alexametrics
دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۷ بهمن ۱۳۹۹ برابر با ۱۳ جمادى الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۶ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی
علت و راههای درمان ترس از خون یا هموفوبیا
0
زمان مطالعه: 7 دقیقه
ترس از خون یکی از انواع فوبیا است که در آن فرد مبتلا ترس شدید و غیر منطقی نسبت به دیدن خون خود، دیگران و یا حتی خون حیوانات دارد.

ترس از خون چه نوع فوبیایی است ؟

ترس از خون یا فوبیای خون در دسته‌ی اختلالات اضطرابی جای می‌گیرد و به ترس شدید در مواجهه با خون گفته می‌شود. افراد مبتلا به هنگام تماشای عکس یا فیلم خون دچار ترس و اضطراب می‌شوند و ممکن است ضربان قلبشان بالا برود، بلرزند و یا از هوش بروند.

افراد در طول زندگی ممکن است بارها انگشت خود را ببرند و دچار جراحت جزئی شوند؛ اما این جراحت جزئی برای افراد مبتلا به ترس از خون بسیار وحشتناک است. درست است که درد زیادی را بر اثر این جراحت حس نمی‌کنند اما خون ناشی از جراحت باعث می‌شود رنگشان سفید شود، دچار تهوع و تعریق شوند و بر زمین بیوفتند. تنها 2 تا 4 درصد از افراد به این بیماری مبتلا هستند.

علائم فیزیکی ناشی از ترس از خون چیست ؟

افراد دارای فوبیای خون بعد از فکر کردن به خون یا دادن آزمایش خون ممکن است علائم زیر را تجربه کنند:

 • تعریق
 • افزایش ضربان قلب
 • مشکل در تنفس
 • ارتعاش یا لرزش بدن
 • احساس داغ شدن بدن و سپس سرد شدن بدن پس از مدتی
 • سرگیجه
 • تنگی یا درد در قفسه سینه
 • احساس اضطراب یا ترس شدید
 • نیاز شدید برای فرار از آن موقعیت
 • عدم کنترل خود و احساس غش کردن

علائم در هر شخص مبتلا به ترس از خون متفاوت است و بعضی از افراد مبتلا به این فوبیا با دیدن خون ضربان قلب و فشار خون بالایی دارند و بعضی دیگر با افت فشار خون و ضربان قلب همراه هستند.

تشخیص هموفوبیا یا ترس از خون / خون هراسی

اگر مشکوک هستید که ممکن است هموفوبیا یا خون هراسی داشته باشید، با پزشک خود ملاقات کنید. تشخیص شامل استفاده از سوزن یا تجهیزات پزشکی نیست. در عوض، فقط کافی است که با پزشک خود در مورد علائم خود و اینکه چه مدت آنها را تجربه کرده‌اید، صحبت کنید.

شما همچنین ممکن است سابقه و تاریخچه­‌ی سلامت شخصی و خانوادگی خود را برای کمک به رسیدن پزشکتان به تشخیص ارائه دهید. از آنجایی که هموفوبیا یا خون هراسی به طور رسمی در رده BII از فوبیا­ها در DSM-5 شناخته شده است، پزشک شما ممکن است از معیارهای موجود در این کتاب برای تشخیص رسمی استفاده کند.

اطمینان حاصل کنید که هر گونه افکار و یا علائم موجود در شما و همچنین هرگونه سوالات و یا نگرانی­‌هایی که می‌خواهید در زمان مراجعه خود به پزشک به او ارائه دهید را پیش از مراجعه یادداشت و ثبت نمایید.

ترس از خون در کودکان چگونه است ؟

کودکان علائم را به طریق مختلف تجربه می‌کنند که شامل این موارد است:

در کودکان واکنش فرار بیشتر دیده می‌شود؛ یعنی تمایل دارند از موقعیت ترس‌آور فرار کنند و دور شوند.

 • کج خلقی
 • گریه کردن
 • پنهان شدن

ترس از خون

علل ترس از خون

پژوهشگران تخمین زده‌اند که حدود ۳ یا ۴ درصد مردم جهان دچار بیماری‌های خاص هستند. برخی از کودکان از سن ۱۰ تا ۱۳ سالگی دچار فوبیای خاص می‌شوند. عوامل خطر در این فوبیا از این قبیل‌اند:

ژنتیک

احتمال ابتلا به این بیماری در افرادی که والدین یا اقوام آن‌ها اختلالات اضطرابی و یا به طور خاص فوبیا داشته‌اند، بیشتر از افراد دیگر است. ممکن است یک پیوند ژنتیکی در میان آن‌ها وجود داشته باشد که حامل انتقال این ژن به فرزندانشان باشد.

والدین اضطرابی

برخی از ترس‌ها بر اثر یادگیری از والدین و یا محیط ایجاد شده‌اند؛ افراد ممکن است در طول زندگی خود یاد بگیرند که از بعضی الگوهای هراس‌انگیز بترسند. افرادی که والدین اضطرابی داشته‌اند بیشتر به این اختلال مبتلا می‌شوند. برای مثال ممکن است مادری از خون بترسد و پس از آن کودکش نیز یاد می‌گیرد که هنگام مواجهه با خون باید ترسید. به این نوع یادگیری، یادگیری مشاهده‌ای می‌گویند که از دوران کودکی و در ناخودآگاه فرد شکل می‌گیرد.

تروما

تروما به ترس‌های ناشی از حوادث و اتفاقات دردناک، هراس انگیز و اضطراب‌آور گفته می‌شود. ممکن است فرد خاطره‌ای دردناک در مواجهه با خون داشته باشد و پس از آن با دیدن خون، اضطراب و ترس ناشی از آن واقعه را دوباره تجربه می‌کند

درمان‌های ترس از خون چگونه است؟

برخی از انواع فوبیا مانند ترس از مار نیاز به درمان ندارند چرا که احتمال رویارویی افراد در طول زندگی با این حیوان بسیار کم است و اختلال در زندگی و عملکردهای فرد ایجاد نمی‌کند.

اما ترس از خون به احتمال زیادی زندگی فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد. چرا که افراد در طول روز ممکن است با خون مواجه شوند. همچنین افراد مبتلا اغل از دادن آزمایش خون اجتناب می‌کنند و همین امر ممکن است به سلامتی آن‌ها را به خطر بیندازد. در ادامه برخی از روش‌های درمان فوبیا را شرح داده‌ایم.

مواجهه درمانی

در این روش به فرد کمک می‌شود تا در موقعیت ترس‌‌آور قرار بگیرد و با ترس خود رو به رو شود. برای درمان فوبیای خون ممکن است از این روش همراه با روش‌های دیگر استفاده کنند.

کنترل اضطراب

فرد با تمرین و ورزش‌هایی مانند یوگا در موقعیت هراس‌انگیز اضطراب خود را کنترل می‌کند و به آرامش می‌رسد پس از مدتی اضطراب فرد از بین می‌رود و ترس او نیز ناپدید می‌شود.

حساسیت زدایی منظم

در درمان با حساسیت‌زدایی منظم فرد به تدریج با موقعیت ترس‌آور مواجه می‌شود. در ابتدا لازم است لیستی از سطوح ترس را به کمک متخصص آماده کند و به تدریج با آن‌ها مواجه شود. این فهرست از کمترین درجه‌ی اضطراب تا بیشتری حد آن دسته‌بندی می‌شود.

برای مثال کمترین اضطراب فرد شنیدن نام خون است و بیشترین اضطراب آن دیدن خون یا آزمایش خون. پس ابتدا تصویر خون را به فرد نشان می‌دهند و بعد طی جلسات متعدد به مراحل بعدی می‌روند. اکثر درمانگران با این تکنیک فوبیای فرد را درمان می‌کنند.

دارو درمانی

در بعضی از انوع فوبیا احتیاجی به دارو درمانی نیست و داروی خاصی نیز برای از بین بردن ترس و فوبیا وجود ندارد. اما در برخی موارد پزشک برای کاهش اضطراب و استرس ناشی از ترس از داروهای ضد اضطراب مانند بنزودیازپین‌ها به همراه روان درمانی استفاده می‌کند.

نتیجه :

ترس از خون در افراد مختلفی وجود دارد و برخی افراد ممکن است گهگاهی در مورد خون احساس ناراحتی داشته باشند، اما هموفوبیا، ترس شدید از دیدن خون، یا دادن آزمایش و تزریقاتی است که ممکن است در آن خون وجود داشته باشد. این فوبیا در رتبه سوم ترس های انسان قرار دارد.

هموفوبیا ترس شدیدی است که نه تنها با دیدن خون خود، بلکه با دیدن خون دیگران نیز به وجود می آید. چنین حملاتی با اندام های لرزان، سرخ شدن صورت، واکنش های خشونت آمیز و حتی خستگی همراه است.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits