کودکان چه چیزهایی از پدر و چه چیزهایی از مادر به ارث میبرند ؟

۲,۳۸۷
۱
۰
یکشنبه, ۱۲ خرداد ۱۳۹۸ ۰۹:۲۵
در اغلب موارد، فرزندان فرم نوک بینی، دور لب ها، اندازه‌ی استخوان گونه، گوشه‌ی چشم‌ها و فرم چانه را از پدر و مادرشان به ارث می‌برند. این قسمت ها، نواحی کلیدی‌ای هستند که هنگام تشخیص چهره بیشتر از بقیه‌ی قسمت‌های صورت به چشم می‌آیند
کودکان چه چیزهایی از پدر و چه چیزهایی از مادر به ارث میبرند ؟

چه چیزهایی را از پدر و چه چیزهایی را از مادر به ارث میبریم ؟

اگر تا به حال از کسی شنیده اید که درست مثل مادرتان هستید، باید بدانید که این جمله کاملاً درست نیست. در حقیقت، ما (به ویژه زنان) بیشتر شبیه پدر خود هستیم تا مادر خود.

علاوه بر این، تئوری‌ای مطرح شده که بیان می‌کند سبک زندگی پدر پیش از بسته شدن نطفه‌ی جنین، یعنی رژیم غذایی و احوالات او، اساس سلامت آینده‌ی فرزند او را تشکیل می‌دهد.

در ادامه می‌خواهیم ببینیم در میان ویژگی‌های ژنتیکی و ژن ها، ما کدام یک را از پدر خود و کدام یک را از ماد خود به ارث می‌بریم.

به خاطر داشته باشید که حتی درصورتی که از ژن‌های خوبی برخوردار باشید، کماکان باید سبک زندگی سالمی داشته باشید. چون در نهایت این سبک زندگی شما است که نقشی کلیدی در ظاهر و احوالات شما دارد.

چه چیزهایی را از پدر و چه چیزهای را از مادر به ارث میبریم

کدام ژن‌ها را از پدر و کدام را از مادر به ارث می‌بریم ؟


الگوهای خواب

اگر به مشکلات خواب مبتلا هستید، احتمالا مساله به مادرتان برمی‌گردد. یکی از جدیدترین مطالعات مجله Sleep Medicine نشان داده است که مادران، عادت‌ها و الگوهای خواب‌شان را به فرزندشان انتقال می‌دهند و انسان‌هایی که از مادران مبتلا به بیماری کم‌خوابی متولد شده‌اند، اساسا دیر به خواب می‌روند و کمتر استراحت می‌کنند.

جالب است بدانید که محققان تا کنون، چنین ارتباطی را میان پدر و فرزند پیدا نکرده‌اند. به همین خاطر، ‌اگر می‌بینید که مادرتان می‌تواند به‌راحتی در هر جایی بخوابد،‌ به احتمال زیاد شما هم باید خواب راحتی داشته باشید.

خواب عمیق و راه حل هایی برای عمیق خوابیدن

بچه چه چیزهایی را از پدر به ارث میبرد


سرعت روندهای پیری

آیا مادر شما هم یکی از افرادی است که علی‌رغم افزایش سن، هنوز هم پوست جوانی دارد؟‌ اگر این‌طور است، پس شانس خوبی داشته‌اید! محققان می‌گویند که ژن‌های مادران می‌توانند بر سرعت روندهای پیری در فرزندان تاثیر بگذارند.

دانشمندان آلمانی در سال‌های اخیر متوجه شده‌اند DNAهایی که ما از مادرمان به ارث می‌بریم، می‌توانند سرعت روندهای پیری را تا حدودی کنترل کنند. البته مطالعه آنان بر روی نمونه‌های حیوانی انجام شده است، نه انسان‌ها، و اعضای تیم مطالعاتی تاکید کرده‌اند که باید مطالعات تکمیلی را در این زمینه انجام بدهند.

یکی از مسئولان این مطالعه می‌گوید: «ما مجموعه‌ای از شرایط و ویژگی‌های آزمایشی مهم را در این مطالعه در نظر گرفته‌ایم تا بتوانیم به نتایج مناسبی برسیم. پس فکر می‌کنیم که یافته‌های‌مان قابل اطلاق در میان انسان‌ها هستند. با این‌ حال، باید این نتایج را در مطالعات انسانی هم اثبات کنیم».

غذاهایی که پوست را پیر میکنند + علت پیری پوست

بچه چه چیزهایی را از پدر به ارث میبرد


شروع دوره یائسگی

محققان می‌گویند به نظر می‌رسد که سن شروع یائسگی هم می‌تواند از مادران به ارث برسد. محققان Institute of Cancer Research در بریتانیا، ۲ هزار نفر از زنان را برای بررسی همین موضوع مورد ارزیابی قرار داده‌اند و به این نتیجه رسیده‌اند که یائسگی زودرس یا دیرهنگام (زودتر از ۴۵ سالگی یا دیرتر از ۵۵ سالگی)، می‌تواند ریشه‌های خانوادگی داشته باشد.

درواقع، اگر مادر یا خواهر هر فردی، یائسگی زودرس یا دیرهنگام را تجربه کرده باشد، شانس همین اتفاق برای او هم ۶ برابر بیشتر از حالت عادی می‌شود. با این‌ حال، ‌محققان تاکید کرده‌اند که همه چیز به ژنتیک برنمی‌گردد، چون عوامل مربوط به سبک زندگی هم نقش قابل توجهی دارند. برای مثال، زنانی که سیگار می‌کشند، اساسا یائسگی را یکی‌ دو سال زودتر از موعد طبیعی تجربه می‌کنند.

یائسگی زودرس،با علائم و عوارض یائسگی زودرس آشنا شوید

بچه چه چیزهایی را از مادر به ارث میبرد


ویژگی های ژنتیکی

ریز ویتراسپون، بازیگر هالیوودی، دختری دارد که چشم های آبی، فرم استخوان گونه، چانه و فرم نوک بینی مادرش را به ارث برده است.

معمولا ۵۰ درصد از دی ان ای فرزند را ژن های مادر و ۵۰ درصد دیگر را ژن های پدر تشکیل می دهد. با این حال، ژن های مردانه بسیار قوی تر از ژن های زنانه هستند، به همین دلیل معمولا تأثیر برجسته تری دارند. در نتیجه، به طور معمول ۴۰ درصد از ژن های زنانه و ۶۰ درصد از ژن های مردانه فعال هستند.

علاوه بر این، بدن زن در دوران بارداری، جنین را یک جسم نسبتا بیگانه تشخیص می دهد. به همین دلیل، برای حفظ جنین مجبور به سازش با ژن های پدر می شود (گاهی به قیمت از دست رفتن ژن های زنانه ی خودش).

با این وجود، باز هم می توان فهمید که فرزند کدام ویژگی ها را از پدر و کدام یک را از مادر به ارث می برد.

بچه چه چیزهایی را از مادر به ارث میبرد


جنسیت فرزند آینده

جنسیت فرزند آینده به پدر بستگی دارد، به اینصورت که فرزند همیشه از مادر کروموزوم X را می گیرد و از پدر یا کروموزوم X را دریافت می کند (که در نتیجه دختر خواهد شد) و یا کروموزوم Y را (که بنابراین پسر خواهد شد).

اگر مردی در خانواده ی خود برادران زیادی داشته باشد، بیشتر پسردار خواهد شد و اگر خواهران زیادی داشته باشد، بیشتر دختردار خواهد شد. تنها برخی از مردان هستند که تعداد کروموزوم های X و Y در اسپرم آن ها تقریبا به یک اندازه است و در نتیجه احتمال پسردار و دختردار شدن آن ها به یک میزان است.

کروموزوم های Y در مقایسه با کروموزوم های X حامل ژن های کمتری هستند و رشد اندام جنسی مردانه مربوط به بعضی از همین ژن ها می شود.

به همین دلیل است که احتمال بیشتری وجود دارد که پسری شبیه به مادرش شود. دخترها کروموزوم X را هم از پدر و هم از مادر خود دریافت می کنند، بنابراین غیر ممکن است که بتوان پیش بینی کرد به کدام یک از والدین شان شباهت پیدا می کنند.

۲۵ راه برای تعیین جنسیت جنین بدون سونوگرافی

بچه چه چیزهایی را از پدر و مادر به ارث میبرد


وضعیت دندان ها

اگر پدری مشکلات دندانی زیادی داشته باشد، به احتمال قوی فرزندان او هم دچار مشکلات دندانی خواهند بود. گرچه فرم و اندازه ی دندان ها می تواند هم از پدر و هم از مادر به فرزندان به ارث برسد، اما ژن های پدر غالب هستند.

بنابراین اگر پدری از مشکلات دندانی رنج می برد، احتمال دارد که فرزند او هم همان مشکلات را داشته باشد.

۱۲ درمان های خانگی برای از بین بردن لکه دندان

بچه چه چیزهایی را از پدر به ارث میبرد


استعداد ابتلا به بیماری های روانی

با بالا رفتن سن، کیفیت اسپرم کاهش پیدا می کند. به همین دلیل ممکن است از پدر و مادرهای مسن، ژن هایی جهش یافته به فرزندان آن ها منتقل شود.

این مسأله ریسک ابتلا به بیماری های روانی، اوتیسم، بیش فعالی یا اختلال دو قطبی را افزایش می دهد. همچنین، مردانی که بعد از ۴۵ سالگی بچه دار می شوند، احتمال خودکشی و مشکلات یادگیری در فرزندان آن ها بیشتر است.

مردان در هر سنی، در صورت مبتلا بودن به بیماری قلبی کرونری، ممکن است این بیماری را برای پسران خود هم به ارث بگذارند. علاوه بر این، مردانی که نابارور هستند و برای بچه دار شدن آن ها، عمل لقاح به شکل مصنوعی انجام می شود، در اغلب موارد پسران آن ها هم دچار مشکل ناباروری می شوند.

بچه چه چیزهایی را از مادر به ارث میبرد


استعداد ابتلا به هموفیلی و اوتیسم

یکی از مشهورترین مبتلایان به بیماری هموفیلی در تاریخ، الکسی نیکلایویچ، تزار روسیه بود.

بعضی بیماری ها هستند که تنها از مادر به ارث می رسند اما فقط در پسران به وجود می آیند (در واقع بعید است که دخترها به این بیماری ها مبتلا شوند). این مسأله زمانی رخ می دهد که زنی کروموزوم حامل این ژن را دارد و این ژن را به پسر خود انتقال می دهد.

چنین پسری برخلاف مادرش، فقط یک کروموزوم X دارد و چیزی که با آن بتواند ژن جهش یافته اش را خنثی کند در اختیار ندارد.

هموفیلی، که توانایی بدن در انعقاد خون را مختل می کند و همینطور بیماری دیستروفی ماهیچه ای دوشن، از جمله بیماری هایی هستند که می توانند از این طریق به ارث برسند. اوتیسم اغلب از مادر به پسر به ارث می رسد.

چیزهایی را از پدر  و چه چیزهایی را از مادر به ارث میبریم


استعداد چاقی

استعداد چاقی یا تناسب اندام به صورت ژنتیکی به فرزندان به ارث می رسد. در ۲۵ درصد از موارد، وزن و سایز بعضی افراد به ژن های آن ها بستگی دارد. در اغلب موارد، افراد سعی در کم کردن اضافه وزنی دارند که آن را از والدین خود به ارث برده اند.

در چنین مواردی، کم کردن این وزن اضافه به شدت دشوار است. اما حتی در چنین شرایطی هم داشتن یک رژیم غذایی معقول و تحرک بدنی مؤثر خواهد بود.

استعداد چاقی یا تناسب اندام می تواند به یک از اندازه از پدر و مادر به ارث برسد، اما استعداد چاقی بیشتر از استعداد تناسب اندام به فرزندان به ارث می رسد.

وزن فرزند تنها به مادر او بستگی دارد و ارتباطی به وزن پدر ندارد. فرزندان در صورتی لاغر خواهند بود که مادر آن ها لاغر باشد. اگر مادر چاق باشد، ممکن است که فرزند او هنگام تولد اضافه وزن داشته باشد.

تاثیر بی نظیر روغن خراطین برای چاقی صورت

بچه چه چیزهایی را از پدر به ارث میبرد


قد

پدرها در مقایسه با مادرها تأثیر بیشتری در قد فرزندشان دارند. مردان بلند قد فرزندان بلند قدتری دارند. به طور متوسط، حدود ۶۰ تا ۸۰ درصد از قد یک شخص به قد پدر و مادر او بستگی دارد و مابقی آن از رژیم غذایی، سبک زندگی و سلامت آن شخص تأثیر می گیرد.

علاوه بر این، همه ی فرزندان یک پدر و مادر، قد یکسانی ندارند. معمولا کوچک ترین فرزند کوتاه تر از بقیه ی فرزندان خانواده است.


رنگ چشم ها

در میان رنگ چشم ها، قهوه ای ژن غالب است. بنابراین اگر یکی از والدین (به ویژه پدر) چشم های تیره و دیگری چشم های آبی یا سبز داشته باشد، رنگ چشم های فرزند آن ها به احتمال زیاد قهوه ای خواهد بود. احتمال آبی شدن رنگ چشم های فرزندتان صفر نیست، اما این اتفاق تنها در صورتی می افتد که پدر یا مادر حامل ژن رنگ چشم آبی باشد.

آبی و سبز ژن های مغلوب محسوب می شوند و از میان این دو، آبی غالب تر از سبز است.اما کماکان ممکن است پدر و مادری که هر دو چشم های آبی رنگ دارند، صاحب فرزندی با چشم های قهوه ای شوند.

خصوصیات روانشناسی چشم رنگیها

چیزهایی را از پدر  و چه چیزهایی را از مادر به ارث میبریم


چال صورت

چال صورت یک ژن مغلوب است. اگر دست کم یکی از والدین چال صورت داشته باشند، ممکن است که فرزند آن ها هم چال صورت داشته باشد.

چیزهایی را از پدر  و چه چیزهایی را از مادر به ارث میبریم


موهای فر

موی فر واقعا زیبا است و بسیاری از مادرها آرزوی داشتن فرزندی با موهای فر را دارند. اما بر خلاف آنکه موی فر ژن غالب محسوب می شود، حتی اگر یکی از والدین هم این ویژگی را داشته باشد، به این معنی نیست که فرزند آن ها هم حتما موی فر خواهد داشت.

  • اگر پدر و مادر هر دو موهای فر داشته باشند، موهای فرزندشان هم فر خواهد بود.
  • اگر هم پدر و هم مادر موی صاف داشته باشند، موهای فرزند آن ها هم صاف خواهد بود.
  • اگر یکی از والدین موی فر داشته باشد و دیگری موی صاف، فرزند آن ها موی حالت دار خواهد داشت.

علاوه بر این، اگر پدر و مادر هر دو، موهای فر داشته باشند و کسی در خانواده ی آن ها موی صاف داشته باشد، ممکن است موهای فرزند آن ها هم صاف شود.

کراتینه مو با سس مایونز + خواص سس مایونز برای تقویت مو

کدام ژن‌ها را از پدر و کدام را از مادر به ارث می‌بریم ؟


کودکان هوش را از مادر به ارث می برند یا پدر ؟

تحقیقات اخیر دانشمندان نشان می‌دهد که کودکان هوش خود را از مادرشان به ارث می‌برند. بر اساس گزارش ایندیپندنت، به گفته این دانشمندان پدر در به ارث رسیدن میزان هوش و ذکاوت به کودکان هیچ دخالتی ندارد.

تحقیقات دانشمندان نشان می‌دهد که زنان به خاطر داشتن دو کروموزوم X احتمال بیشتری برای انتقال ژن هوش به فرزندانشان دارند.

این در حالی است که مردان فقط یک کروموزوم X دارند و علاوه بر این دانشمندان اکنون بر این باورند که ژن حامل عملکردهای شناختی پیشرفته که از پدر به ارث می‌رسد ممکن است به طور خودکار غیرفعال شوند.

مطالعات آزمایشگاهی با استفاده از موش‌های اصلاح ژنتیک شده نشان داد که کسانی که با یک دوز اضافی از ژن مادر به دنیا آمده‌‌اند مغزی بزرگ و جسمی کوچک دارند اما این موضوع در مورد کسانی که این دوز اضافی را از پدرانشان به ارث برده‌اند بلعکس است یعنی مغزی با حجم کوچکتر و جسمی بزرگتر دارند.

این موضوع یک پیوند قوی میان کودک و مادر ایجاد می‌کند و تصور می‌شود احساس امنیتی که به این واسطه در کودکان ایجاد می‌شود به آنها اجازه می‌دهد تا به کشف جهان بپردازند و در حل مشکلات اعتماد به نفس داشته باشند.

علاوه بر این، به گفته محققان مادران تمایل دارند به کودکانشان در حل مشکلات کمک می‌کنند به جای اینکه آنها را راهنمایی کنند تا با استفاده از پتانسیل بلقوه خود به رفع مشکلاتشان بپردازند.


بیشتر بخوانید :

کاناوان بیماری اختلال ژنتیکی نوزاد را بیشتر بشناسید

چه کنیم تا نوزاد، ناقص متولد نشود؟


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter