دلگرم
امروز: شنبه, ۲۳ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۰۶ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۳ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
نقد و بررسی سریال فراری / سریال تازه شبکه یک
8
امیرداسارگر کارگردان مجموعه فراری می‌گوید: «فراری» درامی درباره مسئولیت پذیری بوده و درباره فردی است که هدفی بزرگ در زندگی دارد.

مجموعه تلویزیونی «فراری» به کارگردانی امیر داسارگر و تهیه‌کنندگی امیر پوروزیری و سجاد نصرالهی‌نسب با داستانی درباره نوجوانی تا بزرگسالی یک شهید مدافع حرم از سال ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۵، روی آنتن شبکه یک سیما رفته است.

داسارگر کارگردان مجموعه «فراری» در گفت‌و‌گو با برنامه استودیو هشت رادیو نمایش با بیان اینکه این اثر اولین تجربه او در ساخت سریال است، افزود: «فراری» دارای یک قصه زندگی‌نامه‌ای است و در آن با شخصیتی با نام «هادی» مواجه هستیم که از مقطع نوجوانی او در سال ۱۳۷۶ داستان این سریال آغاز می‌شود و مخاطب به تدریج با ابعاد شخصیتی این فرد آشنا خواهد شد. این سریال دارای دو فصل است و به دوران نوجوانی و ابتدای جوانی هادی در قالب ۳۵ قسمت می‌پردازد.

داسارگر ادامه داد: در یک دهه اخیر مجموعه آثاری که در سینمای کوتاه، نیمه بلند و بلند کار کرده‌ام بر مبنای قصه‌های واقعی بوده است. این مجموعه نیز از این قاعده مستثنی نیست، اما داستان آن در قالب یک برداشت آزاد و اقتباس شکل گرفته است و بنابراین هادی از یک ما به ازای واقعی که بتوان از آن نام برد برخوردار نیست. جهان زیسته این شخصیت برای ما جذابیت زیادی داشت و تلاش کردیم برمبنای آن قصه‌ای طراحی کنیم و از رخدادهای واقعی الهام زیادی گرفتیم.

داسارگر درباره بن مایه این مجموعه گقت: در پژوهش‌ها و مطالعات خود درباره برخی افراد به کلید واژه «مسئولیت پذیری» و بی‌تفاوت نبودن نسبت به محیط و جامعه دست پیدا کردیم که در جامعه امروز از اهیمت زیادی برخوردار است. «فراری» درامی درباره مسئولیت پذیری بوده و درباره فردی است که هدفی بزرگ در زندگی دارد. هادی قصد دارد وارد تیم ملی کشتی شده و عنوان قهرمانی جهان را به دست آورد. او دارای یک هدف شخصی است و برای رسیدن به آن تلاش زیادی را صورت می‌دهد، اما به تدریح به دلیل اتفاقاتی که سر راه او قرار می‌گیرد، کنش‌های متفاوتی را از خود بروز می‌دهد و به یک فرد مسئولیت پذیر تبدیل می‌شود. امیدوارم این قصه برای مردم جذابیت داشته باشد.

نقد و بررسی سریال فراری / سریال تازه شبکه یک

داسارگر درباره این موضوع که عنوان شده «فراری» با هدف معرفی شهدای مدافع حرم روی آنتن شبکه یک رفته است نیز گفت: این خبر صحیح نیست. البته فراری اقتباسی از زندگی چنین افرادی است اما فرد خاصی مدنظر ما نبوده است و سریال مختص به شهدای مدافع حرم نیست. اما در هر حال این سریال به صورت محتوایی در ارتباط با شهدای مدافع حرم ساخته شده است. از ویژگی‌های مهم چنین افرادی پیش از آغاز جنگ و ایجاد بحران‌های این‌چنینی، مسئولیت پذیری است. در فراری تلاش کردیم تا این بخش از زندگی افراد را در قاب تصویر قرار داده و این بعد از زندگی شخصیت‌های برجسته را به مردم معرفی کنیم.

وی افز ود: این مجموعه در سی و پنج قسمت آماده شده است و در صورت استقبال مردم، ساخت فصول بعدی آن در دستور کار تلویزیون قرار خواهد گرفت. ما آمادگی ساخت ادامه این مجموعه را داریم و از همان ابتدا طراحی پنج فصل از «فراری» را انجام دادیم و امیدواریم ساخت این مجموعه ادامه پیدا کند. این سریال تا ۲۳ سالگی این شخصیت را دربرمی‌گیرد و قصد داریم در فصول بعدی این مجموعه، سیر ادامه زندگی او را به تصویر بکشیم.

داسارگر درباره ترکیب بازیگران این مجموعه تلویزیونی عنوان کرد: بخش عمده بازیگران این سریال در فصل اول و دوم در سنین نوجوانی بوده و همگی از چهره‌های تازه هستند. از میان هنرمندان باسابقه نیز افرادی چون هدایت هاشمی، نسرین بابایی، بهنام شرفی، بهار نوحیان، شهین تسلیمی، عطا عمرانی، مجید پتکی و جواد خواجوی در این مجموعه حضور دارند. این مجموعه یک درام اجتماعی بسیار جدی است اما تلاش کردیم این اتفاق در یک فضای بانشاط شکل بگیرد و به همین دلیل، برخی از بازیگران پیشینه حضور در سریال‌های کمدی را در کارنامه خود دارند. «فراری» دارای حال و هوای طنزی بسیار ظریف است.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.6 از 5 (8 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits