دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۹ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۵ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۱ اکتبر ۲۰۲۳ میلادی
علت ترس از پرنده (فوبیای پرنده) چیست و چگونه درمان میشود ؟
2
زمان مطالعه: 5 دقیقه
ترس از پرنده یا Ornithophobia یعنی ترس مداوم و شدید از پرنده. در افرادی که فوبیای پرنده دارند، پرنده های غیر واقعی (عروسک) و یا حتی تصور ذهنی این حیوان نیز باعث ترس و واکنش شدید در فرد می‌شود.

ترس از پرنده

فوبیای پرنده

به طور کلی فوبیا یعنی ترس های افراطی، غیر منطقی و مداوم نسبت به یک شی یا وضعیت خاص، کسانی که نسبت به پرنده فوبیا دارند، حتی از مواجهه با مکان هایی که احتمال می دهند در آن جا پرنده وجود داشته باشند، اجتناب می کنند.

ترس از پرنده در طبقه بندی علمی زیر مجموعۀ فوبیای حیوانات قرار می گیرد و در طبقه اختلالات اضطرابی جای دارد.

نشانه های ترس از پرنده

علائم ترس از پرنده در افرادی که به آن مبتلا هستند، متفاوت است. در بعضی از افراد این علائم خفیف و در بعضی دیگر این علائم شدید است. اصلی ترین علائم ترس از پرنده عبارت اند از:

  • اضطراب افراطی در هنگام مواجهه با پرنده.
  • بروز علائم جسمانی و روانی ترس ( مانند بالا رفتن ضربان قلب و احساس دلهره شدید و ...) بلافاصله بعد از مواجه شدن با محرک اضطراب زا.
  • تلاش بسیار زیاد برای عدم مواجهه با موقعیت هایی که احتمال وجود پرنده در آن ها است.
  • این علائم بیشتر از 6 ماه در فرد ادامه دارند و در عملکرد وی در زندگی اجتماعی و روابط بین فردی و شغلی تاثیر منفی می گذارد.

علت فوبیای پرنده چیست ؟

به طور کلی یکی از اصلی ترین علت های فوبیا، تجربه ناگوار در گذشته در مواجهه با آن محرک خاص است. اما در موارد زیادی افرادی که مبتلا به فوبیای پرنده هستند.

قبلا هیچ گونه تجربه تلخ و ناراحت کننده ای در برخورد با پرنده نداشته اند. پس چرا این فوبیا در آن ها به وجود آمده است؟

جواب این سوال ریشه در تکامل انسان دارد. موسسه علوم مغزی و شناخت رفتار انسانی "مکس پلانک" در آلمان تحقیق جالبی در این زمینه انجام داده است.

محققان این موسسه تعدادی از نوزادان را در معرض عکس هایی از پرنده، گل و ماهی قرار دادند. بعد از بررسی واکنش نوزادان به این عکس ها دریافتند که مردمک چشم نوزادان در مواجهه با عکس پرنده، گشاد تر از حالت های دیگر است.

گشاد شدن مردمک چشم بیانگر واکنش در مقابل استرس است. هر چقدر مردمک بیشتر گشاد شود، واکنش در مقابل استرس بیشتر است.

درنتیجه محققان دریافتند نوزادان بدون اینکه یادگیری اکتسابی خاصی داشته باشند واکنش استرسی بیشتری به پرنده دارند. پس ریشه ترس از پرنده باید در سرشت انسان باشد.

این ترس می تواند به دلیل فایده ای که در گذشته برای انسان داشته به وجود آمده با شد. در گذشته های خیلی دور، پرنده ها یکی از عوامل اصلی مرگ و میر و کاهش جمعیت بوده اند، در نتیجه باید از آنها دوری میشد.

درمان ترس از پرنده

درمان فوبیا با روش های مختلفی در جلسات مشاوره کنترل استرس انجام می‌شود، اما در ادامه سه روش درمانی کارآمد برای درمان ترس از پرنده را شرح داده ایم.


1. شناخت درمانی

درمان شناختی یکی از موثرترین راه کارهای درمانی برای ترس از پرنده است. افرادی که فوبیای پرنده دارند، این حیوان را بسیار خطرناک تر از آنچه که هست، می پندارند. این درمان طرز فکر افراد مبتلا را نسبت به پرنده تغییر میدهد.


2. حساسیت زدایی منظم

حساسیت زدایی منظم روش دیگری در درمان فوبیا است. این روش درمانی سه مرحله دارد:

  1. تهیه لیست از حالت ها و موقعیت هایی که در فرد اضطراب ایجاد میکند؛ به ترتیب از محرکی که کمترین اضطراب را ایجاد می کند تا اضطراب آور ترین.
  2. یادگیری روش های آرمیدگی و ریلکسیشن
  3. تصور کردن سلسله مراتب لیست از محرکی که کمترین اضطراب را ایجاد می کند به ترتیب تا اضطراب آور ترین، در حالیکه فرد کاملا ریلکس است.

3. مواجهه درمانی

این روش درمانی شباهت زیادی با روش حساسیت زدایی منظم دارد. فرد در معرض سلسله مراتب قرار می گیرد با این تفاوت که فرد احساس اضطراب را در هر مرحله حفظ می کند تا به تدریج این اضطراب برای فرد عادی شود.

برای آن که روش های درمانی موثر واقع شود، فرد مبتلا باید نسبت به مسأله خود و عامل ایجاد کننده آن آگاهی پیدا کند. شرکت در جلسات درمانی با روان شناس و متعهد شدن به برنامه درمانی، باعث می شود فوبیا حیوانات به راحتی درمان شود.

در موارد شدید تر، می توان ابتدا از یک دوره دارو درمانی (داروهای ضد اضطراب و دارو های ضد افسردگی) استفاده کرد و سپس بعد از کاهش علائم، روان درمانی را آغاز کرد.

بیشتر بخوانید :

همه چیز در مورد بیماری فوبیا (phobia) و روش های درمان آن

روش رفع ترس از آسانسور،فوبیای آسانسور را چگونه درمان کنیم؟

چگونه میتوان با فوبیا یا بحران سن ۳۰ سالگی مبارزه کرد

علت فتوفوبیا چیست + پیشگیری و درمان نور هراسی

آشنایی کامل با ترایپوفوبیا (ترس از سوراخ های کوچک)

دلایل ترس از ازدواج یا گاموفوبیا (Gamophbia) چیست ؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (2 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits