دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۸ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۴ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۹ نوامبر ۲۰۲۳ میلادی
راهکاری برای استجابت دعا در سریع ترین زمان!

راه مناسب و سریع برای استجابت دعا و رسیدن به حاجت

راهکاری برای استجابت دعا در سریع ترین زمان!
2
زمان مطالعه: 10 دقیقه
راهکاری برای استجابت دعا در سریع ترین زمان! مطمئن‌ترین و نزدیك‌ترین راه برای اجابت دعا - با دلگرم همراه باشید تا با راه های مناسب برای اجابت دعا آشنا شوید.

مطمئن‌ترین و نزدیك‌ترین راه برای اجابت دعا

  • همة امامان كشتی نجاتند؛ لیكن كشتی امام حسین(ع) سریع‌تر است.
  • همة ائمّه(ع) مشعل هدایتند؛ ولی مشعل ابا عبدالله الحسین(ع) پرفروغ‌تر است.
  • همة اولیای الهی درهای رحمت پروردگارند؛ امّا درِ رحمت امام حسین(ع) فراخ‌تر است.
  • همة شهیدان راه حق شفا بخشند؛ لیكن شفابخشیِ امام حسین(ع) گسترده‌تر است.
  • همة پیشوایان الهی اعجازگرند؛ ولی معجزات امام حسین(ع) همگانی‌تر است.
  • امام حسین(ع) هر چه داشت در طبق اخلاص نهاد و همه را یك‌جا، در راه خدا داد.

خدا نیز به او پاداشی فراخور خداوندیش عطا فرمود:

شفا در تربت او، استجابت دعا در تحت قبّة او و دوای هر دردی را در گروی یك نگاه او قرار داد.
یكی از وسایل مهم و مجرّب برای توسّل به حضرت سیّدالشّهداء(ع) زیارت عاشورا است.
زیارت عاشورا و مداومت بر آن بسیار سهل و آسان است، هر كسی در هر مكان و در هر زمانی می‌تواند با دلی پاك و نیّتی صادق به درگاه او روی آورد، این زیارت را طبق دستور امام(ع) بخواند و مشكلش را حل شده بیابد.
چقدر فراوانند كسانی كه اولاددار نمی‌شدند، با زیارت عاشورا صاحب اولاد شدند؛ به بیماری سخت و كمرشكنی چون سرطان مبتلا بودند، از بركت زیارت عاشورا بهبودی یافتند؛ سرپناهی نداشتند و در پرتوی زیارت عاشورا صاحب خانه و كاشانه شدند.
وه چقدر بسیارند كسانی كه یك عمر از درد هجران سوختند، با زیارت عاشورا به كعبة مقصود و قبلة موعود رسیدند.

زیارت عاشورا راه اجابت دعا

آثار معجزه‌آسای زیارت عاشورا

آثار معجزه‌آسای زیارت عاشورا در این صفحات نمی‌گنجد، ولی به حكمِ آب دریا را اگر نتوان كشید، به قدر تشنگی باید چشید؛ به نمی از یمِ بیكران آن اشاره می‌كنیم:


1. مرحوم آیت الله حاج شیخ عبدالكریم حائری از استادش مرحوم آیت الله سیّد محمّد فشاركی نقل می‌كند كه به هنگام شیوع وبا در «سامرّاء» ایشان فرمودند:
من حكم كردم بر زنان و مردان از شیعیان سامرّاء كه زیارت عاشورا بخوانند و ثواب آن را هدیه نمایند به روح مطهّر حضرت نرجس خاتون، والدة ماجدة حضرت حجّت(ع) و او را در نزد فرزندش شفیع قرار دهند، تا ایشان نیز در نزد خداوند شفاعت نمایند و من ضامن می‌شوم كه هر كس این عمل را انجام دهد، مبتلا به بیماری وبا نشود.
همة شیعیان به این حكم عمل كردند و هیچ كس مبتلا به وبا نشد.
این مطلب به قدری روشن بود كه سنّی‌ها از روی شرمساری مرده‌های خود را شبانه دفن می‌كردند و به «حرم مطهّر عسكریّین(ع)» می‌آمدند و می‌گفتند:ما به شما درود می‌فرستیم آن گونه كه شیعیان می‌فرستند.

2. در عهد زعامت مرحوم آیت الله حاج سیّد محمّد حجّت كوه‌كمری قحطی و گرانی سختی پدید آمد، آن مرحوم چهل نفر از طلّاب مهذّب و متدیّن را دستور داد كه به «مسجد جمكران» مشرّف شوند و در پشت‌بام مسجد به صورت دسته‌جمعی زیارت عاشورا را با صد سلام و صد لعن و دعای علقمه بخوانند، آنگاه به حضرت موسی بن جعفر(ع)، حضرت ابوالفضل(ع) و حضرت علی اصغر(ع) متوسّل شوند، رفع گرانی و نزول باران را از خداوند بخواهند.

چهل تن از طلبة فاضل و متدیّن به امر مرجعیّت اعلای تشیّع به میعادگاه عاشقان شرفیاب شدند، زیارت عاشورا را طبق دستور آن مرجع آگاه انجام دادند، مسجد جمكران را به قصد «قم» ترك كردند. هنوز به دِه «جمكران» نرسیده بودند كه بارانِ رحمت سیل‌آسا فرو ریخت و طلّاب ناچار شدند كه لباس‌های خود را در آورند، كفش‌های خود را به دست بگیرند و از میان سیلاب‌ها عبور كنند.

3. داستان همسرِ صالحة استاد اشرف حدّاد را همه شنیده‌اید كه به زیارت عاشورا مداومت داشت، در شب اوّل رحتلش سه بار امام حسین(ع) به دیدارش تشریف‌فرما شدند و در بار سوم امر فرمودند كه عذاب را از اهل آن قبرستان بردارند.

4. سیّد احمد رشتی هنگامی كه از قافله عقب ماند و از زندگی دست شست، توسّل فراوان نمود، سرانجام به محضر كعبة دل‌ها تشرّف یافت، حجّت خدا بعد از فرمان نماز شب و جامعة كبیره فرمود:
«شما چرا عاشورا نمی‌خوانید؟ عاشورا، عاشورا، عاشورا.»

5. مرحوم میرزا ابراهیم محلّاتی، عموی محروم آیت الله حاج شیخ بهاءالدّین محلّاتی، در شب 24 صفر 1336 ه‍ .ق. در «شیراز» رحلت كرد. در همان شب مرحوم شیخ مشكور در «نجف اشرف» حضرت عزرائیل(ع) را در رؤیا دید و از او پرسید: از كجا تشریف می‌آورید؟ فرمود: از شیراز، از قبض روح میرزا ابراهیم محلّاتی می‌آیم.

از وضع آن مرحوم در عالم برزخ پرسید؛ فرمودند: «در بهترین حالت است، خداوند هزار فرشتة موكّل فرموده كه از او اطاعت كنند.»
پرسید: از كجا ایشان به این مقام رسیده؟ فرمود: «او سی سال تمام بر زیارت عاشورا مداومت داشت.»
شیخ مشكور خوابش را برای میرزا محمّدتقی شیرازی نقل كرد، او به شدّت گریه نمود، گفته شد: خواب است. فرمود: بلی، ولیكن خوابِ شیخ مشكور است.فردای آن روز تلگرافی از شیراز رسید و صادقه بودن رؤیای شیخ مشكور بر همگان ثابت شد.

6. مرحوم شیخ صدرا بادكوبه‌ای كه بر زیارت عاشورا مداومت داشت، در 11 شعبان 1392 ه‍ .ق. درگذشت، پس از 23 سال هنگامی كه قبر شریفش در موقع تخریب «وادی السّلام» توسط رژیم عفلقی شكافته شد، پیكر پاكش‌تر و تازه پدیدار گردید.

7. مرحوم حاج شیخ حسن فرید كه داستان «سامرّاء» را از مرحوم حائری شنیده بود، به گرفتاری سختی مبتلا می‌شود، از روز اوّل محرّم به زیارت عاشورا شروع می‌كند، روز هشتم از بركت آن زیارت به صورت خارق العادّه‌ای مشكلش حل می‌شود.

8. بانویی كه تا بیست سال بعد از ازدواج اولاددار نمی‌شد، با مداومت بر زیارت عاشورا ـ به مدّت چهل روز ـ صاحب فرزند شد.

9.مرحوم آقا نجفی اصفهانی می‌نویسد:
دو چلّه زیارت عاشورا جهت مطالب مشروع خواندم و نتیجه گرفتم.

10. مرحوم حاج شیخ عبدالنّبی عراقی كه كتاب ارزشمندی در كیفیّت مداومت بر زیارت عاشورا نوشته، انگیزة نگارش این كتاب را برآورده شدن حاجتی به بركت زیارت عاشورا معرفی می‌كند كه به نظر ایشان محال عادی بوده است.
در شیوه‌ای كه ایشان بیان فرموده، سه روز روزه گرفته می‌شود، روز سوم غسل زیارت كرده، به صحرا رفته به خواندن زیارت عاشورا پرداخته می‌شود.

راه استجابت دعا

كیفیّت ختم زیارت عاشورا

امّا بهترین كیفیّت زیارت عاشورا بر اساس روایتی كه شیخ طوسی در «مصباح» و ابن قولویه در «كامل الزّیارات» از امام‌صادق(ع) نقل كرده‌اند، به قرار زیر است:
1. غسل زیارت كردن در اوّل روز؛
2. رفتن به صحرا یا محلّی مرتفع؛
3. اشاره كردن به سوی «كربلا»؛
4. لعن فراوان بر قاتلان امام حسین(ع) نمودن؛
5. تكبیر گفتن؛
6. زیارت امین الله یا زیات ششم امیرالمؤمنین(ع) خواندن؛
7. دو ركعت نماز زیارت به جای آوردن؛11
8. زیارت عاشورا را با صد لعن و صد سلام خواندن؛
9. دو ركعت نماز زیارت به جای آوردن؛
10. دعای علقمه خواندن.
امام صادق(ع) تضمین كرده كه هر كس این زیارت را به این كیفیّت بخواند، زیارتش قبول، سعی‌اش مشكور، دعایش مستجاب، حاجتش روا و سلامش به محضر سیّدالشّهداء(ع) واصل گردد.
آنگاه پس از آنكه پاداش زیارت عاشورا را هزار هزار حج، هزار هزار عمره و هزار هزار جهاد در محضر رسول خدا(ص) بیان می‌كنند، می‌فرمایند:
«اگر بتوانی در همة عمر همه روزه این زیارت را بخوانی، انجام بده، كه همة این پاداش‌ها از آنِ تو خواهد بود.»
و در پایان می‌فرمایند: «هرگاه تو را حاجتی پیش آید، این زیارت را با این دعا بخوان و به این وسیله به سوی خدا توجّه كن، كه البتّه حاجتت برآورده می‌شود و بی‌گمان خداوند خلف وعده‌ نمی‌كند.»
با توجّه به نكات یاد شده بر همة ما لازم است كه مشكلات خود را با توسّل به ائمّة اطهار(ع) و به خصوص از رهگذرِ مداومت بر زیارت عاشورا حل كنیم و از فیوضات بیكران این زیارت غفلت نكنیم.

راه آسان

صحیح‌ترین، معتبرترین، كامل‌ترین و جامع‌ترین كیفیّت ختم زیارت عاشورا همان است كه از «مصباح المتهجّد» شیخ طوسی نقل كردیم؛ امّا برای كسانی كه می‌خواهند همه روزه توفیق ختم زیارت عاشورا پیدا كنند؛ ولی زمان آنها برای چنین كاری كفاف نمی‌دهد، راه آسانی هست كه صاحب كتاب «الصّدف المشحون» با سلسلة اسنادش از امام هادی(ع) روایت كرده است، بر اساس این نقل می‌توان جملة لعن را یكبار خوانده، فقط جملة «اللّهمّ العنهم جمیعاً» را صد بار گفت.

همچنین جملة سلام را یك بار خوانده، فقط جملة «السّلام علی الحسین و علی علیّ بن الحسین و علی اولاد الحسین و علی اصحاب الحسین» را صد بار گفت.آیت الله شبستری نیز این متن را از شیخ طوسی نقل كرده و شرح داده كه صاحب «الذّریعه» نیز به آن اشاره نموده است.

آداب ختم زیارت عاشورا

همۀ ختومات از جمله ختم زیارت عاشورا آدابی دارند که رعایت آنها شایسته است:
1. با وضو باشد؛
2. رو به قبله باشد؛
3. با توجّه کامل انجام پذیرد؛
4. به قصد قربت باشد؛
5. به دور از هر گونه ریا و تظاهر انجام پذیرد؛
6. در صورت امکان در اماکن مقدّسه و مشاهد مشرّفه انجام شود؛
7. در صورت امکان در ساعت معیّن انجام شود؛
8. در صورت امکان در مکان معیّن انجام پذیرد؛
9. بدون تکلّم در وسط باشد؛
10. با تن پاک، جامۀ نظیف، به دور از لقمۀ شبهه‌ناک باشد.

در مورد ختم زیارت عاشورا علاوه بر آداب یاد شده، رعایت چند نکتۀ دیگر مناسب است:


1. غسل زیارت کرده باشد؛
2. رو به سوی کربلا باشد؛
3. در صحرا، پشت بام، جای مرتفع، زیر آسمان باشد؛
4. متن زیارت را با صد لعن، صد سلام و سجده انجام دهد؛
5. قبلاً زیارت امین الله یا زیارت ششم امیرمؤمنان(ع) را بخواند؛
6. دو رکعت نماز زیارت به جا آورد؛
7. دعای علقمه را بخواند؛
8. بر قاتلان امام حسین(ع) لعنت فراوان کند؛
9. آن را به نیّت تعجیل در امر فرج انجام دهد؛
10. برای تعجیل در امر فرج دعا کند و حدّاقل بگوید:
«اللّهمّ ربّ الحسین، اشف صدر الحسین، و اطلب بثاره، اللّهمّ انتقم ممّن قتله و اعان علیه»این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits