دلگرم
امروز: شنبه, ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ برابر با ۱۴ شوّال ۱۴۴۱ قمری و ۰۵ ژوئن ۲۰۲۰ میلادی
بهترین دعا برای رفع استرس و اضطراب

چند دعای قرآنی برای رفع استرس و نگرانی

بهترین دعا برای رفع استرس و اضطراب
20
23,411
زمان مطالعه: 11 دقیقه
دعای رفع استرس و اضطراب - دعای رفع استرس شامل آیاتی از قرآن است که می تواند موجب آرامش قلبی در زمانی که دچار استرس می شویم بگردد. دعای رفع استرس زمان نگرانی بخوانید.

با خواندن این دعا اضطراب را از خود دور کنید

به طور یقین تمامی ما انسان ها در بسیاری از مواقع زندگی خود دچار اضطراب می شویم از این رو لازم است بدانیم در این لحظه ها چه کاری باید انجام دهیم.در بسیاری از آموزه های دینی دعاهایی برای رفع استرس و اضطراب مورد سفارش قرار گرفته که افراد می توانند با خواندن این دعاها تا اندازه زیادی آرام شوند و به آرامش دست پیدا کنند.

ذکر و دعای مجرب رفع دلشوره و استرس و اضطراب

در زمانی که به هر دلیل دجار اضطراب یا نگرانی و دلشوره می شوید ، ذکر و دعای مجرب رفع دلشوره و استرس و اضطراب ذیل را چهارده مرتبه قرائت کنید. دلشوره و اضطراب برطرف میشود. در اثنای ذکر توجه قلبی داشته باشد. مجرب است.

(ما شاءَ الله لا حَولَ وَ لا قوَّهَ إلّا باللهِ العَلِیِّ العَظیم).

ذکر دیگری برای رفع دلشوره و استرس

برای رفع استرس و دلشوره ، دست راست را روی سینه اش بگذارد و هفت مرتبه آیه ۲۸۸ شریفه سوره رعد را بخواند . به اذن خداوند تبارک و تعالی احساس آرامشی فوری در شخص ایجاد می شود.

(الذّینَ امَنوا وتَطمَئِنُّ قُلوبُهُم بذِکرِ اللهِ اَلا بذِکرِ الله تَطمَئِنُ القلوب)

توجه شود :
با اتجاه به قبله بخواند و در اثنای قرائت توجه قلبی داشته باشد.

دعایی مجرب برای رفع اضطراب و آرامش اعصاب

برای آرامش اعصاب و از بین رفتن اضطراب ، ذکر « ما شاءَ الله لا حَولَ وَ لا قوَّهَ إلّا باللهِ العَلِیِّ العَظیم » را چهارده مرتبه به ظرفی از آب پاک بخواند و آب را بنوشد. اضطرابش از بین میرود و اعصابش بطور عجیبی آرام می شود.

دستورالعملی برای آرامش روحی و سعه صدر

برای افزایش صبر و حوصله و ایجاد آرامش روحی هرچه بیشتر ، قبل از خواب سوره مبارکه عنکبوت را قرائت کند. مجرب است.

حضرت امام جعفر صادق (علیه السلام) فرموده است: در شگفتم برای کسی که از چهار چیز بیم دارد، چگونه به چهار کلمه پناه نمی برد!

1- در شگفتم برای کسی که ترس بر او غلبه کرده، چگونه به ذکر «حسبنا الله و نعم الوکیل» (سوره مبارکه آل عمران آیه ۱۷۱) پناه نمی برد. در صورتی که خداوند به دنبال ذکر یاد شده فرموده است: پس (آن کسانی که به عزم جهاد خارج گشتند، و تخویف شیاطین در آنها اثر نکرد و به ذکر فوق تمسک جسند) همراه با نعمتی از جانب خداوند (عافیت) و چیزی زاید بر آن (سود در تجارت) بازگشتند، و هیچگونه بدی به آنان نرسید.
۲- در شگفتم برای کسی که اندوهگین است چگونه به ذکر «لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین*» (سوره مبارکه انبیاء آیه ۸۷) پناه نمی برد. زیرا خداوند به دنبال این ذکر فرموده است:
«پس ما یونس را در اثر تمسک به ذکر یاد شده، از اندوه نجات دادیم و همین گونه مومنین را نجات می بخشیم.» (سوره انبیاء آیه ۸۸)
۳- در شگفتم برای کسی که مورد مکر و حیله واقع شده، چگونه به ذکر «افوض امری الی الله، ان الله بصیر بالعباد» (سوره مبارکه غافر آیه ۴۴) … پناه نمی برد. زیرا خداوند به دنبال ذکر فوق فرموده است: «پس خداوند (موسی را در اثر ذکر یاد شده) از شر و مکر فرعونیان مصون داشت.» (سوره غافر آیه ۴۵)
۴- در شگفتم برای کسی که طالب دنیا و زیباییهای دنیاست چگونه به ذکر «ماشاءالله لاحول و لاقوة الا بالله» (سوره مبارکه کهف آیه ۳۹) پناه نمی برد، زیرا خداوند بعد از ذکر یاد شده فرموده است: «مردی که فاقد نعمتهای دنیوی بود، خطاب به مردی که از نعمتها برخوردار بود) فرمود: اگر تو مرا به مال و فرزند، کمتر از خود می دانی امید است خداوند مرا بهتر از باغ تو بدهد.»
(بحارالانوار، ج ۹۰، ۱۸۴ – ۱۸۵)

برای رفع ترس و وحشت

حلبی می گوید : کسی به امام صادق علیه السلام عرض کرد وقتی تنها می شوم وحشت و اندوه مرا فرا می گیرد و آنگاه که میان مردم هستم چنین احساسی ندارم . حضرت به وی فرمودند : دستت را روی قلبت بگذار و بگو : بسم الله

سپس دستت را بر قلبت کشیده و هفت بار بگو :

أَعُوذُ بِعِزَّةِ اللَّهِ وَ أَعُوذُ بِقُدْرَةِ اللَّهِ وَ أَعُوذُ بِرَحْمَةِ اللَّهِ وَ أَعُوذُ بِجَلَالِ اللَّهِ وَ أَعُوذُ بِعَظَمَةِ اللَّهِ وَ أَعُوذُ بِجَمْعِ اللَّهِ وَ أَعُوذُ بِرَسُولِ اللَّهِ وَ أَعُوذُ بِأَسْمَاءِ اللَّهِ مِنْ شَرِّ مَا أَحْذَرُ وَ مِنْ شَرِّ مَا أَخَافُ عَلَى نَفْسِی - وی گفت من چنین کردم و خداوند ترس و وحشت را ا ز من زدود و به جای آن انس و آرامش به من داد. (بحارالانوار ج 95 ص 138)

راهکار کمکی بعد از دعای رفع استرس

استرس بیماری است که این روزها اکثریت مردم به آن دچار شده اند. این مشکل از کار زیاد و اضطراب های شهری به وجود می آید و باید با راهکارهای ساده و غیر دارویی جلوی آن را گرفت. گسترش این بیماری در انسان می تواند عواقب بدی به همراه داشته باشد از این رو 9 راهکار برای شما آماده کرده ایم که در ادامه آمده است؛

تنفس عمیق

تنفس عمیق شکمی‌ واکنش‌های مثبت بدن را فعال می‌کند و واکنش‌های عصبی ناشی از نگرانی‌های مختلف را متوقف می‌سازد.

پذیرفتن نگرانی

استرس تنها یک حس و پاسخ احساسی بدن است و شما باید آن را بپذیرید. پذیرفتن نگرانی به هیچ عنوان به معنای دوست داشتن این احساس منفی نیست بلکه با پذیرش واقعیت به بهتر شدن شرایط کمک می‌کنید و در واقع انگیزه شما برای بهبود حالتان و استفاده از تکنیک‌های درمانی بیشتر و واقعی تر می‌شود.

کنترل ذهن

دادی از حملات قلبی به دنبال ترس‌ها و رویدادهای استرس‌زا رخ می‌دهند. پس اجازه ندهید ذهنتان کنترل بدن شما را به عهده بگیرد بلکه شما با کنترل ذهن می‌توانید سلامت بدن خود را مدیریت کنید.

زیر سوال بردن تفکرات منفی

زمانی که افراد دچار استرس می‌شوند با تفکرات عجیبی روبه‌رو می‌شوند که این تفکرات، استرس را تشدید می‌کنند. پس به خاطر داشته باشید که این حالت یک وضعیت فاجعه‌بار نیست و از خودتان سوالات زیر را بپرسید: آیا این نگرانی‌ها منطقی است؟ چقدر احتمال دارد این نگرانی‌ها در واقعیت اتفاق بیفتند؟ اگر اتفاق بدی هم رخ دهد تا چه حد ارزش نگران شدن دارد؟ آیا این اتفاق واقعا منفی است یا فقط تصور من این گونه است؟

دعا برای رفع استرس

کمک گرفتن از تصاویر ذهنی آرامش‌بخش

خودتان را در کنار دریا و فضاهایی که دوست دارید و آرامش بخش هستند، تصور کنید تا شدت این استرس‌ها را کاهش دهید.

مشاهده به جای قضاوت

هرچه را تصور می‌کنید، می‌بینید و حس می‌کنید، بدون هیچ گونه قضاوتی، فقط مشاهده کنید! این تمرین ذهن شما را آرام می‌کند.

گفت‌وگوی مثبت درونی

استرس موجب تفکرات و در نتیجه گفتگوی درونی منفی می‌شود. پس به خودتان جملات مثبت القا کنید؛ جملاتی که به مدیریت این نگرانی کمک کند.

متمرکز بودن بر لحظه حال

زمانی که افراد دچار استرس می‌شوند معمولا در حال فکر به آینده هستند. به جای این تفکرات واهی، نفس عمیقی بکشید و به حال حاضر فکر کنید. حتی اگر رویدادهای جدی در حال رخ دادن باشد، فکر کردن به حال حاضر توانایی شما در مدیریت کردن شرایط را بهبود می‌بخشد.

ادامه فعالیت‌های عادی به جای فکر کردن

در مواقع نگرانی، کارهایی را انجام دهید که در مواقع عادی انجام می‌دهید چرا که نشستن و فکر کردن به نگرانی، آن را تشدید می‌کند.

پیش زمینه های لازم برای دعای رفع استرس

قبل از هر چیز باید علل و عوامل این اضطراب و نگرانى روشن شود. زیرا دلائل مختلفى مى‏تواند باعث این مشكل شود و هر كدام راهكار خاص و مناسب خود را مى‏طلبد، ولى آنچه كه به عنوان كلیاتى مى‏تواند به شما كمك كند امور زیر است:

1. توانمندى‏هاى خود را براى خود برجسته كنید و خود را مردى توانا و بااستعداد تلقى كنید.

2. خاطرات تلخ گذشته یا عدم موفقیت‏هاى خود را حتى المقدور فراموش كنید.

3. از منفى گرایى و افكار منفى كه احتمالاً به ذهنتان مى‏رسد، دورى كنید و به جاى آن افكار مثبت را جایگزین كنید. بدین منظور موضوعات مختلفى را در ذهن یا دفترچه‏اى داشته باشید و به محض ورود افكار ناامید كننده ذهنتان را به آن‏ها منعطف كنید.

4. ورزش به خصوص ورزش دسته‏جمعى داشته باشید.

5. با افراد با نشاط و امیدوار بیشتر رفت و آمد كنید.

6. روابط خود را با دوستان منفى‏نگر و ناامید كمتر و یا حذف كنید.

7. براى اوقات شبانه‏روز خود برنامه‏ریزى نموده و طبق آن عمل كنید.

8. هر روز صبح خود را موفق و كامیاب تلقى كنید و به خود بگوئید روز خوب و موفقیت‏آمیزى را آغاز كردم.

9. كتاب‏هایى كه در زمینه شادكامى، رمز موفقیت و راز موفقیت مردان بزرگ نوشته شده با دقت مطالعه كنید.

10. در اوقات فراغت به تفصیل درباره‏ نعمت‏هاى الهى و الطاف خاص او نسبت به خود فكر كنید و از خداوند و ائمه اطهار (ع) كمك بطلبید كه ذكر خدا آرام‏بخش است و بدانید كه محبت خداوند نسبت به بندگانش بیشتر از هر چیزى است كه ما تصور مى‏كنیم طبق آیه "الا بذكر الله تطمئن القلوب" به ذكر خدا دل آرام می گیرد، بنابراین خواندن هر سوره از قرآن و همچنین خواندن دعاهای وارده در مفاتیح الجنان به خصوص دعای كمیل، دعای ندبه، دعای مكارم الاخلاق، مناجات شعبانیه، زیارت عاشورا، زیارت جامعه كبیره، باعث آرامش روح و رفع پریشانی و اضطراب از شما خواهد بود.

تمرینات آرام‌سازی بدن برای تاثیر بیشتر دعای رفع استرس

در تمرینات آرام‌سازی، عضلات به مدت 10 تا 15 ثانیه سفت و به آرامی شل می‌شوند. این سفت و شل شدن عضلات تاثیر خوبی بر آرامش ذهن به جای می‌گذارد. حال این تمرینات را برای شما بیان می کنیم.برای این کار، ابتدا به یک مکان خلوت بروید، روی صندلی بنشینید و پشت خود را صاف نگه دارید.

 1. کف پاها را روی زمین بگذارید و دست‌ها را روی ران قرار دهید. سپس:
 2. ابروها را تا جایی که می‌توانید به طرف بالا بکشید و در این حالت نگه دارید، سپس به آهستگی رها کنید.
 3. چشم‌ها را محکم ببندید و پلک‌ها را روی هم فشار دهید و در این حالت نگه دارید، سپس به آهستگی چشم‌ها را باز کنید.
 4. زبان خود را به سقف دهان فشار دهید و آن را چند ثانیه نگه دارید. سپس به آهستگی رها کنید.
 5. دندان‌های خود را روی هم چند ثانیه فشار دهید، سپس به آهستگی رها کنید.
 6. شانه‌ها را بالا بکشید و سفت نگه دارید، سپس به آهستگی رها کنید.
 7. دست راست را مشت کنید و ساعد را روی بازو خم کنید و محکم فشار دهید و در این حالت نگه دارید سپس به آهستگی رها کنید، این حرکت را با دست چپ نیز انجام دهید.
 8. یک نفس عمیق بکشید و ریه خود را پر از هوا کنید و نفس خود را حبس کنید و در این حالت به شکم خود فشار آورید، سپس به آهستگی نفس خود را بیرون دهید.
 9. کتف‌ها را تا جایی که می‌توانید به عقب ببرید و فشار دهید و در این حالت سفت نگه دارید، سپس به آرامی رها کنید.
 10. پای راست و چپ را به ترتیب صاف نگه دارید و پنجه پا را به طرف بیرون بکشید و در این حالت نگه دارید. بعد پنجه پا را به طرف خود خم کنید و پا را سفت در این حالت نگه دارید، سپس به آهستگی پا را زمین بگذارید.
 11. این حرکت را با پای چپ تکرار کنید. زانوها را خم کنید و ران را تا جایی که می‌توانید بالا بیاورید و سفت نگه دارید، سپس به آهستگی پا را زمین بگذارید.


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter