دلگرم
امروز: جمعه, ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ برابر با ۰۶ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۲ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
طریقه خواندن نماز استخاره
3
زمان مطالعه: 6 دقیقه
نماز استخاره و روش صحیح آن : استخاره به معنی خواستن خیر و انتخاب بهترین راه از خدای متعال است و بسیاری از روایاتی که توصیه به استخاره می کند به این معناست یعنی دعا کنید و از خدا خیر بخواهید.

نـماز استخاره

  • کسی‌ که می‌خواهد یک ‌کار مباحی‌ را انجام دهد، ولی راه خیر و صلاح بر وی پوشیده است و در کردن یا نکردن آن دو دل باشد.سنت است که دو رکعت نماز را بعنوان نماز استخاره بخواند.
  • استخاره در صورتی است که شخص تمام فکر خود را به کار بسته باشد و جوانب و اطراف موضوع را نگریسته و سنگینی و سبکی آن را سنجیده ، لکن برای بهترین آن می کوشد. در این حال از خدای متعال می خواهد او را در انتخاب بهترین یاری دهد.
  • باید دانست در کار خیر حاجت و استخاره نیست و در کار شر نیز استخاره روا نیست.
  • استخاره مشروع و درست فقط بوسیله نماز است. استخاره با قرآن خلاف شرع و بدعت، و با کتاب دعا و … اصلاً درست نیت و حرام وممنوع می باشد.
  • همراه با استخاره استشاره (مشورت کردن) با افراد آگاه و دلسوز و خیر خواه لازم است.

خواندن نماز استخاره ذات الرقاع

نماز استخاره دو رکعت بوده و سنت است.

نماز استخاره ذات الرقاع كيفيتش چنين است كه هرگاه كارى را اراده كردى، شش ورقه آماده‏ كن، در سه ورقه بنويس:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحيمِ خِيَرَةٌ مِنَ اللَّهِ الْعَزيزِ الْحَكيمِ لِفُلان بْنِ فُلان اِفْعَلْ

به نام خدا كه رحمتش بسيار و مهربانى‏اش هميشگى است،خيرخواهى است از خداوند عزيز حكيم فلان فرزند فلان،انجام بده.

و در سه ورقه ديگر بنويس:

  • لاتَفعَل
  • انجام نده

شیوه خواندن نماز استخاره

سپس آنها در زير جانماز خود مى‏ گذارى، و دو ركعت نماز به جا مى‏ آورى،چون از نماز فراغت يافتى،سجده مى‏ كنى، و در سجده صد بار مى‏ گويى:

اَسْتَخيرُ اللَّهَ بِرَحْمَتِهِ خِيَرَةً فى عافِيَةٍ

خير مى‏ خواهم از خداوند به رحمتش،خيرخواهى در عافيت

آنگاه مى نشينى و مى گویى :

اَللّهُمَّ خِرْلى وَاخْتَرْلى فى جَميعِ اُمُورى فى يُسْرٍ مِنْكَ وَ عافِيَةٍ

خداوند ابراهيم خير بخواه،و در همه امورم، در آسانى و عافيت از جانب خود خير برگزين

سپس ورقه اى زير جانماز را با هم مخلوط مى كنى، و يكى ‏يكى بيرون‏ مى‏ آورى، هرگاه سه افعل دنبال هم بيرون آمد، آن كار را كه اراده كرده ‏اى به جاى مى‏ آورى، و اگر سه لا تفعل بيرون‏ آمد به جا نياور،و اگر يكى افعل بيرون آمد،و ديگر لا تفعل، تا پنج ورقه بيرون بياور و به آن دقت كن، اگر سه افعل است‏ و دو لا تفعل بجا آورد، و اگر برعكس است انجام نده.

شیوه خواندن نماز استخاره

نماز استخاره دو رکعت بوده و سنت است. زمان و مکان آن قيود ندارد، در هنگام روز یا شب در مسجد یا منزل مي تواند نماز استخاره خوانده شود. بعد از سوره فاتحه هر آياتی که مي خواهد از قرآن پاک بخواند و بعد از ختم دو رکعت نماز خداوند را ثناء و صفت زياد بگويد و به پیامبر مبارک محمد (ص) درود و صلوات بفرستد و سپس دعای ذيل را بخواند. لازم است که متن عربی آن را یاد داشته باشيم و معنی آن را بدانيم اما کساني که به عربی آن را خوانده نمي توانند. متن دری آن را بخوانند.

در هنگام روز یا شب در مسجد یا منزل مي تواند نماز استخاره خوانده شود

شرح نماز استخاره و دعای ذيل از جابر ابن عبدالله (رض) روايت شده که فرمودند: رسول الله (ص) ما را یاد میداد که نماز استخاره را در هر مورد بخوانيم ، مثل که او سوره های قران را به ما یاد ميداد. می فرمودند که هر گاه يکی از شما در موردی گرفتن تصميمی نگرانی دارد پس او را بگذاريد تا دو رکعت نماز استخاره بخواند و سپس بگوید:

الهی خير خود را از علم خودت مي خواهم، توانايی آنرا از قدرت خودت مي خواهم. و از خودت طلب مي کنم از سخاوت بزرگت. توانا توئی و من نا توانم. دانا توئی و من نمي دانم. و خودت عالم غيب استی.

الهی اگر خودت خير دين و دنيا و خير عاقبت کار مرا در اين موضوع مي بينی ( و در این جاه ذکرآن موضوع را کند) آن را برايم مقدر گردان و آن را برايم آسان گردان و پس آن را برايم با برکت گردان. و اگر در علم خودت اين موضوع برای دين و دنیا ام و عاقبت کارم مضر است آنرا از من بر گردان و مرا از آن. و خير را بر من روا داشته باش هر جاه که باشد و من را بر آن راضی گردان.

حديث صحیح بخاری شريف

با ادای نماز استخاره رضايت خداوند و خير کار خود را جویا شوند.خواندن نماز استخاره برای ما يک نعمت گرانبها است از جانب خداوند، يک فرصت است برای التماس به خداوند و آرزوی هدايت الهی. نماز استخاره يک تحفه است برای همه مسلمانان اما با کمال تاسف بسيار مردم از اين حقيقت پی نبردند از دوست و آشنا و والدين مشوره مي گيرند اما متوجه نمي شوند که با ادای نماز استخاره رضايت خداوند و خير کار خود را جویا شوند.

لازم است که هدايت و موفقيت خود را از دربار خداوند بخواهيم. اگر بعد از يک نماز استخاره اطمينان خاطر حاصل نشد، باز خواندن نماز استخاره را تکرار کنيد و هر بار با خشوع از تهی دل با خلوص نيت و فروتنی از خداوند استدعا کنيد تا خداوند قلب تان را بطرف تصميم درست باز کند.

اين صحبت را با یاد آوری يک حديث مبارک در رابطه به نماز استخاره و يک آيت از کلام پاک که ما را دعوت مي کند تا به خداوند مهربان اعتماد کنيم. خوشبختی اولاد آدم در راضی بودن است در آن چيزي که خداوند برايش مقدر کرده و بد بختی او نسبت به عدم استخاره و نا رضايتی در مقابل آنچه خداوند برایش مقدر کرده است.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.7 از 5 (3 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits