بیماری پانیک اتک یا وحشت زدگی چیست و چه علائمی دارد؟

پانیک اتک چیست؟
۱,۹۲۲
۱
۰
جمعه, ۲۴ آبان ۱۳۹۸ ۲۲:۲۹
وحشت زدگی شامل ترس های ناخودآگاه و یکباره هستند که بدون علائم قبلی رخ می دهند و فرد را درگیر علائم مختلفی می کند.
پانیک اتک چیست؟

پانیک اتک یا وحشت زدگی

وحشت زدگی شامل ترس های ناخودآگاه و یکباره هستند که بدون علائم قبلی رخ می دهند و فرد را درگیر علائم مختلفی می کند. این اتفاقات و علائم می تواند در هر لحظه و هر مکانی، حتی زمانی که فرد در آرامش ذهنی به سر می برد و حتی زمانی که خواب است نیز اتفاق بیافتد.

هنگامی که افراد مبتلا به پانیک اتک دچار حملات وحشت زدگی می شوند، ممکن است خیال کنند رو به مرگ هستند یا دارند عقل خود را از دست می دهند. ترس و وحشتی که هنگام حملات فرد مبتلا به پانیک اتک به وجود می آید اغلب متناسب با شرایط واقعی آنها نیست و ممکن است با آنچه در اطراف آنها اتفاق می افتد کاملا بی ربط باشد.

علائم پانیک اتک یا وحشت زدگی

اکثر افرادی مبتلا به پانیک اتک هستند یک یا برخی از موارد زیر را تجربه می کنند:

با ماهیت، دلایل و انواع پانیک اتک یا حمله ی وحشت زدگی آشنا شوید!

1 – ترس عمیق ناگهانی

پانیک اتک می تواند بدون هشدار رخ دهد، و باعث ایجاد احساس نگرانی شدید شود که این احساس بسیار شدیدتر از عصبانیت، اضطراب، یا استرس جزئی درباره مسئله ای است.

با توجه به گفته انجمن روانشناسی آمریکا، افزایش ناگهانی احساسات در هنگام حمله به شدت “شدید” است و “بدون هیچ دلیل آشکاری” اتفاق می افتد، هرچند اغلب با نشانه های فیزیکی نظیر احساس گیر افتادگی یا ترس از جمعیت مرتبط است.

اگر پانیک اتک دائما در حال اتفاق افتادن باشد منجر به بیماری شدیدتری به نام اختلال ترس یا (panic disorder) می شود که حدود 6 میلیون از افراد آمریکا به آن مبتلا هستند و بنا به گزارش WebMD تعداد مبتلایان زن بیشتر از مردان است.

2 – احساس دیوانگی یا اختلال تفکر

به علت شدت و هجوم ناگهانی احساسات، علاوه بر نشانه های جسمی که ممکن است در همان زمان بوجود آیند، غیر معقول نیست که شما احساس دیوانگی یا دیوانه شدن را در زمان حمله وحشت زدگی حس کنید!

پرفسور Todd Farchione از مرکز بیوتکنولوژی و اختلالات مرتبط با دانشگاه بوستون می گوید :” قطع ارتباط ذهن و بدن در لحظه حمله و اتفاقات صورت گرفته می تواند بسیار گیج کننده باشد! یکی از بیماران من می گفت : “من نمی دانستم چه اتفاقی در حال افتادن است!” “بدن شما نمی داند چه باید بکند … نیمی از مغز شما به شما می گوید که شما باید فرار کنید، و نیمه دیگر به شما می گوید که شما باید بمانید و مقاومت کنید.

شما درواقع در نوعی بن بست هستید.” (اما نگران نباشید، شما واقعا دیوانه نیستید و نباید احساس بدی نسبت به احساسات خود داشته باشید). در ادامه بخوانید » با تغییر نوع تفکرتان اضطرابتان را از بین ببرید !!!

3 – تغییر ضربان قلب

هنگامی که شما دچار حمله وحشت می شوید، بدن شما به سرعت پاسخ می دهد و این حمله را همانند یک تهدید جدی فیزیکی قلمداد می کند، و در عرض چند دقیقه به حالت ناراحتی شدید افزایش می یابد.

موج عظیم سیگنال های عصبی، آمیگدال (قسمتی از دستگاه کناره‌ای (سیستم لیمبیک) در مغز است)، فعال می کند و باعث ایجاد علائمی از قبیل ضربان قلب سریع و تپش قلب می شود که باعث می شود شما احساس حمله قلبی کنید

4 – ترس از مرگ

پالس های وحشت زدگی که مغز شما ارسال می کند موجب می شود که شما احساس عدم کنترل خود یا احساس مرگ کنید !

