رابطه مقعدی در اسلام : حکم نزدیکی از پشت از نظر علما چیست ؟

۴,۲۵۳
۳
۰
دوشنبه, ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ ۱۱:۴۵
رابطه مقعدی در اسلام از نظر شرعی در صورت رضایت زن مکروه است ( منظور کراهت است) و در صورت عدم رضایت زن حرام و از نظر شرعی این رابطه هرگز نباید انجام گیرد .
رابطه مقعدی در اسلام : حکم نزدیکی از پشت از نظر علما چیست ؟

رابطه مقعدی در اسلام و از نظر علما

رابطه مقعدی در اسلام تا جایی که در قوانین مجازاتهای اسلامی آمده اگر مردی همسر خود را مجبور به انجام چنین رابطه ای با وی کن زوجه ( زن) می تواند از شوهر خود شکایت کند کما اینکه هر چیزی که از نظر اسلام مردود شناخته شود حتما به ضرر انسان میباشد که امروزه از نظر پزشکی نیز ثابت شده که این رابطه یک رابطه پرخطر است

خوب است بدانید از آنجا که دوران نامزدی، زمانی بانشاط و پراحساس ولذتبخش برای طرفین است، همه شکل‌های ارتباطی آن، به شکل خاطره‌ای شیرین برای طرفین باقی می‌ماند و تداعی آن، انگیزه تکرار خواهد بود.

مراجعینی داریم که با آغاز این نوع رابطه جنسی در دوره نامزدی و تداعی لذت روانی این دوره با این لذت جنسی، اکنون که ماه‌ها از ازدواجشان گذشته است و وارد زندگی مشترک شده‌اند هنوز بر همان روش تمرکز دارند (البته غالبا با اصرار آقایان و اکراه بانوان) و گاه بعد از مدت‌ها، هنوز دختر باکره مانده است !

این به معنای به هم ریختن سازمان روانی و عاطفی زن است که حاصلی جز کدورت عاطفی خانواده ندارد. پس با تمام توان، در این مورد خوددار باشید و به روش‌های دیگر ارتباط جنسی در این دوران فکر کنید.

حکم شرعی نزدیکی با همسر از پشت (دُبُر)

در دین اسلام به رابطه مقعدی بین دو مرد لواط و به رابطه جنسی مقعدی مرد با زن نیز وطی دبر گفته می‌شود. عمل لواط در این دین به شدت منع شده و حرام و از گناهان کبیره‌است و برای آن مجازات اعدام وجود دارد.

اما در مورد جواز رابطه مقعدی مرد و زن اختلاف وجود دارد به گونه‌ای که برخی معتقدند رابطه مقعدی کاملاً حرام است و اگر کسی انجام داد باید توبه کندو برخی معتقدند اگر زن راضی نباشد حرام و در غیر اینصورت شدیداً مکروه‌است.

اهل سنت این کار را شدیداً حرام می‌دانند و حتی برخی از علمای آنان فتوا داده‌اند که اگر مردی چنین کاری انجام دهد زنش می‌تواند فوراً از او طلاق بگیرد.

آیات عظام امام خمینى، خامنه ‏اى، صافى، مکارم و نورى: «کراهت شدید دارد».
(آیت ‏اللّه نورى، توضیح ‏المسائل، م 452 ؛ امام خمینى و آیت‏ اللّه صافى، توضیح‏ المسائل مراجع، م 450 ؛ آیت‏ اللّه مکارم، تعلیقات على العروة، احکام الحیض، السابع و آیت‏ اللّه خامنه ‏اى، استفتاء، س 425)

آیت ‏اللّه سیستانى و آیت‏ اللّه فاضل: «اگر زن راضى باشد، کراهت شدید دارد و اگر راضى نباشد، بنابر احتیاط واجب جایز نیست». (آیت ‏اللّه فاضل، تعلیقات على ‏العروة، احکام الحیض، السابع ؛ آیت ‏اللّه سیستانى، توضیح ‏المسائل مراجع، م 450)


آیات عظام بهجت، تبریزى و وحید: «بنابر احتیاط واجب، جایز نیست». (آیت ‏اللّه وحید، منهاج الصالحین، ج 2، م 228 ؛ آیت‏ اللّه بهجت، وسیلة النجاه، ج 1، م 268 ؛ آیت ‏اللّه تبریزى، منهاج الصالحین، ج 1، م 228)

سخنی لطیف از امام احساس و عقل، امام صادق (علیه السلام): از ایشان درباره آمیزش از مقعد پرسیدند. حضرت در نهایت زیبایی فرمودند: «همسرت، عروسک و عشق زندگی توست؛ پس او را با این کار اذیت مکن.» (وسائل الشیعه، ج20،ص143)

حکم رابطه مقعدی چیست ؟

حکم نزدیکی با همسر از پشت عبارت است از:

 1. آیات عظام امام خمینى، خامنه‏اى، صافى، مکارم و نورى: کراهت شدید دارد.
 2. آیت‏اللّه نورى، توضیح‏المسائل، م 452 ؛ امام خمینى و آیت‏اللّه صافى، توضیح‏المسائل مراجع، م 450 ؛ آیت‏اللّه مکارم، تعلیقات على العروه، احکام الحیض، السابع و آیت‏اللّه خامنه‏اى، استفتاء، س 425. آیت‏اللّه سیستانى و آیت‏اللّه فاضل: اگر زن راضى باشد، کراهت شدید دارد و اگر راضى نباشد، بنابر احتیاط واجب جایز نیست.
 3. آیت‏اللّه فاضل، تعلیقات على‏العروه، احکام الحیض، السابع ؛ آیت‏اللّه سیستانى، توضیح‏المسائل مراجع، م 450. آیات عظام بهجت، تبریزى و وحید: بنابر احتیاط واجب، جایز نیست.

در صورت تمایل می توانید توضیحات ذیل را مطالعه فرمائید:

بررسی عواقب تربیتی و بهداشتی موضوع در این زمینه جهت اطلاع به نکاتی اشاره می شود.

 1. مهمترین عارضه ای که مجامعت از طریق مقعد برای زن دارد این است که چون لذت حقیقی جنسی برای زن از طریق مقاربت از فرج و مجرای تناسلی حاصل می شود نه از طریق مقعد، بنابراین زن دچار سرد مزاجی و بی میلی جنسی شده و در آینده نزدیک خود را موجودی می یابد که وسیله دفع شهوت شوهرش شده و خودش نباید از این عمل خدادادی لذتی ببرد.
 2. از آنجا که ساختمان مقعد طوری است که ظرفیت پذیرش آلت مرد را ندارد(برخلاف واژن یا فرج که خاصیت ارتجاعی و لغزنده دارد) و هر لحظه امکان آسیب دیدگی ماهیچه حلقوی (اسفنگتر) دهانه مقعد و حتی پارگی ان وجود دارد . درنتیجه زن گرفتار درجاتی از بی اختیاری مدفوع شده و نیازمند جراحی و عوارض بعدی می شود. چون مرد در حال لذت جنسی فقط به فکر دفع شهوت خود است و حرکات بدون کنترل او هر لحظه می تواند به زن آسیب فیزیکی وارد کند.
 3. مقعد محل ذخیره فضولات دستگاه گوارش(مدفوع) است که حاوی میکروبها فراوانی است. در اثر مالش و دخول آلت مرد این میکروبها می توانند وارد دستگاه تناسلی مرد شده خود و او را به عفونتهای خاصی مبتلا سازند. در حالی که مقاربت از راه واژن یا فرج چنین عوارضی به همراه ندارد.
 4. مخاط مقعد بسیار ظریف و نازک است و احتمال پارگی و انتقال ویروس ایدز از طریق آن به داخل خون زیاد است و حتی یکی از علل شیوع ایدز در غرب از طریق جنسی، لواط و مقاربت از طریق مقعد است.
 5. از آنجا که دهانه مقعد دارای ماهیچه ای حلقوی است، مانند یک کش محکم دور آلت مرد را گرفته و در لحظه خروج منی مانند یک سد عمل می کند. و در اثر این عمل احتمال پس زدن منی به عقب و فشار به کیسه های منی و غده پروستات و عوارض ناشی از آن خیلی زیاد است.
 6. و نکته آخر اینکه از جمله عوارض مقاربت از راه مقعد ابتلای مرد به زود انزالی در آینده است. در نتیجه نمی تواند آنگونه که باید از همبستری با همسرش لذت ببرد و بنابراین دچار سرد مزاجی شده و مشکلات روحی پیدا خواهد کرد.

حکم رابطه مقدی (از پشت) در اسلام

برگه سلامت پزشکی قانونی در رابطه مقعدی

سوالی که مطرح می شود اینست که آیا اگر فردی قبل از ازدواج رابطه جنسی مقعدی داشته باشد مشخص می شود یا خیر ؟

در پاسخ به این سوال باید عرض شود طبق قانون مرد می تواند از طریق مراجع قضائی تقاضای برگه سلامت پزشکی در مورد همسر خود کند که طبق حکم دادگاه پس از مراجعه به پزشکی قانونی این مسئله قابل بررسی می باشد در پزشکی قانونی زن هر گونه رابطه جنسی ( از نوع دخول ) که قبل از ازدواج داشته چه از راه واژن چه از راه مقعد قابل تشخیص میباشد

رابطه مقعدی از دید اسلام و حکم آن در سنت نبوی

رسول الله صلی الله علیه و سلم فرمودند :

من أتی حائضاً أو امرأة فی دبرها أو کاهناً ‏فصدقه، فقد برئ مما أنزل علی محمد .

ترجمه :

هر کس در زمان قاعدگی یا از غیر محل نسل (مقعد) با همسرش آمیزش کند یا نزد کاهنی برود و آنچه را (کاهن) می‌گوید تصدیق کند، به آنچه بر محمد نازل شده کافر شده است.

آنحضرت در حدیث دیگری فرموده است :

 • ملعون من أتی امرأته فی دبرها . یعنی هر که با همسرش از عقب آمیزش کند ملعون است.
 • و در روایت دیگر آمده است : لا ینظر الله عز وجل إلی رجل جامع امرأته فی دبرها.
 • الله عزوجل مردی را که از عقب با زنش آمیزش کند نگاه نخواهد کرد.

سوالات و پاسخ های مربوط به رابطه مقعدی از دید اسلام

اگر همسر ( خانم ) با رضایت و میل خود تقاضا کند تا از راه عقب با او نزدیکی شود آیا گناه دارد یا خیر ؟ .

پاسخ :

تماس جنسی از عقب در اسلام حرام می باشد ، رضایت و عدم رضایت همسر تاثیری و اهمیتی ندارد ، الله تعالی وقتی به گناه انسان ناراض می شود مجالی برای ما نیست که آن را به دلیل رضایت همسر حلال قرار دهیم . خداوند نفرموده ، اگر همسر شما راضی باشد حلال است ! .

حضرت رسول خدا صلی الله علیه و سلم فرموده است ( لاطاعة لمخلوق فی معصیة الخالق ) یعنی هیچ کس نباید در مواردی که نا فرمانی الله صورت می گیرد از مخلوقی اطاعت نماید . مسلما در همه حال و بی درنگ رضایت الله و رسول بر سایر مخلوقات ترجیح دارند . آنها چه پدر باشند چه مادر چه همسر ، فرزندان ،

نزدیکی از پشت لواط نام دارد تفاوتی نمی کند که با مردی صورت پذیرد و یا با زنی ؟

پاسخ

لواط همانطور که اشاره شد در اسلام حرام است از جمله الله تعالی قوم لوط را به دلیل گناه لواط کاری مورد سر زنش قرار داده است و مشهور است که قوم لوط لواط کار بوده اند و پاسخ قرآن در این باره را می توانید در آیه 80 سوره اعراف که خداوند از آن بعنوان فاحشه نام برده است مشاهده بفرمایید.

در تفسیر این آیه (فأتوهن من حیث أمرکم الله) یعنی نزدیک زنان تان بیایید از آنجایی که خدا شما را امر کرده است . طبری در تفسیر آیه به نقل از مجاهد نوشته است که مردم در ایام عادت ماهیانه همسران خود، نزد همسران شان از پشت می آمدند و از رسول الله ص حکمش را جویا شدند، خداوند در پاسخ به آنها این آیه را نازل فرمود :

( ویسألونک عن المحیض) تا ( فإذا تطهرن فاتوهن من حیث أمرکم الله ).

یعنی از تو (ای پیامبر) در خصوص زنان حیضی سوال می کنند تا اینکه فرمود، پس وقتی همسران شان پاک شدند نزد آنها بیایند از آن قسمتی که الله امر کرده است و آن جلو می باشد و نه عقب و آیه ردی است بر عملکرد آنها که از پشت نزدیکی می کردند.

در آیه 223 سوره بقره خداوند فرموده است (نِسَاؤُکُمْ حَرْثٌ لَکُمْ) همسران شما کشتزار تان هستند و بدیهی است که کشتزار جلو است چرا که محل کشت نطفه و زادو ولد می باشد.


بیشتر بخوانید :

پرسش و پاسخ در رابطه ی مقعدی که بهتر است خانمها بدانند

خطرات و عوارض رابطه ی مقعدی (پشت)

۱۰ حقیقت درباره رابطه جنسی مقعدی (خانم ها به همسر خود بگویند)

رابطه مقعدی در اسلام

با تشکر از همراهی شما با مجله دلگرم
رابطه مقعدی از نظر اسلام و علما را برای شما عزیزان به منظور بالا بردن اطلاعات شما گردآوری کرده ایم. حال اگر نکته یا سوالی درباره رابطه مقعدی از نظر اسلام در ذهن شما باقی مانده میتوانید در قسمت کامنت ها با ما در میان گذاشته و پاسخ خود را در اولین فرصت دریافت نمایید.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(3 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  
 • برچسب ها:
 • رابطه مقعدی از نظر اسلام
 • رابطه مقعدی در اسلام
 • رابطه مقعدی از نظر علما
 • حکم شرعی نزدیکی با همسر از پشت
 • حکم شرعی رابطه مقعدی در اسلام
 • حکم رابطه مقعدی چیست ؟
 • حکم رابطه مقعدی چیست

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter