دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۹ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۰۹ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۳۰ مه ۲۰۲۳ میلادی
حکم تزریق خون به بدن روزه دار چیست؟
2
زمان مطالعه: 3 دقیقه
حکم تزریق خون در ماه رمضان از نظر مراجع تقلید متفاوت است. آیت الله سیستانی آن را جایز دانسته که باعث ابطال روزه نمی شود. آیت الله بهجت تزریق خون را باعث ابطال روزه دانسته اند و مکارم شیرازی احتیاط را بر احتیاط اتمام آن روز، و قضاى آن دانسته اند.

تزریق خون هنگام روزه‌داری چه حکمی دارد؟

حکم شرعی تزریق خون در ماه مبارک رمضان و هنگام روزه‌داری از منظر مراجع عظام تقلید منتشر می‌شود.

آیت‌الله سیستانی

پرسش: آیا تزریق خون به بدن موجب ابطال روزه می‌شود؟
پاسخ: روزه باطل نمی‌شود.

آیت‌الله مکارم شیرازی

پرسش: آیا تزریق خون به بدن روزه دار روزه را باطل مى‌کند؟
پاسخ: احتیاط اتمام آن روز، و قضاى آن است.

آیت‌الله بهجت

پرسش: تزریق خون در زمان روزه‌داری چه حکمی دارد؟
پاسخ: روزه را باطل می‌کند.

آیت‌الله تبریزی

چنانچه شخص مریض است، روزه‌اش صحیح نیست، چه تزریق خون به بدن بکند یا نکند.

حکم تزریق خون برای افراد روزه

روزه داری برای افراد دچار کم‌خونی چگونه است؟

افرادی که مبتلا به بیماری کم خونی از نوع بدخیم بوده و تحت درمان با داروهای شیمی درمانی، چه به صورت خوراکی و چه به صورت تزریقی هستند، در اکثر موارد اجازه روزه داری ندارند و اگر قرار است در موارد خاصی روزه بگیرند، حتما باید تحت نظر پزشک معالج باشد.
افراد مبتلا به تالاسمی ماژور که نیاز به تزریق مکرر خون دارند، مجاز به روزه گرفتن نیستند. اما مبتلایان به تالاسمی مینور بر حسب توان و تحملی که دارند ممکن است بتوانند روزه بگیرند که باید با مشورت پزشک باشد.
اما اکثر کم خونی‌ها از نوع کم خونی فقر آهن و به خاطر مشکلات تغذیه ای است؛ بنابراین رعایت چند نکته کمک می‌کند تا در شرایط کم خونی نیز بتوان روزه گرفت.

افراد مبتلا به کم خونی از نوع فقر آهن اگر داروهای‌شان را در سحر، موقع افطار و نیمه شب مصرف کنند، مشکلی برای روزه داری نخواهند داشت.
افراد مبتلا به کم خونی باید از منابع غذایی آهن دار و عوامل افزایش دهنده جذب آهن در برنامه غذایی خود استفاده کنند. همچنین از مصرف چای، حدود یک ساعت قبل و دو ساعت بعد از غذا، جدا خوداری کنند.
برای یک روزه داریِ بهتر با وجود کم خونی، از غذاهایی که غنی از آهن هستند مثل جگر، قلوه و… استفاده کنید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !