دلگرم
امروز: یکشنبه, ۱۰ مهر ۱۴۰۱ برابر با ۰۵ ربيع الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۲ اکتبر ۲۰۲۲ میلادی
کدام دسته از زنان عذاب و فشار قبر نخواهند داشت ؟
4
زمان مطالعه: 6 دقیقه
فشار قبر یکی از مسایل در آموزه های اسلامی است که شنیدن نام و ترسیم آن بر آدمی سخت و دشوار است. عذاب و فشار قبر یکی از عذاب های دردناک پس از مرگ و در عالم برزخ است.

زنانی که بدون عذاب قبر به بهشت می روند

امام صادق (ع) به زنانی که صاحب گذشت و رأفت هستند پاداشی بزرگ از جانب خداوند وعده داده است. ایشان می فرمایند:

سه گروه از زنان در عالم بعد از مرگ عذاب قبر را نخواهند دید و در روز رستاخیز با فاطمه (س) محشور خواهند شد و پاداش هزار شهید و یک سال عبادت به آن ها داده خواهد شد و آن ها عبارتند از زنانی که:امراة صَبَرت عَلی غَیرة زَوجها وَ امرأةٌ صَبرت عَلی سوء خُلُق زوجها، وَ امرأة وهبت صداقها لزوجها؛

 1. زنانی که غیرت ورزی (تعصب بی جا و بد دِلی) شوهر خود را تحمل نمایند؛
 2. زنانی که نسبت به بد اخلاقی شوهر خود شکیبا باشند؛
 3. زنانی که مهریه خود را بر شوهرانشان ببخشند. (وسایل الشیعة، ج21:285)

در روایت دیگر از پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) نقل شده است که فرمود:

سه طایفه از زن ها هستند که عذاب قبر از آن ها برداشته شود و با حضرت فاطمه(س) محشور می شوند؛ زنی که بر غیرت شوهرش صبر کند، زنی که با شوهر بد اخلاق بسازد و زنی که مهریهاش را ببخشد.(دیلمی، حسن بن ابی الحسن، ارشاد القلوب (ترجمه رضایی)، ج1، ص 413)

امام صادق (ع) فرمود:
خدای بلند مرتبه غیرت را در وجود زنان قرار نداد و تنها زنان نا شایست غیرت می ورزند ولی زنان مومنه [حقیقی] نه! همانا خداوند غیرت را تنها در مردان قرار داد از این رو برای مرد چهار زن را حلال فرمود ولی برای زن جز شوهرش را حلال نکرد پس زنی که علاوه بر شوهرش مرد دیگری را اراده کند نزد خداوند زناکار است. (الکافی، ج 5، ص505 ح 2)

امام باقر علیه السلام فرمود:

غیرت زنان حسد است و حسد ریشه کفر است. زنان وقتی غیرت می ورزند خشمگین می شوند و وقتی خشمگین شدند کفران می ورزند مگر زنان مسلمه! (الکافی، ج5، ص505، ح4)

از روایت پیامبر(ص) می توان متوجه شد که غیرت در زنان امری طبیعی است ولی اگر از آن بگذرد و بر شوهرش صبر کند همان گونه که بر فقر یا تندخویی شوهر صبر می کند، بدون فشار قبر به بهشت می رود.

خداوند برای ایجاد تعادل در خانواده به مرد توصیه ی اکید کرده است که خانواده ی خود را در رفاه نسبی قرار بدهد، توسعه ایجاد بکند و از طرفی به زن توصیه کرده است که اگر مرد زحمت کشید و نتوانست این رفاه را فراهم کند تو با او بساز.

همچنین به مرد گفته شده است که هنگام ازدواج مهریه را بعنوان یک دِین ببیند و باید بدهید. در روایت داریم که اگر مردی بنا را بر این بگذارد که مهریه را ندهد این دزدی است و سرقت بحساب می آید و از طرفی به زن توصیه شده که مهریه را سبک بگیرد زیرا مهریه برای ایجاد مهر است و هدیه ای است که مرد به زن می دهد. خداوند برای هر یک از زنانی که مهریه اش را به شوهرش ببخشد پاداش هزار شهید و عبادت یک سال را می نویسد.

از سوی دیگر به مرد سفارش کرده است که خوش اخلاق باشد و اگر بداخلاقی باشد عقوبت دارد و از طرفی دیگر گفته که اگر مرد بداخلاق بود و زن با او ساخت، فشار قبر از زن برداشته می شود.

آدابی که باعث آمرزش انسان و کم شدن فشار قبر می شوند

انجام اعمال متعددی منجر به فشار قبر می شود؛ آیات، روایات و آداب مختلفی برای رفع فشار قبر وجود دارد که عمل به آنها موجب کاهش فشار قبر می شود. در ادامه بخش دین و مذهب نمناک به برخی از این آداب می پردازیم:

1. خواندن سوره هایی از قرآن

پیامبراکرم(ص) فرمودند:

«سورة التبارک هی المانعة من العذاب»، سوره تبارک از عذاب قبر جلوگیری می کند. (صحیح الجامع 3537)

خواندن سوره و دعا

حضرت علی(ع) فرمودند:
کسی که در روز جمعه سوره نساء را بخواند از فشار قبر در امن است. (ثواب الاعمال، ص 223)

همچنین امام صادق فرمودند:

سوره ی یاسین، قلب قرآن است، هرکس آن را قبل از غروب بخواند از فشار قبر، ایمن باشد. (ثواب الاعمال، ص 235)

2. صدقه دادن

پیامبر(صلی الله و علیه وآله) فرمود:

صدقه آفات دنیا و فشار قبر و عذاب روز قیامت را دفع می کند. ( بحارالانوار ، ج 89، ص 336)

3. نماز بر میت

از پیامبر ص نقل شده است که فرمودند:

« ما من میت یصلی علیه أمة من المسـلمین یبلغـون أن یکونـوا مائـة، فیشفعون له، إلا شفعوا فی فیه»؛ هر مرده ای که گروهی از از مسلمانان بر او نماز بخوانند بطوریکه تعداد آنها بصـد نفـر برسد و برای او طلب شفاعت کنند، خداوند طلب شفاعت آنها را می پذیرد. (صحیح الجامع 5663)

4. صلوات بر پیامبر

« أَکْثِرُوا الصَّلَاةَ عَلَیَّ فَإِنَّ الصَّلَاةَ عَلَیَّ نُورٌ فِی الْقَبْرِ وَ نُورٌ عَلَی الصِّرَاطِ وَ نُورٌ فِی الْجَنَّةِ»

بر من بسیار درود بفرستید؛ زیرا صلوات و درود بر من تبدیل به نوری در قبر و نوری بر پل صراط و نوری در بهشت می شود. ( مستدرک الوسائل، ج5، ص 335)

اعمال دیگری که فشار قبر را کم می کنند:

 • خواندن نماز شب
 • زیاد سجده کردن
 • عیادت مریض
 • ذکر شریف " لا إله إلا الله الملک الحق المبین " 100 مرتبه در روز
 • غذا دادن به گرسنه
 • خواندن نماز لیلة الرغائب
 • روزه مستحبی گرفتن
 • مصافحه کردن با مؤمن
 • روشن کردن چراغ در مسجد
 • جارو کردن مسجد
 • احترام به مهمان مؤمن
 • به دست کردن انگشتر عقیق سرخاین مطلب چقدر مفید بود ؟
2.8 از 5 (4 رای)  
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است