دلگرم
امروز: جمعه, ۱۰ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۶ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۱ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
طلاق زن باردار چه شرایطی دارد؟

شرایط طلاق زن باردار

طلاق زن باردار چه شرایطی دارد؟
5
زمان مطالعه: 6 دقیقه
فلسفه عده نگه داشتن زن حامله در دوران طلاق : طلاق زن باردار - در طلاق زن باردار برخی از شرط ها ساقط می‌شود و، به تعبیر برخی روایات، طلاق او در هر حالی بلامانع است.

حکم طلاق دادن زن حامله چیست؟

طلاق زن باردار چه شرایطی دارد؟

سؤالات متداول در خصوص طلاق زن باردار به شرح زیر می‌باشد:

طلاق زن باردار به چه نحو است؟ شرایط طلاق زن باردار چگونه است؟ طلاق در دوران بارداری به چه صورت است؟

همانطور که در بخش شرایط طلاق ذکر شد ، یکی از شرایط طلاق زن ، پاک بودن زن و دیگری عدم نزدیکی از پایان قاعدگی تا طلاق است . حال با توجه به توضیحات زیر ، قانون‌گذار دلایل فوق را مانع طلاق زن باردار ندانسته.معمولاً در دوران حاملگی عادت زنانگی و نفاس وجود ندارد. مع‌هذا چون در بعضی از زنان حتی در دوران بارداری حال قاعدگی دیده می‌شود، قانون‌گذار به‌عنوان استثناء پاکی زن را در این مورد شرط ندانسته است (ماده ۱۱۴۰ قانون مدنی).

در توجیه این استثناء گفته‌اند ، شرایط طلاق زن اعم از پاک بودن زن و عدم نزدیکی از پایان قاعدگی تا طلاق ( ماده ۱۱۴۱ قانون مدنی ) جهت معلوم شدن بارداری زن و جلوگیری ازاختلاط نسل است و به همین جهت چون شرایط فوق برای زن باردار مطرح نیست می توانزن باردار را در همه حال طلاق داد.

همانطور که در مباحث قبل گفتیم فلسفه ماده ۱۱۴۱ ظاهراً آن است که طلاق را به تأخیر اندازد، تا برای زن و شوهر فرصت تفکر و انصراف از طلاق و تصمیم به ادامهٔ زندگی زناشویی ازنظر مصلحت خود و فرزندانشان باقی بماند و بدین‌وسیله از طلاق جلوگیری شود. مخصوصاً معلوم شدن بارداری زن یا عدم آن باگذشت دوره طهر مواقعه در اخذ تصمیم راجع به طلاق مؤثر است و چه‌بسا موجب انصراف از طلاق خواهد شد. لذا شاید استثناء مربوط بهطلاق زن باردار را بتوان چنین توجیه کرد که تصمیم به طلاق در این مورد حاکی از اختلاف عمیق زن و شوهر و عدم موفقیت خانواده است و در این صورت نیازی به تأخیر طلاق نیست.

امکان طلاق دادن زن باردار وجود دارد؟

در مواردی که زن و شوهر خواهان طلاق می­شوند قانون گذار به دادگاه اجازه می­دهد که پس از ناامید شدن از اصلاح بین آن دو حکم به طلاق زن باردار دهد. اگر زن و شوهر هر دو از یکدیگر کراهت داشته و جدایی را راه حل مشکل خود بدانند بر این امر به نحوی توافق نموده دعوایی تحت عنوان طلاق توافقی در دادگاه مطرح نمایند و اگر یکی از آن دو طلاق را به عنوان حل مشکل خود در ادامه زندگی انتخاب نماید در اینجا خود به تنهایی اقدام نمود.

اگر زوج باشد می­بایست کلیه حقوق مالی زوجه را پرداخت و با نظر دادگاه و تشریفات خاص مبادرت به طلاق زوج نماید.اگر زوجه باشد می­بایست عسروحرج خود در ادامه زندگی و یا تخلف زوج از شرایط ضمن عقد را اثبات نماید و لازم است موارد مذکور توسط قاضی محکمه احراز شود تا جواز رهایی برای وی صادر گردد.

اما در طلاق توافقی تمامی موارد از جمله حق و حقوق زوجه، حضانت و ملاقات فرزندان و سایر موارد تماماً با توافق طرفین تعیین می شود و اگر توافقی حاصل نشد دیگر نمی توان به آن طلاق توافقی اطلاق نمود. وقتی زنی از شوهرشطلاق زن باردار می گیرد و یا شوهرش فوت می کند و یا به هر دلیلی جدایی بین زن و مرد به وجود می آید زن برای اینکه بتواند ازدواج مجدد داشته باشد باید طبق احکام دین و نظر فقها عده نگه دارد.

چه کسانی عده ندارند؟

زنی که از همسرش جدا شده است، اگر ۹ سالش تمام نشده باشد؛ و همچنین زن یائسه، عده ندارد. عده نداشتن زن به این معناست که اگر چه شوهرش با او نزدیکی کرده باشد، بعد از طلاق زن باردار می تواند فوراً شوهر کند.از این بیان می توان دریافت زنی که شوهرش با او نزدیکی نکرده است نیز عده ندارد؛ اگر شوهر زنش را پیش از نزدیکی با او طلاق زن باردار دهد، عده ندارد و زن می تواند بعد از طلاق فوراً شوهر کند.

مسئله عده زنان، فلسفه های متعددى دارد و منحصر به مسئله انعقاد فرزند نیست؛ لذا در تمام مواردى که شرع گفته است، زن باید عده نگه دارد، هرچند عقیم و نازا باشد، یا رحم خود را برداشته باشد یا فرضاً چند سال است از شوهر خود جدا زندگى مى کند؛ در تمام این صورت ها باید عده نگهدارد»

عده طلاق

زنی که ۹ سالش تمام شده و یائسه نیست، اگر شوهرش با او نزدیکی کند و طلاقش دهد، بعد از طلاق زن باردار باید عده نگه دارد؛ یعنی بعد از آن که در پاکی طلاقش داد، به قدری صبر کند که دوباره حیض ببیند و پاک شود و همین که حیض سوم را دید، عده او تمام می شود و می تواند شوهر کند. در حقیقت ملاک عده در طلاق، دو بار پاک شدن از حیض است و بار سوم که حیض دیده شد، عده به اتمام رسیده است.

اما ممکن است زن جزو کسانی باشد که حیض نمی بینند؛ در این شرایط زنی که حیض نمی بیند اگر در سن زن هایی باشد که حیض می بینند، چنان چه شوهرش بعد از نزدیکی کردن او را طلاق دهد، باید بعد از طلاق تا سه ماه عده نگه دارد.منظور از سه ماه آن است که اگر اول ماه است، سه ماه تمام هلالی و اگر روز دیگری از ماه است مانند پنجم یا دهم، هنگامی که پنجم یا دهم ماه چهارم شود، عده او تمام است؛ مثلاً اگر پنجم ماه رجب او را طلاق گفته، پنجم ماه شوال عده او تمام است.

آن چه گذشت در مورد زن غیرباردار بود، اما اگر زنی باردار طلاق داده شود، عده او تا زمانی که وضع حمل نماید، ادامه دارد؛ و این قول تمام مراجع است.زن، در پایان زمان عقد موقت نیز، ملزم به نگهداشتن عده است. عده عقد موقت برای زنی که عادت ماهانه می بیند، به مقدار دو حیض کامل است و اگر عادت نمی بیند، چهل و پنج روز تمام است.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (5 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits