دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۲ آبان ۱۴۰۰ برابر با ۱۷ ربيع الأول ۱۴۴۳ قمری و ۲۴ اکتبر ۲۰۲۱ میلادی
علت تغییر ناگهانی رفتار مردان و دوری از همسرشان چیست؟
2
زمان مطالعه: 12 دقیقه
علت سرد شدن مرد از همسرش : انسان ها باید مدام رفتار های خود را کنترل نمایند تا آرامش و خوشبختی را مدام در زندگی خود تجربه نمایند. شما با دانستن نکات ریزی و رعایت آنها میتوانید سالها در کنار فردی که به آن علاقه دارید زندگی کنید.

دلایل دوری کردن یک مرد از همسرش

به گزارش دلگرم : فاصله گرفتن یک مرد از همسر یا شریک عاطفیش راهی منفعلانه-پرخاشگرانه برای کنار آمدن با مشکلات طولانی مدتی است که در رابطه آن‌ها وجود دارد. فرقی نمی‌کند که او بلافاصله بعد از دعوا از شما فاصله می‌گیرد یا اینکه همیشه این کار را می‌کند در هر صورت او بدنبال راه فرار از مشکلاتی است که در رابطه وجود دارد.

این کار او اصلا به معنای بی‌علاقگی او نسبت به شما نیست بلکه به این معناست که او به زمان بیشتری احتیاج دارد تا بتواند با مشکلاتش کنار بیاید. پس اگر شریک عاطفیان اخیرا از شما فاصله می‌گیرد، ابراز محبت نمی‌کند و دیگر مانند سابق به شما توجه ندارد ادامه این مقاله از دلگرم را مطالعه کنید تا با علل و راهکارهای عملی مقابله با این شرایط سخت آشنا شوید.

چرا عشقم از من فاصله می‌گیرد؟

موضوع دیگری حواس همسرتان را پرت کرده است

یک دلیل دیگر دوری کردن همسرتان از شما می‌تواند این باشد که او در حال فکر کردن به موضوع دیگری است که به نظرش مهم‌تر از رابطه‌تان است.

برای مثال ممکن است شریک عاطفیتان درگیر یک پروژۀ کاری سنگین باشد یا مسائل خانوادگی یا شخصی تمرکز و انرژی ذهنیش را تحلیل برده باشد. وقتی مسئولیت‌ها، وظایف و منشأهای خارجی استرس و اضطراب حواس عشقتان را کاملاً پرت کرده و او را آشفته و سردرگم کرده است، به او حق بدهید که برایش سخت باشد تا به شما بیشتر توجه کند.

مرد مورد علاقه‌تان همیشه با موبایلش سرگرم است

حالا که صحبت از حواس‌پرتی به میان آوردیم، نباید یکی از علل شایع سرد شدن در رابطه‌های عاشقانه را فراموش کنیم؛ این عامل گوشی تلفن همراه است. شاید شریک عاطفی شما هم دائماً با موبایلش سرگرم است،

مثلاً همیشه در حال پیامک‌بازی، جواب دادن به ایمیل‌ها، تماشای فیلم و بازی کردن با گوشیش است و انگار نمی‌تواند یک لحظه گوشی را زمین بگذارد و قدری هم به موضوعات دوروبرش توجه کند. وقتی مرد مورد علاقه‌تان به جای گوش دادن به شما ترجیح می‌دهد که به آهنگ گوش کند، مسلم است که رابطه‌تان در خطر می‌افتد و از هم فاصله می‌گیرید.

شنونده خوبی نیستید

شاید دلیل فاصله گرفتن عشقتان از شما این باشد که شما گوش شنوایی برای شنیدن حرف‌هایش ندارید. اگر نمی‌توانید یک لحظه سکوت کنید و به حرف‌های همسرتان گوش کنید، دائماً پابرهنه وسط حرف‌هایش می‌پرید و حرفش را قطع می‌کنید و هیچ تلاشی برای گوش دادن به او نمی‌کنید، طبیعی است که او هم نخواهد به حرف‌هایتان گوش بدهد.

چنانچه مرد مورد علاقه‌تان احساس کند که حرف‌هایش را از این گوش می‌شنوید و از آن گوش درمی‌کنید یا این که گفته‌هایش هیچ اهمیتی برایتان ندارد، طبعاً زمان زیادی را به شنیدن حرف‌هایتان اختصاص نخواهد داد. پس این بار که عشقتان سفره دلش را پیش شما باز می‌کند، سراپا گوش بشوید، نهایت تلاشتان را بکنید تا شنوندۀ فعالی برایش باشید و به تک‌تک کلماتش و لحن گفتن آنها توجه کنید.

به شریک عاطفیتان توجه نمی‌کنید

اگر این روزها از خودتان می‌پرسید که چرا همسرتان این‌قدر از شما فاصله گرفته است، بهتر است این سوال را هم از خودتان بپرسید که آیا به اندازۀ کافی به همسرتان توجه می‌کنید؟ اگر شما آن کسی هستید که به رابطه‌تان بی‌علاقه شده‌اید، به خاطر حواس‌پرتی و آشفتگی ذهنی به رابطه‌تان توجه نمی‌کنید یا دائماً با گوشیتان سرگرم هستید

در واقع این احساس را به شریک عاطفیتان منتقل می‌کنید که او دیگر برایتان اهمیتی ندارد. در چنین شرایطی طبیعی است که او نیز متقابلاً به شما بی‌توجهی کند و نسبت به شما سرد شود. برای این که همسرتان دوباره به شما توجه کند و رابطه‌تان گرم شود، باید احساس کند که شما از جان و دل برای بهبود رابطه‌تان تلاش می‌کنید و می‌خواهید این فاصله را از بین ببرید.

دائماً از همسرتان انتقاد می‌کنید

شاید دلیل فاصله گرفتن همسرتان از شما این باشد که شما دائماً از او انتقاد می‌کنید. اگر هر کلمه‌ای که از دهانتان خارج می‌شود، توهین، انتقاد یا یک نظر تحقیرکننده است، احتمالاً همسرتان تصمیم گرفته است از شما دور شود تا دیگر مجبور نباشد این همه تحقیر و منفی‌بافی را تحمل کند.

درست است که همیشه باید نظرات و احساسات خود را آزادانه مطرح کنید و شریک عاطفیتان را از ذهنیات و افکارتان مطلع کنید، اما بهتر است مهارت‌های ارتباطی خود را نیز بررسی کنید تا اگر همواره رفتار تهاجمی و توهین‌آمیزی دارید که احساسات مرد مورد علاقه‌تان را آزرده می‌کند، این رفتار را اصلاح کنید.

 توصیه برای حفظ یک رابطه عاطفی

گرم کردن یک رابطه سرد شده

اگر شریک عاطفیم از من فاصله گرفت چکار کنم؟

صبور باشید

بعد از آن که دلتان را به دریا زدید و صادقانه به همسرتان گفتید که چقدر از سردی و بی‌توجهی او ناراحت هستید، چنانچه احساس می‌کنید که او تلاشش را برای ترمیم رابطه‌تان می‌کند، باید شکیبایی پیشه کنید و صبور باشید. تغییر کردن زمان می‌برد. همگی می‌دانیم که ترک عادت‌های دیرینه سخت است، حتی اگر از صمیم قلب برای بهتر شدن خودتان تلاش کنید.

درست است که وقتی همان رفتارهای قدیمی را می‌بینید، ناامید و سرخورده می‌شوید، اما بدانید که همسرتان مسیر پرفراز و نشیبی را در پیش دارد و نباید از او انتظار داشته باشید که یک‌شبه متحول شود. روی تغییرات مثبت کوچکی که در همسرتان می‌بینید، متمرکز شوید و امیدوار باشید که او همچنان به پیشرفتش ادامه بدهد تا جایی که عشق و تحسین خالصانۀ او را دوباره احساس کنید.

قدری به او زمان و فضا بدهید

این فضا می‌تواند فیزیکی یا ذهنی و عاطفی باشد. فاصله گرفتن از همسری که خودش از شما دوری می‌کند، بسیار سخت است، اما اگر به همسرتان فضا بدهید، او احساس امنیت می‌کند و برگشت به رابطه برایش آسان‌تر می‌شود. شاید مرد مورد علاقه‌تان از این موضوع نگران است که مبادا صمیمیت و نزدیکی دوباره خواسته‌ها یا مسئولیت‌های فراوانی را به او تحمیل کند

و شما او را زیر بار نیازهای متعددتان از پا دربیاورید. اما اگر قدری از او فاصله بگیرید به او ثابت می‌کنید که برای حریم شخصیش و حدو مرزهایش احترام قائل هستید. به علاوه با این کار نیاز شخصی او برای تنها ماندن با خود برآورده می‌شود و فرصتی پیدا می‌کند تا استرس و اضطرابش را تخلیه کند.

حتماً بخوانید:
چگونه با همسر بی ادب رفتار کنیم ؟ + 6 راهکار

چگونه با همسر بی ادب رفتار کنیم ؟ + 6 راهکار

برخورد با همسر بی ادب اگر بدون آگاهی و عمل درست باشد نه تنها باعث ایجاد مشکلات می شود بلکه به خود شما نیز صدمه می زند.

به تلاش‌هایتان برای بهبود رابطه ادامه بدهید

شاید فکر کنید که این توصیه مغایر با توصیۀ قبلی مبنی بر فضا دادن به شریک عاطفیتان است؛ اما این‌طور نیست. حرکت‌ها و ژست‌های عاشقانه که انرژی بیشتری را به رابطه‌تان تزریق کند، کاملاً مجاز است، البته به شرطی که انتظار جبران نداشته باشید.

فکر کنید که چه کارهایی باعث می‌شود تا شریک عاطفیتان احساس کند او را دوست دارید و برایش ارزش قائل هستید، سپس همان کارها را انجام بدهید. لازم نیست کارهای بزرگ بکنید و خودتان را به خرج بیاندازید، کار کوچکی مانند خریدن تنقلات مورد علاقۀ همسرتان یا بنزین زدن ماشین مشترکتان برای اثبات علاقه‌ و توجهتان به او کافی است.

انتقاد نکنید

البته منظورمان این نیست که وانمود کنید همسرتان بی‌نقص و ایده‌آل است. گل بی‌خار خداست! اما در رابطه‌های سالم و مطمئن فرصت بیشتری برای انتقادهای سازنده و صمیمانه وجود دارد تا در رابطه‌هایی که بنیان آنها به خاطر سردی و فاصله گرفتن از یکدیگر به خطر افتاده است.

اگر رابطه‌تان شکننده شده و بر لبۀ پرتگاه قرار گرفته است، ممکن است با انتقاد کردن و عیب جویی آن را برای همیشه از دست بدهید. ابتدا انتقادهایتان را سبک و سنگین کنید و ببینید که آیا واقعاً حق با شما است، بعد موردی را که مطرح کردن آن در این شرایط ضروری است، با احتیاط با عشقتان در میان بگذارید.

مثبت‌اندیش باشید

محاسن همسرتان را که باعث شده عاشقش بشوید، به خودتان و همچنین به خودش یادآوری کنید. از مرد مورد علاقه‌تان تعریف کنید، از او به خاطر مهربانی‌هایش سپاسگزاری کنید و او را به خاطر موفقیت‌هایش تایید کنید؛ تمام خوبی‌هایی را که در این مدت به آنها فکر کرده‌اید، اما هرگز به زبان نیاورده‌اید، با صدای بلند به او بگویید. تغییرات مثبت همسرتان یا دست‌کم تلاشش را برای اصلاح خودش موشکافانه ببینید و تحسین کنید.

برای بهتر شدن خودتان تلاش کنید

چون سرد شدن همسرتان تقصیر شما است یا چون باید به زن بهتری تبدیل شوید تا لیاقت او را داشته باشید، قرار نیست خودتان را به انسان بهترین تبدیل کنید؛ بلکه قرار است سعی کنید به انسان قوی‌تر و سالم‌تری تبدیل شوید تا بتوانید آیندۀ روشن‌تری را برای خودتان بسازید. راهی را برای تامین نیازهای ارتباطی خود و پر کردن اوقات فراغتتان به روشی سالم پیدا کنید.

درست است که دوست جایگزین همسر نمی‌شود و نباید هم بشود، اما اگر نیازهایی را که خارج از رابطه زناشویی می‌توانید برآورده کنید، در این دوستی‌های سالم تامین کنید، همسرتان فرصت بیشتری برای تامین نیازهایی پیدا می‌کند که فقط خودش قادر به برآورده کردن آنها است.

کارهایی که نباید در این شرایط انجام دهید

سر همسرتان به دلیل سرد شدنش غر نزنید

اگر با یکدیگر دربارۀ سرد شدن رابطه‌تان صحبت کرده‌اید و دربارۀ روش‌هایی برای بهبود رابطه‌تان به توافق رسیده‌اید، اما همسرتان به قول و قرارتان پایبند نیست، به‌جا و حتی لازم است که گفتگویتان را به او یادآوری کنید. اما اگر سعی کرده‌اید با او حرف بزنید، و او تمایلی برای گفتگو نشان نداده است، غر زدن مداوم دربارۀ سردی و بی‌توجهیش نسبت به شما اثر خوبی نخواهد داشت.

نسبت به او سرد نشوید

مسلماً نادیده گرفته شدن از سوی همسرتان و فاصله گرفتن او شما را ناراحت کرده است و طبیعی است که بخواهید این کارش را جبران کنید. اما اگر این رابطه‌ برایتان باارزش است، بهتر است تمام پل‌ها را پشت سرتان خراب نکنید و راهی هم برای بازگشت همسرتان بگذارید. اگر متقابلاً نسبت به او سرد شوید و به او بی‌توجهی کنید، ممکن است به جای این که با گره زدن طناب در حال پاره شدن رابطه‌تان به هم نزدیک‌تر شوید، با پاره شدن این طناب برای همیشه از هم دور شوید.

نیازهای بیشتری را به همسرتان تحمیل نکنید

نیازمند بودن و کناره گرفتن از علل بالقوۀ سرد شدن بسیاری از رابطه‌ها است. هرچه به نظر همسرتان نیازمندتر برسید، او بیشتر از شما کناره می‌گیرد. رابطه‌های سالم بر بده بستان‌های عاقلانه استوار است و در آنها به نیازهای هر دو طرف توجه می‌شود؛ اما برای این که یک رابطۀ در آستانۀ فروپاشی را ترمیم کنید، باید موقتاً درخواست‌های کمتری از شریک عاطفیتان داشته باشید. مسلماً با لجبازی کردن با همسرتان یا تحمیل خواسته‌های فراوان به او نمی‌توانید صمیمیت را به رابطه‌تان برگردانید.

اکثر زوج‌هایی که مدتی طولانی در کنار هم بوده‌اند، هر از گاه دوره‌های سخت سردی و فاصله گرفتن از یکدیگر را در رابطۀ عاطفیشان تجربه می‌کنند. در چنین شرایطی بسیار مهم است که مثبت‌اندیشیتان را حفظ کنید، مگر آن که دلیلی جدی مانند مورد سوءاستفاده یا خیانت قرار گرفتن برای بدبین شدن به رابطه‌تان داشته باشید.

گاهی ممکن است در طول رابطۀ عاطفی مرد موردعلاقه‌تان از شما فاصله بگیرد. این موضوع قطعا برای شما نگران‌کننده و اضطراب‌آور است اما باید بدانید که این موضوع در اغلب موارد امری طبیعی است و اگر علل به وجود آمدن این موضوع را شناسایی کنید به راحتی می‌توانید آن را حل کنید. اگر عشقتان از شما فاصله می‌گیرد احتمالا بدلیل مشکلاتی که در رابطه با هم دارید نسبت به شما دلسرد و بی‌انگیزه شده است. شاید او از نظر روحی آشفته و سردرگم است، همیشه سرگرم موبایلش است و به شما توجهی نمی‌کند.

گاهی هم ممکن است که بدلیل بی‌توجهی‌های شما، او دلسرد و ناامید شده باشد. برای حل این مشکل بهتر است در ابتدا کمی صبور باشید و به شریک عاطفیتان فرصتی برای فکر کردن بدهید. برای نگه داشتن این رابطه تلاش کنید و سعی کنید نقاط ضعف خود را حل کنید. به هیچ عنوان به مرد موردعلاقه‌تان غر نزنید، او را نادیده نگیرید، و سعی نکنید با او لجبازی کنید. به مرور زمان متوجه خواهید شد که با انجام این موارد او هر روز به شما نزدیک‌تر خواهد شد.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.5 از 5 (2 رای)  
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید