دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۱۱ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۰۱ ژوئن ۲۰۲۳ میلادی
خواص سوره عادیات
72
زمان مطالعه: 3 دقیقه
فضائل و خواص سوره عادیات : از حضرت سیّد عالم(ص) مروی است: هر کس سوره‌ی«عادیات» را تلاوت کند به‌ عدد هر یک از حاجیانی که شب عید قربان در «مَزدَلفه»(مشعرالحرام) توقّف می‌کنند و در آنجا حضور دارند ده حسنه به ‌او داده می‌شود.

فضیلت و خواص سوره عادیات

یکصدمین سوره قران کریم که مکی است و 11 آیه دارد.

از رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم روایت شده است:

هر کس سوره عادیات را قرائت نماید اجر و پاداشی ده برابر کسانی که در اییام حج در مزدلفه بیتوته کرده اند نصیب او خواهد شد.هر کس سوره عادیات را بخواند و همواره بر قرائت آن مداومت ورزد در روز قیامت با امیرالمؤمنین علیه السلام محشور می گردد و از دوستان و همراهان او خواهد بود.ایشان در کلامی دیگر فرموده اند: ثواب قرائت سوره عادیات، برابر ثواب قرائت نصف قران است.در فضیلت این سوره همین بس که در شأن امیرالمؤمنین علی علیه السلام نازل شده است و خداوند در آن به پیروزی ایشان در جنگ خبر داده بود.

امام صادق علیه السلام در زیارت امیرالمومنین می فرمایند:

«السلام علیک یا من نزلت فی فضله سوره العادیات»

علت نامگذاری سوره عادیات

به‌ مناسبت اینکه در نخستین آیه‌ی این سوره‌ی مبارکه خداوند تبارک و تعالی به ‌اسب‌های دونده (عادیات) که نَفَس‌زنان (به ‌سوی میدان جهاد) می‌شتافتند سوگند یاد فرموده است به ‌اسم «عادیات» نامیده شده است.

فضائل و خواص سوره عادیات

از حضرت سیّد عالم(ص) مروی است:

هر کس سوره‌ی«عادیات» را تلاوت کند به‌ عدد هر یک از حاجیانی که شب عید قربان در «مَزدَلفه»(مشعرالحرام) توقّف می‌کنند و در آنجا حضور دارند ده حسنه به ‌او داده می‌شود.و در روایات در شأن نزول این سوره‌ی مبارکه آمده که درباره‌ی امیرالمؤمنین(ع) و گروه سلحشور او که در جنگ «ذات‌ِالسّلاسِل» به‌ دشمن شبیخون زدند نازل شده است.

و حضرت امام صادق(ع) می‌فرماید:

هر کس سوره‌ی «عادیات» را بخواند و بر آن مداومت کند خداوند متعال او را در قیامت با امیرالمؤمنین(ع) مبعوث می‌نماید و در جمع او و از رفقای حضرتش خواهد بود.و از خواص آن اگر کسی قرض داشته باشد و بر خواندن آن مداومت نماید خداوند متعال وی را یاری کرده و قرض خود را به ‌هر مقدار که بوده باشد ادا خواهد نمود.

همچنین حضرت امام صادق(ع) می‌فرماید:

هر آدم خائف و یا گرسنه و تشنه و یا حیران و یا مدیون آن را بخواند به یاری حق‌تعالی از آن گرفتاری رهائی می‌یابند.و در «منتخب» است: اگر کسی این سوره‌ی مبارکه را (١١٠) بار به‌ عدد نام مبارک حضرت علی(ع) (طبق حروف ابجد) که این سوره در شأن حضرتش نازل شده بخواند روزیِ او از جائی که گمان نداشته و انتظار ندارد به ‌او خواهد رسید.

و از امام ششم(ع) نقل است که می‌فرماید:

جهت دفعِ نظر و چشم‌زدن سه ‌بار این سوره‌ی را تلاوت نمایند.

و از مرحوم شهید نقل است که جهت یافتن گمشده، همواره سوره‌ی عادیات را قرائت کنند مقصود خود را به ‌یاری حق خواهند یافت.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.2 از 5 (72 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !