قرص را کنار بگذارند تا خونریزی ماهانه آن آغاز شود. ممکن است در خصوص زمان شروع پریود سوالاتی به ذهن تان خطور کند که در پاسخ آن باید بگوییم زمان دقیق برای آغاز خونریزی قابل پیش بینی نیست و باید مدتی را منتظر بمانید و البته نکته مهم این است که برای باردار شدن فقط باید علائم تخمک گذاری را مشاهده کنید و نیازی به آغاز دوره قاعدگی نیست، البته این موضوع برای هر فرد متفاوت است اما خیلی از خانم ها در یک الی دو هفته آغازین پس از قطع مصرف قرص، باردار میشوند.

بارداری و قطع مصرف قرص ضد حاملگی

اولین قدم برای بارداری قطع مصرف قرص است. بدن هر فرد شرایط متفاوتی دارد برخی تا یک هفته پس از قطع مصرف قرص روند تخمک گذاری در بدن شان آغاز میگردد و برخی دیگر ماه ها زمان میبرد تا به این مرحله برسند. به طور معمول لزومی برای شروع اولین قاعدگی نیست. همچنین نکات دیگری نیز در روند شروع قاعدگی موثر است که در بخش بعد به آنها اشاره ای خواهیم داشت. بانوانی که قبل از شروع مصرف قرص ضد حاملگی روند قاعدگی نامنظمی داشتند پس از مصرف و قطع قرص با تاخیر قاعدگی شان آغاز میگردد و نباید در این خصوص نگران باشند.

بارداری بعد از قطع قرص ضد بارداری

بعد از قطع قرص ال دی، چقدر طول می‌کشد باردار شوم؟

شروع قاعدگی پس از مصرف قرص ضد حاملگی

زمان شروع قاعدگی پس از مصرف و قطع قرص حاملگی بستگی به عوامل دیگری نیز دارد که در ادامه به چند تای آنها اشاره می شود:گاها دیده میشود افرادی که از قرص های ضد بارداری ترکیبی استفاده میکنند پس از قطع مصرف زودتر از دیگر زوج ها بچه دار میشوند که دلایل آن در ادامه ذکر میشود: اثر محافظتی که قرص های ضد بارداری نسبت به اندومتریوز دارند موجب این مسئله میشود.اثر های محافظتی قرص ها از ایجاد عفونت های لگنی جلوگیری میکند و احتمال حاملگی خارج از رحم را نیز کاهش میدهند.مصرف اسید فولیک را پس از قطع قرص ها نیز آغاز کنید، سعی کنید برای اقدام به بارداری با پزشک تان مشورت کنید چراکه برخی از انها معتقدند تا دو ماه پس از قطع قرص نباید اقدام به بارداری کرد اما برخی دیگر خیر و این بستگی به شرایط بدنی تان دارد که باید توسط پزشک متخصص بررسی و نتیجه آن به طور دقیق اعلام شود.

بیشتر خانم‌ها ظرف چند ماه کوتاه بعد از توقف استفاده از روش‌های کنترل باروری هورمونی مثل قرص‌های ال دی، برچسب‌ها یا IUD می‌توانند باردار شوند. همچنین کسانی که از کاندوم یا دیافراگم استفاده می‌کنند، می‌توانند با نزدیکی بدون این لوازم باردار شوند.اما سلامت بدن و همینطور عادات سبک زندگی و ژن‌های شما هم نقش مهمی در مدت زمان بارداری‌تان بازی می‌کنند. ضمن اینکه بعضی روش‌های پیشگیری از بارداری بیش از روش‌های دیگر بر قدرت باروری تاثیرگذارند.

حتماً بخوانید:
۱۵ نوع قرص ضد بارداری همراه با نحوه مصرف

۱۵ نوع قرص ضد بارداری همراه با نحوه مصرف

قرص ضد بارداری به گروهی از داروهای خوراکی گفته می‌شود که برای پیشگیری از بارداری مصرف می‌شوند.که از پرکاربردترین روش‌های پیشگیری از حاملگی در سراسر…

قرص‌های ال دی: ممکن است ظرف یک تا ۳ ماه بعد از قطع قرص‌های ال دی (قرص‌های ترکیبی که حاوی استروژن و پروژستین هستند)، باردار شوید. اما بسیاری خانم‌ها ممکن است ظرف یکسال باردرا شوند. حتی بر اساس یک مطالعه انجام شده مشخص شد خانم‌هایی که برای ۴-۵ سال از قرص ال دی استفاده کرده‌اند، قدرت باروری بیشتری نسبت به کسانی دارند که دو سال یا کمتر از این قرص‌ها مصرف کرده‌اند.اگر شما از قرص‌های حاوی پروژستین که به مینی پیل یا قرص‌های شیردهی مشهورند، استفاده می‌کرده‌اید، احتمالا ظرف چند روز یا چند هفته بعد از قطع مصرف باردار خواهید شد. چراکه قرص‌های شیردهی برعکس قرص‌های حاوی استروژن، به طور مستمر باعث توقف تخمک گذاری نمی‌شوند.در عوض، این قرص‌ها دیواره رحم را نازک می‌کنند. دیواره رحم به محض قطع مصرف قرص‌های شیردهی دوباره شروع به ضخیم شدن خواهد کرد و شما امکان بارداری خواهید داشت.

آی یو دی (IUD): آی یو دی یا دستگاه داخلی رحمی هم بلافاصله بعد از خارج شدن از رحم توسط پزشک، امکان بارداری را برای شما فراهم می‌کند. معمولا تخمک گذاری خانم‌ها یک ماه بعد از برداشتن IUD شروع می‌شود. بیشتر افراد، ظرف ۶ ماه تا یکسال بعد از برداشتن IUD باردار می‌شوند.

ایمپلنت: مثل IUD، می‌تواند بعد از برداشته شدن توسط پزشک، امکان باروری را فراهم کند. بیشتر خانم‌ها طی یک ماه بعد از شروع تخمک گذاری‌شان باردار می‌شوند.

برچسب‌های کنترل باروری: تخمک گذاری شما باید یک تا ۳ ماه بعد از قطع مصرف برچسب‌های کنترل باروری شروع شود. با اینکه تضمینی نیست باردار شوید، اما در هر صورت سیکل تخمک گذاری باید آغاز شود تا بارداری اتفاق بیفتد.

حلقه واژینال: بیشتر خانم‌ها ظرف یک تا ۳ ماه بعد از برداشتن حلقه تخمک گذاری‌شان آغاز می‌شود.

آمپول ضدبارداری: بر خلاف سایر روش‌های هورمونی کنترل باروری، بعد از توقف تزریق این آمپول‌ها بارداری سخت‌تر خواهد بود. معمولا ۱۰ ماه یا بیشتر طول می‌کشد تا سیکل تخمک گذاری آغاز شود.

برای بعضی خانم‌ها حتی بیش از ۱۸ ماه بعد از قطع تزریق آمپول‌های ضد بارداری باید بگذرد تا پریودشان آغاز شود. به همین خاطر است که متخصصان به خانم‌هایی که می‌خواهند بعد از یک سال استفاده از روش‌های کنترل باروری، بچه‌دار شوند، این روش را توصیه نمی‌کنند.

احتمال بارداری بعد از قطع قرص ضد بارداری

بارداری بلافاصله بعد از قطع قرص ال دی خطرناک است؟

خیر! محققان قبلا تصور می‌کردند زنانی که بلافاصله بعد از قطع مصرف قرص ال دی و سایر روش‌های پیشگیری باردار می‌شوند، با خطر بالاتری از سقط جنین روبرو هستند، اما مطالعات جدیدتر نشان داده‌اند که بلافاصله بعد از مصرف قرص یا روش‌های دیگر می‌توان بارداری را تجربه کرد.

حتماً بخوانید:
علت لکه بینی بعد از مصرف قرص های ضد بارداری چیست ؟

علت لکه بینی بعد از مصرف قرص های ضد بارداری چیست ؟

لکه بینی بعد از مصرف قرص های ضد بارداری ممکن است باعث وحشت خانم ها شوند و احتمالا آن ها می خواهند بدانند که علت آن چیست؟ در ادامه به بررسی علل لکه…

برای اقدام به بارداری باید منتظر پریود باشم؟

لزوما نه! بعضی خانم‌ها تا چند ماه بعد از قطع مصرف قرص یا سایر روش‌های کنترل باروری پریود نمی‌شوند چراکه روش‌های هورمونی کنترل باروری باعث به هم خوردن تعادل هورمونی بدن می‌شوند و ممکن است کمی طول بکشد تا بدن به وضعیت قبل از مصرف قرص و ... برگردد. اما ممکن است شما پیش از پریود شدن باردار شوید. در واقع اگر تخمک گذاری شما بلافاصله بعد از قطع مصرف قرص ال دی و ... شروع شود و رابطه جنسی محافظت نشده داشته باشید، ممکن است باردار شوید و به این ترتیب پریود هم نخواهید شد! اگر از زمان قطع مصرف قرص ال دی و سایر روش‌های هورمونی پیشگیری، پریود نشده‌اید و اخیرا رابطه محافظت نشده داشته‌اید، بد نیست یک آزمایش بارداری بدهید.در واقع تخمک گذاری بسیار مهم‌تر از پریود شدن است؛ تا زمانی که یکی از تخمدان‌های شما تخمکی را رها نکند، شما باردار نخواهید شد.

چطور متوجه تخمک گذاری‌ام شوم؟

مطمئن‌ترین روش شناخته شده تشخیص تخمک گذاری، آزمایش تخمک گذاری است. در این آزمایش، میزان هورمون جسم زرد تخمدان (LH) در ادرار مشخص می‌شود که ظرف ۲۴ تا ۳۶ ساعت قبل از تخمگ گذاری افزایش می‌یابد. بدن شما همچنین ممکن است علائمی از انجام تخمک گذاری یا نزدیک شدن زمان تخمک گذاری نشان دهد. مثلا دمای بدن حدود زمان تخمک گذاری کمی افزایش می‌یابد. یا مخاطی که از دهانه رحم خارج می‌شوند، چسبناک‌تر و بیشتر شبیه به سفیده تخم مرغ می‌شود. اگر نتوانم باردار شوم ... همیشه مشورت با پزشک، آن هم قبل از اقدام به بارداری، یک ایده خوب به حساب می‌آید. در حالیکه بیشتر خانم‌ها طی یک سال از اقدام، باردار می‌شوند، اما عوامل مختلفی- مثل سن، سابقه بیماری، وزن- می‌تواند بر قدرت باروری اثر بگذارد. اگر سن‌تان ۳۵ سال یا بیشتر است، باید بعد از ۶ ماه اقدام به بارداری، به پزشک متخصص بیماری‌های زنان و زایمان یا یک مامای باتجربه مراجعه کنید تا بتواند علت باردار نشدن‌تان را مشخص کرده و اقدام به درمانش کند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
  • منبع
  • atipharmed.com
  • parsine.com
  • mintapp.ir
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی