مجله دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۷ آذر ۱۴۰۱ برابر با ۰۳ جمادى الأول ۱۴۴۴ قمری و ۲۸ نوامبر ۲۰۲۲ میلادی
اختلال درد چیست و چگونه درمان می شود ؟
0
زمان مطالعه: 5 دقیقه
اسپسیفایر درد غالب یا اختلال درد نوعی اختلال روان شناختی است که در این مقاله قصد داریم به توضیح درمورد آن بپردازیم. با ما همراه باشید.

اسپسیفایر درد غالب یا اختلال درد چیست ؟

آیا تا به حال برای شما پیش آمده که در بدن خود احساس درد کنید و با مصرف دارو نیز درد شما برطرف نشود ؟ همه ی ما در هنگام بیماری، ممکن است دچار درد در نواحی مختلف بدن شویم اما دلیل آن درد مشخص است.

فرد با خوردن دارو و درمان بیماری خود، آن درد را برطرف می کند و سلامتی خود را بدست می آورد. اما گاهی برخی افراد، دردی را حس می کنند که هیچ دلیلی برای آن نمی توان پیدا کرد و در واقع با هیچ درمانی آن درد برطرف نمی شود. در این حالت اصطلاحا گفته می شود که فرد دچار اختلال درد شده است.

این اختلال می تواند در زندگی فردی، خانوادگی یا شغلی فرد مشکل ایجاد کند و آن را مختل نماید. نام دیگر اختلال درد، اسپسیفایر درد غالب (Predominant Pain) است که یک مشکل روان شناختی است و ریشه در ذهن و روان فرد دارد.

در اختلال درد، فرد در یک یا چند ناحیه از بدن خود احساس درد می کند که ویژگی اصلی این اختلال خودِ درد است نه دیگر ویژگی های جسمانی. به عبارت دیگر این درد هیچ دلیل جسمی نداشته و کاملا مربوط به روان فرد است.

این اختلال باعث رنج بیمار می شود و شدت درد بسیار زیاد است که با خوردن داروهایی که مربوط به بیماری های جسمی است، برطرف نمی شود. جالب است بدانید که این اختلال در دختران بیشتر از پسران است و ممکن است در هر سنی رخ دهد.

احساس دردی که از آن حرف می زنیم، نباید توسط خودِ فرد به وجود آید چون در این حالت برچسب ساختگی بودن به آن می زنیم، بلکه این احساس باید از زمینه های گوناگون زندگی برای فرد پدید آمده باشد. در این حالت گفته می شود که فرد دچار اسپسیفایر درد غالب شده است.

اختلال درد چیست

اسپسیفایر درد غالب چیست ؟

تفاوت اسپسیفایر درد غالب با درد واقعی

درد واقعی آن نوع دردی است که به دلایل جسمانی برای فرد پدید می آید و ربطی به مسائل روانی ندارد. چنین دردی نوسان داشته و با خوردن دارو کم می شود و در برخی مواقع کاملا برطرف می شود.

اما دردی که در اختلال درد برای فرد پدید می آید، دارای چنین نوسانی نیست و با خوردن دارو رفع نمی شود. به طور مثال اگر سردرد در اختلال درد باشد، با خوردن مسکن برطرف نمی شود. چنین دردی فقط با برطرف شدن مشکلات روان‌ شناختی فرد برطرف می شود.

علت بروز اختلال درد

مسئله ی مهم این است که چرا اختلال درد به وجود می آید ؟ درمورد علت بروز اختلال درد، دیدگاه های مختلفی وجود دارد. از نظر دیدگاه روانکاوی، فردی که دارای اضطراب و تنش های روانی است، برای کاهش این تنش ها از مکانیزم دفاعی جسمانی کردن (Somatization)‌ استفاده می کند.

این عمل کاملا ناهشیارانه است و به اختیار فرد نیست. او تنش های روانی خود را به صورت نشانه های جسمی بروز می دهد تا از میزان آن ها کم کند.

اما دیدگاه دیگری به نام دیدگاه یادگیری، علت این امر را یادگیری رفتار بیمارگونه از بزرگسالان می داند. این دیدگاه می گوید که بچه ها در سنین کودکی با مشاهده رفتار بزرگسالان می آموزند که بیماری مزایای احتمالی به دنبال دارد.

حتی اختلال درد ممکن است در افرادی که تجربه ی یک تروما مانند آزار جسمانی نیز داشته اند، به وجود آید. کسانی که مورد آزار جسمانی قرار گرفته اند، در برخی موارد نشانه‌ های اسپسیفایر درد غالب را گزارش کرده‌ اند.

علت اختلال درد

چرا اختلال درد به وجود می آید ؟

همایندی اختلال درد با دیگر اختلالات روان‌ شناختی

افرادی که به اختلال درد دچار می شوند، ممکن است دچار اختلالات دیگری همچون افسردگی، اضطراب، سوء مصرف مواد و دیگر اختلالات سوماتیک سمپتوم شوند. اعتیاد یکی از مسائلی است که در بسیاری از موارد اختلال درد دیده شده است.

در واقع فرد برای این که درد خود را تسکین دهد، از مواد مخدر استفاده می کند.

درمان اسپسیفایر درد غالب

اسپسیفایر درد غالب به عنوان یک اختلال روانی، از دو طریق دارودرمانی و روان درمانی، درمان می شود. این اختلال نیاز به هر دو راه دارد چرا که داروها نقش کنترل‌ کننده و بهبودبخش دارند ولی درمان اصلی با روان درمانی انجام می شود.

برای درمان اختلال درد، اولین قدم مراجعه به روان شناس است. چرا که ممکن است در شرایط خاصی نیاز به دارو باشد و او شما را به روانپزشک ارجاع دهد.

اختلال درد چگونه درمان می شود

آیا اختلال درد درمان می شود ؟

دارو درمانی اسپسیفایر درد غالب

یکی از انواع داروهایی که برای درمان اختلال درد تجویز می شود، داروهای ضدافسردگی است. این داروها می تواند موجب کاهش درد بیماران شود. ممکن است برخی افراد بر این باور باشند که اینگونه داروها آن ها را بیمارتر می کند.

همچنین برخی افراد معتقدند که داروهای ضدافسردگی باعث اعتیاد و وابستگی می شود. متخصصین باید با علم خود درمانجو را قانع کنند و اطلاعاتی در این مورد به آن ها بدهند.

روان‌ درمانی اسپسیفایر درد غالب

یکی دیگر از راه های درمان اختلال درد، روان درمانی است. بهترین شیوه های روان درمانی برای رفع این اختلال، روانکاوی، طرحواره درمانی، رفتاردرمانی شناختی یا CBT و هیپنوتیزم‌ درمانی است.

از میان روش های گفته شده، روانکاوی و هیپنوتیزم‌ درمانی بسیار مؤثر هستند. دلیل این امر آن است که اختلال درد ممکن است بر اثر تجارب تلخ کودکی به وجود آمده باشد. از این رو به کمک روانکاوی می توان رویدادها و خاطرات رنج‌آور را بازیابی کرد و علت آن را پیدا کرد.

بعد از اینکه ریشه این مشکل پیدا شد، روانکاو به حل آن می پردازد و کم کم نشانه های جسمانی و درد نیز برطرف می شود.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است