alexametrics
دلگرم
امروز: شنبه, ۰۸ آذر ۱۳۹۹ برابر با ۱۳ ربيع الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۸ نوامبر ۲۰۲۰ میلادی
آشنایی با زندگی حضرت ابوالفضل العباس (ع)
0
زمان مطالعه: 7 دقیقه
حضرت ابوالفضل العباس (ع) برادر امام حسین (ع) هستند. ایشان در روز واقعه کربلا حضور بسیار قابل توجهی داشتند. با ما همراه باشید تا شما را با زندگی این بزرگوار آشنا نماییم.

مروری بر زندگی حضرت ابالفضل (ع)

زندگینامه حضرت ابوالفضل (ع) موضوع مورد بحث ماست. حضرت عباس علیه السلام فرزند حضرت امیرالمؤمنین امام علی علیه السلام و حضرت ام‌ البنین سلام‌ الله علیها هستند که در سال ۲۶ هجری متولد شدند.

به آن حضرت لقب قمر بنی‌ هاشم را داده‌ اند چون صورت زیبایی داشتند و قد برافراشته و قامتی رشید که در کنار شجاعت و دلاوری ایشان قرار گرفته بود و موجب شده بود دشمنان از اقتدار و شجاعت ایشان بترسند.

آن حضرت در میدان کربلا در دهم محرم سال ۶۱ هجری در حالی که حدود ۳۵ ساله بودند، توسط زید بن رقاد و حکیم بن طفیل طایی به شهادت رسیدند. بدن هر دو نفری که

دوران کودکی حضرت ابوالفضل العباس (ع)

در روزهاى کودکى عباس، پدر گرانقدرش چون آیینه معرفت، ایمان، دانایى و کمال در مقابل او قرار داشت و گفتار الهى و رفتار آسمانی اش بر وى تاثیر مى‏ نهاد. او از دانش و بینش على (ع) بهره مى ‏برد.

حضرت درباره تکامل و پویایى فرزندش فرمود: ان ولدى العباس زق العلم زقا; همانا فرزندم عباس در کودکى علم آموخت و به سان نوزاد کبوتر، که از مادرش آب و غذا مى‏ گیرد، از من معارف فرا گرفت.

در آغازین روزهایى که الفاظ بر زبان وى جارى شد، امام (ع) به فرزندش فرمود: بگو یک. عباس گفت: یک حضرت ادامه داد: بگو دو عباس خوددارى کرد و گفت: شرم مى‏ کنم با زبانى که خدا را به یگانگى خوانده ‏ام، دو بگویم.

در زندگینامه حضرت عباس لازم به ذکر است که پرورش در آغوش امامت و دامان عصمت، شالوده ‏اى پاک و مبارک براى ایام نوجوانى و جوانى عباس فراهم کرد تا در آینده نخل بلند قامت استقامت و سنگربان حماسه و مردانگى باشد.

گاه که على (ع) با نگاه بصیرت‏ آمیز خود آینده عباس را نظاره مى‏ کرد، با لبختدى رضایت ‏آمیز، سرشک غم از دیدگان جارى مى‏ کرد و چون همسر مهربانش از علت گریه می پرسید، مى‏ فرمود: دستان عباس در راه یارى حسین (ع) قطع خواهد شد.

آنگاه از مقام و عظمت پور دلبندش نزد خداوند چنین خبر مى ‏داد: پروردگار متعال دو بال به او خواهد داد تا به سان عمویش جعفر بن ‏ابیطالب در بهشت پرواز کند. محبت پدرى گاه على (ع) را بر آن مى‏ داشت تا پاره پیکرش را ببوسد، ببوید و با آداب و اخلاق اسلامى آشنا سازد.

از این رو لحظه ‏اى عباس را از خود دور نمى ‏ساخت. فرزند پاکدل على (ع) در مدت 14 سال و چهل و هفت روز، که با پدر زیست، همیشه در حرب و محراب و غربت و وطن در کنار او حضور داشت.

در ایام دشوار خلافت، لحظه ‏اى از وى جدا نشد و آنگاه که در سال‏37 هجرى قمرى جنگ صفین پیش آمد، با آن که حدود دوازده سال داشت، حماسه‏ اى جاوید آفرید.

زندگینامه حضرت ابوالفضل العباس

القاب حضرت ابوالفضل العباس (ع)

1. قمر بنى‏ هاشم

بهره‏ مندى بسیار عباس از جمال و جلال و سیماى سپید و زیبا و سیرت سبز و نورانى، زمینه ‏ساز این لقب است.

2. باب الحوائج

کریمى از دودمان کریمان که چون حاجتمندى سوى او روى کند، خواسته‏ هایش را برآورده مى‏ سازد.

3. طیار

بیانگر مقام و عظمت‏ حضرت عباس(ع) در فضاى عالم قدس و بهشت جاودان است.

4. الشهید

شهادت، که نشان نمایان ابوالفضل(ع) است و در چهره حیات او درخشندگى بسیار دارد، زمینه ‏ساز این لقب است.

5. سقا

دلاورى عباس در صحنه هاى حیرت‏ آور آب‏رسانى به تشنگان، سبب این لقب شد.

6. عبد صالح

لقبى که حضرت صادق (ع) در زیارت عموى گرانقدرش بدان اشاره دارد: السلام علیک ایها العبد الصالح. سلام بر تو، اى بنده صالح خدا.

7. سپه سالار

صاحب لواء یا سپه سالار لقب بزرگترین شخصیت نظامى است و عباس در روز عاشورا این لقب را از آن خود ساخت.

8. پرچمدار و علمدار

یادآور دلاوى و حفظ لشکر در برابر دشمن است. علمدارى عباس (ع) این لقب را برایش به ارمغان آورد.

ابوقربه (صاحب مشک)، عمید (یاور دین خدا)، سفیر (نماینده حجت ‏خدا)، صابر (شکیبا)، محتسب (به حساب خدا گذارنده تلاش ها)، مواسى (جانباز و مدافع حق)، مستعجل (تلاشگرى مهربان در برآوردن حاجات دیگران) و ... از دیگر لقب هاى حضرت ابوالفضل است.

همسر و فرزندان حضرت ابوالفضل (ع)

در زندگینامه حضرت ابوالفضل (ع) لازم به ذکر است آن طور که در منابع تاریخی نوشته شده، همسر حضرت ابوالفضل علیه السلام بانویی به نام «لبابه» دختر عبیدالله پسر عباس بن عبدالمطلب بود.

آن‌ها دارای چند فرزند بودند که نام یکی از آن‌ ها عبیدالله است که مطالب تاریخی را از او نقل کرده‌اند. خود عبیدالله بن عباس علیه السلام هم چند فرزند داشت. یعنی نوه‌ های حضرت عباس علیه السلام این افراد بودند: ابوجعفر عبدالله، نفیسه و حسن.

نام فرزند دیگر حضرت عباس علیه السلام به احتمال زیاد فضل بوده که به همین دلیل به آن حضرت ابوالفضل هم گفته می‌شود. البته در کتاب عمده الطالب نوشته شده که خداوند به فضل فرزندی نداد و نسل حضرت عباس علیه السلام از عبیدالله باقی ماند.

داستان زندگینامه حضرت ابوالفضل/ تحقیق درمورد زندگینامه حضرت ابوالفضل

شخصیت حضرت ابوالفضل علیه السلام

حضرت ابوالفضل علیه السلام دارای شخصیتی ارجمند، آزادمنش، شجاع، مقتدر و عدالت‌ خواه بوده و از نظر اندیشه و معرفت، انسانی متفکر، بزرگ‌ منش، ژرف‌ نگر و آراسته به ارزش‌ها و فضایل اخلاقی و انسانی بودند.

به طوری که امام جعفر صادق علیه السلام درباره ایشان فرموده‌اند: «کان عمّنا العبّاس نافذ البصیرة، صلب الایمان، جاهد مع أبی عبد اللَّه و ابلی بلاء حسنا و مضی شهیدا.» به این معنی که عموی گرانقدرم، عباس، انسانی هوشمند و ژرف‌ نگر و آراسته به ایمانی آگاهانه و استوار و عمیق بود.

به همراه امام حسین علیه السلام دلیرانه مبارزه کرد و در آزمون سخت زندگی با به جان خریدن رنج‌ ها و گرفتاری‌ های بسیار در راه خدا سرفراز و سربلند سر برآورد و پس از جهادی سترگ و شجاعانه، جان را در راه خدا هدیه کرد.

شهادت حضرت ابوالفضل (ع)

روز عاشورا، سه برادر دیگر عباس پیش از او به شهادت رسیدند. وقتى علمدار کربلا از امام حسین (ع) اذن میدان طلبید حضرت از او خواست که براى کودکان تشنه و خیمه‏ هاى بى‏ آب، آب تهیه کند.

حضرت ابوالفضل (ع) به فرات رفت و مشک آب را پر کرد و در بازگشت به خیمه ‏ها با سپاه دشمن که فرات را در محاصره داشتند درگیر شد و دست هایش قطع گردید و به شهادت رسید. البته پیش از آن نیز چندین نوبت همرکاب با سید الشهدا به میدان رفته و با سپاه یزید جنگیده بود.

شهادت عباس، براى امام حسین بسیار ناگوار و شکننده بود. جمله پر سوز امام، وقتى که به بالین عباس رسید، این بود:

«الآن انکسر ظهرى و قلت حیلتى و شمت بى عدوى». و پیکرش، کنار«نهر علقمه» ماند و سید الشهدا به سوى خیمه آمد و شهادت او را به اهل بیت خبر داد. هنگام دفن شهداى کربلا نیز در همان محل دفن شد. از این رو امروز حرم اباالفضل(ع) با حرم سید الشهدا فاصله دارد.

خلاصه ای از زندگینامه امام رضا (ع) و آشنایی با اخلاق ایشان

زندگینامه کامل امام سجاد (ع) امام چهارم شیعیاناین مطلب چقدر مفید بود ؟
 
  • منبع
  • mashreghnews.ir
  • shamiim.ir
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits