دلگرم
امروز: جمعه, ۱۷ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۳ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۸ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
کیفیت نماز اعرابی
5
زمان مطالعه: 5 دقیقه
نماز اعرابی: نماز اعرابی چه نمازی است؟ طریقه خواندن نماز اعرابی - با دلگرم همراه باشید تا با طریقه خواندن نماز اعرابی آشنا شوید.

نماز اعرابی چه نمازی است؟

طریقه خواندن نماز اعرابی

سیّد ابن طاووس در کتاب جمال الأسبوع از شیخ تلعکبرى نقل کرده:

او به سند خود از زید بن ثابت روایت کرده: مردى از بادیه‏ نشینان خدمت رسول خدا صلى الله علیه و آله ایستاد و گفت: پدر و مادرم فدایت اى رسول خدا، ما در بادیه هستیم، و از مدینه بسیار دوریم، و نمى‏توانیم هر جمعه به‏ نماز جمعه حاضر شویم، مرا به عملى دلالت کن، که چون بجا آورم، فضیلت نماز جمعه را دریابم، و پس از بازگشت به اهل و قبیله خود به ایشان بیاموزم‏ حضرت فرمود: چون روز برآید، دو رکعت نماز بخوان، در رکعت اول پس از سوره حمد «هفت مرتبه سوره «فلق»، و در رکعت دوم‏ بعد از سوره حمد هفت مرتبه سوره ناس، پس از سلام هفت مرتبه ایة الکرسىّ بخوان، سپس برخیز، و هشت رکعت دیگر به دو سلام بخوان، به این طریق که پس از هر دو رکعت بنشین و تشهد بگو، ولى سلام تشهد را نخوان، که میشود چهار رکعت، آن‏گاه چهار رکعت دیگر به همین صورت بجا آر، در این هشت رکعت در هر رکعتى سوره حمد یک مرتبه و سوره‏ اذا جاء نصر الله یک مرتبه و سوره قل هو الله احد بیست ‏وپنج مرتبه بخوان و چون از تشهّد و سلام رکعت هشتم فارغ‏ شدى این دعا را هفت بار بخوان:

یا حَىُّ یا قَیّوُمُ یا ذَاالْجَلالِ وَالاِْکْرامِ یا اِلهَ الاَْوَّلینَ وَ الاْ خِرینَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ یا رَحْمنَ الدُّنْیا وَ الاْ خِرَةِ وَ رَحیمَهُما یا رَبِّ یا رَبِّ یا رَبِّ یا رَبِّ یا رَبِّ یا رَبِّ یا رَبِّ یا اللهُ یا اللهُ یا اللهُ یا اللهُ یا اللهُ یا اللهُ یا اللهُ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ وَاغْفِرْلى

اى زنده، اى پاینده، اى صاحب شکوه و بزرگى، اى معبود پیشینیان و پسینیان، اى مهربان‏‌ترین مهربانان، اى‏ بخشنده دنیا و آخرت و مهربان هر دو جهان، اى پروردگار، اى پروردگار، اى پروردگار، اى پروردگار اى پروردگار اى پروردگار، اى خدا، اى خدا، اى خدا، اى خدا، اى خدا، اى خدا، اى خدا، بر محمّد و خاندانش درود فرست، و مرا بیارمز. سپس حاجت خود را ذکر کن، و منزّه است خدا پروردگار عرش بزرگ

سپس حاجت خود را ذکر کن و هفتاد مرتبه بگو:

لاحَوْلَ وَلاقُوَّةَ اِلّا بِاللهِ الْعَلِىِّ الْعَظیمِ وَسُبْحانَ اللهِ رَبِّ الْعَرْشِ الْکَریمِ

و جنبش و نیرویى نیست جز به خداى والاى بزرگ، و منزّه است خدا پروردگار عرش بزرگ.آنگاه حضرت فرمود: به حق آن خدایى که مرا به راستى فرستاده سوگند، هر مرد و زن مؤمنى که این نماز را در روز جمعه بخواند من بهشت را براى او ضمانت مى‏کنم، و از جایش برنخیزد، تا گناهانش و گناهان پدر و مادرش آمرزیده شود، و حق تعالى به‏ او ثواب هرکه را در این روز در شهرهاى مسلمانان نماز خوانده باشد عطا مى‏فرماید، و براى او پاداش کسى را که در این روز در مشرق و مغرب عالم روزه گرفته باشد و نماز خوانده باشد مى‏نویسد.

و به او ببخشد آنچه را که هیچ چشمى ندیده، و هیچ گوشى نشینیده. مؤلّف گوید: شیخ طوسى هم در کتاب «مصباح» این نماز را نقل کرده، ولى در روایت ایشان دعاى پس از نماز نیامده‏ است، بلکه به جاى آن فرموده است: چون از نماز فارغ شدید، هفتاد مرتبه بگو:

سُبْحانَ اللهِ رَبِّ الْعَرْشِ الْکَریمِ وَلا حَوْلَ وَ لا قُوَّةَ اِلّا بِاللهِ الْعَلِىِّ الْعَظیمِ

منزه است خداوند، پروردگار عرش کریم، و جنبش و نیرویى نیست جز به خداى والاى بزرگ‏

نماز تحیت مسجد

پیامبر (صلی الله علیه و آله)به اباذر فرمود: ای اباذر! برای مسجد تحیت است، عرض کردم: تحیت مسجد بر چیست؟ فرمود: دو رکعت نماز است. سپس به آن حضرت رو کردم و عرض کردم: یا رسول الله! مرا به نماز می خوانی، نماز چیست؟ حضرت فرمود: نماز بهترین چیز است هر که خواهد کم بجا آورد و هر که خواهد بسیار بخواند.

نماز هنگام صفر

به هنگام رفتن از خانه برای مسافرت، دو رکعت نماز بخواند. پیغمبر اکرم (صلی الله علیه و آله)فرمود: بهترین چیزی که انسان مسافر برای اهل و عیال خود باقی می گذارد آن است که به هنگام خروج از خانه، دو رکعت نماز بخواند و برای آنها دعا کند، که حتما خداوند دعای او را مستجاب می کند.

دعایی که آن حضرت توصیه کرده اند بعد از آن نماز خوانده می شود، چنین است:

اللهم انی استوعک نفسی و اهلی و مالی و ذریتی و دنیائی و آخرتی و امانتی و خاتمته عملی

خدایا، من خودم و عیالم و مال و فرزندان و دنیا و آخرت و عاقبت امرم را به تو می سپارم (و تو از آنها مواظبت و نگهداری بفرما.
در کتاب، عوارف المعارف روایت شده است: چون رسول خدا (صلی الله علیه و آله)از صفر مراجعت می فرمود، ابتدا داخل مسجد می شد و دو رکعت نماز می خواند، سپس به خانه تشریف می برد.

قطب راوندی در لب اللباب روایت کرده که: رسول خدا (صلی الله علیه و آله)از منزلی به منزل دیگر هرگز کوچ نمی کرد، مگر آنکه در آن دو رکعت نماز می خواند و می فرمود تا برایم به نماز خواندن گواهی دهد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (5 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits