دلگرم
امروز: جمعه, ۱۷ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۳ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۸ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
چند نوع نماز مستحبی
5
زمان مطالعه: 3 دقیقه
چند نوع نماز مستحبی و آموزش چند نوع از انواع نمازهای مستحبی

 نماز مستحبی

نماز مستحبی

-نماز حاجت

حضرت امام سجاد (ع) به مردی که برای برآورده شدن حاجت مادی به شخص ظالمی روی آورده بود فرمود : به مسجدالنبی برو و دو رکعت نماز به جا آور تا حاجتت را خدا برطرف نماید. همانند نماز صبح دو رکعت نماز به جا میآوری سپس بر پیامبر صلوات فرست و آخر سوره حشر شش آیه اول سوره حدید و دو آیه هیجده و بیست و شش سوره آل عمران را بخوان.

2-نماز وحشت

مستحب است در شب اول قبر دو رکعت نماز وحشت برای میت بخواند تا عذاب و عقاب شب اول از او برداشته شده و رحمت خدا شامل حال میت گردد و بهتر است چهل مومن این نماز را بخوانند که صاحب اصول کافی فرموده اند : این نماز را برای آشنایان بخوانید تا دیگران هم برای شما بخوانند. در رکعت اول بعد از حمد ، آیه الکرسی و در رکعت دوم بعد از حمد ، ده مرتبه سوره قدر بخوانید و بعد از سلام نماز بگویید : اللهم صل علی محمد و آل محمد و ابعث ثوابها الی قبر فلان. به جای کلمه فلان نام میت رابگویید

3-نماز برای زیاد شدن روزی

از رسول اکرم (ص) روایت شده دو رکعت نماز بخوان در رکعت اول سوره حمد یک بار و سوره کوثر سه بار و توحید سه بار و در رکعت دوم حمد یک بار و معوذتین "فلق و ناس" هر کدام سه بار خوانده شود

 نماز مستحبی

4-نماز برای رفع گرفتاری

از امام صادق (ع) روایت شده : هر که را اندوهی رسد ، غسل کند و دو رکعت نماز گزارد بعد به بستر رود و گونه راست بر دست راست و بگوید "یا معز کل ذلیل یا مذل کل عزیز" یعنی "ای عزیز کننده هر ذلیل و ای ذلیل کننده هر عزیز" قسم به حق تو که فلان چیز بر من مشکل شد "یعنی بعد از این عبارت ، مشکل خود را با خدای خود در میان گزارد".

5-نماز امام زمان در مسجد مقدس جمکران

ابتدا دو رکعت به نیت تحیت مسجد خوانده میشود که در هر رکعت بعد از حمد ، هفت مرتبه سوره توحید و ذکر رکوع و سجود هر کدام هفت مرتبه و تشهد و سلام. سپس دو رکعت به نیت امام عصر(عج) خوانده میشود . بدین صورت که سوره حمد را شروع میکنیم و چون به آیه (ایاک نعبد و ایاک نستعین ) میرسیم آن را صد مرتبه تکرار میکنیم سپس بقیه سوره حمد را خوانده و توحید را میخوانیم. بعد به رکوع و سجود میذویم و ذکر هر کدام را هفت مرتبه میخوانیم. رکعت دوم نیز به همین گونه است. چون سلام نماز را دادیم (لا اله الا الله) و بعد از آن تسبیحات حضرت زهرا(س) خوانده میشود. در پایان به سجده رفته و صد مرتبه صلوات بر ومحمد و آل محمد (ص) میفرستیم. امام زمان (عج) فرمود : هر کس این دو رکعت را در این مکان بخواند مانند آن است که دو رکعت در کعبه خوانده باشد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (5 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits