مجله دلگرم
امروز: دوشنبه, ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۰۷ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۳۰ ژانویه ۲۰۲۳ میلادی
هفت گناه کبیره : ۷ گناه کبیره در مسیحیت کدامند ؟
4
زمان مطالعه: 5 دقیقه
هفت گناه کبیره (seven deadly sins) که با نام مفاسد عظیم (capital vices) یا گناهان اصلی (cardinal sins) نیز شناخته می شوند ، اعمال یا رفتاری هستند که ....

هفت گناه کبیره

هفت گناه کبیره در مسیحیت کدامند ؟

هفت گناه کبیره (seven deadly sins) که با نام مفاسد عظیم (capital vices) یا گناهان اصلی (cardinal sins) نیز شناخته می شوند ، اعمال یا رفتاری هستند که در آموزه های اولیه مسیحیت بسیار مورد نکوهش بوده و عبارتند از :

 1. شهوت (lust)
 2. شکم پرستی (gluttony)
 3. طمع (greed)
 4. تنبلی (sloth)
 5. خشم (wrath)
 6. حسد (envy)
 7. غرور (pride)

گناهان در این آیین به دو دسته کلی تقسیم می شوند . یکی گناهان صغیره که کوچکتر و قابل بخشش هستند و به واسطه اجرای آیین های خاص مذهبی قابل عفو و بخشش هستند و دیگری گناهان کبیره .

ارتکاب هر یک از گناهان کبیره موجب از بین رفتن رحمت از زندگی شده و موجب می گردد لعن و نفرین الهی تا ابد در زندگی انسان باقی بماند .

این گناهان فقط در دو حالت بخشیده می شوند ،

 1. یکی برگزاری مراسم مذهبی اقرار به گناه
 2. دیگری توبه و ندامت از انجام گناه برای تمام عمر .

به منظور تسهیل یادآوری این گناهان ، کلمه "SALIGIA" که برگرفته از حروف ابتدایی معنی لاتین هر یک از آنها می باشد (superbia, avaritia, luxuria, invidia, gula, ira, acedia) ایجاد گردیده و مورد استفاده قرار می گیرد .

اگر چه در هیچ کجا از کتاب مقدس ، فهرست معینی که به هفت گناه کبیره اشاره کند وجود ندارد ، اما فهرست اعمال مقدس که مغایر با لیست گناهان کبیره است در کتب عهد جدید مسیحیان مانند رساله گالاتیان (Epistle to the Galatians) یافت می شود .

لیست کنونی هفت گناه کبیره برگرفته از هشت عملی است که راهبی یونانی به نام اِواگریوس پونتیکوس (Evagrius Ponticus) از آنها به عنوان "اعمال شیطانی" نام برده است .

سه عمل اول این لیست وابسته به امیال شهوانی ، غضب وابسته به حس تندخویی و خودستایی و غرور وابسته به عقل و خرد انسانند .

سالها پس از پونتیکوس ، در 590 بعد از میلاد ، پاپ گرگوری اعظم (Pope Gregory I) با کمی تغییرات در این لیست (حذف اندوه و یأس و افزودن تنبلی ) این اعمال را به هفت عمل تغییر داد .

هر یک از گناهان کبیره نقطه مقابل یکی از اعمال مقدس است که این اعمال به صورت موازی با گناهان کبیره به ترتیب عبارتند از :

 • نجابت (chastity)
 • اعتدال (temperance)
 • خیرات (charity)
 • پشتکار (diligence)
 • شکیبایی (patience)
 • لطف و مهربانی (kindness)
 • تواضع (humility) .

7 گناه کبیره کدامند ؟

در ادامه ، هر یک از این گناهان با شرح کوتاهی توضیح داده شده است

1 - شهوت (Lust و در لاتین luxuria)

شهوت یا هرزگی یا هوسرانی به معنی افراط در گرایش به میل جنسی است . اگر چه غریضه و میل جنسی می تواند موجب افزایش و تقویت عشق بین زن و شوهر شود و وجود آن مستلزم بقای نسل انسانهاست ، اما افراط در آن نیز می تواند موجب از هم گسیخته شدن زندگی و اعتیاد به هرزگی و هوسرانی گردد .

هفت 7 گناه کبیره

2 - شکم پرستی ( Gluttony و در لاتین gula )

شکم پرستی به معنی افراط در خوردن و آشامیدن است . در آیین مسیحیت شکم پرستی به این دلیل گناه به شمار میرود که موجب اتلاف غذا و دریغ آن از نیازمندان می شود

هفت 7 گناه کبیره

3 - طمع ( greed و در لاتین avaritia )

طمع یا آز همانند شهوت و شکم پرستی ، جزء گناهانی است که در اثر افراط به وجود می آید و بیشتر به معنی افراط در جمع آوری مال و ثروت ، مورد نظر است . طمع به دنبال خساست به وجود می آید و به همین دلیل شخص طمعکار از کمک و یاری به نیازمندان امتناع خواهد نمود .

هفت 7 گناه کبیره

4 - تنبلی ( sloth و در لاتین acedia )

تنبلی در فهرست های اولیه وجود نداشته و به جای آن گناه غم و یأس شناخته می شده است که با ادغام این دو و الهام از آنها ، در لیست جدید به این نام آورده شده است چرا که تنبلی نتایجی چون بی حوصلگی ، افسردگی ، بی عاطفگی و غم را به همراه خواهد داشت .

هفت 7 گناه کبیره

5 - خشم ( wrath و در لاتین ira )

خشم به افزایش احساس عصبانیت اتلاق می گردد که می تواند به صورت مخالفت شدید با صداقت و راستی نمود پیدا کند که گاه ممکن است منجر به بروز اعمالی ناشایست و مغایر با قانون گردد . خشم اغلب به صورت لحظه ای بروز می کند و در صورت عدم کنترل می تواند نتایجی غیر قابل جبران به همراه داشته باشد .

هفت 7 گناه کبیره

6 - حسد ( envy و در لاتین invidia )

حسد به معنای تمایل به تصاحب و به چنگ آوردن هر چیزی است بدون این که سایرین از آن بهره مند باشند . حسد نیز مانند طمع ناشی از سیری ناپذیری است ، اما تفاوت این دو در آن است که طمع معمولا به معنی خواستن مواد و اشیاء گران بهاست ، اما حسد دامنه وسیع تری را در بر می گیرد و میتواند در مورد هر چیری اعم از مادی یا غیر مادی صدق کند .

هفت 7 گناه کبیره

7 - غرور ( pride و در لاتین superbia )

تقریبا در تمام فهرست های موجود ، غرور یا تکبر اصلی ترین و مهم ترین گناه شناخته شده است . غرور به معنی احساس برتری و جذابیت بیشتر نسبت به دیگران و تکذیب اعمال خوب و پسندیده آنها و خودپسندی به خصوص در برابر خداوند است . در این خصوص دانته می گوید :"خودپسندی موجب ایجاد کینه بین شخص و همسایگان او می گردد ". روشن ترین مثال در توصیف این گناه ، داستان غرور شیطان و سرپیچی او از فرمان خداوند است که موجب رانده شدن او از مقام تقرب الهی و سقوط وی از آسمانها و تبدیل او به ابلیس گردید .

هفت 7 گناه کبیره

بیشتر بخوانید :

چگونه گناه کردن خود را ترک کنیم؟

آیا انسانی که گناه کبیره کرده باشد بخشیده میشود ؟

آیا تمام گناهان بخشیده می شود ؟

هفت 7 گناه کبیرهاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (4 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است