دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۲۹ مهر ۱۴۰۰ برابر با ۱۴ ربيع الأول ۱۴۴۳ قمری و ۲۱ اکتبر ۲۰۲۱ میلادی
اهمیت هم کفو بودن در ازدواج چقدر است ؟
1
زمان مطالعه: 9 دقیقه
هم کفو بودن در ازدواج : در روایات مربوط به ازدواج تأکید بر انتخاب زن مناسب، هم ردیف با انتخاب مرد شایسته قرار گرفته که بر طبق آن ها، ازدواج با داماد با تقوا مهم شمرده شده و از وصلت با افرادی که در خانواده های فاسد رشد کرده‌اند و مردان شرابخوار،…

هم کفو بودن در ازدواج

ازدواج کردن سبب می‌شود تا انسان شخصیت خودش را بشناسد و به آن شکل دهد. برای این شناختن و خودسازی نیاز است تا یک شریک و همسفر خوبی انتخاب کنید. انتخابی که هم کفو شما باشد. اگر می‌خواهید بدانید که هم کفو بودن یعنی چه؟ این مقاله را بخوانید.

منظور از هم کفو بودن در ازدواج چیست؟

اساس زندگی زناشویی، سازگاری، تفاهم و همکاری است که این امور فقط در پرتو حسن خلق فراهم می شود. با شور و اشتیاق فراوانی به سراغ ازدواج می‌روند اما بعد از مدتی می‌بینیم که این شور و اشتیاق تبدیل به نفرت و انزجار می‌شود.

با یک تحقیق و تحلیل جزئی درباره زندگی آنها پی می‌بریم که آنها هم کفو (همتا) هم نبودند و ملاک و معیار شان برای انتخاب همسر اشتباه بوده است. ما در این نوشتار می‌خواهیم درباره یک موضوع با اهمیتی به نام هم کفو بودن صحبت کنیم تا شناخت کاملی از هم کفو بودن پیدا کنیم.

منظور از هم کفو بودن در ازدواج چیست؟

نظر اسلام درباره کفویت در ازدواج

از نظر اسلام، کفویت فقط در ایمان، دین داری و اخلاق است. اینها ملاک های هستند که باید در راس امور قرار بگیرند و بقیه ملاک ها در درجات بعدی قرار دارند…

1. شرط ایمان برای ازدواج کردن

در اسلام شرط اول انتخاب همسر ایمان و تقوا معرفی شده است. دین بنیان خانواده را حفظ می کند و همسر با تقوا بیشتر از همسری که تقوای کمتری دارد، می تواند اعتماد و آرامش شما را تامین کند.

بنابراین پرهیزگاری شرط اول ازدواج از نگاه ائمه و معصومین است. کسی که پایبند به دین نباشد هیچ ضمانتی وجود ندارد که به رعایت حقوق همسر و زندگی مشترک پایبند باشد.

در حدیثی از پیامبر اکرم(ص) نقل شده است که: وقتی کسی که به خواستگاری می آید و اخلاق و دین اش مایه رضایت است به او زن دهید که اگر چنین نکنید، فتنه و فساد زمین را پر خواهد کرد.

علت این که در انتخاب همسر، قبل از هر چیز، «دین و ایمان» معیار قرار گرفته آن است که اسلام اجازه ابتلای خانواده به فحشا و منکر را نمی دهد و با سفارش به انجام کارهای خوب و خیر، موجب می شود ژن های حامل صفات نیک و پسندیده به نسل های بعدی انتقال یابد و تا قیامت نسل اندر نسل ادامه پیدا کند.

از طرفی، ایمان و عمل صالح پدر و شایستگی های معنوی او، کانون خانواده را به محیطی امن و با صفا تبدیل می کند و زمینه رشد و تربیت فرزندان با ایمان و مسئولیت پذیر را فراهم خواهد نمود.

بر اساس تحقیقات ریشه بسیاری از عصیان ها و لغزش ها و گرایش های ناپسند کودک ناشی از اعمال خشم ها، ظلم ها و ایجاد رعب ها توسط پدر می باشد؛ لذا باید در انتخاب سرد آینده دقت فراوانی مبذول داشت.

2. شرط ایمان و اخلاق در ازدواج

بهترین نمونه و داستان برای کافی بودن شرط ایمان و اخلاق در ازدواج، داستان عجیب جویبر و ذلفا است که پیامبر اکرم(ص)، جویبر را با وجود فقر، تنگدستی و نداشتن چهره‌ای زیبا، سفارش به ازدواج با ذلفا نمود؛ درحالی‌که ذلفا از خانوادۀ بسیار ثروتمند و جویبر از فقیران مدینه بود. اما چون این دختر، از ایمان بالایی برخوردار بود، سفارش پیامبر اکرم(ص) را پذیرفت.

حضرت نیز به پدر دختر فرمودند: کفو (همتای) زن مؤمن، مرد مؤمن است و شرط دیگری نگذاشتند. هم‌چنین فرمودند: «وَ مَا أَعْلَمُ یا جُوَیبِرُ لِأَحَدٍ مِنَ الْمُسْلِمِینَ عَلَیکَ الْیوْمَ فَضْلًا إِلَّا لِمَنْ کَانَ أَتْقی لِلَّهِ مِنْکَ وَ أَطْوَعَ.

نکته:

ازدواج یک خرید ساده نیست که بتوانید از سوپر مارکت سر کوچه خودتان تهیه کنید، بلکه صحبت یک عمر زندگی و آبرو است که نمی‌شود با تصمیمات و انتخاب های احساسی و گاهاً هوس آلود آن را تباه سازید. باید همسری را که به عنوان یار و همدم انتخاب می کنید از لحاظ دینی هم کفو شما باشد تا جلوی بسیاری از مشکلات گرفته شود.

رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) می فرمایند: «زن را برای زیبایی اش به همسری مگیر; چون ممکن است جمال زن باعث پستی و سقوط اخلاقی اش بشود. همچنین به انگیزه مالش، با او پیوند زناشویی برقرار مکن; زیرا مال می تواند موجب طغیان او گردد، بلکه به سرمایه دینی اش متوجه باش و با زن با ایمان ازدواج کن.»

3. شرط دینداری در ازدواج

اخلاق نیکو ثمره ایمان به خدا و پیامد معرفت و بصیرت دینی و نتیجه دینداری واقعی است. با زن زشت رو می توان زندگی کرد، اما با زن زیبا روی اما، بد اخلاق بی آزرم هرگز. به همین خاطر در انتخاب همسر، محاسن اخلاقی وی نیز می باید مورد توجه و بررسی کامل قرار گیرد تا مبادا زن زیبا و به ظاهر دیندار، ترشرو و بی آزرم، پرتوقع و کینه جو، خودخواه و از خود راضی، نزد دیگران بی مقدار و با شوهر خویش ناسازگار باشد.

اگر همسری را که شما انتخاب کردید از اخلاق نیکو بهره‌مند باشند، محیط خانواده شما تبدیل به بهشتی سرور انگیز خواهد شد و چنان‌چه ‌ همسری را انتخاب کردید که ظاهری زیبا و اما اخلاق بدی دارد و با ‌بداخلاقی خو گرفته باشد، همواره خود را در جهنّمی سوزان گرفتار خواهید کرد.

مردی در این زمینه با امام رضا (علیه السلام) مشورت نمود و عرض کرد: یکی از بستگانم از دخترم خواستگاری کرده ولی اخلاق بدی دارد. حضرت فرمود: اگر بدخلق است، دخترت را به ازدواج او در نیاور.

مراد از حسن خلق چیست؟

مراد از حسن خلق چیست؟

مراد از حسن خلق، در این جا، رفتارها و تعامل های مناسب در زندگی، سازگاری و مدارا با افراد است. حسن خلق، خوش اخلاقی و نیک منشی به معنای زینت دادن به کلام، شکر و سپاس گذاری، خوش زبانی و حقیقت گویی، محبت و تشویق، صداقت و... می باشد.

اساس زندگی زناشویی، سازگاری، تفاهم و همکاری است که این امور فقط در پرتو حسن خلق فراهم می شود. پس در انتخاب خودتان دقیق باشید تا در زندگی مشترک، سختی ها و ناملایمتی ها با وجود همسری خوش اخلاق برای شما تبدیل به فرصتی برای تعالی و پیشرفت شود.

هم شان بودن زن و شوهر

علاوه بر نکته های بیان شده ویژگی هم کفو و هم‌شأن بودن زن و مرد، بسیار اهمیت دارد. این معیار، موجب تفاهم زن و شوهر و مهم ترین عامل پرورش صحیح فرزند و استحکام خانواده است. مسئله هم شأن بودن در امر ازدواج به قدری مهم است که امام صادق (علیه السلام) می فرمایند:

اگر خداوند، امیرالمومنین (علیه السلام) را برای فاطمه (علیهم السلام) نمی آفرید، در روی زمین- از آدم و غیر آن- همبستگی برای او پیدا نمی شد. (الجامع الاحادیث الشیعه، ج 35، ص 216).

کفویت زن و شوهر از نظر اسلامی در اعتقاد دینی خلاص می شود. از آیه شریفه. (سوره بقره/ آیه 187) نکته های زیبایی در خصوص هم‌شان بودن زن و شوهر می توان برداشت کرد؛ از جمله آن که:

 1. زن و شوهر باید حکم دو روح در یک بدن را داشته باشند.
 2. آبروی یکدیگر را حفظ کنند؛ زیرا لباس کثیف پوشاننده آن را کثیف می کند و انسان آلوده، لباس را کثیف می گرداند.
 3. غیب پوش یکدیگر باشند. همان طور که اگر لباس پاره شد، می دوزند و اگر کثیف شد، می شویند.
 4. محرم اسرار یکدیگر باشند؛ مثل لباس که محرم داخل خود است.
 5. زن و مرد باید یکدیگر را همه چیز خود بدانند و بعد که از مرحله عشق و زندگی گذشتند. به هدف نهایی و تکوینی خود رسیده و روی نسل سازی تمرکز کنند.
 6. یکدیگر را تحقیر نکنند، زیرا مانند آن است که انسان، لباس خود را زیر پا قرار دهد یا روی آن بنشیند.
 7. حضور انسان در هر مکان و زمان و شرایط مختلف به همراه لباس اوست. همسرش نیز که در حکم لباس اوست با وی در این موقعیت های مختلف شریک است.
 8. لباس زیبا موجب وقار و زیبایی پوشاننده آن است. می توان آن را کوتاه تر، بلندتر، بی رنگ، کم رنگ، سفید سیاه و طبق سلیقه انتخاب کرد، اما لباس آلوده را هرگز نمی توان برگزید.
 9. آیه شریفه، نام زن را با ذکر ضمیری مقدم داشته و او را به دست مرد سپرده است که این مسئولیت بیشتر مرد را در نگه داری و مراقبت از زن نشان می دهد.
 10. همان‌طور که در انتخاب لباس دقت می شود، در انتخاب همسر نیز باید دقت کرد.

بنابر آنچه آمد زن و مرد مومن، خداجو و شایسته با عمل به احادیث ائمه اطهار (علیهم السلام) و با آسان ساختن اسباب ازدواج می توانند مسیر تشکیل خانواده دینی و موفق را هموار کنند و با انجام وظایف خود زندگی پربرکت و فرزندانی صالح را به ارمغان آورند.

هم شان بودن زن و شوهر

نکته پایانی و ارزشمند

زندگی مشترک به عنوان یک پدیده مرکب از اجزاء اصلی و اساسی آن یعنی زن و مرد می باشد هر قدر بین این دو عنصر هماهنگی، همفکری، تناسب و سنخیت روانی، اخلاقی و جسمی باشد، این ترکیب استوارتر، مستحکمتر، پرثمرتر و جاودانه تر خواهد بود؛ هرچه قدر این تناسب و هماهنگی کمتر باشد، زندگی سست تر، کم ثمرتر و ناپایدارتر خواهد بود.

علت عمده بیشتر ناهنجاری ها و آشوبزدگی های خانواده ها، عدم تناسب و ناهماهنگی بین زن و شوهر است.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
 • منبع
 • rasekhoon.net
 • eghtesadonline.com
  دیدگاه ها

  شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید  کد امنیتی کد جدید