دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۷ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۳ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۸ نوامبر ۲۰۲۳ میلادی
مجازات تعویض خودسرانه موتور خودرو چیست ؟
2
زمان مطالعه: 2 دقیقه
براساس ماده 30 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی که در سال 89 مصوب شده است، تعویض قطعات اصلی وسایل نقلیه از جمله شاسی، اتاق و موتور ممنوع است.

مجازات تعویض موتور , بدون مجوز چیست؟

در صورتی که مالکان وسایل‌ نقلیه بنابر نیاز بخواهند ارکان اصلی وسیله‌ نقلیه خود را به علت عدم‌ کارایی، غیرقابل بازسازی بودن و ... تغییر دهند باید در ابتدا با مراجعه به دوایر شماره‌ گذاری ادارات راهنمایی و رانندگی اقدام به اخذ مجوز تعویض کنند که وسیله‌ نقلیه در این مرحله ابتدا توسط افسران کارشناس عالی تصادفات بازدید و در صورت تعیین اصالت آن، مجوز تعویض صادر خواهد شد.

در مرحله بعد نیز پس از تعویض قطعه مورد نظر مجددا مالک به اداره راهنمایی و رانندگی مراجعه و پس از بازدید نهایی تعویض قطعه به صورت قانونی انجام و در سوابق خودرو ثبت می‌شود. کلیه این مراحل همانند سایر خدمات ارائه شده از سوی پلیس راهور به صورت کاملا رایگان انجام می‌ پذیرد

در صورتی که مالکان وسایل‌ نقلیه بدون اخد دریافت مجوز اقدام به تعویض اتاق، موتور، شاسی و رنگ وسیله کنند و عدم کشف فساد در احراز اصالت قطعه تعویض شده نیز اثبات شود، فرد متخلف از سوی راهور به پلیس آگاهی ناجا معرفی می شود. سپس باید خودرو خود را به پارکینگ های مورد تایید ناجا منتقل کند. پس از این مرحله کارشناس پلیس آگاهی به محل پارک خودرو اعزام و اصالت قطعه را تایید می کند و جواب گزارش به پلیس راهور ناجا اعلام می شود.

طبق ماده ۳۰ قانون تخلفات رانندگی، اگر مالک خودرو بخواهد بدون مجوز مربوطه از پلیس راهور قطعات اساسی ماشین ازجمله موتور، شاسی یا اتاق را تعویض کند یا رنگ آن را تغییر دهد باید جریمه پرداخت کند. درباره موتور این مقدار معمولا یک‌ چهارم تا یک‌ هشتم مبلغ موتور خریداری شده خواهد .
نهایتا مالک از یک چهارم قیمت قطعه و رنگ تغییر یافته تا یک هشتم جریمه خواهد شد.

مجازات تعویض موتور

مدارک لازم جهت تعویض ارکان وسیله نقلیه (موتور، اتاق، شاسی و رنگ)

  • حضور شخص مالک
  • تقاضای مالک
  • سند کمپانی کارخانه سازنده
  • بیمه شخص ثالث
  • معاینه فنی دارای تاریخ اعتبار (شامل خودروهایی که 5 سال از تاریخ ساخت آنها گذشته باشد).
  • کارت وسیله نقلیه
  • فاکتور معتبر کارخانه سازنده جهت قطعه تعویضی جدید یا اصل گواهینامه گمرکی جهت قطعات خارجی و برای قطعات دست دوم صورت جلسه اوراق وسیله نقلیه از راهور الزامی است.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.5 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits