دلگرم
امروز: جمعه, ۳۰ مهر ۱۴۰۰ برابر با ۱۵ ربيع الأول ۱۴۴۳ قمری و ۲۲ اکتبر ۲۰۲۱ میلادی
طریقه خواندن نماز وحشت
2
زمان مطالعه: 5 دقیقه
نماز وحشت ،نماز شب اول قبر یا نماز لَیلَةُ الدّفن، از نمازهای مستحبی است. این نماز را، که نماز هدیه و نماز وحشت نیز نامیده می‌شود، برای میت در شب اول قبر می‌خوانند.

نماز شب اول قبر چگونه خوانده می شود ؟

نماز لَیلَةُ الدّفن یا نماز شب اول قبر، از نمازهای مستحبی که در شب اول قبر برای میت خوانده و به او هدیه می‌شود. این نماز، نماز هدیه و نماز وحشت نیز نامیده می‌شود.

سه روش برای خواندن نماز وحشت شب اول قبر:

مستحب است در شب اول قبر دو رکعت نماز وحشت براى میت بخوانند. و دستور آن این است که در رکعت اول بعد از حمد، یک مرتبه آیة‏الکرسى و در رکعت دوم بعد از حمد، ده مرتبه سوره "انا انزلناه" بخوانند، و بعداز سلام نماز بگویند: "اللهم صل على محمد و آل محمد و ابعث ثوابها الى قبر فلان" و به جاى کلمه فلان، اسم میت را بگویند.

  • روش اول برای خواندن نماز شب اول قبر / نماز وحشت

برای خواندن نماز شب اول قبر باید پس از تکبیره الاحرام در رکعت اول ، سوره فاتحه الکتاب(حمد) و سپس آیت الکرسی را خواند.
برخی از علما گفته اند که آیت الکرسی را باید تا «هو العلی العظیم» خواند زیرا آن ها کافی دانسته اند و پس از آن نیازی به خواندن سوره توحید نیست.
پس از خواندن رکوع و سجده، در رکعت دوم باید سوره فاتحه الکتاب(حمد) را خواند و سپس باید ده مرتبه سوره قدر (انا انزلناه) خوانده شود.
نمازگزار هم باید پس از تمام شدن نماز شب اول قبر بگوید: « اللهم صل علی محمد و آل محمد و ابعث ثوابها الی قبر فلان » که به جای کلمه فلان، نام میت و پدرش گفته شود.

  • روش دوم برای خواندن نماز شب اول قبر

نمازگزار باید پس از تکبیره الاحرام، سوره فاتحه الکتاب(حمد) و سپس آیت الکرسی را تا «فیها خالدون» بخواند که بنابر احتیاط یک بار خوانده شود. امام راحل(ره) فتوی به خواندن آیت الکرسی تا «فیها خالدون» را نداده است.

  • روش سوم برای خواندن نماز وحشت / نماز شب اول قبر

پیامبر اکرم(ص) در خصوص نماز شب اول قبر(لیله الدفن) فرموده اند: که هیچ ساعتی در نزد میّت سخت تر از شب اول قبر نیست، پس بر مُردگان خود با صدقه دادن رحم کنید و اگر قدرت صدقه دادن وجود ندارد باید برای میّت دو رکعت نماز به جا آورد.

اول، نیت دو رکعت نماز شب اول قبر و سپس در رکعت اول باید سوره فاتحه الکتاب(حمد) خوانده شود و بعد از آن باید دو مرتبه سوره توحید خوانده شود.پس از رکوع و سجده، در رکعت دوم باید پس از حمد، ده مرتبه سوره تکاثر خوانده شود و پس از نماز چنین گوید:«اللهم صل علی محمد و آل محمد و ابعث ثوابها الی قبر ذلک المیت فلان ابن فلان (به جای فلان اول نام خود میت و به جای فلان دوم، نام پدرش گفته شود.)».

فضیلت نماز وحشت :

در روایت است که خداوند متعال از همان ساعت که نماز خوانده می شود هزار فرشته به قبر آن میّت ــ در حالی که با هر یک از آن ها جامه و حُلّه ای است ــ می فرستد و تا روزی که در صور دمیده می شود (قیامت) قبر او وسعت پیدا می کند و به کسی که این نماز را می خواند، به عدد آنچه آفتاب بر آن می تابد، حسنه داده می شود و چهل درجه، رفعت پیدا می کند.

زمان خواندن نماز وحشت :

وقت نماز وحشت، اولین شب پس از دفن میت است ــ هر وقت از شب که باشد ــ اگر چه خواندن آن در اول شب بهتر است.

اگر بخواهند میت را به شهر دیگری ببرند، یا به هر دلیل دفن او تأخیر بیفتد، باید نماز وحشت را تا شب اول پس از دفن تأخیر بیندازند.

اجیر گرفتن برای نماز:

اجیر گرفتن و نیز دریافت مزد برای خواندن این نماز، جایز است و احتیاط آن است مزد به عنوان بخشش و احسان به نمازگزار پرداخت شود و او هم نمازش را به قصد تبرُّع (نیکوکاری) بخواند.

احکام نماز شب اول قبر

مستحب است برای میت در اولین شب دفن او، نماز هدیه خوانده شود که به "نماز وحشت" معروف است در حدیث نبوی آمده است: «هیچ ساعتی برای میّت، شدیدتر از شب اول قبر نیست، پس با صدقه دادن به اموات خود رحم کنید و اگر چیزی برای صدقه نداشتید، یکی از شما دو رکعت نماز برای میت بخواند.»

نماز وحشت را در هر موقع از شب اول قبر (از اول شب تا صبح) می‌شود خواند، ولی بهتر است در اول شب بعداز نماز عشا خوانده شود.

خواندن یک نماز برای یک میّت کافی است و خواندن نماز شب اول قبر از چهل نفر بهتر است نه به قصد ورود

آموزش کامل خواندن نماز مغرب و عشاء + اذان و اقامهاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید