دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۲ آبان ۱۴۰۰ برابر با ۱۷ ربيع الأول ۱۴۴۳ قمری و ۲۴ اکتبر ۲۰۲۱ میلادی
ثبت شرکت چیست؟ نحوه پیگیری ثبت شرکت گاز رسانی
3
زمان مطالعه: 8 دقیقه
شرکت گازرسانی همان طور که از نام ان پیدا است در زمینه امور گاز رسانی فعالیت می کند. شاید شما هم دیده باشید وقتی امکان گازکشی منازل به تازگی برای یک شهر فراهم می شود نام این شرکت ها را زیاد می شنویم.

این شرکت ها برای ارائه خدمات به مدرک لوله کشی گاز، مبحث 17 ساختمان و اخذ مجوزهای لازم احتیاج دارند. پس در ادامه توضیحات جامعی را در خصوص ثبت شرکت به شما مخاطبین عزیز آموزش می دهیم.

گاز طبیعی و اهمیت بالای آن

گاز طبیعی مخلوطی از گاز متان با ترکیبات دیگر است. می دانید که در حال حاضر چیزی حدود 20 درصد مصرف انرژی در جهان مربوط به گاز طبیعی است. این اهمیت بالای نفت و گاز را نشان می دهد. گاز در مناسبات کشورها و روابط بین المللی اهمیت بالایی دارد.

امروزه کشورها و صاحبان صنایع به دنبال انرژی هایی هستند که الودگی کمتری ایجاد کند. گاز طبیعی یک انرژی تمیز، ارزان و پاکیزه محسوب می شود. از گاز برای مصارف خانگی و صنعتی به وفور استفاده می شود. طبیعی است که در این میان شرکت های گاز رسانی هم اهمیت بالایی دارند. این شرکت ها لوله کشی داخلی ایجاد می کنند و تجهیزات مربوطه را نصب می نمایند. رعایت ضوابط فنی و ایمنی و ایجاد شرایط برای استفاده از گاز طبیعی از جمله فعالیت های این شرکت ها است.

ثبت شرکت

ممکن است این سوال هم برای شما پیش آید که اصلا چرا باید شرکت خود را ثبت کنیم و مگر بدون ثبت قانونی شرکت نمی توان کار کرد؟ شما اگر شرکت خود را ثبت نکرده باشید، از مزیت های آن هم بی بهره خواهید بود، یعنی

نمی توانید کد اقتصادی داشته باشید. نمی توانید قراردادهای بزرگ و دولتی داشته باشید. قادر به نصب تابلو هم نخواهید بود. و...

این از رو به شما توصیه می کنیم که برای شروع فعالیت های خود شرکت خود را به ثبت برسانید.

انواع شرکت

یکی دیگر از نکاتی که باید به آن توجه داشته باشید، انتخاب قالب کلی شرکت یا همان نوع شرکت است. نوع شرکت بر روی فعالیت های شما تاثیری مستقیم دارد و به همین به شما توصیه می کنیم که با توجه به

شرایطی که دارید. اهدافی که برای آینده دنبال می کنید. میزان سرمایه خود. و....

یک شرکت مناسب را برای خود انتخاب کنید. اگر در این رابطه اطلاعاتی ندارید از مشاوره های تخصصی استفاده کنید.

چرا شرکت گاز رسانی ثبت کنم؟

جواب این سوال ساده است، چون جامعه به خدمات این شرکت ها احتیاج دارد و این یعنی سودآور هم هست. اگر شما در این زمنیه تخصص دارید باید برای به ثبت رساندن شرکت گاز رسانی خود اقدام نمایید زیرا این کار باید حتما بر اساس اصول و قوانین انجام شود. حساسیت بالای امور گاز رسانی دلایل زیادی دارد که مهم ترین آن حفظ سلامت جامعه و تامین ایمنی لازم است.

ثبت شرکت گاز رسانی

برای این که شرکت گاز رسانی را به ثبت برسانید باید مدرک تحصیلی یا مدرک لوله کشی گاز درجه یک داشته باشید. داشتن مجوزهای لازم و مبحث 17 ساختمان هم ضروری است. در اساسنامه شرکت هم باید به وضوح به کار گازرسانی اشاره شود.

شما می توانید این شرکت را در قالب سهامی خاص یا مسئولیت محدود ثبت کنید.

شرکت گاز رسانی سهامی خاص

به 3 نفر عضو و 2 نفر بازرس احتیاج دارید. میزان 35 درصد سرمایه باید به صورت نقدی پرداخت شود. میزان سرمایه لازم حداقل 100000 است.

مدارک لازم شرکت گاز رسانی سهامی خاص

کپی کارت ملی و شناسنامه برای تمامی اعضا الزامی است. اقرارنامه باید امضا شود. اصل گواهی سوء پیشینه نیاز است. در صورت نیاز باید مجوزهای لازم را دریافت کنید. اگر امور توسط وکیل انجام می شود باید وکالتنامه داشته باشید.

شرکت گاز رسانی در قالب مسئولیت محدود:

حداقل 2 نفر عضو باید حضور داشته باشند. میزان حداقل سرمایه لازم 10000 تومان است. باید تعهد پرداخت کل سرمایه را بدهید.

مدارک لازم شرکت گاز رسانی مسئولیت محدود:

کپی شناسنامه و کارت ملی برای همه اعضا نیاز است. اصل گواهی عدم سوء پیشینه را باید ارائه دهید. اقرارنامه باید امضاء شود. در صورت نیاز باید مجوز دریافت نمایید.

مدارک لازم برای ثبت نام متقاضیان شرکت در دوره آموزشی مبحث 17

باید گواهینامه فنی و حرفه ای در رشته لوله کشی گاز خانگی و تجاری داشته باشید. مبلغ 500000 باید پرداخت نمایید. برای افرادی که در دوره های قبل مردود شده اند این عدد برابر با 250000 ریال است.

شرایط ثبت شرکت گاز رسانی

شرایط ثبت شرکت

از آن جایی که انواع مختلفی شرکت برای ثبت داریم، باید بگوییم که شرایط هر یک از آن ها هم با دیگری تفاوت هایی دارد. به دلیل کمبود زمان، فقط شرایط ثبت دو شرکت پر طرفدار سهامی خاص و مسئولیت محدود را توضیح می دهیم.

شرایط ثبت شرکت سهامی خاص

در یک شرکت سهامی خاص سرمایه اولیه به عنوان سهم ذکر می شود و هر یک از اعضاء شرکت (اعضاء هیئت مدیره) به نسبت تعداد سهم مشخصی را دارند. از این رو اعضاء اصلی شرکت را سهامداران می نامند. دیگر شرایط ثبت این شرکت؛

داشتن حداقل سه نفر به عنوان اعضاء هیئت مدیره داشتن دو نفر به عنوان بازرس حداقل صد هزار تومان به عنوان سرمایه اولیه داشتن حداقل 35% از سرمایه اولیه در حساب بانکی به نام شرکت

شرایط ثبت شرکت مسئولیت محدود

در یک شرکت مسئولیت شاهد این هستیم که از سرمایه اولیه به عنوان سهم الشرکه یاد می شود. اعضاء اصلی شرکت را شرکا می گویند و هر یک درصد خاصی از سهم الشرکه را برای خود دارد. دیگر شرایط ثبت این شرکت؛

بودن حداقل دو نفر به عنوان شرکا داشتن حداقل صد هزار تومان به عنوان سرمایه اولیه

با توجه به مطالب گفته شده در بالا باید بگوییم که ثبت این دو شرکت سهامی خاص و مسئولیت محدود شباهت های بسیاری به هم دارد و از آن جایی که شرایط ساده ای برای ثبت دارند، تعداد متقاضیان بیشتری هم دارند.

مراحل ثبت شرکت

یکی دیگر از سوال هایی که برای متقاضیان ثبت یک شرکت پیش می آید این است که چه مراحلی را باید پشت سر بگذارند. در ابتدا باید به این نکته اشاره کنیم که شما به تنهایی نمی توانید شرکت خود را ثبت کنید و به یک کارشناس متخصص هستید، زیرا این کار پیچیدگی های خاص خود را دارد.

به هر حال ما برای اطلاع بیشتر مخاطب ها در ادامه مراحل را برای شما شرح می دهیم.

در ابتدا باید موضوع فعالیت خود را مشخص کنید. به شما توصیه می کنیم موضوعی را انتخاب کنید که در آن تخصص دارید که در ادامه با مشکلاتی رو به رو نشوید. در مرحله بعدی باید نوع شرکت خود را مشخص کنید. نوع شرکت به این معنی است که قالب کلی فعالیت های شما باید مشخص شود. به طور کلی 7 نوع شرکت در ایران داریم که دو نوع سهامی خاص و مسئولیت محدود از محبوب ترین انواع شرکت برای ثبت به حساب می آیند. سپس یک نام مناسب را برای شرکت خود انتخاب کنید. انتخاب نام از آن کارهایی است که اهمیت بالایی دارد، نام انتخابی شما هم باید زیبایی و جذابیت داشته باشد و هم باید به نوعی باشد که اداره ثبت آن را قبول کند، از این رو در انتخاب نام باید دقت بسیاری را به کار بگیرید. سپس مدارک لازم برای ثبت شرکت خود را جمع آوری کنید. مدارک لازم برای این کا متناسب با موضوع فعالیت شما و همچنین نوع شرکت انتخابی متفاوت خواهد بود، اما در ادامه نکاتی را در رابطه با این موضوع هم بیان می کنیم. بعد از این مرحله باید به صورت اینترنتی در سامانه مذکور ثبت نام کرده و اظهار نامه مربوطه را تکمیل کنید. سپس باید مدارک را به اداره ثبت تحویل دهید تا بررسی های لازم بر روی آن انجام شود. در صورتی که مدارک شما و همچنین نامی که انتخاب کرده اید مشکلی نداشته باشد، یک شماره ثبت برای شرکت شما تعیین خواهد شد. در این مرحله باید اگهی اول را در روزنامه منتشر کنید تا اگر کسی به اسم انتخابی شما اعتراضی دارد، اعتراض خود را ارائه دهد. در مرحله بعدی متناسب با نوع شرکتی که انتخاب کرده اید باید مقداری از سرمایه اولیه خود را در حساب بانکی به نام شرکت قرار دهید. سپس نوبت دوم آگهی در روزنامه را منتشر خواهید کرد. تبریک می گوییم، شرکت شما با موفقیت به ثبت رسیده است!

پیگیری ثبت شرکت

انتخاب نام شرکت گاز رسانی

برای انتخاب نام درست به موارد زیر توجه نمایید

نام انتخابی شما باید دارای ریشه فارسی باشد. نام نمی تواند لاتین یا تکراری باشد. اگر از اعداد استفاده می کنید باید ان ها را به صورت حروف بنویسید. اعداد به صورت عددی پذیرفته شده نیستند. نامی که انتخاب می کنید باید هم سو با ارزش های جامعه باشد. اسم انتخابی باید حداقل 3 سیلاب داشته باشد . اگر از نام محل در اسم شرکت استفاده می کنید تنها زمانی پذیرفته شده است که شرکت در همان محل واقع شده باشد. اسم انتخابی شما باید خاص و منحصر به فرد باشد.

کلام آخر

به ثبت رساندن شرکت گاز رسانی کار سختی نیست اما نیاز به دانش و تجربه دارد. عدم اطلاع از مراحل و نحوه انجام امور می تواند زمان ثبت را طولانی تر کند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (3 رای)  
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید