دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ برابر با ۱۱ محرّم ۱۴۴۴ قمری و ۱۰ اوت ۲۰۲۲ میلادی
۱۱ سوال متداول در مورد اربعین حسینی
3
زمان مطالعه: 6 دقیقه
در این مقاله سوالات متداولی که برای هر شخصی در مورد ایام اربعین حسینی پیش می آید را همراه با پاسخ مراجع تقلید را آورده ایم. تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

سوالات متداول در مورد اربعین حسینی

آیا روزه گرفتن درروز اربعین اشکالی دارد؟ آیا آرایش‌کردن بانوان در دو ماه محرم و صفر حرام است؟ آیا کارکردن در ایام عزاداری حرام است؟ استفاده از تخمه و آجیل در ایام اربعین چه حکمی دارد؟آیا آهنگ گوش دادن روز قبل از اربعین گناه دارد؟ و ....

پاسخ به تمامی این سوالات در ادامه همین مقاله :

نذری دادن در اربعین

 • 1. من در روز اربعین نذر دارم. آیا می شود یک روز قبل از اربعین نذر خود را انجام دهم تا بتوانم در روز اربعین به عزاداری بپردازم ؟

اگر انسان با رعایت شرایط نذر، نذر کند کاری را انجام دهد، باید همان‌طور که نذر کرده، عمل کند و تغییر نذر جایز نیست.

روزه گرفتن در اربعین

 • 2. آیا روزه گرفتن در روز اربعین اشکالی دارد ؟

روزه گرفتن در تمام ایام سال غیر از عید فطر و قربان فی نفسه اشکالی ندارد و ثواب دارد البته روزه روز اربعین جزء اعمال این روز ذکر نشده است. (مشهور مراجع عظام تقلید)

مجالس عروسی و شادی در اربعین

 • 3. برگزاری مجالس عروسی در ایام عزا و اربعین چه حکمی دارد ؟

این حرکات مناسب دوستان اهل‌بیت علیهم السلام نیست. مؤمنین باید از آن بپرهیزند (آیات عظام صافی، سیستانی، مکارم)

جایز نیست (آیت‌الله سیستانی)

تزویج و عقد و عروسی در ایام سوگواری ائمه‌ی معصومین علیهم السلام برکتی ندارد و راه‌‌انداختن کاروان شادی در کوچه و خیابان در آن ایام، جایز نیست و هم‌چنین در غیر ایام سوگواری که معرض فساد است، جایز نیست (آیت‌الله تبریزی)

اگر موجب توهین و هتک باشد، اجتناب لازم است (مقام معظم رهبری، آیت الله بهجت)

آرایش کردن در ماه محرم و صفر

 • 4. آیا آرایش کردن بانوان در دو ماه محرم و صفر حرام است ؟

اگر آرایش زنان در مجالس عزاداری اهل بیت علیهم السلام موجب وهن یا هتک حرمت مجلس اهل بیت علیهم السلام محسوب نشود اشکال ندارد و لباس زینتی پوشیدن و حنا بستن معمولاً برای مجالس شادی و ایام شادی استفاده می شود و مناسب ترک آن است.

شایسته است مؤمنین و مؤمنات ایام مصیبت اهل بیت علیهم السلام را ایام حزن خویش و خانواده‌شان قرار دهند و از نمادها و مظاهر حزن (مثل پوشش لباس سیاه و ترک تزیّن...) استفاده نمایند و از استعمال نمادها و مظاهر سرور اجتناب نمایند، که شیعیان با حزن اهل بیت علیهم السلام محزون می‌شوند و در شادی آنان شاد می‌گردند.

کار کردن در روزهای حرام

 • 5. آیا کار کردن در ایام عزاداری حرام است ؟

کارکردن و کسب در روز عاشورا، مکروه است و شایسته است مؤمنین در ایّامی که مصادف با ایّام شهادت و وفیات حضرات معصومین سلام الله علیهم است، از بستن و تعطیلی مراکز تجاری که خود نمادی از مشارکت در مصیبت اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام و اظهار همدردی با آنان محسوب می‌شود، در حدّ ممکن دریغ ننمایند.

خوردن تخمه و آجیل در ایام اربعین

 • 6. استفاده از تخمه و آجیل در ایام اربعین چه حکمی دارد ؟

استفاده از تخمه و آجیل و مانند آن در ایام عزاداری اشکالی ندارد اما اگر در عرف محل این کار را نشانه شادی می دانند بهتر است از این کار پرهیز شود.

روز اربعین ناچارم خانه خود را تغییر دهم و وسایل را به مکان جدید انتقال دهم، آیا اشکالی دارد؟

نقل و انتقال وسایل به خانه جدید در این روز اشکالی ندارد، ولی شایسته است مومنین عزیز به شکلی برنامه ریزی نمایند که از فیوضات مجالس عزاداری در این ایام بهره مند شود.

گوش کردن به آهنگ در اربعین

 • 7. آیا آهنگ گوش دادن روز قبل از اربعین گناه دارد ؟

هر موسیقی که به نظر عرف لهوی و مطرب و مناسب با مجالس عیش و نوش باشد موسیقی حرام محسوب می شود و تفاوتی بین ایام عزاداری و غیر آن نیست هر چند که گوش دادن به چنین موسیقی در ایام عزا به خاطر بی احترامی به این ایام از گناه بیشتری برخوردار است. (حضرت امام، مقام معظم رهبری، آیات عظام سیستانی ، مکارم، فاضل ،بهجت)

خوردن شیرینی در اربعین

 • 8. آیا خوردن شیرینی در شب اربعین گناه دارد ؟

خوردن شیرینی در شب اربعین و ایام عزا اگر بی احترامی محسوب نشود، گناه ندارد و بطور کلی انسان باید در ایام عزای اهل بیت علیهم السلام از انجام هر کاری که عرفاً بی احترامی محسوب می‌‌شود، پرهیز کند و تشخیص آن هم با مکلف است.

ذبح حیوان در اربعین

 • 9. اگر روز اربعین انسان حیوانی را ذبح کند، اشکالی دارد ؟

ذبح حیوان در روز اربعین اشکالی ندارد.

حضور زنان در ازدحام اربعین

 • 10. حضور خانم ها در ازدحام اربعین و این که در فشار جمعیت آقایان نامحرم قرار می‌گیرند چه حکمی دارد ؟

هر چند که عزاداری حضرت سیدالشهدا علیه السلام سفارش شده است ولی عزاداران عزیز باید در این ایام و همه ایام دیگر نسبت به پوشش و برخورد با نامحرم نکات لازم را رعایت کرده و سعی نمایند از مسیرهایی به این پیاده روی و عزاداری بپردازند که از برخورد با نامحرم در امان بمانند.

بهترین شیوه عزاداری در اربعین

 • 11. بهترین شیوه عزاداری در این ایام اربعین چگونه است ؟

بهترین شیوه‌ی عزاداری، تشکیل مجالس باشکوه، ذکر اهداف مقدس حضرت امام‌ حسین علیه السلام، تاریخچه‌ی واقعه‌ی کربلا و تحلیل اتفاقات آن است.

هم‌چنین تشکیل دسته‌‌های عزاداری باشکوه، توأم با شعارهای بیدارکننده و سازنده و پخش و استفاده از پلاکاردها یا شعارهای جالب و جذاب، جزوه‌‌ها و پوسترهای حساب ‌شده و پرمحتوا و روشن‌‌کننده، از اهداف عزاداری حضرت سیدالشهدا علیه السلام و مانند آن است (مراجع عظام تقلید).

بیشتر بخوانید :

اربعین حسینی به چه معناست ؟ ۴ روایت از اتفاقات اربعین

فلسفه راهپیمایی اربعین به سمت کربلا چیست؟

در پیاده روی اربعین چه ذکری بگوییم ؟ متن زیارت نامه عاشورا

چگونه می توانیم اربعین حسینی را جهانی کنیم ؟

موکب چیست ؟ دلیل وجود موکب در مسیر پیاده روی اربعیناین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.7 از 5 (3 رای)  
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است