اما آنچه واقعا اتفاق می افتد، همان طور که پرفسور فارچینو توضیح می دهد، این است که بدن شما به دلیل درک خطرات احتمالی پر از آدرنالین می شود، در واقع ذهن شما با ترشح آدرنالین بدنتان را برای موقعیت های بحرانی و حیاتی آماده می کند.

نظیر دویدن به سرعت ، مشت و لگد زدن برای دفاع از خود و …. اگر شما متوجه این امر بشوید که این یک واکنش طبیعی بدن است در نتیجه از میزان ترس شما کاسته خواهد شد.

5 – ممکن است دچار تنگی نفس شوید

طبق گفته انجمن روانشناسی آمریکا، داشتن “تنگی تنفس” و “احساس اینکه شما نمی توانید هوا را به اندازه کافی دریافت کنید” یک اتفاق معمول در زمان تجربه حمله وحشت زدگی است.

این اتفاق زمانی می افتد که اضطراب افزایش می یابد و شما بیش از حد سریع و (hyperventilate) نفس می کشید. یادگیری برخی از تکنیک های تنفس ذهنی ممکن است به جلوگیری از افزایش احساسات اضطراب در یک حمله عصبی در سطح مقدماتی کمک کند.

6 – ترس شدید ناگهانی (همانند آهویی در جاده پر رفت و آمد)

شما ممکن است با ترس بسیار قوی مواجه شوید که عملا شما را بی حرکت می کند. انجمن روانشناسی آمریکا این ترس را به عنوان یک “ترس تقریبا فلج کننده” توصیف می کند.

7 – ممکن است احساس کنید اتاق دور سرتان می چرخد

یکی از علائم معمول حمله وحشت زدگی ، احساس ضعف، سرگیجه و بیهوشی است، به احتمال زیاد به دلیل این که خون از مغز شما به سمت پاهایتان در زمان حمله سرازیر شده است، بنابراین شما می توانید با آن مبارزه کنید یا از آن فرار کنید. نگران نباشید حتی اگر حالت تهوع نیز به شما دست دهد.

8 – تعرق زیاد

عرق کردن یک واکنش طبیعی به اضطراب شدید است. شما همچنین ممکن است در حالی که عرق می کنید، لرزش یا تکان را احساس کنید.

9 – احساس گرما و لرز

در طول پانیک اتک، احساس گرما و یا لرز ناگهانی بسیار طبیعی است. در حالی که ممکن است یک حمله وحشت زدگی تنها 5 تا 10 دقیقه طول بکشد، اما شما ممکن است عوارض آنرا تا ساعت ها احساس کنید.

10 – شما تحت استرس بسیار شدیدی هستید

دلایل مختلفی برای اینکه چی کسانی و چرا دچار پانیک اتک می شوند وجود دارد. اما چیزی که مشخص است این است که استرس نقش بسیار اساسی را در این زمینه ایفا می کند. و ممکن است استرس 7-8 ماه قبل از حمله به سراغ شما بیاید.

دکتر رید ویلسون، استاد روانپزشکی دانشکده پزشکی دانشگاه کارولینای شمالی می گوید : ” “اغلب ممکن است دلیل استرس حس شکست باشد” حسی همانند اینکه کار و یا چالشی بزرگ پیش رو دارید و مهارت های خود را برای انجام این کار کوچک می دانید.” اگر با رویکرد نسبتا مداوم با استرس زیادی مواجه شدید و بیشتر علائم ذکر شده بالا را تجربه کرده اید، به احتمال زیاد شما در معرض پانیک اتک هستید

حملات ناشی از بیماری پانیک اتک بطور کلی کوتاه بوده و کمتر از 10 دقیقه به طول می انجامند اما گاه ممکن است برخی از این علائم بیش از 10 دقیقه نیز طول بکشد. احتمال اینکه افراد تعداد دفعات بیشتری دچار حملات وحشت زدگی شوند، در افرادی که قبلا یکبار تجربه پانیک اتک را داشته باشند بیش از سایر افراد می باشد.

هنگامی که این حملات بطور متعدد تکرار می شوند، و نگرانی از بابت افزایش علائم این بیماری وجود دارد، این احتمال می رود که فرد دچار اختلال پانیک باشد.

افرادی که دچار اختلال پانیک هستند ممکن است به شدت دچار ترس و استرس شوند، چرا که نمیدانند چه علائمی ممکن است رخ بدهد.

اختلال پانیک و وحشت زدگی در افراد مختلف بسیار رایج است و حدودا دو و نیم میلیارد نفر از افراد در سر تا سر دنیا به آن مبتلا می باشند. شانس ابتلا به این عارضه در زنان دو برابر مردان بوده و علائم و عوارض آن معمولا از ابتدای بزرگسالی شروع به آشکار شدن می کند.


دلایل اختلال پانیک

امروزه دلیل واضح و شفافی برای آنچه باعث به وجود آمدن اختلال پانیک می شود وجود ندارد. در بسیاری از افرادی که دچار اختلالات ژنتیکی بوده اند، مشاهده شده است که این اختلال ممکن است بدلیل شرایط محیطی و تغییرات زندگی مانند ازدواج کردن، بچه دار شدن، شروع کردن کار جدید، و یا اتفاقات ناگوار مانند از دست دادن عزیزان به وجود بیاید.

علاوه بر آن، شواهدی نیز وجود دارد که نشان می دهد اختلال پانیک ممکن است ریشه ی ارثی و خانوادگی داشته باشد.

افرادی که به اختلال پانیک مبتلا هستند، شانس بیشتری برای ابتلا به افسردگی، خودکشی، و یا اعتیاد به الکل و مواد مخدر دارند.

راه های مقابله با پانیک اتک

  1. نفس عمیق بکشید.
  2. متوجه پانیک اتک خود باشید و سعی کنید هوشیار باشید.
  3. چشمان خود را ببندید سعی کنید افکار مثبت داشته باشید.
  4. آرامش خود را حفظ کنید.
  5. جسمی پیدا کنید و تمام تمرکز خود را روی آن قرار دهید.
  6. خود را در شرایطی که در آن خوشحال هستید تصور کنید.
  7. سعی کنید از یک تا ده بشمارید.
  8. از ماساژ های عضلانی استفاده کنید.
  9. حواس خود را با بازی با وسایل ضد استرس پرت کنید.

دیگر علل حملات پانیک چیست؟

علت این بیماری کاملا روشن نیست اما عوامل زیر در بروز آن موثر هستند:

ارث، شانس این بیماری را ۶ برابر افزایش می دهد.

مصرف چای وقهوه، سیگار در افراد مستعد

مصرف مواد مخدر مانند حشیش، شیشه و سایر مواد محرک

بیخوابی در افراد مستعد

بیماری جسمانی مانند پرکاری تیروئید و دیابت

درمان بیماری پانیک

با هر دو روش دارویی و غیر دارویی میتوان از بروز این حملات پیشگیری نمود.استفاده توام از روش های دارویی وغیر دارویی برای کنترل بیماری مفید تر است لیکن در هر شرایط استفاده از دارو اطمینان بخش تر است

برای درمان دارویی از گروههای مختلف دارویی و ترکیب آنان میتوان استفاده کرد. گروههای دارویی مانند آلپرازولام و کلونازپام به علت تاثیر سریع آنها در ابتدای درمان بسیار موثر میباشند ولی باید توجه داشت که پس از کنترل حملات هر چه زودتر و با نظم معین باید بتدریج کم شده و قطع شوند.

گروه داروهای فلاکستین، سیتالوپرام، پاروکستین از داروهای موثر و مفیدی هستند که لازم به مدت طولانی تری ادامه یابند.درمان های غیر دارویی موثر شامل آرام سازی بدن و شناخت درمانی که بر اساس نیاز بیمار میتوان استفاده نمود.

تا کی باید درمان ادامه یابد؟

از آنجائیکه خطر عود بیماری در صورت قطع بی موقع دارو بیش از ۶۰% است، از این رو بهتر است حتی پس از کنترل کامل حملات پانیک نیز درمان را ادامه داد.

طی ۱ تا ۳ هفته از شروع درمان حملات کم و حتی قطع می شوندبرای کنترل کامل حملات، لازم است درمان ۳ تا ۶ ماه ادامه یابد.برای پیشگیری از عود بیماری توصیه می شود درمان تا یک سال ادامه یابد. البته پس از کنترل بیماری مقدار و تعداد داروها کم خواهد شد ولی بهتر است بر اساس نظر پزشک خود، داروها تعدیل شوند.

همچنین بخوانید:

راه های مقابله با بیماری پانیک

علت و درمان وحشت‌ زدگی یا حمله پانیک اتک (panic attack)

علت حمله اضطراب + بهترین راه درمان حملات پانیک و اضطرابی

آشنایی با موارد مصرف و عوارض ترانیل سیپرومین


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم