دلگرم
امروز: جمعه, ۰۷ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۰۴ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۲۷ ژانویه ۲۰۲۳ میلادی
پول دوستی زیاد چه علتی دارد؟ چگونه با این اخلاق بد برخورد کنیم؟
2
زمان مطالعه: 6 دقیقه
دلیل پول دوستی زیاد از نظر روانشناسی چیست؟ به نظر شما این مشکل چه علت هایی می تواند داشته باشد؟ در این مطلب این مشکل را از نظر روانشناسی بررسی کردیم پس با ما همراه باشید.

دلیل پول دوستی زیاد به عوامل مختلفی بستگی دارد. روانشناسی پول ارتباط انسان و پول را بیان می کند، این ارتباط در موارد زیادی دچار آسیب هایی شده است و به دنبال آن افراد دچار مشکلاتی مانند پول پرستی افراطی شدند. ما در این مطلب دلایل و علت پول پرستی بیش از اندازه را را برای شما بیان کردیم.

بررسی دلیل پول پرستی زیاد

افراد زیادی که به روانشناس مراجعه می کنند، غالب مشکلاتشان مالی می باشد و استرس هایی که در این باره تجربه می کنند را برای ما بیان می کنند.
نکته ای که جالب و مهم است که شما هم از آن آگاه شوید، این است که دلیل پول دوستی زیاد حول و محور مسائل محیطی و اجتماعی است اما گاهی اوقات دلایل این مشکلات مالی از ناتوانی افراد در کنترل هیجانات سرچشمه می گیرد.
به عنوان مثال برخی از افراد هر ماه تصمیم می گیرند مقداری از پول خود را پس انداز کنند ولی زمانی که پول در اختیار آن ها قرار می گیرد به دلیل ناتوانی در کنترل هیجانات باعث می شود نتوانند تصمیمات درستی بگیرند و در نهایت باعث ولخرجی می شود.
تجربه ثابت کرده است به دلیل پول پرستی زیاد، به طوری که به صورت یک بیماری در می آید.
به طوری که فرد در خرید چیزی که به آن نیاز ندارد وسوسه می شود و بعد از آنکه آن را خریداری کرد دچار احساس پشیمانی شدیدی می شود. روانشناسی پول به افراد یاد می دهد که با استفاده از مهارت های کنترل هیجانات امور مالی خود را بهتر مدیریت کنند و نگرانی کمتری در این باره داشته باشند.

 پول پرستی

پول دوستی و پول پرستی

پول به عنوان یک چیز ارزشمند در زندگی افراد می تواند کل ذهن انسان را به خود درگیر کند. اما بعضی از افراد آنقدر درگیر کسب درآمد و پول درآوردن می شوند و به آن عشق می ورزند که از جنبه های دیگر زندگی غافل می شوند که به ابعاد دیگر زندگیشان مانند زندگی خانوادگی را آسیب می رسانند. چنین افراد دائما در حال فکر کردن به پول هستند، حتی در زمان هایی که اوضاع مالی بسیار عالی دارند، با این وجود به پول فکر می کنند. در جامعه به چنین افرادی پول پرست می گویند چون تمام وقت زندگی خود را به پول فکر می کنند و دائما در حال کسب درآمد هستند و از زندگی خود لذت نمی برند.

روانشناسی پول امروزه با بررسی چنین افرادی سعی می کند تا از زندگی این افراد و خود افراد درک بهتری داشته باشد و به آن ها کمک می کند تا در زندگی خود تعادل و توازن به وجود بیاورند. اگر شما هم چنین مشکلی دارید بهتر است به یک روانشناس مراجعه کنید و در جلسات روان درمانی شرکت کنید زیرا اینها به شما کمک می کنند تا افکار خود را کنترل کنید و آن چیزی که باعث می شود به پول علاقه افراطی داشته باشید را کنترل کنید.

اعتیاد به کسب درآمد

در شرایط امروزه در کنار اینکه به مواد مخدر اعتیاد دارند و روانشناسان آن را اعتیاد رفتاری تعریف کرده اند که به معنای انجام برخی از رفتارهای خاص می باشد. پول علاوه بر اینکه می تواند پیامد های شیرین و لذت بخشی داشته باشد امکان دارد در برخی از افراد به اعتیاد به پول منجر شود.
بدین صورت که فرد دائما در حال کسب درآمد بیشتر می باشد، دائما در مورد پول فکر می کنند و در صورتی که به امور مالی نمی پردازند احساس بی قراری، اضطراب و تنش زیادی را تجربه می کنند. در این صورت فرد برای درمان حتما باید به یک روانشناس بالینی مراجعه کرده و درمان های روان شناختی مناسب با مشکل خود مانند درمان شناختی رفتاری دریافت کنند.

پول دوستی

درمان پول دوستی زیاد

تا اینجا مطلب با دلیل پول دوستی زیاد آشنا شدید. حال ما راه هایی را به شما معرفی می کنیم تا حد ممکن این مشکل را درمان کنید. این راهکارها به شرح زیر می باشند.

۱. از بدهکار شدن دوری کنید.

فردی که بدهکار است همیشه برده طلبکار می باشد. زمانی که خرجتان از درآمد خود بیشتر باشد باعث می شود به افراد مختلفی بدهکار باشید. به همین دلیل سعی کنید خرج هایتان را طوری تنظیم کنید که با درآمد شما همخوانی داشته باشد، در این صورت بدهکار کسی نمی شوید و ذهنتان دائما در حال فکر کردن به پول نمی باشد.

۲. تقسیم کردن را فرا بگیرید.

تقسیم کردن دارایی هایتان برای هر دو طرف فایده دارد و زمانی که این کار را انجام می دهید احساس خوشایندی دارید. پس ببخشید تا دیگران هم مانند شما ببخشند.

۳. این را از یاد نبرید که پول می آید و می رود.

زمان هایی است که در پایان روز پولی برایتان باقی نمانده است اما گاهی هم پول زیادی دارید، این خصلت ذاتی پول است که می آید و می رود. از آن ابایی نداشته باشید و به سوی آن بروید.

درمان پول دوستی

۴. پول را وسیله ای در نظر بگیرید که با آن می توانید زندگی خود را پیش ببرید.

پول به دلیل ذات خود جلوی زحمت ما را می گیرد مانند اینکه پول می دهیم دیگران برای ما لباس می دوزند یا مبل ما را درست کنند و نظیر این ها. به همین علت می توانید در طول روز به انجام کارهایی بپردازید که از انجام آن ها لذت می برید.
یا شما می توانید با پول وسیله هایی که دیگران با عشق آن را درست کرده اند تهیه کنید. بله هدف پول همین است و اگر آن قدر پول دارید که می توانید نیازها و آرزو های خود را برآورده کنید، پس نیازی نیست باقی عمر خود را برای کسب پول بیشتر صرف کنید.

۵. از فقر یا پولداری خودتان راضی باشید اما اگر وضعیت پولی خوبی ندارید برای بهبود آن تلاش کنید.

همه شما با افرادی آشنا هستید که با رضایت و خوشحالی کامل زندگی خود را می گذرانند و انسان های پولدار زیادی را می شناسید که از زمانی که پول نداشتند تا به امروز که از پول غنی هستند به هیچ وجه احساس شادی نداشتند. دارایی های شما باعث خوشحالی شما نمی شود، این قلب شماست که این شادی را به وجود می آورد و اگر با عشق به پول زندگی تان محدود می شود، رضایت تنها راهی است که از این زندگی محدود خود رها می شوید.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است