مجله دلگرم
امروز: جمعه, ۱۸ آذر ۱۴۰۱ برابر با ۱۴ جمادى الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۹ دسامبر ۲۰۲۲ میلادی
فضیلت و خواص کارآمد سوره انفطار
16
زمان مطالعه: 5 دقیقه
هر کس سوره انفطار را قرائت کند خداوند در روز قیامت (همانند سوره‌ی تکویر) هنگامی که نامه‌ی عملش گشوده می‌شود او را رسوا نمی‌سازد و عیب‌های وی را می‌پوشاند. ختم سوره انفطار برای حاجت روا شدن موثر است.

فضیلت تلاوت سوره انفطار

سوره انفطار هشتاد و دومین سوره و از سوره های مکی قرآن است که در جزء سی ام قرآن جای دارد. این سوره را « إنفطار » می نامند چون در اولین آیه آن از انفطار به معنای پاره شدن و ازهم گسستن آسمان سخن به میان آمده است.

سوره انفطار درباره وقوع قیامت، شرایط و نشانه های آن سخن می گوید و از سرنوشت ابرار (نیکان) و فُجّار (بدکاران) و جایگاه هر کدام خبر می دهد.

در فضیلت تلاوت این سوره از پیامبر (ص) نقل شده هر کس سوره انفطار را قرائت کند، خداوند به تعداد همه قبرها و ده برابر قطره های برف و باران به او حسنه می دهد.

در آیه ی نخستین این سوره ی مبارکه، انفطار (شکافته شدن) آسمان که به معنای درهم ریختن این نظام قائم و پیش درآمدی بر رستاخیز و یکی از نشانه های قیامت می باشد بیان شده و به مناسبت آن بدین اسم «انفطار» نامیده گردیده است.دیگر از نام های آن «انفطرت» می باشد که در اوّلین آیه ی سوره ی مبارکه است.

سوره انفطار

محتوای سوره انفطار

محتوای سوره انفطار بر محور مسائل مربوط به قیامت دور می زند،ودر آیات نوزده گانه آن به پنج موضوع در این رابطه اشاره شده:

  1. گوشه ای از سختیهای آن روز بزرگ.
  2. سرنوشت نیکان وبدان در قیامت.
  3. توجه انسان به نعمتهای خداوند که سراسر وجود او را فراگرفته است.
  4. اشاره به فرشتگانی که مأمور ثبت اعمال انسانها هستند.
  5. حوادث عظیمی که در پایان جهان ودر آستانة قیامت رخ می دهد.

آثار و برکات سوره انفطار

قرائت سوره انفطار جهت خلاصی از زندان

قرائت این سوره موجب خلاصی از زندان و رهایی از بند اسارت و ایمنی بیم دار و رفع ترس می گرددد.

از وجود نورانی نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله وسلم روایت شده است: هر زندانی یا انسان در بندی آن را بخواند یا نوشته آن را با خود همراه داشته باشد خداوند خروجش را آسان می کند و او را از بند و زندان و خوف و ترس نجات می دهد و حالش به زودی بهبود می یابد.

امام صادق علیه السلام میفرمایند :
هر کس این سوره را در هر کاری که در ماند 70 مرتبه بخواند خلاصی یابد و اگر زندانی نیز این سوره را 70 بار بخواند خلاصی یابد.

فضیلت سوره انفطار جهت ایمنی از رسوایی روز قیامت

رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم می فرماید: هر کس بر قرائت سوره مبارکه انفطار مداومت ورزد خداوند او را از رسوایی روز قیامت در امان می دارد و عیب هایش را می پوشاند.

قوی شدن دید چشم با قرائت سوره انفطار

از امام صادق علیه السلام نقل شده است: ... و قرائت سوره انفطار برای چشم، دید آن را قوی می کند و دردهای چشمی را برطرف می کند.

خواص سوره انفطار هنگام باران

امام صادق "علیه السلام"میفرماید:هرکس سوره ی انفطاررادرهنگام بارش باران بخواند،خدابه اندازه تمام قطرات باران اوراموردبخشش قرارمیدهد.

سوره انفطار

فضیلت سوره انفطار

امام صادق(ع)فرموده:«هر کس این دو سوره انفطار وانشقاق را تلاوت کندوآن دو را در نماز فریضه ونافله برابر چشم خود قرار دهد هیچ حجابی او را از خدا محجوب نمی داردوچیزی میان او وخداوند حائل نمی شود».

مسلماً نعمت بزرگ حضور در پیشگاه خدا واز میان رفتن حجابها میان او وپروردگار برای کسی است که این دو سوره را در عمق جانش جای دهد وخود را بر اساس آن بسازد نه اینکه به لقلقة زبان اکتفا کند.

در آن زمان که آسمان از هم شکافته وستارگان پراکنده وفرو ریزند ،نظام جهان بالا در هم می ریزدوانفجار های عظیمی سراسر کرات آسمانی را فرا می گیرد،منظومه ها نظام خویش را از دست می دهند وستارگان از مدار خود بیرون می روند وبر اثر تصادم شدید به یکدیگر متلاشی می شوندودر یاها به هم پیوسته می شود و آب سراسر خشکیها را فرا می گیرد و کل دریاها به صورت یک اقیانوس گسترده وفراگیر در می آیند وعمر این جهان به پایان می رسدوهمه چیز ویران می شود،وتکلیف انسان ضعیف در این میان معلوم است.

رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم می فرماید:
کسی که سوره انفطار را قرائت کند خداوند به تداد همه قبرها به او حسنه می دهد و ده برابر قطرات برف و باران که از آسمان فرود می آید به او حسنه داده می شود.

امام جعفر صادق علیه السلام فرموده اند: هر کس که سوره انفطار را در نمازهای واجب یا مستحب خود قرائت نماید خداوند حاجت ها و خواسته هایش را روا می داردو بین او و خداوند حجابی نخواهد بود و همواره خداوند با نظر عنایت به او می نگرد تا از حسابرسی مردم فارغ گردد.

دیدار با رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم در روز قیامت از ارزش های معنوی این سوره مبارکه می باشد . رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم فرموده است: هر کس خوش دارد که روز قیامت به من بنگرد چنانکه با چشم سر می بیند سوره های«تکویر »؛ «انفطار»؛ «انشقاق» را قرائت نماید.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.6 از 5 (16 رای)  

ثبت‌نام رژیم گروهی با تخفیف ویژه
رژیم گروهی راه حلی قطعی برای لاغری همیشگی

براساس تجارب ۳۰ ساله‌ی دکتر کرمانی رژیم گروهی بهترین راه‌حل برای حفظ انگیزه‌ی افراد طی رژیم و رسیدن به وزن دلخواه در زمانی کوتاه هست، بیش از ۹۰ درصد افرادی که با برنافیت زیرنظر دکتر کرمانی رژیم گروهی گرفتن به وزن دلخواهشون رسیدن

قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است