مجله دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۱ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۲۸ شعبان ۱۴۴۴ قمری و ۲۱ مارس ۲۰۲۳ میلادی
اقسام خوابیدن از نظر پیامبران ؟ خوابیدن رو به قبله چه حکمی دارد ؟
10
زمان مطالعه: 6 دقیقه
رو به قبله بودن در هر صورت خوب است، ولی خوابیدن به طرف قبله به خاطر اینکه روایت خاص داریم، شرعا مستحب است.به صورت کلی در برخی روایات روبه قبله بودن، ممدوح شمرده شده.

نحوه صحیح خوابیدن رو به قبله

رو به قبله خوابیدن یعنی چه ؟

امام صادق (ع) می فرماید: براء بن معرور انصاری درمدینه بود و پیامبر اسلام در مکه که براء در آستانه مرگ قرار گرفت (این زمانی بود که پیامبر و مسلمانان به سمت بیت المقدس نماز می خواندند) سفارش نمود که صورتش را در قبر به سمت پیامبر (ص) که در مکه بود قرار دهند و به ثلث مالش نیز سفارش نمود و این سنت قرار گرفت؛ از این رو بر اساس این و سایر ادله فقها نیز فتوا دادند که "میّت را باید در قبر به پهلوى راست طورى بخوابانند که جلوى بدن او رو به قبله باشد.

این پرسش در دو بخش مطرح شده است و ما نیز بر همان اساس به پاسخ می دهیم.

در بخش اول از خوابیدن و استراحت کردن به طرف قبله پرسش شده است.

نظر به این که دین اسلام آخرین دینی است که از جانب خداوند برای هدایت و کمال بشر فرستاده شده است از این جهت لازم است دین کامل و جامعی باشد از این رو تمام نیازهای بشر از کوچک و بزرگ و خرد و کلان در آن وجود دارد.

از جمله برای خواب نیز از جانب دین احکامی مطرح شده که اینها الزام آور نیست، بلکه سنت و مستحب است که ما در این جا به برخی از آنها اشاره می نماییم.

آیا برای خوابیدن و استراحت کردن باید رو به قبله خوابید؟ برای دفن کردن میت چگونه باید عمل کرد؟

آیا این مطلب صحیح است که برای خوابیدن و استراحت کردن به طرف قبله بخوابیم و یا برای دفن کردن هم به این صورت عمل کنیم؟ اگر جواب مثبت است، لطفاً دلیل و سند آن را بیان بفرمایید؟

امام هادى (ع) فرمود:
"ما اهل بیت هنگام خوابیدن ده چیز را مراعات میکنیم: طهارت داشتن، صورت بر کف دست راست نهادن، سى و سه مرتبه سبحان اللَّه، سى و سه مرتبه الحمد للَّه، و سى و چهار مرتبه‏ اللَّه اکبر گفتن، رو به قبله خوابیدن به گونه‏اى که صورت هایمان رو به قبله قرار گیرد، خواندن سوره حمد و آیة الکرسى و آیه شهد اللّه... . پس هر که چنین کند بهره خود را از آن شب گرفته است.

روش درست خوابیدن ازدیدگاه امیرالمومنین علی(ع)

حضرت امیرالمؤمنین‏ علیه السلام فرمود:

  1. با وضو بخوابید که فرشتگان با روح شما تماس بگیرند، امّا اگر وضو نداشته باشید، با روح شما تماس نخواهند گرفت.
  2. قبل از خواب حتماً به توالت رفته و خود را سبک کنید و بعد از آن بخوابید.

زیرا گاهی مَثانه پُر است و شخص در خواب بوده و در زمان مناسب تخلیه نمی‏کند که دچار درد کلّیه و سنگ کلّیه می‏گردد.

اقسام خوابیدن


امام علی‏ علیه السلام در مسجد جامع کوفه حضور داشتند که مردی از اهل شام سوالاتی را مطرح کرد،

و از آن جمله پرسید:

خواب چند قسم است؟

امام علی‏ علیه السلام پاسخ داد که:

خواب بر چهار قسم است:

  1. اوّل - خوابیدن به روش پیامبران که بر پشت می‏خوابند و منتظر وحی می‏باشند.
  2. دوم - خوابیدن مؤمن که رو به قبله و بر روی پهلوی راست می‏خوابد.
  3. سوم - خواب پادشاهان و شاهزادگان که از فراوانی غذائی که خوردند بر پهلوی چپ می‏خوابند.
  4. چهارم - خواب شیطان و دوستان شیطان، و هر دیوانه درد مندی که به روی می‏خوابند و شکم خود را به زمین می‏چسبانند.

چون در جریان مغناطیسی زمین می خوابیم آهن بدن تنظیم شده و همیشه سالم می مانیم و...

پیرامون زمین را میدان مغناطیسی که مغناطوکره نامیده می شود احاطه کرده است. البته قطب های میدان مغناطیسی زمین با قطب های جغرافیایی آن منطبق نیستند.

هارولد بور از دانشگاه ییل برای اولین بار به وجود میدان مغناطیسی در اطراف موجود زنده پی برد. نزدیک به 70% از بدن ما را آب فراگرفته و مولکول های آب به صورت دو قطبی هستند و زمانی که ما در معرض یک میدان مغناطیسی خارجی قرار می گیریم این مولکولها در جهت آن میدان قرار می گیرند و این پدیده باعث به هم ریختگی نظم میدان مغناطیسی ما می شوند.

بر طبق تصاویر به دست آمده از میدان مغناطیسی زمین، اگر انسان در هر نقطه از زمین روبه قبله بایستد ، میدان مغناطیسی بدنش بر میدان مغناطیسی زمین منطبق می گردد.

رو به قبله خوابیدن چه حکمی دارد ؟

چون در جریان مغناطیسی زمین می خوابیم آهن بدن تنظیم شده و همیشه سالم می مانیم و به عوارض قلبی دچار نمی شویم . در غیر این صورت آهن در جدار رگها رسوب کرده و آهن بدن کم می شود ، سبب تصلب شرائین و عوارض قلبی گشته و به کبد به عنوان قسمت کننده ی آهن بدن لطمه ی شدیدی می زند.

خوابیدن رو به قبله مستحب میباشد.

پس طبق سنت پیامبر صلی الله علیه و آله در جریان مغناطیس زمین بخوابید.

یکی از نکات جالب اینکه در بدن زنان ماهی یکبار تغییر ولتاژ شدید ایجاد می شود و میدان مغناطیسی بدن به منظم ترین حالت خود می رسد به همین دلیل زنان نیازی ندارند که در این مدت نماز بخوانند.

از طرفی بارهای زائدی که د راثر تحریکات الکتریکی اعصاب بدن به وجود می آیند که هم بر میدان بدن و هم بر امواج مغز اثر سوء دارند، در نواحی که اعصاب در آن تحرک بیشتری دارند خطرات جدی تری هم ایجاد می کنند و باید هرچه سریع تر از آن نواحی دور شوند.

این نواحی دقیقا نواحی شستشو شده در وضو می باشند. بهترین راه دفع این بارهای زائد استفاده از یک ماده رسانا آب می باشد. هر چه آب خالص تر دفع بارهای ساکن سریع تر انجام می گردد و هیچ مایعی مثل آب خالصی که در وضو به انسان سفارش شده این اثر را ندارد.

بیشتر بخوانید :

آیا عوارض خوابیدن با شکم پر را میدانید؟

بهترین زمان تنها خوابیدن کودک

فواید خواب چیست؟راههای خوب خوابیدن را میدانید؟

آیا از عوارض خوابیدن با موی خیس اطلاعی دارید؟

عوارض دیر خوابیدن چیست؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
2.9 از 5 (10 رای)  
    دیدگاه ها

    درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است