دلگرم
امروز: دوشنبه, ۲۰ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۶ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۱۱ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
چگونه می توانیم اربعین حسینی را جهانی کنیم ؟
2
زمان مطالعه: 9 دقیقه
جهانی شدن اربعین : اگر قرار است از پیاده روی بین المللی اربعین به عنوان یک فرصت ناب برای شناساندن اسلام به جهانیان استفاده کنیم، حتی آنهایی هم که فرصت حضور پیدا نکرده اند، می‌توانند با جمعیت عظیم اربعین رفته ها همراه شوند، می‌گویید چگونه ؟ تا انتها...

پیاده روی اربعین

اربعین فقط یک پیاده روی ساده برای زیارت امام حسین (علیه السلام) نیست؛ بلکه نقش اربعین بسیار بیشتر از آن چیزی است که فکرش را می‌کنیم.

به قول آقا : « ما نه ‌فقط در دوران خودمان در دنیا، بلکه در تاریخ هم سراغ نداریم یک چنین اجتماعی، یک چنین حرکتی هر سال، و هر سال گرم‌تر از سال قبل اتّفاق بیفتد؛ بی‌نظیر است. این حرکت حسینی در گسترش معرفت به امام حسین (علیه ‌السّلام) نقش دارد. اربعین با این حرکتی که عمدتاً بین نجف و کربلا در راهپیمایی هر سال به وجود می‌آید بین المللی شد؛ چشم‌های مردم دنیا به این حرکت دوخته شد؛ امام حسین (علیه‌السّلام) و معرفت حسینی به برکت این حرکت عظیم مردمی بین‌المللی شد، جهانی شد. ۹۸/۶/۲۷ »

پیشنهادهای جهانی شدن اربعین حسینی

با ما همراه باشید تا در ادامه چند پیشنهاد ساده برای هر دو گروهِ رفته‌ها به پیاده روی اربعین و نرفته‌ها بیاوریم... پیشنهاداتی داغ برای آن‌هایی که امسال اربعین راهی کربلا هستند:

1. به نیابت از شهدای مدافع حرم

می‌خواهید امسال اربعینی پر بارتر داشته باشید، می‌توانید اول راه به نیابت از شهدای مدافع حرم نیت کرده و قدم بردارید. این پیاده‌ روی عظیم را مدیون شهدای مدافع حرم هستیم.

آقا در این باره می‌گویند :

« .... همان رفتن‌ها بود که حالا به بیست میلیون زائر پیاده‌ اربعین رسیده. اگر آنجا کسانی فداکاری نمی‌کردند، امروز شوکت و هیمنه‌ محبّت اباعبدالله الحسین (علیه‌السّلام) این‌جور دنیا را فرا نمی‌گرفت که شما می‌بینید در راهپیمایی اربعین، از کشورهای مختلف، از فارس و ترک و کشورهای اروپایی و حتّی از آمریکا افرادی بلند می‌شوند می‌آیند آنجا. این را چه کسی کرد ؟ خشت اوّل و اصلی این کار را همان کسانی گذاشتند که درواقع جانشان را برای زیارت قبر اباعبدالله (علیه‌السّلام) فدا کردند. ۹۷/۷/۳۰ »

4. عربی را یاد بگیر

یکی از راه‌هایی که می‌توان عشق و محبت مردم عراق را فهمید، یادگرفتن زبان‌شان است. درست است که عراقی‌ها لهجه هم دارند، اما داشتن یک لغت‌نامه زبان عربی که خودتان درست کرده‌اید، خالی از لطف نیست.

برخی کلمات دل‌نشین لهجه عراقی را هم به خاطر داشته و در زمان خودش استفاده کنید. لغت‌های پر کاربرد را از قبل یادداشت کنید تا بتوانید روابط خوبی با عرب زبانان برقرار کرده و با آنها هم‌کلام شوید.

البته پیشنهاد بهتری هم برایتان داریم، از آنجا که زائران اربعین از سراسر جهان می‌آیند، لغات پرکاربرد زبان‌های دیگر را هم یاد بگیرید که دیگر نور علی نور است.

5. با هم باشیم

شما وارد اجتماع عظیمی از افراد با فرهنگ ها و قومیت های متفاوت شده‌اید. این عشق به امام‌حسین (علیه السلام) است که این‌گونه ملت‌های مختلف را در کنار هم جمع کرده است.

نکند با اهانت کردن به آداب و رسوم و عقاید و فرهنگ افراد دیگر این عشق را پایمال کنیم. همان طور که آقا گفته اند :

« اگر ما با هم باشیم، کشورهای اسلامی، ملّت‌های مسلمان _ سنّی و شیعه و فِرَق مختلف تسنّن و تشیّع _ با یکدیگر دل‌هایشان صاف باشد، نسبت به یک‌دیگر سوءظن نداشته باشند، سوءنیّت نداشته باشند، به یک‌دیگر اهانت نکنند، ببینید در دنیا چه اتّفاقی خواهد افتاد؛ چه عزّتی برای اسلام درست خواهد شد! وحدت؛ وحدت. ۹۳/۱۰/۱۹»

6. هدیه یادت نره!

در مسیر پیاده روی کودکان عراقی بسیاری می‌خواهند از شما پذیرایی کنند و خدمتی هر چند کوچک به شما برسانند. دست رد به سینه آنها نزنید؛ حتی اگر می‌‌توانید همراه خودتان برای آنها هدایای کوچکی فراهم کنید تا جواب این میزبانی را با محبت‌تان جبران کنید.

7. درخت دوستی بنشان

اگر شب ها برای استراحت به خانه کسی رفتید. به این ارتباط و دوستی اربعینی بلند مدت نگاه کنید. شماره تماس و آدرس یکدیگر را بگیرید تا در سال‌‌های بعد هم این ارتباط را نگه دارید. شاید یک روز هم شما میزبان دوست عراقی خود در ایران، شدید.

8. وفادار به امام حسین (ع)

درست است که این مسیر، راه عشق و محبت است اما آقا تاکیده کرده اند که این راه عشق همراه با بصیرت است.

پس شما هم اربعین را در حدِ یک احساس خوب، کوچک نکنید. بلکه آن را را به‌عنوان یک اقدام جهانی بسیار باشکوه، تعریف کرد.

هرکسی برای اربعین می‌رود، این حس را در خودش پیدا می‌کند و می‌بیند که «آمده است، حسین(علیه االسلام) را یاری کند» نیامده است برای اینکه یک تاریخ غم بار را یادآوری کند و برایش سوگواری کند و برگردد!

حواس‌تان باشد که با چه بصیرتی قدم در این راه گذاشته اید. با همراهان تان حتما درباره این عظمت و این تفکر صحبت کنید.

9. چشم انداز مهدوی

نسبت به اربعین چشم انداز داشته باشید. چه چشم‌اندازی جز «آینده مهدوی» شایسته اربعین است؟!

بی شک، مردمی که در اربعین فداکارانه به میدان می‌آیند و اموالشان را پای زائران و حماسه سازان اربعین می‌ریزند، اگر «آیندۀ مهدوی» مدّ نظرشان نبود، هیچ‌وقت این شور را پیدا نمی‌کردند!

یک قوم عزادار که صرفاً عزادار هستند و نسبت به گذشته، ماتمی در سینه شان هست و آینده باشکوهی را نمی‌بینند، نمی‌توانند اینگونه دور هم جمع شده و فداکاری کنند.

10. پیوند عمیق

«از دَه‌ها کشور در راه پیمایی اربعین شرکت کرده و میهمان مردم عراق می‌شوند، سعی کنیم در این راه‌پیمایی پیوندهای مستحکم بین برادران مسلمان را بیشتر کنیم؛ پیوند بین عراقی و غیر عراقی، پیوند بین شیعه و سنّی، پیوند بین عرب و فارس و تُرک و کُرد؛ این پیوندها مایه‌ سعادت است، این پیوندها آیت رحمت پروردگار است.۹۸/۶/۲۷»

11. حرف دل بزن

وقتی به پایان پیاده روی رسیدید و نوبت به خواندن زیارت نامه شد، قطعا زیارت اربعین بهترین انتخاب است.

به قول آقا : «زیارت اربعین از بهترین و پرمضمون ترین زیارت‌هایی است که برای ائمه ذکر شده، آن را بخوانید. ۶۸/۵/۱۱».

در زیارت به حضور امام توجه کنید. با زبان زیارت نامه‌ها با امام حرف بزنید. به شکل دلی با ائمه حرف بزنید مثل کسی که با پدر یا عزیز خود حرف می زند. خلاصه که با این مضامین بلند به خودتان و اربعین تان نور مضاعف بدهید!

12. نعمت اربعین

حواستان به اربعین و این نعمت بزرگی که نصیب‌تان شده، باشد. می‌خواهی بدانی، چطور می‌شود شکر نعمت اربعین را به جا آورد؟!

به قول آقا :« حالاتی را که در راهپیمایی مشاهده یا احساس کردید در خودتان نگه دارید. آن برادری، مهربانی، توجه به ولایت، آماده شدن بدن برای سختی کشیدن و ترجیح زحمت راه رفتن بر راحتی و تنبلی را حفظ کنید.۹۵/۹/۳»

13. جاماندگان از اربعین!

اگر امسال فرصت حضور در پیاده روی اربعین را پیدا نکردید، می‌توانید راه‌هایی برای اتصال به این جریان نورانی پیدا کنید که اتفاقا دل‌تان را نیز آرام می‌کند.

انسان در هر شرایطی که هست باید بهترین انتخاب را کند. نشستن و زانوی غم به بغل گرفتن دردی را دوا نمی‌کند، از این فرصت نهایت استفاده را برده و با خودتان فکر کنید و ببینید چطور می‌توانید برای زنده تر شدن و پر بارتر بودن اربعین قدم بردارید.

چند پیشنهاد ساده برایتان داریم :

 • می‌توانید وسایل سفر را به مسافرانی که راهی شده‌اند قرض بدهید. شاید یک کوله پشتی سبک و راحت که با دوست‌تان همراه کرده باشید، باعث شود در طول مسیر رفیق تان مدام به یاد شما باشد و به نیابت شما نیز قدم بردارد.
 • بی شک بدرقه مسافرین حالتان را بهتر کرده و غم دلتان را می‌چیند.
 • برای سلامتی و سفر بی خطر راهیان اربعین دعا کنید.
 • از زبان هنر استفاده کنید. درست است که در پیاده روی شرکت نکردید اما با به اشتراک گذاریِ عکس‌های آن می‌توانید این روز بزرگ را بیشتر به مردم جهان بشناسانید. می‌توانید از زبان انگلیسی برای متن پست‌ها استفاده کنید. هشتک گذاری‌های انتهای پست هم که جای خودش را دارد برای دیده شدن بیشتر!
 • برای دوستانتان که راهی اربعین شدند، جزوه بنویسید و از هر کاری که کمک می‌کند از درس‌های‌شان عقب نمانند دریغ نکنید.
 • اگر برای‌تان مقدور است موکبی بنام شهدای مدافع حرم بزنید و در آن از عزاداران روز اربعین که در محله‌تان رفت و آمد دارند پذیرایی کنید.
 • با امام حسین (علیه السلام) ارتباط معنوی برقرار کنید. زیارت اربعین را بخوانید و طلب توفیق شرکت در سال آینده را داشته باشید.
 • مجالس زیارت اربعین برپا کنید و دسته جمعی زیارت اربعین را بخوانید.
 • از همین امسال یادگرفتن زبان عربی و زبان های دیگر را شروع کنید.

بیشتر بخوانید :

اربعین حسینی به چه معناست ؟ ۴ روایت از اتفاقات اربعین

سخنان آیت الله خامنه ای در مورد اربعین

نکات مهم برای پیاده روی اربعین با کودکان

راهنمای کامل سفر به کربلا با پای پیاده در اربعین + جزئیات

دانلود نوحه برای پیاده روی اربعین

دانلود نوحه جدید لری برای پیاده روی اربعین

دانلود نوحه ترکی ویژه پیاده روی اربعیناین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  

  دیدگاه ها

  اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

  
  hits