دلگرم
امروز: شنبه, ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۱۳ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۰۳ ژوئن ۲۰۲۳ میلادی
برهنه شدن به هنگام سینه زنی چه حکمی دارد؟
2
زمان مطالعه: 4 دقیقه
برهنه شدن و سینه زدن شدید در مراسم عزای امام حسین (ع) چه حکمی دارد ؟ حضرت آیت الله العظمی خامنه ای: در صورتی که نامحرم نباشد و مستلزم مفسده نباشد، برهنه شدن و سینه زدن جایز است ولی مناسب است با لباس عزاداری انجام بگیرد.

فتوای مراجع درباره برهنه شدن در هیئت

برهنه شدن در مراسم عزاداری اشکال دارد؟

نظر مراج تقلید درباره برهنه شدن برای سینه زدن در مجالس عزاداری امام حسین (ع) را بخوانید. ،رفتار، اعمال و یا هرگونه عبادت واجب و مستحب، مشروط به آدابی است که همه رفتار آدمی را دربرمیگیرد. رفتارهایی که در چارچوب دینی و اسلامی شکل گرفته است و برای ادای آن به راهنمایی نیازمندیم. یکی از این رفتارها، آداب عزاداری است، که گاهی منجر به نحریف دین و یا سواستفاده دشمنان می شود. برهنه شدن برای سینه زدن، لطمه وارد کردن و .... از جمله این رفتارهاست که در گزارش زیر به حکم شرعی مراجع تقلید در این خصوص می پردازیم.

امام خمینی رحمه الله: «عزاداری برای سیدالشهداء از افضل قربات و مایه تقویت روح ایمان و شهامت اسلامی و ایثار و فداکاری و شجاعت در مسلمین است.»

احکام عزاداری

سؤال: در مورد زنجیر زنی که منجر به سیاه شدن یا مجروح شدن بدن می‌شود و همچنین غالبا پشت پیراهن افراد باز است و بیشتر درخیابان و معابر عمومی ظاهر می‌شوند، نظر شما چیست؟

امام خمینی رحمه الله: مانعی ندارد، مگر اینکه موجب ضرر فاحش بر بدن شود.

سؤال: آیا برهنه شدن مردان با حضور زنان برای عزاداری عیب دارد یا خیر؟

آیت الله فاضل لنکرانی: مانعی ندارد و زن‌ها نباید به بدن مرد اجنبی نظر کنند.

سؤال: برهنه شدن مردان در حال سینه زدن و زنجیر زدن در منظر زنان چگونه است؟

جواب: بر زنان لازم است از نظر خوددارى کنند. البته بر مردانى که مى دانند زنان به بدن آن‌ها نگاه مى کنند جایز نیست لخت شوند.

سوال: نظر رهبر انقلاب درباره برهنه شدن در عزاداری چیست؟ اگر فیلمبرداری نشود و زنان نیز نبینند چطور؟ آیا از نظر فقهی، ایشان حرام می دانند این کار را؟

مقام معظم رهبری: این به عنوان یک فتوای فقهی نیست که ما بگوییم حرام است. ولی اگر نامحرمانی نیستند، اگر مسئله سویی بر آن مترتب نیست، دشمنان سواستفاده نمی‌کنند شاید بگوییم حرام هم نباشد؛ مثلا یک جمع محدودی وجود دارد و کسی هم فیلمبرداری نمی‌کند، فقط مردان هستند حالا پیراهن را از تن درآوردند و سینه می‌زنند؛ اما به عنوان یک توصیه که چرا در عزاداری‌های مرد‌ها برهنه نشوند. باید بگوییم چون ممکن است هم در معرض دید نامحرمان باشند و دشمنان از این مسئله سواستفاده برای تبلیغ علیه مکتب اهل‌بیت علیهم‌السلام کنند.

سؤال: آیا در مجالس عزاداری، ناله وشیون بلند سر دادن و محکم به سر و صورت و دست کوبیدن جایز است؟

حضرت آیت الله سیستانی: اشکال ندارد.

سؤال: آیا هروله کردن (بالا وپایین پریدن) در عزاداری یا جشن یا حتی عزاداری امام حسین (ع) جایز است یا خیر؟

حضرت آیت الله سیستانی: اشکال ندارد.

سؤال: میخواستم نظر حضرت عالی وشرعی ونحوه حلال یا حرام را درباره لخت شدن افراد در هیئت‌های مذهبی که جهت سینه زنی انجام می‌گیرد را بدانم؟

حضرت آیت الله سیستانی: اشکال ندارد.

سؤال: لخت شدن در مراسم سینه زنی چه حکمی دارد؟

حضرت آیت الله سیستانی: اشکال ندارد.

سوال: سینه زدن با بدن برهنه، به دور از چشم نامحرم، چه حکمى دارد؟

حضرت آیت الله جوادی آملی: در صورتى که مصون از نگاه نامحرمانه نه خصوص نامحرم باشد، اشکال ندارد.

سوال فلسفه سینه زنى چیست؟ کسى که لباسش را در مى آورد البته به طورى که نامحرم نبیند و سینه بزند تا اینکه از سینه‏اش خون بیاید حکمش چیست؟

حضرت آیت الله نوری همدانی: سینه زنى یک نوع عزادارى و اظهار ارادت نسبت به خاندان عصمت و طهارت است که از طریق سینه زنى و روضه خوانى و... خاطره فداکارى و جانبازى امام حسین‏ علیه‏السلام و سایر ائمه معصومین‏علیهم‏السلام براى همیشه در خاطره‏ ها زنده مى ‏ماند؛ و سینه زدن بطور متعارف عملى ارزشمند و پسندیده است.

سوال: لخت شدن در مجالس سینه زنی اشکالی دارد؟

حضرت آیت الله مکارم شیرازی: درصورتی که زنان حضور داشته باشند این کار حرام است و اگر زنان هم نباشند اشکال دارد.

سوال: لخت شدن در عزادارى چگونه است و اگر بر اثر سینه‏زنى، بدن سرخ شود، چه حکمى دارد؟

حضرت آیت الله العظمی بهجت: اشکال ندارد و لخت شدنى که در معرض نظر حرام نامحرم باشد، جایز نیستاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !