دلگرم
امروز: یکشنبه, ۱۴ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۱۴ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۰۴ ژوئن ۲۰۲۳ میلادی
5 ترفند عالی برای خواباندن کودکان کم خواب و بد خواب
1
زمان مطالعه: 10 دقیقه
وقتی از چرت بعد از ظهر خبری نباشد، کودک شما قطعا در شب با مشکل مواجه خواهد شد. بیشتر بچه‌های کوچک، در روز به دو یا سه ساعت خواب نیاز دارند. کودکان نوپا باید بعد از ظهر، حداقل یک ساعت بخوابند.

علت نخوابیدن بچها در شب چیست ؟

به گزارش دلگرم : با بزرگتر شدن کودکان الگوی خواب انها نیز تغییر میکند . کودکانی هستند که از همان ابتدا خواب کمی دارند و برخی از انها هم گاهی به دلایل مختلف مثلا دل درد نمیتوانند بخوابند در زیر دلایل مختلفی را که بر خواب کودکان تاثیر میگذارد را مرور میکنیم:

خواب در طول شب فقط 6 ساعت است : تعداد کمی از نوزادان سرتاسر شب را می‌خوابند. بیشتر نوزادان در دو ماه اول تولد بطور تقریبی 12 تا 18 ساعت می‌خوابند و از حدود 9 ماهگی به بعد است که در طول شب بیدار نمی‌شوند. البته منظورم از «طول شب» یعنی تنها پنج تا شش ساعت پشت سر هم.

دستیار خواب کودک خود هستید : وقتی کودک را عادت می‌دهید تا با تکان دادن به خواب رود، دیگر نمی‌تواند خودش به تنهایی بخوابد. زمانی که گریه می‌کند دو واقع از دستیار خواب خویش کمک می‌خواهد. شما را می‌گویم. زمانی که حس می‌کنید کودک خواب آلوده است، او را در تخت قرار دهید. بدین ترتیب کم کم یاد می‌گیرد که چگونه خود را آرام کرده و حتی اگر نصفه شب از خواب بیدار شود نیز می‌تواند به تنهایی بخوابد.

یکی از دلایل بد خواب کودکان خسته بودنشان است : کودکان نوپا و پیش دبستانی به 11 تا 14 ساعت خواب در شبانه روز – خواب شب و چرت بعدازظهر- نیاز دارند. برای حل این مشکل، ساعت معینی برای خواب، بیداری، چرت بعد از ظهر، غذا، و بازی کودک تعیین نمایید.

اضطراب جدایی : سپری کردن این مرحله برای هر کودکی، طبیعی است. سعی نکنید با صحبت کردن، آواز خواندن، تکان دادن، یا بیشتر غذا یا خوراکی دادن به کودک، او را به این امر تشویق کنید. از حدود 6 ماهگی، می‌توانید به کودک کمک نمایید تا به تنهایی در تخت خویش بخوابد. در صورتیکه کودک شما بیمار نباشد، می‌توانید همانطور که آرام آرام با او حرف می‌زنید، پشتش را بمالید. او را آرام کنید، اما حواستان باشد با بلند کردن یا خوراکی دادن بیش از حد به او باج ندهید. روشن گذاشتن یک نور ملایم در شب، به کودکانی که از تاریکی می‌ترسند کمک می‌کند.

نداشتن ساعت خواب مشخص : انجام یکسری کارها بطور منظم هر شب پیش از خواب، کودک را برای خواب آماده می‌کند. به عنوان مثال، دوش گرفتن پیش از خواب، قصه خواندن توسط شما، خوردن یک خوراکی سبک، و بعد کم کردن نور. هر شب پیش از خواب یکسری کارهای مشابه مانند آنچه گفته شد انجام داده و در نهایت آن را در اتاق کودک خاتمه دهید. 4 ماهگی، بهترین زمان برای شروع است.

طفره رفتن از خواب : برخی کودکان با تاخیر به خواب می‌روند. آنها به دنبال بهانه‌های زیادی برای بیدار ماندن می‌گردند. مثلا می‌گویند: فقط یک قصه دیگر، تشنه هستم، یا جیش دارم. از موضع خود کوتاه نیایید. قوانین را نقض نکنید. برای پاسخگویی به اتاق کودک خود بروید. آرام و قاطع باشید. هر بار ملاقات‌های خود را کوتاهتر کنید. بگذارید کودک شما بفهمد که الان زمان خواب است.

چگونه کودک بازیگوش را بخوابانیم ؟

وقتی از چرت بعد از ظهر خبری نیست : وقتی از چرت بعد از ظهر خبری نباشد، کودک شما قطعا در شب با مشکل مواجه خواهد شد. بیشتر بچه‌های کوچک، در روز به دو یا سه ساعت خواب نیاز دارند. کودکان نوپا باید بعد از ظهر، حداقل یک ساعت بخوابند. بیشتر بچه‌ها تا 5 سالگی معمولا بعد از نهار چرت کوتاهی می‌زنند. چنانچه به ساعت خواب شبانه خیلی نزدیک نیستید، و کودک بدخلق و خواب آلود شده است، بگذارید چرت کوتاهی بزند.

‌آپنه خواب (سندرم انسداد تنفسی هنگام خواب) : برخی از کودکان از سندرم انسداد تنفسی هنگام خواب رنج می‌برند که البته مورد بسیار نادری است. در این حالت، راه تنفس کودک بسته می‌شود. این سندرم اغلب با بزرگ شدن لوزه‌ها و بافت‌های بینی رخ میدهد که اصطلاحا به آن گرفتگی بینی می‌گویند. این کودکان معمولا با صدای بلند خر و پف می‌کنند، به سختی نفس می‌کشند، و خواب راحتی ندارند.در هر 100 کودک – غالبا 3 تا 7 سال- یک کودک به این سندرم مبتلا می‌باشد که دلیل آن بزرگ بودن بیش از حد لوزه‌ها و آدنوئید است. این سندرم با جراحی یا استفاده از ماسک‌ بینی به هنگام خواب در شب برطرف می‌گردد.

حتماً بخوانید:
نکات طلایی برای بهتر خواباندن کودک

نکات طلایی برای بهتر خواباندن کودک

خواباندن نوزاد : اغلب خانواده ها از ناتوانی در خواباندن نوزادشان شکایت می گویند که نمی توانند آنها را در شب بخوابانند و دنبال راهی هستند تا خواب…

خر و پف : از هر 10 تا، 1 کودک خروپف می‌کند. خر و پف دلایل بسیاری دارد. از جمله می‌توان به سندرم آپنه خواب، حساسیت‌های فصلی، گرفتگی بینی ناشی از سرماخوردگی، یا انحراف سپتوم یا تیغه بینی اشاره نمود. اگر کودکتان خواب راحتی دارد احتمالا نیازی به مراجعه به پزشک متخصص اطفال جهت درمان خروپف نمی‌باشد. اما در صورتیکه کودک شما به دلیل خروپف یا مشکل تنفسی نمی‌تواند به خوبی بخوابد، به پزشک متخصص اطفال مراجعه نمایید.

کابوس‌های شبانه : کودکان گاهی اوقات دچار کابوس می‌شوند. این امر بسیار عادی است، و بیشتر کابوس‌ها نیز بی‌ضرر هستند و تنها کافی است کودک را آرام نمایید. اما نکته اینجاست که بهتر است از کافی بودن و آرامش خواب شبانه کودک خویش اطمینان حاصل نمایید. در صورتیکه کابوس‌ها همچنان ادامه یافتند، این موضوع را با پزشک متخصص اطفال در میان بگذارید.

راه رفتن در خواب : برخی کودکان با مشکل خوابگردی مواجه هستند. زمانی که کاملا بیدار نشده‌اند نیز احتمال دارد راه بروند، صحبت کنند، در تخت بنشینند، یا کارهای دیگری انجام دهند. حتی ممکن است چشمان آنان باز باشد اما بیدار نباشند. بیشتر بچه‌ها تا سنین نوجوانی این حالت را دارند. کودک را در این حالت بیدار نکنید. ممکن است او را بترسانید. فقط به آرامی او را به سوی تخت خواب روانه کنید. محیطی که احتمالا کودک به هنگام خوابگردی در آن پرسه می‌زند را ایمن سازید: مثلا درها را قفل کنید یا جلوی پله‌ها را مسدود کنید.

حساسیت، آسم و ... : برخی از بیماری‌ها خواب بچه‌ها را مختل می‌کنند. گرفتگی بینی ناشی از حساسیت، سرماخوردگی، و آسم، تنفس را دشوار خواهد کرد. در نوزادان، قولنج، رفلکس اسید، گوش درد، یا دندان درآوردن نیز می‌تواند سبب اختلال در خواب شود. در این صورت از متخصص اطفال کمک بگیرید.

داروها : برخی از داروهای سرماخوردگی و حساسیت، یا داروهای ADHD (اختلال بیش فعالی) بر خواب کودک تاثیر می‌گذارند. چنانچه حس کردید این داروها خواب کودک شما را با اختلال مواجه ساخته اند، با متخصص اطفال مشورت نموده و در صورت امکان دارو، مقدار آن، یا زمان خوردن دارو را تغییر دهید. یادتان باشد هرگز سرخود و بدون مشورت با پزشک متخصص، اقدام به انجام این کار ننمایید.

تغییر ساعت بدن به هنگام بلوغ : رسیدن به سن نوجوانی، روال معمول خواب را برهم می‌زند. نوجوانان بیشتر در شب‌ها بیدار هستند و صبح‌ها احساس خواب آلودگی می‌کنند. آنها را در این مسیر کمک کنید. اجازه دهید تکالیفشان را در شب انجام دهند و در صورت امکان دیرتر بخوابند. نوجوانان نیز در شبانه روز به 5/8 ساعت خواب نیاز دارند.

پستانک یا خرس عروسکی : گاهی اوقات داشتن یک شی ویژه می‌تواند در به خواب رفتن کودک موثر باشد. پتوها و حیوانات پولیشی بیشترین طرفدار را دارند. پستانک، حتی زمانی که کودک هنوز از سینه مادر تغذیه می‌کند می‌تواند نیاز کودک به مکیدن را ارضا نماید. پخش یک آهنگ ملایم در زمان خواب نیز می‌تواند گوش‌های کودک را نواخته و صداهای اطراف را خنثی نماید.

فضای مناسب اتاق خواب : جهت ایجاد فضای مناسب خواب، چراغ اتاق کودک را خاموش کنید (البته روشن کردن یک چراغ خواب ملایم مانعی ندارد). لباس کودک بهتر است راحت و سبک باشد. اتاق باید آرام باشد. چنانچه صدای تلویزیون یا افراد بیرون اتاق شنیده می‌شود، در اتاق را ببندید.

به نشانه‌های خستگی کودک توجه کنید : آیا کودک در مدرسه چرت می‌زند؟ آیا تا 30 دقیقه پس از رفتن به رختخواب همچنان خوابش نمی‌برد و یا هنگام صبح به سختی از خواب برمی‌خیزد؟ این کودک احتمالا به اندازه کافی نمی‌خوابد. کودکان سنین 5 تا 10 سال باید در شبانه روز حداقل 10 ساعت بخوابند.

موبایل، لپ تاپ، تبلت، بازیهای کامپیوتری و ... در تخت خواب ممنوع! : (به همراه داشتن هرگونه صفحه نمایش در تخت خواب ممنوع!) موبایل، کامپیوتر، بازیهای کامپیوتری، و تلویزیون جلوی خواب کودک را می‌گیرد. این وسایل را خارج از اتاق کودکتان قرار داده و پیش از خواب آنها را خاموش کنید. حتی بچه‌های بزرگتر هم به هنگام خواب نیاز به آرامش دارند.

خواباندن کودک بد خواب

خواباندن کودک کم و بد خواب در ۳ سوت!

1. ایجاد مقدمات برای خوابیدن

وقتی برای خود و کودک‌تان زمان خواب مشخصی داشته باشید، پس از مدتی کودک به این خواب منظم عادت می‌کند. توصیه می‌شود والدین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه قبل از خواب، مقدمات خواب کودک را فراهم کنند. خاموشی تلویزیون و چراغ‌های اضافه، آماده‌سازی تخت‌خواب و برقراری سکوت از جمله موارد غیر‌مستقیمی است که با رعایت آن، کودک برای خواب آماده می‌شود. توصیه می‌شود برای پیشگیری از مقاومت او، وقت خوابش را به طور مستقیم یادآوری نکنید.

2. ضرورت خاموش کردن وسایل الکترونیکی

وقتی تلویزیون، رایانه، اسباب‌بازی و دیگر وسایل‌الکترونیکی در طول شب روشن باشد، مغز کودک دچار اشتباه می‌شود و به کودک فرمان بیداری می‌دهد. یک ساعت قبل از خواب، همه این عوامل حواس‌پرتی را از او دور کنید تا با استرس کمتری برای خواب آماده شود.

3. اطمینان از تحرک کافی کودک در طول روز

از آن‌جا که کودکان انرژی بالایی دارند، این انرژی باید در طول روز تخلیه شود. درغیر این‌صورت این انرژی را با دیر خوابیدن، تخلیه خواهند کرد. البته مراقب باشیدکه کودک ۲ تا ۳ ساعت قبل از خواب فعالیت ورزشی و بازی‌های پر‌تحرک نداشته باشد چون هیجان بالا باعث می‌شود تمایل به دیر خوابیدن پیدا کند.

4. بررسی اختلالات خواب کودک

اگر با وجود رعایت موارد اشاره شده، هنوز هم کودک برای خواب مقاومت می‌کند، احتمالا دچار اختلال در خواب شده است. موقع خواب رفتارها و حرکات او را کنترل کنید تا به عوامل احتمالی بی‌خوابی او پی‌ببرید. در غیر این‌صورت حتما با پزشک مشورت کنید تا با انجام معاینات، اختلال خواب او را شناسایی کند.

5. کودکان را از خوردن مواد کافئین دار منع کنید

از آنجایی که کافئین یک ماده محرک است ،برای کودکان مناسب نیست. البته اگر به دفعات محدود مصرف شود، مشکل خاصی به وجود نمی‌آورد. توجه داشته باشید؛ کودکان نباید پیش از خواب هیچ گونه نوشیدنی کافئین دار و حتی قندی مصرف کنند. بهتر است؛ این کار را ۳ ساعت پیش از خواب انجام ندهند. اگر کودکتان دوست دارد، پیش از خواب مقداری نوشیدنی و یا غذا میل کند، سعی کنید یک لیوان شیر گرم و مقداری میوه برای او در نظر بگیرید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !