alexametrics
دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۴ آبان ۱۳۹۹ برابر با ۰۸ ربيع الأول ۱۴۴۲ قمری و ۲۵ اکتبر ۲۰۲۰ میلادی
حکم شرعی خون مردگی زیر ناخن و پوست چیست ؟
1
زمان مطالعه: 5 دقیقه
خونی که به واسطه کوبیده شدن، زیر ناخن یا زیر پوست می‌میرد، اگر طوری شود که دیگر به آن خون نگویند، پاک است و اگر به آن خون بگویند...

حکم خون مردگی زیر ناخن چیست ؟

خونی که به واسطه کوبیده شدن، زیر ناخن یا زیر پوست می‌میرد، اگر طوری شود که دیگر به آن خون نگویند، پاک است و اگر به آن خون بگویند
(۱) در صورتی که ناخن یا پوست سوراخ شود (۲) اگر مشقت ندارد باید برای وضو و غسل خون را بیرون آورند (۳) و اگر مشقّت دارد (۴) باید اطراف آن را به طوری که نجاست زیاد نشود، بشویند و پارچه یا چیزی مثل پارچه، بر آن بگذارند (۵) و روی پارچه دست‌تر بکشند .

تصور کنید که با یک خون مردگی در زیر پوست یا ناخن، قصد وضو گرفتن یا انجام غسل دارید:

 • اگر این خون مردگی به شکلی باشد، که دیگر نتوان به آن عنوان "خون" داد، پاک است؛ یعنی می‌توانید به راحتی وضو بگیرید یا غسل کنید.
  منظور از عبارت قبلی این است که اگر شکل و شمایل خون جمع شده در زیر ناخن جوری باشد که با خون جاری از یک زخم خیلی فرق داشته باشد، دیگر نجس نیست.
 • حال اگر این خون مردگی به شکلی باشد که ناخن یا پوست سوراخ شده باشد و مقداری خون از آن خارج شده باشد، به شکلی که بتوان به آن "خون" گفت، دو گزینه پیش رو است:
 1. اگر درد و سختی ندارد، باید عین خون را از زخم جدا کنید، سپس وضو بگیرید یا غسل کنید.
 2. اگر جدا کردن خون از زخم، سختی دارد، باید ابتدا زخم را بشویید سپس یک پارچه تمیز بر روی زخم قرار دهید و برای وضو یا غسل دستِ‌تر را بر آن پارچه بکشید.

نکته: برخی از مراجع تقلید، نظیر آیت الله صافی گلپایگانی و آیت الله نوری همدانی معتقدند در صورتی‌که بر روی خون مردگی یک پارچه تمیز قرار دادید، برای نماز‌های روزانه، علاوه‌ بر وضو گرفتن، باید تیمم نیز بکنید

حکم خون مردگی زیر ناخن از نظر مراجع تقلید

 1. نظر آیت الله بهجت:نجس است
 2. نظر آیت الله سیستانی: و ظاهر گردد نجس است پس چنانچه ناخن یا پوست سوراخ شود به طوری که خون جزء ظاهر بدن حساب شود، اگر بیرون آوردن خون و تطهیر محل، جهت وضو یا غسل مشقت زیاد دارد باید تیمم نماید.
 3. نظر آیت الله فاضل: اگر به آن خون بگویند در صورتی نجس است که ناخن یا پوست سوراخ شود، و در این صورت..
 4. خوئی، تبریزی: اگر به آن خون بگویند نجس است و در این صورت چنانچه ناخن یا پوست سوراخ شود اگر بیرون آوردن خون و تطهیر محل ّ، جهت وضو یا غسل مشقت (خوئی: مشقت زیاد) دارد باید تیمم نماید (تبریزی: و بنا بر احتیاط لازم وضو هم بگیرد به طوری که وقت وضو گرفتن، آب وضو نجس نشود). [پایان مسأله] (گلپایگانی، صافی:) اگر به آن خون بگویند نجس است و در این صورت اگر مشقت ندارد باید برای وضو و غسل آن را برطرف سازند..
 5. نظر آیت الله زنجانی: اگر به آن خون بگویند، نجس است و در این صورت، چنانچه ناخن یا پوست سوراخ شود، اگر مشقت زیاد ندارد باید برای وضو یا غسل خونی که دیده می‌شود بیرون آورند..
 6. نظر آیت الله مکارم: اگر به آن خون بگویند، ما دام که زیر پوست و ناخن است برای وضو و غسل و نماز اشکال ندارد، اما هر گاه سوراخ شود اگر ضرر و زحمت فوق العاده ای ندارد باید آن را بیرون آورند و اگر زحمت زیاد دارد باید برای وضو و غسل اطراف آن را شست و پارچه‌ای روی آن بگذارد و روی پارچه دست‌تر بکشد و احتیاطاً تیمم هم بکند.
 7. نظر آیت الله اراکی: و به وظیفه جبیره عمل نماید.
 8. نظر آیت الله گلپایگانی، صافی: و احتیاطاً تیمم هم بکنند.
 9. نوری: تیمم هم بکنند.
 10. نظر آیت الله زنجانی: اگر گذاشتن پارچه ممکن نبود، تیمم کند.

حکم خون مردگی زیر پوست

حکم خون مُردگی زیر ناخن یا زیر پوست

آیا تماس با خون مُرده ی زیر ناخن یا زیر پوست پاک است؟

اگر در باطن است و ظاهر نشده و ملاقی آن بعد از خارج شدن خون ندارد ملاقی نجس نیست و اگر ظاهر است و خون است نجس است و ملاقی آن با رطوبت مسریه نجس می شود

حکم شرعی خون مردگی زیر ناخن که بعد از چند روز یا بیشتر از یک ماه از زیر ناخن قابل مشاهده است چیست ؟
اصلاً این خون بعد از مدت مذکور حکم نجاست مانند خون‌های دیگر دارد یا نه ؟

اگر نجس باشد وقتی از زیر ناخن ابتدای آن پیدا می‌شود تا وقتی که امکان پاک کردن آن وجود داشته باشد چیست یعنی در مرحله‌ای که پاک کردن آن ممکن نبوده یا باعث مشقت است ؟

بیشتر بخوانید :

حکم روزه مسافر چیست؟

اگر هنگام خواندن نماز کودک مهر را بردارد حکم چیست ؟

حکم اختلاط کردن با نامحرم از دیدگاه مراجع اسلامی

حکم شرعی استفاده از کاندوم چیست ؟

حکم خواندن قرآن هنگام عادت ماهانه چیست ؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
1.0 از 5 (1 رای)  
 • منبع
 • hadana.ir
 • pasokhgoo.ir
 • حکم وجود خون مردگی زیر ناخن برای غسل پرسش : خون مردگی زیر ناخن برای غسل چه حکمی دارد؟ پاسخ : چنانچه زير پوست و ناخن است براى غسل اشكال ندارد، امّا هرگاه سوراخ شود اگر ضرر و زحمت فوق‏ العاده ‏اى ندارد بايد آن را بيرون آورند و اگر زحمت زياد دارد باید روی آن چسبی بچسبانند سپس غسل کنند و بنابراحتیاط مستحب تيمّم هم بكند.
اسنپ تریپ
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits