دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۸ آذر ۱۴۰۰ برابر با ۲۳ ربيع الآخر ۱۴۴۳ قمری و ۲۹ نوامبر ۲۰۲۱ میلادی
مشاجره های زناشویی زندگی شما را سخت کرده؟بررسی دلایل و راه حل مشاجره زن و شوهر
4
زمان مطالعه: 8 دقیقه
مشاجره های زناشویی و دلایل مشاجره زن و شوهر و راه حل مشاجره زن و شوهر-مشاجره های زناشویی-دلایل مشاجره زن و شوهر-راه حل مشاجره زن و شوهر-عهد و پیمان با همسر-مشاجره-روابط زن و شوهر-روابط زناشویی-اختلافات زن و شوهر-موضوعات مهم اختلاف برانگیز-سلب…

مشجره های زناشویی و دلایل مشاجره زن و شوهر و راه حل مشاجره زن و شوهر

مشاجره های زناشویی و دلایل مشاجره زن و شوهر و راه حل مشاجره زن و شوهر

چگونه می توان با همسری که بسیار حساس، کسل، بی حوصله و یا خشک و جدی است همزیستی کرد؟ چنانچه برخی اوقات چنین افکاری در مورد همسرتان دارید به معنای پشیمانی شما از عهد و پیمان با همسرتان نیست. شما فقط گاهی این طور احساس کرده اید که ترکیب و جور شدن شخصیت ها و اصالت ها همواره سبب راحتی خیال و آرامش نمی شود و پی می برید که بین شخصیت شما و او تفاوت هایی وجود دارد. هنگامی که او قلب شما را می شکند یا با رفتارهای نادرست خود قوانین اجتماعی را نادیده می گیرد، ممکن است فکر کنید که کوتاهی از شما بوده است و از انتخاب خود متعجب شوید.

اگر شما و همسرتان بیشترین وقت خود را به مشاجره و جدل می گذرانید شاید بهتر باشد نگاه دقیق تری به علل این برخوردها داشته باشید. یکی از علل ناراحتی و آشفتگی ما به شیوه تفکرمان برمی گردد. بدین معنا که ما فکر می کنیم همسرانمان باید در قبال رفتار ناپسندشان جریمه شوند و ما هیچ وقت چین رفتارهای ناشایستی را انجام نمی دهیم.
همسران رنجیده خاطر و ناراحت هنگام عصبانیت از رفتارهای یکدیگر انتقاد می کنند و خطاهای طرف مقابل را به رخش می کشند. این گونه برخوردها، روابط زن و شوهر را بدتر می کند؛ واقعا چنانچه رفتارهایی نظیر مقایسه، مقابله، حسادت، بدبینی و... جای خود را به رفتارهای دلخواه و سنجیده ندهند، چه باید کرد؟

دلایل مشاجره های زن و شوهر:


● برخوردهای عمومی و تکراری
پول، کار، روابط زناشویی، بچه ها و کار در خانه، مواردی هستند که معمولا بین زوج ها به صورت ناهنجار مشاجره برانگیزند. بیشترین برخوردها به دلیل اختلاف نظر نسبت به مسایل پیش می آید. ولی با قدری صبر و خویشتن داری و با به کارگیری مهارت های مهم ارتباطی، شما قادر خواهید بود برای دستیابی به توافق، به جای جدل گفت وگو کنید. اگر شما مواردی که در گذشته پیش می آمد و دوباره تکرار می شود و گسترش می یابد را پیدا کنید، متوجه می شوید وقتی یک جریان حل می شود، به زودی در واقع بذر مورد دیگری کاشته و آبیاری می شود و بیشتر از آنچه به چشم می آید رشد می کند.

مشاجره های زناشویی و دلایل مشاجره زن و شوهر و راه حل مشاجره زن و شوهر


● جریان های حل نشده
گاهی اوقات مردم به این نکته می رسند که با اختلافاتی روبه رو هستند که بیشتر آنها را با گذشته درگیر می کند تا با حال. احساس عدم پذیرش از سوی دیگران، یا احساس مورد خیانت واقع شدن، در دوران کودکی می تواند دیدگاه ها و احساساتی را در فرد ایجاد کند که سبب فشار ناخودآگاه همسران به یکدیگر، بی هیچ نوع واقع گرایی شود.


برای مثال همسری که پدر و مادرش او را به صورت ناگهانی در دوران کودکی ترک کرده اند، ممکن است خود را در یک سفر شتاب زده سودمدارانه بیابد که در واقع در آن هیچ چشم انداز روشن، قابل اطمینان و ارزشمندی از آ ینده متصور نیست. یا همسری که معمولا به عنوان یک مجازات باغبانی می کند، مثل بچه ای است که وقتی می خواهد علف های باغ را بچیند، بدون دلیل عصبانی می شود.

مشاجره های زناشویی و دلایل مشاجره زن و شوهر و راه حل مشاجره زن و شوهر


● موضوعات حساس
اگر موضوعات مهم اختلاف برانگیزی در روابط شما و همسرتان وجود دارد که معمولا به طوفان منجر می شود شما باید دیدگاه خودتان درباره این موضوعات و اینکه آنها چرا و چطور منجر به معضل می شوند را بیشتر توضیح دهید. اگر این کار را نکنید، این اتفاقات در آینده می توانند تبدیل به بمب شوند.
این موضوعات مهم شامل مواردی مثل فراموش کردن روز تولد، یازمانی می شود که شما احساس کرده اید همسرتان به شما توجه و تعلق ندارد.
اغلب این موارد نمایانگر سلسله برخوردهایی است که باعث سلب اعتماد شما از همسرتان شده است؛ مانند یک مورد توجه خاص او به پدر و مادرش و یا زمانی که صمیمیت و روابط عاطفی او با شما به طور جدی خدشه برمی دارد.
درست است که شما باید مشکلات قدیمی را در روابط خود زیاد مطرح نکنید و از طرح آنها چشم پوشی کنید اما باید در طرف مقابلتان هم اطمینان به وجود آورید که این مشکلات واقعا از بین رفته اند.

مشاجره های زناشویی و دلایل مشاجره زن و شوهر و راه حل مشاجره زن و شوهر


● جدل برای نیازهای عمیق تر
زوج ها معمولا از موضوعاتی مانند پول، روابط زناشویی یا کار در خانه، برای برخورد و جدل در مورد نیازهای عمیق ترشان در ارتباطات خود استفاده می کنند. برای مثال معمولا بحث و جدل از سوی کسی بالا می گیرد که باید در جای مشخصی، مسوولیتی را بپذیرد و در این موقعیت قدرتی به دست آورده است.
در این باره می توان به موارد اختلاف برانگیزی اشاره داشت که مربوط به کار منزل می شود. در این موارد عموما نیازهای بی پایان همسر برای کسب احترام و ارزش مورد توجه قرار نمی گیرد.

مشاجره های زناشویی و دلایل مشاجره زن و شوهر و راه حل مشاجره زن و شوهر

و اما راه حل مشاجره های زن و شوهر:

به گزارش خط نیوز به نقل از مجله دلگرم، اختلافات زناشويي قواعد واصولي دارد که در ادامه به مهم ترين آن اشاره مي شود:


۱_ زمان و مکان مناسبي را براي صحبت در باره اختلافتان در نظر بگيريد

وقتي که خسته، گرسنه يا عصباني هستيد زمان مناسبي براي گفت و گو و حل مشکل نيست. همچنين در محيط هاي پر سر و صدا و يا در حضور ديگران به ويژه فرزندانتان از بحث کردن اجتناب کنيد.

مشاجره های زناشویی و دلایل مشاجره زن و شوهر و راه حل مشاجره زن و شوهر

۲_ احساس منفي خود را بيان کنيد

گاهي اوقات زوجين هنگام اختلاف و مشکل به جاي بيان ناراحتي و خشم خود، آن احساس را به نمايش مي گذارند. مثلا اخم مي کنند، حرف نمي زنند، داد و فرياد مي کنند و... نکته مهم اين است که اگر ناراحتي خود را به زبان نياوريد، همسرتان متوجه نمي شود که شما چه احساسي داريد.

به جاي نمايش احساسات با رفتارهاي ناسنجيده با کلمات مناسب احساس خود را بيان کنيد. با بيان احساسات خود، زمينه مناسبي را براي حل مشکلي که چنين احساساتي را در شما به وجود آورده است، فراهم مي کنيد.

مشاجره های زناشویی و دلایل مشاجره زن و شوهر و راه حل مشاجره زن و شوهر

۳_ مراقب کلام خود باشيد

تحقير ، توهين، تهديد، سرزنش و پرخاشگري نکنيد. اگر صدايتان بلندتر شده يا تند و با پرخاشگري صحبت مي کنيد کمي مکث کنيد تا آرام شويد و سپس به صحبت هايتان ادامه دهيد .

مشاجره های زناشویی و دلایل مشاجره زن و شوهر و راه حل مشاجره زن و شوهر

۴_ اختلافات گذشته را به ميان نکشيد

آن چه که در شرايط معمول مانع از حل اختلاف مي شود آن است که معمولا پس از بروز يک اختلاف، زوجين مشکلات قبلي و قديمي را هم به ميان مي آورند. اين موقعيت تنها باعث پيچيده تر شدن مشکلات مي شود، طوري که ديگر هيچ راهي براي حل مشکل اصلي باقي نمي ماند. سعي کنيد هر دفعه درباره يک موضوع بحث کنيد و تنها روي آن موضوع تمرکز داشته باشيد.

مشاجره های زناشویی و دلایل مشاجره زن و شوهر و راه حل مشاجره زن و شوهر

۵_ مسئله اي که بر سر آن اختلاف نظر داريد را دقيقا مشخص کنيد

مشکل اصلي را پيدا کنيد و دقيقا بدانيد که در باره چه موضوعي با همسرتان بحث مي کنيد و اختلاف اصلي چيست. بازکردن و تشريح مشکل به شما و همسرتان يک نماي کلي از مسئله مي دهد. تعريف دقيق و روشن مسئله گام مهمي براي حل آن است.

مشاجره های زناشویی و دلایل مشاجره زن و شوهر و راه حل مشاجره زن و شوهر

۶_ به خواسته هاي خود و همسرتان توجه کنيد

دقت کنيد هر دو چه مي خواهيد؟ هر دو نيازها و خواسته هايتان را بيان کنيد. سعي کنيد نظراتتان را به همسرتان تحميل نکنيد. مشکل را از زاويه ديد همسرتان نيز ببينيد و خواسته ها و نگراني هايش را در باره مشکل موجود درک کنيد.

مشاجره های زناشویی و دلایل مشاجره زن و شوهر و راه حل مشاجره زن و شوهر

۷_ در باره اين که چگونه هر يک از شما در ايجاد مشکل موجود سهيم هستيد، صحبت کنيد

بسياري از زوجين در هنگام بحث کردن، سعي مي کنند ثابت کنند که مقصر نيستند و حق با آنان است و علت مشکلات ايجاد شده همسرشان است و او مقصر اصلي است. دقت کنيد هيچ مشکلي با متهم شناختن همسرتان حل نخواهد شد و تنها با اين عمل او را در موضع دفاع قرار مي دهيد و اختلافتان پيچيده تر مي شود. صادقانه سهم خود را در ايجاد و تداوم مشکل بررسي کنيد و در باره آن با همسرتان صحبت کنيد، اين رفتار شما باعث مي شود او نيز اشتباه هاي خود را در ايجاد مشکل راحت تربيان کند.

مشاجره های زناشویی و دلایل مشاجره زن و شوهر و راه حل مشاجره زن و شوهر

۸_ مشخص کنيد که هر يک از شما براي حل مشکل چه اقداماتي را انجام مي دهد

به همسرتان نگوييد او چه کار مي تواند بکند، در عوض به او بگوييد که چه کاري از دست خودتان ساخته است. سوالاتي مانند؛ " فکر مي کني چه کمکي از دست من بر مي آيد؟" و " دوست داري من چه کار کنم؟" کمک کننده است.

بعد از آن که براي مشکلات تان راه حلي پيدا شد و هر دو با آن موافق بوديد ، ببينيد چگونه توانستيد به جاي طفره رفتن و پرخاشگري علت اصلي مشکل تان را پيدا کنيد و به راه حل مناسبي دست يابيد. صحبت در باره اين موضوع باعث مي شود که هر دوي شما بياموزيد درزمان بروز مشکل چگونه با يکديگر برخورد کنيد و به نتيجه دلخواه دست يابيد.

گردآوری:مجله اینترنتی دلگرم


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (4 رای)  
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید