دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۲ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۱۰ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۲۱ فوریه ۲۰۲۴ میلادی
حکم شرعی وضو با ناخن لاک زده چیست؟
16
زمان مطالعه: 3 دقیقه
حکم لاک زدن روی ناخن های دست و پا برای نماز چیست؟ آیا می‌توان با انگشت لاک زده وضو گرفت؟ اگر انگشت‌های پا هم لاک داشته باشد وضو باطل است؟

با لاک هم می توان نماز خواند؟!

در خصوص حکم لاک برای وضو باید دانست که لاک زدن به انگشتان دست باعث باطل شدن وضو می‌شود، ولی در مورد انگشتان پا می‌توان یکی از انگشتان را برای مسح بدون لاک گذاشت و بقیه انگشت‌ها را لاک زد. برای غسل کردن لاک بر روی هر یک از انگشتان باعث ابطال آن می‌شود.

می خواستم بدانم با لاک دائم (ژلیش) وضو باطل است یا خیر؟

جواب: به طور کلی هر چیزی که جرمی دارد و مانع رسیدن آب به بدن و ناخن است، باید برطرف شود و وضو و غسل با آن صحیح نیست و در نتیجه نماز باطل است و روزه نیز اگر محدث به حدث اکبر بوده باطل است.

آیا لاک ناخن مانع وضو است؟

طبق نظر همه مراجع تقلید، لاک ناخن مانع انجام وضو می‌باشد.

آیت‌الله خامنه‌ای: رنگ روی ناخن اگر جرم باشد مانع از رسیدن آب به ناخن است و وضو باطل می‌باشد.

آیت‌الله مکارم شیرازی: در وضو انگشتان دست باید از لاک پاک شود، ولی در انگشتان پا اگر یک انگشت (به جز انگشت کوچک) خالی از لاک باشد و بر روی آن مسح بکشند صحیح است.

آیت‌الله سیستانی: ناخن جزء اعضای وضو است و اگر مانعی بر آن باشد باید برطرف شود.

حکم لاک انگشتان پا برای وضو

نظر مراجع تقلید به جز آیت‌الله مکارم شیرازی درباره حکم لاک برای وضو به این شرح است:

بانوان می‌توانند همه انگشتان پای خودشان را لاک بزنند و در هنگام وضو تنها یک انگشت کوچک را برای مسح پا به صورت لاک نزده نگه دارند؛ مقدار واجب مسح تنها از سر یکی از انگشتان پا (هرچند انگشت کوچک پا) می‌باشد.

آیت‌الله مکارم شیرازی: در انگشتان پا اگر یک انگشت (به جز انگشت کوچک) خالی از لاک باشد و بر روی آن مسح بکشند صحیح است و اگر از روی یکی از انگشتان پا به غیر از انگشت کوچک تا برآمدگی پا هر چند با یکی از انگشتان دست مسح شود کافی است.

آیت‌الله سیستانی: مسح بر ناخن لاک زده صحیح نیست، ولی اگر فاصله بین یک ناخن و ناخن دیگر به مقداری باشد که بتوان بر آن مسح نمود مسح بر آن مقدار بی‌مانع است.

حکم لاک انگشتان دست برای وضو

در وضو ناخن دست‌ها نباید لاک خورده باشد، زیرا مانع رسیدن آب می‌باشد و شخص می‌تواند بعد از وضو لاک بزند و نماز بخواند.

آيا بانوان مى توانند همه انگشتان پاى خود را لاك بزنند و در هنگام وضو تنها يك انگشت كوچك پا را براى مسح بدون لاك نزده، نگه دارند؟

همه مراجع (بجز آيت الله مكارم شيرازي): آرى، مقدار واجب مسح، تنها از سر يكى از انگشتان پا (هرچند انگشت كوچك پا) است..

[آيت الله مكارم شيرازي:‌ در انگشتان پا اگر يك انگشت (جز انگشت كوچك) خالى از لاك باشد و بر روى آن مسح بكشند، صحيح است.این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.9 از 5 (16 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits